آشنایی با پلتفرم استادبانک

همه چیز دربارۀ دریافت شاگرد و برگزاری کلاس‌ها در استادبانک

استادبانک نویسنده
5146 0
16 آبان 1400
دریافت شاگرد و برگزاری کلاس در استادبانک

در مقاله‌ای جامع، تحت عنوان مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک، اشاره کردیم که یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد از تدریس خصوصی، همکاری با سامانه‌های تدریس آنلاین، مانند استادبانک است.

همچنین در مقاله‌ای دیگر در رابطه با مراحل استخدام معلم خصوصی در استادبانک، گفتیم که بعد از قبولیِ متقاضی در مصاحبه و شرکت در وبینار آموزشیِ استادبانک، ظرفیتِ دریافت شاگرد در پروفایل استاد فعال می‌شود و امکان پذیرش شاگرد و برگزاری کلاس برای او وجود دارد.

اما ممکن است از زمان دریافت یک درخواست، تا پذیرش درخواست، سؤالاتی در مورد هماهنگی با شاگرد، برگزاری کلاس‌ها، تسویه حساب و غیره برای اساتید عزیز استادبانک ایجاد شود. در این مقاله از مجله اساتیدِ استادبانک، قصد داریم به مهم‌ترین دغدغه‌های شما در این زمینه پاسخ دهیم. لطفاً با ما همراه باشید.

اطلاع رسانی به معلم در مورد درخواست شاگرد

همان طور که در مقدمۀ مقاله هم اشاره کردیم، بعد از طی همۀ مراحل ثبت نام معلم خصوصی در استادبانک، از لحظه‌ای که ظرفیت دریافت شاگرد در پروفایل استاد فعال می‌شود، امکان دریافت شاگرد برای او وجود دارد. البته این موضوع که استاد پس از چه مدت اولین شاگرد خود را دریافت می‌کند، به شرایط زمانی، درس مورد نظر، جذابیت پروفایل و کامل بودن اطلاعات استاد نیز بستگی دارد.

برای مثال، در ایام امتحانات در مقایسه با ایام تابستان، احتمال دریافت شاگرد بیشتر خواهد بود. همچنین پروفایل اساتیدی که اطلاعات کامل‌تری از خود ارائه کرده‌اند و ویدیوی تدریس را نیز بارگذاری کرده‌اند، بیشتر مورد توجه شاگردان و والدین آن‌ها قرار خواهد گرفت.

در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینۀ مزایای تدریس خصوصی در استادبانک هستید پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه کنید.

مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک

نحوۀ انتخاب معلم توسط شاگرد و اطلاع رسانی به معلم

در اکثر موارد، شاگرد یا والدینِ او، بر اساس اطلاعات موجود در پروفایل استاد، معلم خصوصی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. به همین دلیل تأکید داریم که اطلاعات پروفایل خود را کامل کنید و ویدیوی تدریس را نیز بارگذاری کنید. البته مواردی نیز وجود دارند که شاگرد یا والدین او، انتخاب معلم خصوصی را به تیم کارشناسی استادبانک واگذار می‌کنند.

در حالت اول، وجود شاگرد از طریق پیامک، به استاد منتخب اطلاع داده می‌شود. در حالت دوم نیز، کارشناسان استادبانک، این درخواست را از طریق پیامک برای تمام اساتید واجد شرایط، ارسال خواهند کرد. لینکِ درخواست‌ها از طریق پیامک، برای استادِ منتخب یا همۀ اساتید واجد شرایط در استادبانک ارسال می‌شود

اقدامات معلم بعد از دریافت پیامکِ اطلاع‌رسانی شاگرد جدید

بعد از اینکه وجود شاگرد از طریق پیامک اطلاع داده می‌شود، استاد می‌تواند از طریق لینکی که داخل پیامک قرار دارد، اقدام به پذیرش یا رد درخواست شاگرد کند. البته در صورتی که درخواست شاگرد برای سایر اساتید واجد شرایط نیز ارسال شده باشد، هر زمان که یکی از این اساتید، درخواست مورد نظر را بپذیرد، این درخواست برای بقیۀ اساتید غیر قابل دسترس می‌شود.

توجه داشته باشید که اساتید باید دقت کافی در مطالعۀ درخواست را داشته باشند. پذیرش یک درخواست و سپس لغو آن، برای استاد امتیاز منفی به دنبال خواهد داشت. در صورتی که فرصت کافی برای تدریس ندارید، می‌توانید با ورود به حساب کاربری خود، گزینۀ اعلام عدم تدریس را انتخاب کنید.

اقدامات لازم بعد از دریافت پیامک 

همان طور که گفتیم همراه با پیامک معرفی شاگرد، لینکی برای شما به عنوان معلم ارسال می‌شود. از طریق این لینک، به متن درخواست شاگرد دسترسی خواهید داشت. پیشنهاد می‌کنیم قبل از پذیرش درخواست، متن مورد نظر را به دقت مطالعه کنید.

