آشنایی با پلتفرم استادبانک

امتیاز رتبه‌بندی اساتید و تأثیر آن بر انتخاب استاد توسط شاگردان

استادبانک نویسنده
3311 0
25 مهر 1400
امتیاز رتبه بندی اساتید سامانه تدریس خصوصی استادبانک

اگر عضوی از اساتید استادبانک هستید و یا در حال تحقیق و بررسی برای ثبت نام به عنوان معلم خصوصی در این سایت هستید، ممکن است برای شما هم سؤالاتی از این دست پیش آمده باشد که پروفایل اساتید بر چه اساسی در صفحۀ اول قرار می‌گیرد؟ آیا جایگاه اساتید در صفحۀ اول، بر اساس فرمول خاصی تعیین می‌شود؟ چرا برخی از اساتیدِ استادبانک با وجود رزومۀ بهتر و تعداد ستاره‌های بیشتر، در مقایسه با اساتیدی با ستاره‌های کمتر، در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرند؟

پاسخ همۀ این پرسش‌ها در موضوعی تحت عنوان امتیاز رتبه‌بندی خلاصه می‌شود. در این مقاله به بررسی امتیاز رتبه‌بندی اساتید در استادبانک و تأثیر آن بر انتخاب هر چه بیشتر استاد توسط شاگردان، می‌پردازیم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

امتیاز رتبه‌بندی چیست؟

به هر یک از اساتیدی که پروفایل آن‌ها در استادبانک فعال شده است، امتیازی تحت عنوان امتیاز رتبه‌بندی تعلق می‌گیرد. فرمول محاسبۀ این عدد برای هر استاد، نسبتِ تعداد کل جلسات واریز شده به تعداد کل شاگردانِ آن استاد است.

به عنوان مثال، فرض کنید یکی از اساتید استادبانک، 40 جلسه کلاس برای 3 دانش‌آموز برگزار کرده و اطلاعات این جلسات را به طور دقیق در پروفایل خود ثبت کرده است. ضمنا فرض می‌کنیم تا این لحظه، هزینۀ 30 جلسه از این 40 جلسه، به حساب استادبانک واریز شده است. برای محاسبۀ امتیاز رتبه‌بندی این استاد، کافیست عدد 30 (تعداد کل جلسات واریز شده تا این لحظه) را بر عدد 3 (تعداد کل شاگردان تا این لحظه) تقسیم کنیم. امتیاز رتبه‌بندی این استاد 10 خواهد بود.

اکنون که متوجه شدیم امتیاز رتبه‌بندی اساتید در استادبانک بر اساس چه فرمولی محاسبه می‌شود، به مقایسۀ امتیاز رتبه‌بندی دو استاد فرضی در استادبانک می‌پردازیم.

فرض کنید استاد طهرانی تا این لحظه 40 جلسه کلاس برای 4 شاگرد برگزار کرده است. از سویی دیگر، استاد یوسفی، همین تعداد جلسه را برای 10 شاگرد برگزار کرده است.  همچنین فرض می‌کنیم که هر 40 جلسه از سوی هر دو استاد، به طور کامل ثبت و تسویه شده باشد، با یک محاسبۀ ساده مشاهده خواهیم کرد که امتیاز رتبه‌بندی استاد طهرانی برابر با 10 و امتیاز رتبه‌بندی استاد یوسفی برابر با 4 خواهد بود.

با کمی دقت در این مثال متوجه می‌شویم که این فرمول به صورتی طراحی شده که هر چقدر تعداد جلسات استاد، با یک شاگردِ ثابت، بیشتر باشد، امتیاز رتبه‌بندی او نیز افزایش پیدا می‌کند، چرا که این موضوع نشان دهندۀ توانایی بالای استاد در جذب شاگرد و ادامه‌دار کردن کلاس‌ها است.

تأثیر امتیاز رتبه‌بندی بر انتخاب استاد توسط شاگردان

حتما تاکنون برای شما هم این سؤال مطرح شده است که چرا استادبانک برای اساتید خود امتیاز رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد؟ این امتیاز چه تأثیری روی موفقیت استاد در جذب شاگردان بیشتر دارد؟

در مقالۀ مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک، اشاره کردیم که یکی از اهداف اصلی استادبانک، ارائۀ سیستمی شایسته سالار برای معرفی اساتید و معلمان به متقاضیان کلاس خصوصی است.

در برخی از سایت‌های تدریس خصوصی، معرفی اساتید و قرار گرفتن پروفایل آن‌ها در صفحۀ اول و جایگاه‌های برتر، متناسب با هزینه‌ای است که استاد به آن سایت پرداخت می‌کند. این موضوع برای اساتیدی که توانایی تدریس بالایی دارند اما از توانایی مالی بالایی برخوردار نیستند، مشکل‌ساز است. همچنین ممکن اساتیدی که عملکرد رضایت‌بخشی در تدریس ندارند بیشتر در معرض دید متقاضیان معلم خصوصی قرار بگیرند.

