آشنایی با پلتفرم استادبانک

در ویدئو نمونه تدریس خصوصی چه مواردی را توضیح دهیم؟

مونا فلاحی نویسنده
2446 0
03 بهمن 1401
در ویدئو نمونه تدریس خصوصی چه مواردی را توضیح دهیم؟

در ویدئو نمونه تدریس خصوصی چه مواردی را توضیح دهیم؟

تدریس خصوصی را می‌توان یکی از شغل‌های مهم و کاربردی در زمان کنونی است که می‌تواند درآمد مناسبی را برای معلمین داشته باشد. اما برای برای شروع به کار در زمینه‌ی تدریس خصوصی، شما نیازمند معرفی خود به دانش‌آموزان دیگر هستید. این معرفی می‌تواند در بسترهای متفاوتی صورت بگیرد. باید در نظر داشت که این معرفی می‌تواند دانش‌آموز را به شما جذب کرده و یا او را از کلاس با شما منصرف نماید. هر چه این معرفی کامل‌تر و گیراتر باشد؛ موفقیت شما در جذب دانش‌آموز نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل در ادامه به نکاتی برای ضبط بهتر ویدئو معرفی پرداخته‌ایم. در ابتدا مسیر ویدئو را به سه بخش ابتدایی، میانه، انتهایی تقسیم کرده و محتوای این سه بخش را توضیح خواهیم داد.

در ویدئو نمونه تدریس خصوصی چه مواردی را توضیح دهیم؟

بخش ابتدایی معرفی

نام و محل سکونت

 در ابتدای ویدیو معرفی خود باید به ذکر مهم‌ترین مشخصات خود یعنی نام کامل و موقعیت جغرافیایی که در آن سکونت دارید؛ بپردازید. ذکر محل سکونت شما برای کسانی که علاقه‌مند به گذراندن کلاس حضوری هستند؛ اهمیت دارد.

نام درس و تخصص

درس تخصصی خود را در قالب چند جمله توضیح دهید. تا دانش‌آموز از تخصص شما آگاه بوده و در صوت نیاز با شما ارتباط بگیرد. در این بخش به طور خلاصه درسی که می‌توانید آن را تدریس نمایید را بیان کرده و بخش‌ها و سرفصل‌های متفاوت را ذکر کنید. به طور مثال اگر شما معلم زبان هستید؛ می‌توانید تخصص شما در این رشته را بیان کنید تا دانش‌آموزان بدانند در چه مواردی تخصص دارید.

بخش میانی معرفی

تمرکز بر روی توانایی‌ها

اجازه دهید دانش‌آموزان متوجه شوند که مسیر شما برای کمک به آن‌ها به شکل است و در چه شاخه‌هایی می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. برای روشن کردن این موضوع می‌توانید به توضیح موارد زیر بپردازید:

 • توضیح مدارک تحصیلی و پیشینه‌ی تحصیلی خود در رشته‌ی مورد نظر

در این قسمت می‌توانید تجربیات آکادمیک خود را در زمینه‌ی درس مورد نظر بیان کنید. این توضیح می‌تواند توضیح مختصری از مسیر طی شده‌ی شما در دانشگاه برای رسیدن به جایگاه معلمی باشد.

 • توضیح سوابق کاری، مهارت‌ها و تجربیات سپری شده

سوابق کاری شما می‌تواند شامل تمامی تجربیاتی باشد که در مسیر معلمی طی نموده‌اید. این تجربیات می‌تواند شما را نزد دانش‌آموزان مورد اعتمادتر جلوه دهد.

 • توضیح روش‌های تدریس و مسیر تدریس شما در طول کلاس

روش تدریس شما می‌تواند مسیر کلاس را برای دانش‌آموزان مشخص و واضح نماید. این کار می‌تواند سوالات ذهنی دانش‌آموز را در همان ابتدای کار پاسخ دهد.

 • توضیح نحوه‌ی ارزیابی و یا کتاب‌های کمکی مورد استفاده در جهت تدریس درس

کتاب‌های کمک درسی مورد استفاده‌ی شما می‌تواند حدود درس و کلاس شما را تعیین نماید. بنابراین ذکر این کتاب‌ها و نحوه‌ی ارزیابی دانش‌آموزان می‌تواند نمای کلی کلاس شما را به دانش‌آموزان نشان دهد.

 • توضیح وجه تمایز

ذکر نکاتی که توانسته شما را از اساتید دیگر متمایز کند. این ویژگی می‌تواند ویژگی کوچک یا بزرگی باشد که باعث تمایز شما از دیگر اساتید خصوصی است و می‌تواند در جهت جذب بیشتر دانش‌آموزان باشد.

بخش نهایی معرفی

انتهای ویدئو معرفی خود را می‌توانید با تشکر از بینندگان برای تماشای ویدیو، تشویق دانش‌آموزان به شرکت در کلاس‌های خصوصی و ذکر یک جمله‌ی انگیزشی پایان دهید.

نکات مهم در زمان ضبط ویدیو

با ذکر محتوای ویدئو معرفی به ساختار کلی آن پی بردیم. اما نکات دیگری نیز برای بهبود محتوای ویدئوی شما وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند کیفیت ویدئوی شما را افزایش داده و تاثیر بیشتری داشته باشد. در زیر به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

 • ویدیو ضبط شده شما نباید کمتر از ۲ دقیقه باشد (سعی کنید ویدئویی با مدت زمانی متوسط ضبط نمایید. ویدئوی کوتاه و یا بسیار بلند نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. سعی کنید به طور خلاصه و جامع صحبت کنید).
 • از دادن اطلاعات شخصی خود ( شماره و آدرس شبکه‌های اجتماعی) بپرهیزید
 • از یک دوربین با کیفیت تصویر و صدای خوب استفاده نمایید
 • از صحبت‌های تکراری بپرهیزید (سعی کنید تمامی نکات را به طور خلاصه بیان کنید. از توضیحات اضافه بپرهیزید و مستقیم از مسائل مهم و اصلی سخن بگویید).
 • صمیمانه و با خوشرویی و شمرده صحبت کنید
 • برای جلوگیری از خطاهای ناخواسته دوباره ویدیو را چک کنید

عضویت اساتید در استادبانک

استادبانک سامانه‌ی جامع معلم خصوصی در ایران است که با گزینش و انتخاب اساتید، لیستی از بهترین اساتید ایران در رشته‌ها و شهرهای مختلف را فراهم کرده‌است. این مجموعه برای آشنایی اساتید و دانش‌آموزان در کم‌ترین زمان است. بنابراین اگر شما معلم هستید و به تدریس خصوصی علاقه مندید؛ می‌توانید وارد سایت استاد بانک شده و در قسمت عضویت اساتید، مشخصات خود را وارد کنید. با بررسی مشخصات شما، متخصصین ما با شما تماس گرفته و در صورت تاییدیه‌ی استادی می‌توانید صفحه معرفی خود را در سایت داشته و ویدئو معرفی خود را با توجه به نکات ذکر شده در بالا ضبط نمایید. به طور مثال اگر شما معلم ریاضی هستید و یا دارای مدارک مرتب در این رشته‌اید می‌توانید درخواست تدریس خصوصی ریاضی در زمینه‌ی تخصصی خود وارد کرده و پس از تاییدیه به شروع تدریس خود بپردازید.