در مطالعۀ متن درخواست، به مواردی مانند آنلاین یا حضوری بودن کلاس، آدرس شاگرد، قیمت هر جلسه، روزهای تعیین شده از سوی شاگرد برای برگزاری کلاس‌ها، درس مورد نظر، توضیحات شاگرد و توضیحات استادبانک توجه کامل داشته باشید.
تنها در صورتی درخواست را بپذیرید که شرایط آن با شرایط شما مطابقتِ کامل داشته باشد. همان طور که قبلاً هم اشاره کردیم، اگر استاد کلاسی را بپذیرد و سپس آن را لغو کند، امتیاز منفی دریافت خواهد کرد.

بعد از پذیرش درخواست شاگرد، صفحۀ جدیدی حاوی اطلاعات تماس شاگرد به شما نشان داده می‌شود. معلم باید بلافاصله بعد از پذیرش درخواست، به منظور تعیین زمان جلسۀ اول با شاگرد تماس بگیرد. بنابراین فقط زمانی درخواست را بپذیرید که فرصت کافی و شرایط مناسب برای برقراری تماس را داشته باشید.

در دورۀ اخلاق حرفه‌ای، درسنامۀ “اولین تماس تلفنی“، به نکات مهمی در این زمینه اشاره شده است. پیشنهاد می‌کنیم این درسنامه را به طور دقیق مطالعه کنید و از نکات آن در اولین تماس‌ تلفنی خود استفاده کنید.

برگزاری کلاس و هماهنگی جلسه بعدی

در این بخش، به نحوۀ برگزاری کلاس‌ها و نکات مربوط به تغییر نوع برگزاری کلاس می‌پردازیم.

1. برگزاری کلاس به صورت حضوری

بعد از هماهنگی تلفنی جلسه اول، در صورتی که قرار بر حضوری بودن کلاس باشد، تا زمان برگزاری کلاس، نیاز به اقدام خاصی وجود ندارد. البته نحوۀ برگزاری اولین جلسه، به خصوص در حالت حضوری، تأثیر غیر قابل انکاری در ادامه‌دار شدن جلسات یا لغو کلاس توسط شاگرد دارد.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم درسنامه‌های “آمادگی برای تشکیل کلاس“، “شروع جلسۀ اول“، “جلسۀ اول تدریس“، و “پایان جلسۀ اول” را در دورۀ اخلاق حرفه‌ای استادبانک به دقت مطالعه کنید.

همچنین در مقاله زیر به راهکارهای استادبانک برای حفظ امنیت اساتید در کلاس‌های حضوضری و ارائۀ پیشنهادات بسیار مهمی به معلمان خصوصی در این زمینه پرداخته‌ایم.

2. برگزاری کلاس به صورت آنلاین

اگر کلاس به صورت آنلاین برگزار می‌شود، همانند تصویر زیر می‌توانید با مراجعه به قسمت کلاس آنلاین در حساب کاربری خود و انتخاب گزینۀ ایجاد و لیست کلاس‌ها، کلاس جدید آنلاین خود را ایجاد کنید. به منظور برگزاری هر چه بهتر کلاس‌های آنلاین پیشنهاد می‌کنیم راهنماهای موجود در پیشخوان و درسنامه‌های مربوط به کلاس آنلاین را به دقت مطالعه کنید.

نکات اساسی در برگزاری کلاس‌های آنلاین

3. تغییر حضوری بودن یا آنلاین بودن کلاس

برای تغییر نوع کلاس، بعد از هماهنگی با شاگرد و جلب رضایت آن‌ها، می‌توانید برای کارشناسان استادبانک، تیکتی را تحت عنوان “تغییر کلاس حضوری به آنلاین” یا “تغییر کلاس آنلاین به حضوری” ثبت کنید تا نوع کلاس را از حضوری به آنلاین و یا برعکس تغییر دهند.

توجه داشته باشید که هزینه کلاس‌های حضوری با آنلاین تا حدی متفاوت است و با تغییر نوع کلاس، حق‌التدریس استاد نیز تغییر خواهد کرد.

اقدامات بعد از برگزاری جلسات 

استاد باید بعد از برگزاری جلسات، وضعیت جلسه را تعیین کند، جلسۀ بعد را با شاگرد هماهنگ کند و گزارش جلسات را ثبت کند. در این بخش به بررسی این موارد پرداخته‌ایم.

1. دریافت پیامک از سوی استادبانک

در زمان برگزاری کلاس، پیامکی تحت عنوان “تعیین وضعیت جلسه” برای شما ارسال خواهد شد. با ورود به لینک موجود در این پیامک، می‌توانید برگزاری یا عدم برگزاری کلاس خود را ثبت کنید. همچنین با ورود به پروفایل خود در سایت استادبانک، می‌توانید وضعیت کلاس‌های خود را به طور کامل مدیریت کنید.