سیستمی که استادبانک برای معرفی اساتید در نظر گرفته است، کاملا شایسته سالار است. به این معنی که امتیازدهی به اساتید و قرار گرفتن آن‌ها در جایگاه‌های اول، تنها بر اساس عملکرد شفاف، کیفیت تدریس و میزان رضایت شاگردان آن‌ها تعیین می‌شود.

یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص عملکرد هر استاد، ادامه‌دار شدن کلاس‌ها با هر یک از دانش‌آموزان است. این موضوع در فرمول امتیاز رتبه‌بندی به دقت لحاظ شده است. بنابراین هر استادی که امتیاز رتبه‌بندی بالاتر و در نتیجه کیفیت تدریس بهتری داشته باشد، بدون توجه به رزومه و تعداد ستاره‌ها در جایگاه بهتری نسبت به سایر اساتید قرار می‌گیرد. در نتیجه علاوه بر بالا رفتن قیمت کلاس‌های این استاد، پروفایل او نیز بیشتر در معرض دید متقاضیان تدریس خصوصی قرار می‌گیرد و احتمال انتخاب او توسط شاگردان، بیشتر می‌شود.

اساتیدی که عملکرد ضعیف داشته باشند و نسبت جلسات واریز شده به تعداد شاگردان آن‌ها پایین باشد، حتی با وجود تعداد ستاره‌های بالا در صفحات آخر قرار می‌گیرند و عملا شانسی برای دریافت شاگرد ندارند.

هر آنچه که در مورد ستاره‌های اساتیدِ استادبانک باید بدانید

نکات بسیار مهم در رابطه با امتیاز رتبه‌بندی اساتید

در این بخش به چهار نکتۀ بسیار مهم در رابطه با امتیاز رتبه‌بندی اساتید اشاره می‌کنیم.

  1. اشاره به این نکته ضروری است که استادبانک برای اساتید جدید خود جایگاه‌های مشخصی را در نظر گرفته است تا به دیده شدن آن‌ها در مراحل اولیۀ کار و رشد و پیشرفت این اساتید کمک کند. بنابراین دیده شدن پروفایل برخی اساتید جدید در صفحات اول، صرفا برای کمک به رشد آن‌ها است و به معنای بالا بودن امتیاز رتبه‌بندی آن‌ها در مقایسه با اساتید قدیمی و با تجربۀ استادبانک نیست.
  2. با توجه به فرمول امتیاز رتبه‌بندی به محض پذیرفتن شاگرد جدید توسط استاد (با توجه به اینکه مخرج کسر بزرگ شده ولی در صورت تغییری ایجاد نشده) امتیاز رتبه‌بندی استاد تا حدی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اساتید باید بعد از پذیرش هر شاگرد، هر چه سریع‌تر نسبت به برگزاری جلسۀ اول و یا تشکیل جلسات بیشتر برای کلاس‌های پیشین، به منظور افزایش صورت کسر، اقدام کنند.
  3. درخواست‌های شب امتحانی و یا درخواست‌هایی که به جلسه اول نرسیده‌اند به صورت پیش‌فرض، در فرمول محاسبۀ امتیاز رتبه‌بندی لحاظ نمی‌شوند. با این حال، تمام درخواست‌های شب امتحانی و یا درخواست‌هایی که پیش از جلسه اول خاتمه خورده باشند، توسط کارشناسان بررسی می‌شود. در صورت تشخیص تخطی یا عملکرد ضعیف استاد، معافیت آن برداشته می‌شود و در فرمول لحاظ می‌گردد که باعث افت شدید امتیاز رتبه‌بندی استاد خواهند شد.
  4. هر مقطع تحصیلی، امتیاز رتبه‌بندی ویژۀ خود را دارد. ممکن است استادی در مقاطع مختلف تحصیلی تدریس داشته باشد. بنابراین برای محاسبۀ امتیاز رتبه‌بندی او در هر مقطع، نسبت تعداد جلسات واریز شده در آن مقطع تحصیلی به تعداد شاگردان استاد در همان مقطع، محاسبه می‌شود.

نکاتی برای افزایش امتیاز رتبه‌بندی

روش‌های مختلفی برای افزایش امتیاز رتبه‌بندی اساتید وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. بالا بردن کیفیت کلاس‌های خصوصی

همان طور که گفتیم هر چقدر که تعداد جلسات استاد با یک شاگرد بیشتر باشد، امتیاز رتبه‌بندی او نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین استادی که 10 جلسه کلاس را تنها با یک شاگرد برگزار کرده در مقایسه با استادی که این 10 جلسه را با 10 شاگرد مختلف برگزار کرده، تدریس موفقیت‌آمیزتری داشته است.

 تلاش کنید تا دانش خود را در زمینۀ موضوعی که تدریس می‌کنید تا حد امکان بالا ببرید. همچنین مطالعاتی در زمینۀ روانشناسی تربیتی داشته باشید، تا بتوانید در ارتباط خود با شاگردان و علاقمند کردن آن‌ها به کلاس، موفقیت بیشتری کسب کنید. این موارد منجر به ادامه‌دار شدن کلاس‌ها و افزایش امتیاز رتبه‌بندی شما خواهند شد.

2. ثبت تمامی جلسات در سیستم

در مقالۀ “همه چیز دربارۀ دریافت شاگرد و برگزاری کلاس در استادبانک” گفتیم که ثبت دقیق جلسات توسط استاد در سیستم، از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری می‌کند. همچنین عدم ثبت جلسات در سیستم، تخطی از قوانین استادبانک محسوب می‌شود و باعث حذف پروفایل استاد از صفحات لیست می‌شود.

 اما علاوه بر این موارد، ثبت دقیق تمامی جلسات به افزایش امتیاز رتبه‌بندی استاد و بهتر شدن جایگاه او در صفحات لیست نیز کمک می‌کند. در قسمت‌های قبل نیز اشاره کردیم که طبق فرمولی که برای این امتیاز در نظر گرفته شده است، هر چقدر تعداد جلسات ثبت شده بیشتر و در مقایسه با آن تعداد شاگردان کمتر باشد، امتیاز رتبه‌بندی افزایش پیدا می‌کند.

عدم ثبت برخی از جلسات یا برگزاری کلاس با شاگردانِ استادبانک، خارج از سیستم استادبانک، در وهلۀ اول به زیان خود استاد و باعث پایین آمدن جایگاه او در صفحات لیست خواهد شد.

3. استفاده از بسته‌های تخفیفی برای شاگردان

استادبانک برای شاگردان خود بسته‌‌های تخفیفی در نظر گرفته است، به این صورت که اگر شاگرد از قبل، تعداد جلسات مشخصی را رزرو کند و هزینۀ آن را پرداخت کند، تخفیفی روی هزینه‌ها برای او در نظر گرفته خواهد شد. میزان تخفیف روی این جلسات به صورت زیر هستند:

  • از 1 تا 3 جلسه: 0 درصد تخفیف
  • از 4 تا 7 جلسه: 3 درصد تخفیف
  • از 8 تا 11 جلسه: 5 درصد تخفیف
  • از 12 تا 15 جلسه: 7 درصد تخفیف
  • از 16 تا 100 جلسه: 9 درصد تخفیف

اساتید می‌توانند شاگردان خود را به تهیۀ این بسته‌ها تشویق کنند. خرید این بسته‌ها توسط شاگرد، علاوه بر اینکه دردسرهای استاد را برای دریافت هزینۀ کلاس کاهش می‌دهد، در امتیاز رتبه‌بندی او نیز تأثیر مستقیم دارد. با توجه به فرمول رتبه‌بندی در صفحات لیست، در صورتی که شاگرد  هر یک از بسته‌های بالا را خریداری کند، کل جلسات خریداری شده به صورت یکجا در فرمول لحاظ می‌شود و امتیاز رتبه‌بندی استاد به شدت رشد می‌کند.

4. برگزاری سایر کلاس‌های خود در بستر استادبانک

معرفی سایر شاگردان خود به استادبانک و برگزاری سایر کلاس‌ها در این سیستم، باعث افزایش تعداد جلسات ثبت شدۀ شما می‌شود. این موضوع امتیاز رتبه‌بندی شما را به میزان زیادی افزایش می‌دهد و منجر به افزایش قیمت کلاس‌های شما و دیده شدن هر چه بیشتر پروفایلتان خواهد شد.

تدریس خصوصی در بستری امن با امکانات مناسب

در این مقاله به بررسی امتیاز رتبه‌بندی و تأثیر آن بر افزایش قیمت کلاس‌های اساتید و انتخاب بیشتر توسط شاگردان، پرداختیم. علاوه بر امتیاز رتبه‌بندی، مواردی مانند تصویر پروفایل، ویدئوی معرفی، تکمیل سوابق تحصیلی و رزومۀ کاری می‌تواند به بیشتر دیده شدن پروفایل شما توسط شاگردان کمک کنند. همچنین ثبت نظرات شاگردان در پروفایل استاد نیز رابطۀ مستقیمی با جلب اعتماد شاگردان جدید و والدین آن‌ها خواهد داشت. علاوه‌ بر توانایی معلم در جذب شاگرد و علاقه‌مند کردن او به ادامه برگزاری جلسات تدریس خصوصی، استفاده‌ از سرویس‌های سامانه معتبری مثل استادبانک بر اعتبار معلمین و کیفیت کار آن‌ها می‌افزاید.

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. ثبت نام در این سایت، یکی از روش‌های کسب درآمد از تدریس خصوصی برای بسیاری از فرهنگیان و معلمان است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

اگر شما هم قصد کسب درآمد از تدریس خصوصی را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات، کافی است با شماره 91005343-021 تماس بگیرید و یا از بخش تیکت پشتیبانی در پروفایل خود اقدام کنید. همکاران ما پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود و شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

“بحث و مشارکت” شما چه تجربیات، پیشنهادات و انتقاداتی در مورد امتیاز رتبه‌بندی  و نمایش جایگاه اساتید در صفحات لیست استادبانک دارید؟
در صورتی که پاسخ سؤال خود را در مورد امتیار رتبه‌بندی، در این مقاله پیدا نکردید لطفا زیر همین پست، سؤال خود را مطرح کنید.