2. هماهنگی برای جلسۀ بعدی

بعد از هماهنگی با شاگرد برای جلسۀ بعدی، برای ثبت این جلسه وارد پروفایل خود شده و از قسمت مدیریت درخواست‌ها، در منوی سمت راست، درخواست‌های در جریان را انتخاب کنید. سپس کلاس مورد نظر را از بین درخواست‌های خود انتخاب کرده و جلسه جدید را ثبت کنید.

3. ثبت گزارش جلسات

بعد از برگزاری جلسات و برای هماهنگی جلسات بعدی، اساتید باید گزارش آن جلسه را ثبت کنند. ثبت اطلاعات هر جلسه در پروفایل به صورت دقیق، علاوه بر اینکه از بروز مشکل در آینده جلوگیری می کند، در رشد استاد در سیستم به لحاظ قیمت جلسات و بالا رفتن امتیاز رتبه‌بندی، تأثیر مستقیم دارد.

توجه داشته باشید که عدم ثبت جلسات در سیستم توسط استاد، تخطی از قوانین استادبانک محسوب شده و باعث حذف پروفایل استاد از صفحات لیست خواهد شد.

در صورتی که شاگرد، وضعیت جلسۀ بعد را با استاد مشخص نکرده باشد، استاد می‌تواند کلاس خود را به مدت 1 هفته الی 10 روز، در وضعیتِ “در انتظار هماهنگی” قرار دهد. پس از این مدت، می‌تواند با شاگرد تماس بگیرد و وضعیت جلسۀ بعد را در حساب کاربری خود مشخص کند.

تسویه حساب

اساتید در پایان کلاس می‌توانند هزینۀ مورد نظر را به دو صورت نقدی یا آنلاین از شاگرد دریافت کنند. در پایان جلسۀ اول حتماً باید در رابطه با نحوۀ دریافت حق‌التدریس خود با شاگرد یا والدین او صحبت کنید. درصدی از هزینۀ هر جلسه متعلق به استاد و 25 درصد، متعلق به استادبانک است.

1. تسویه حساب نقدی

در این حالت استاد باید با مراجعه به پروفایل خود نسبت به پرداخت سهم استادبانک اقدام کند. بعد از برگزاری هر کلاس، حداکثر تا پایان روز دوشنبۀ همان هفته لازم است حق معرفی استادبانک را بپردازید. برای انجام این کار، وارد حساب کاربری خود شوید و از قسمت مدیریت جلسات، اقدام به پرداخت کنید.

2. تسویه حساب آنلاین

در این حالت، بعد از برگزاری کلاس و ثبت جلسه توسط استاد در سیستم، فاکتور کلاس برای شاگرد پیامک خواهد شد. شاگردان از طریق لینک پرداخت در پیامک می‌توانند نسبت به پرداخت هزینه کلاس به صورت آنلاین اقدام کنند. مبلغ پرداختی توسط شاگرد به حساب استادبانک واریز می‌شود.

بعد از برگزاری هر جلسه و ثبت آن در سیستم، در صورتی که استاد گزینۀ برگزاری کلاس را در پروفایل خود انتخاب کند و اطلاعات دقیق حساب بانکی خود را ثبت کرده باشد، سهم استاد به صورت خودکار به کیف پول او واریز می شود.

اساتید می‌توانند با ورود به قسمت کیف پول در پروفایل خود و انتخاب گزینۀ درخواست واریز موجودی به حساب بانکی، یکی از روش‌های دستی و یا اتوماتیک را انتخاب کنند. در صورت انتخاب گزینۀ اتوماتیک، واریزی‌ها سه‌شنبۀ هر هفته به حساب بانکی اساتید انجام می‌شود.
در صورت انتخاب گزینۀ دستی، در هفته یک بار (3 الی 4 روز بعد از درخواست)، واریز موجودی به حساب بانکی اساتید انجام می‌شود.

3. عدم پرداخت هزینه از سوی شاگرد

همان طور که در ابتدای این بخش هم اشاره کردیم اساتید باید پیش از ترک منزل شاگرد و یا پیش از پایان یافتن کلاس آنلاین، روش‌های پرداخت هزینه را برای شاگرد توضیح دهند و از نحوۀ پرداخت شاگرد (نقدی و یا آنلاین) و زمان آن مطلع شوند.

اگر شاگرد در زمان مقرر، واریز وجه را انجام نداد، اساتید می‌توانند درخواست ارسال مجدد فاکتور کلاس برای شاگرد را از طریق تیکتی تحت عنوان “ارسال مجدد فاکتور برای شاگرد“ ثبت کنند. در این حالت، شاگرد مجددا از فاکتور کلاس مطلع خواهد شد. در صورتی که شاگرد پاسخگو نبود، می‌توانید تیکتی تحت عنوان “گزارش کلاس“  ثبت کنید و موضوع را به کارشناسان ما اطلاع دهید تا پیگیری‌های لازم را انجام دهند.

4. غیر فعال شدن پروفایل استاد به علت بدهی

در صورت دریافت نقدی هزینه و عدم پرداخت سهم استادبانک از سوی استاد، حساب کاربری او غیرفعال می‌شود. برای فعال شدن مجدد آن، لازم است استاد در اسرع وقت اقدام به پرداخت بدهی خود کند. بعد از پرداخت بدهی، می‌تواند برای فعال شدن مجدد حساب خود، تیکتی را تحت عنوان “پرداخت بدهی معوقه” ثبت کند.

اقدامات بعد از اتمام دوره

پس از اتمام دورۀ کلاس‌ با یک شاگرد، در صورتی که اطمینان دارید شاگرد، دیگر خواهان برگزاری جلسه جدیدی نیست، می‌توانید با مراجعه به قسمت مدیریت درخواست‌ها در پروفایل خود، خاتمۀ جلسات کلاس را ثبت کنید.

اگر شاگرد بعد از مدتی، مجددا برای برگزاری کلاس به استاد مراجعه کرد، استاد موظف است درخواست قبلی شاگرد را از قسمت مدیریت درخواست‌ها و انتخاب گزینۀ درخواست‌های خاتمه یافته، مجددا به جریان بیندازید.

اگر شاگرد قبلی شما، برای پایۀ جدیدی درخواست کلاس داشت که با درخواست قبلی متفاوت بود، استاد می‌تواند اطلاعات شاگرد را از طریق تیکتی تحت عنوان “درخواست مجدد شاگرد برای پایۀ جدید” به کارشناسان استادبانک اطلاع دهد تا کلاس جدید ایجاد شود.

اگر استاد درخواست مجدد شاگرد برای کلاس را در سیستم ثبت نکند، این عمل تخطی از قوانین استادبانک محسوب شده و پروفایل استاد از سیستم حذف خواهد شد.

نظرسنجی از شاگرد

استادبانک به ترتیب با شاگردانی که اولین جلسه خود را برگزار کرده‌اند برای نظرسنجی تماس می‌گیرد. برای افزایش و تسریع ثبت نظرات شاگردان در پروفایل، اساتید می‌توانند مستقیما از شاگرد درخواست کنند که با مراجعه به پروفایل خود، نظرسنجی کلاس را تکمیل کند.

در صورتی که اساتید، نظر ثبت شدۀ شاگرد را در رابطه با کلاس قبول نداشته باشد، می‌توانند پاسخ خود را برای شاگرد بنویسند. همچنین می‌توانند تیکتی را تحت عنوان “نظر شاگرد را قبول ندارم” ثبت کرده و با ارائه شواهد و مدارک کافی، خواستار پنهان شدن نظر شاگرد در پروفایل خود شوند. اساتید به هیچ وجه نباید در رابطه با نظری که شاگرد در سایت ثبت کرده، با او تماس بگیرند.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

در این مقاله به بررسی مراحل دریافت شاگرد و برگزاری کلاس‌ها در بستر پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک پرداختیم. تلاش کردیم تا به مهم‌ترین سؤالات و ابهامات شما در رابطه با تمامی مراحل دریافت شاگرد و برگزاری کلاس‌ها پاسخ دهیم. در صورت بروز مشکل در برگزاری کلاس‌ها می‌توانید تیکتی را تحت عنوان “گزارش کلاس” به همراه مدارک و مستندات به کارشناسان ما ارسال کنید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

در صورتی که به مطالعۀ سایر مقالات در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس و اخبار معلمان علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف مجله اساتیدِ استادبانک هم مراجعه کنید. همچنین اگر به عنوان معلم به تدریس خصوصی علاقه دارید می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید یا از طریق شماره‌ 02191005343 با مشاورین ما در ارتباط باشید.

استادبانک همواره در تلاش است تا با همکاری برترین معلمان و اساتید کشور و با استفاده از تجربیات آن‌ها، نقشی تأثیرگذار در گسترش دانش، به روزرسانی اطلاعات معلمان و معرفی آن‌ها به دانش‌آموزان و دانشجویان کشور داشته باشد. هدف ما بالا بردن سطح کیفیت آموزش معلمان و ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندان این سرزمین است.

“بحث و مشارکت” لطفا تجربیات، پیشنهادات و انتقادات خود را در رابطه با دریافت شاگرد، برگزاری کلاس‌ها، تسویه حساب و پاسخگویی به تیکت‌ها در استادبانک را با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید.