آشنایی با پلتفرم استادبانک

اساتید چگونه می‌توانند در استادبانک رشد کنند؟

استادبانک نویسنده
9716 73
23 فروردین 1401
رشد اساتید در استادبانک

یکی از مهم‌ترین اهداف و دغدغه‌های استادبانک (بزرگترین سامانۀ تدریس خصوصی در ایران)، حمایت از اساتید برتر در نقاط مختلف کشور، فراهم کردن فرصتی برای دیده شدنِ این عزیزان، ایجاد شرایط مساعد برای پیشرفت هر چه بیشتر و کسب درآمدهای بالا توسط آنان است.

 به همین منظور، تیم استادبانک همواره در تلاش است تا با ایده‌پردازی و توسعۀ مستمر امکانات سایت، خدمات با کیفیت‌تری را به اساتید خود ارائه دهد و شرایط را برای رشد اساتید استادبانک، در زمینۀ تدریس خصوصی، فراهم کند.

اما معیار رشد یک معلم خصوصی در استادبانک چیست؟ اساتید چگونه می‌توانند در مدت زمان کوتاهی، به درآمدهای قابل توجهی در پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک دست پیدا کنند؟ چه عواملی مانع رشد معلم خصوصی در این سیستم می‌شود؟ در مقالۀ پیش رو، به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

نحوه رشد اساتید از زبان مدیرعامل استادبانک

قبل از آن که ادامۀ این مقاله را مطالعه کنید، می‌توانید با مشاهده ویدئوی زیر، اطلاعات کاملی در مورد نحوۀ افزایش تعداد شاگردان و افزایش قیمت کلاس خصوصی خود به دست آورید. سپس در صورت نیاز به کسب اطلاعاتِ بیشتر، مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید.

معیارهای رشد اساتید در استادبانک

قبل از پاسخ به این سؤال که “اساتید چگونه می‌توانند در استادبانک رشد کنند؟” باید بدانیم مفهوم رشد در استادبانک چیست. چه معیارهایی برای سنجش میزان رشد اساتید، در سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک وجود دارد؟ در این بخش از مقاله، به بررسی این سؤال می‌پردازیم.

استادبانک تلاش می‌کند تا در فرآیند انتخاب اساتید توسط شاگردان، دخالت مستقیم نداشته باشد. به همین دلیل، شرایطی را فراهم کرده است تا متقاضیان، با بررسی عملکرد اساتید و تنها بر اساس رزومه و میزان شایستگی آن‌ها، استاد مورد نظر خود را انتخاب کنند.

البته در برخی موارد، شاگرد، انتخاب استاد را به تیم کارشناسی استادبانک واگذار می‌کند. در این شرایط نیز کارشناسان، اساتیدی را انتخاب می‌کنند که توانمندی‌های بیشتر و عملکرد بهتری در سیستم استادبانک دارند.

بر این اساس، می‌توان یکی از معیارهای موفقیت و رشد اساتید در استادبانک را افزایش تعداد درخواست‌ها و به تبع آن افزایش تعداد کلاس‌های برگزار شده توسط آن‌ها در نظر گرفت.

اما یکی دیگر از مهم‌ترین ملاک‌های رشد در استادبانک، افزایش قیمت کلاس‌های خصوصی یک استاد است.

در مراحل اولیۀ همکاری با استادبانک، معمولا قیمت تدریس خصوصی اساتید چندان بالا نیست. اما شرایط به گونه‌ای فراهم شده است که بعد از گذشت مدتی، امکان افزایش درآمد تدریس خصوصی برای اساتید وجود خواهد داشت. برخی اساتید، از این فرصت به بهترین شکل استفاده می‌کنند و قیمت کلاس‌های خود را افزایش می‌دهند.

با توجه به این توضیحات، مهم‌ترین معیارهای رشد در استادبانک را می‌توان “افزایش تعداد درخواست‌ها” و “افزایش قیمت تدریس خصوصی” در نظر گرفت.

روش‌های افزایش درخواست‌های ارسالی، به عنوان اولین معیار رشد اساتید

در قسمت قبل گفتیم که یکی از معیارهای رشدِ اساتید در استادبانک، افزایش تعداد درخواست‌هایی است که از سوی متقاضیان کلاس‌ خصوصی برای آن‌ها ارسال می‌شود.

اما اساتید چطور می‌توانند تعداد این درخواست‌ها را در بازۀ زمانی کوتاه و به صورت کاملا اصولی افزایش دهند؟ در این بخش به سه عامل بسیار تأثیرگذار در افزایش تعداد درخواست‌های ارسالی برای یک استاد، اشاره کرده‌ایم.

1. قرار گرفتن در صفحۀ اول لیست اساتید و رسیدن به رتبه‌های اول

همۀ ما بعد از جستجوی یک عبارت، در موتور جستجوی گوگل، معمولا گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنیم که در صفحۀ اول و رتبه‌های برتر این صفحه قرار دارند. در سیستم استادبانک نیز، متقاضی، معمولا از بین اساتیدی که پروفایل آن‌ها در صفحۀ اول و رتبه‌های برتر این صفحه قرار دارند، به جستجوی استاد مورد نظر می‌پردازد.

اما ممکن است در رابطه با نحوۀ رسیدن استاد به جایگاه‌های برتر سایت، سؤالاتی برای شما ایجاد شود که در ادامه به بررسی این سؤالات می‌پردازیم.

معیار قرار گرفتن پروفایل اساتید در جایگاه‌های برترِ صفحات لیست چیست؟

در بسیاری از پلتفرم‌های تدریس خصوصی، اساتید می‌توانند با پرداخت هزینه، جایگاه‌های برتر را خریداری کنند. اما تلاش استادبانک بر این است تا قرار گرفتن در این جایگاه‌ها، بر اساس شایستگی و عملکرد استاد باشد. به همین دلیل ما به جای فروش جایگاه‌، از مفهومی به نام امتیاز رتبه‌بندی برای اساتید استفاده می‌کنیم.

♦ امتیاز رتبه بندی چیست؟

به هر یک از اساتیدی که حداقل یک جلسه را در استادبانک برگزار کرده باشند، عددی تحت عنوان امتیاز رتبه‌بندی تعلق می‌گیرد. فرمول محاسبۀ این عدد، عبارت است از نسبتِ تعداد کل جلسات واریز شده به تعداد کل شاگردان. 

برای مثال، فرض کنید یکی از اساتید استادبانک، 40 جلسه کلاس برای 3 دانش‌آموز برگزار کرده و اطلاعات این جلسات را به طور دقیق در پروفایل خود ثبت کرده است. ضمنا فرض می‌کنیم تا این لحظه، هزینۀ 30 جلسه از این 40 جلسه، به حساب استادبانک واریز شده است.

برای محاسبۀ امتیاز رتبه‌بندی این استاد، کافیست عدد 30 (تعداد کل جلسات واریز شده تا این لحظه) را بر عدد 3 (تعداد کل شاگردان) تقسیم کنیم. امتیاز رتبه‌بندی این استاد برابر با 10 خواهد بود. 

این فرمول به گونه‌ای طراحی شده که امتیاز رتبه‌بندی بالاتر، نشان دهندۀ کیفیت بهتر تدریس استاد باشد. به همین دلیل اساتیدی که امتیاز رتبه بندی بالاتری دارند، در مقایسه با سایر اساتید، در جایگاه‌هایی قرار می‌گیرند که بیشتر در معرض دید متقاضیان کلاس‌های خصوصی هستند.

برای مشاهدۀ امتیاز رتبه‌بندی خود در استادبانک کافیست وارد حساب کاربری خود شوید و از منوی سمت راست، روی گزینۀ امتیاز رتبه‌بندی کلیک کنید.

روش‌های افزایش امتیاز رتبه‌بندی اساتید و رسیدن به صفحه اول لیست اساتید چیست؟

روش‌های مختلفی برای افزایش امتیاز رتبه‌بندی اساتید وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • بالا بردن کیفیت کلاس‌های خصوصی

بالا بودن کیفیت تدریس استاد، رعایت اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی و برقراری ارتباط مؤثر با شاگرد به ادامه‌دار شدن کلاس‌ها، افزایش تعداد جلسات استاد با یک شاگرد و در نتیجه افزایش امتیاز رتبه‌بندی استاد کمک می‌کند.

 • ثبت تمامی جلسات در سیستم

عدم ثبت برخی از جلسات یا برگزاری کلاس با شاگردانِ استادبانک، خارج از سیستم استادبانک، باعث افت شدید امتیاز رتبه‌بندی استاد و پایین آمدن جایگاه او در صفحات لیست خواهد شد.

طبق فرمول، هر چقدر صورت کسر (تعداد جلسات ثبت شده) بیشتر و مخرج کسر (تعداد شاگردان) در مقایسه با آن، کمتر باشد، امتیاز رتبه‌بندی استاد افزایش پیدا می‌کند.

 • استفاده از بسته‌های تخفیفی برای شاگردان

استادبانک برای شاگردان خود بسته‌‌های تخفیفی در نظر گرفته است. خرید این بسته‌ها توسط شاگرد، علاوه بر اینکه دردسرهای استاد را برای دریافت هزینۀ کلاس کاهش می‌دهد، در امتیاز رتبه‌بندی او نیز تأثیر مستقیم دارد.

با توجه به فرمول امتیاز رتبه‌بندی، در صورتی که شاگرد یکی از بسته‌ها را خریداری کند، کل جلسات خریداری شده، به صورت یکجا در فرمول لحاظ می‌شود و امتیاز رتبه‌بندی استاد به شدت رشد می‌کند.

امتیاز رتبه بندی اساتید و تأثیر آن بر انتخاب استاد توسط شاگردان

2. ارائۀ پروفایل جذاب و تأثیرگذار، دومین راهکار برای افزایش درخواست‌های شاگردان

همان طور که گفتیم، بالا بودن امتیاز رتبه‌بندی و دسترسی به جایگاه‌های برتر در صفحات لیست اساتید، به بیشتر دیده شدن پروفایل استاد کمک می‌کند. اما این موضوع به تنهایی برای جلب نظر متقاضی کلاس‌ خصوصی و ارسال درخواست برای استاد، کافی نیست.

جذابیت و تأثیرگذاری پروفایل استاد، یکی دیگر از فاکتورهای مهم در تصمیم‌گیری شاگرد برای ارسال درخواست کلاس خصوصی است.

اکثر متقاضیان کلاس‌های خصوصی در استادبانک، در وهلۀ اول، به موارد زیر برای انتخاب استاد مورد نظر توجه می‌کنند:

 • جذابیت عکس پروفایل
 • ویدئوی معرفی
 • تعداد جلسات برگزار شده توسط استاد
 • امتیاز استاد
 • تحصیلات استاد
 • سوابق تدریس استاد
 • گذراندن دوره اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی
 • تعداد دفعات انتخاب شدن به عنوان استاد برتر در استادبانک

به همین دلیل همواره تأکید می‌کنیم که:

عکس مناسبی را برای پروفایل خود انتخاب کنید، تمامی مدارج تحصیلی و سوابق تدریس خود را در پروفایل‌تان بارگذاری کرده و مرتبا این موارد را به روز رسانی کنید.

ارائۀ ویدیوی معرفی، جزو بخش‌های اجباری در زمان ثبت نام نیست، اما بارگذاری آن، در جلب نظر شاگردان بسیار تأثیرگذار است.

شرکت در دورۀ رایگان اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی که توسط استادبانک برگزار می‌شود و کسب گواهینامۀ این دوره نیز تأثیر قابل توجهی در اعتماد متقاضیان کلاس خصوصی دارد.

بعد از بررسی موارد مذکور، شاگرد، یک یا چند استاد را کاندید می‌کند و وارد صفحۀ رزومۀ این اساتید می‌شود. در این صفحه شاگرد به تمامی اطلاعات تحصیلی استاد، سوابق تدریس، ویدیوی معرفی و نظرات شاگردان در مورد استاد، با جزییات بیشتری دسترسی دارد.

در صفحۀ رزومه، سه موردی که بیشترین تأثیر را روی انتخاب استاد توسط شاگرد دارند، عبارتند از:

 • نحوۀ ارائۀ استاد در ویدیوی معرفی
 • بخش داستان شاگرد 
 • بخش نظرات شاگردان

 به همین دلیل، مصرانه پیشنهاد می‌کنیم که اساتید استادبانک، به این سه امکانی که در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، توجه کافی داشته باشند.

معلم خصوصی ریاضی استادبانک

متقاضی، پس از انجام بررسی‌های لازم و مقایسۀ رزومۀ اساتیدِ کاندید شده، در نهایت یک نفر را به عنوان معلم خصوصی مورد نظر خود انتخاب می‌کند. سپس درخواست خود را ثبت می‌کند تا کارشناسان استادبانک این درخواست را مورد بررسی قرار داده و برای استاد ارسال کنند.

3. افزایش اعتبار استاد در بین کارشناسان استادبانک، روشی دیگر برای افزایش تعداد شاگردان 

همان طور که گفتیم، در برخی موارد، متقاضی کلاس خصوصی، انتخاب استاد را به کارشناسان استادبانک واگذار می‌کند.

در چنین شرایطی کارشناسان بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند امتیاز رتبه‌بندی، نظرات ثبت شده برای استاد، تعداد شاگردان استاد، نداشتن سابقۀ تخطی و برخی موارد دیگر، یک یا چند استاد را انتخاب کرده و درخواست شاگرد را به این اساتید ارجاع می‌دهند.

بنابراین هر چقدر که به عنوان استاد، عملکرد بهتری در همکاری با استادبانک و جلب رضایت شاگردان‌تان داشته باشید و اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی را بیشتر رعایت کنید، اعتبار بیشتری در بین کارشناسان استادبانک خواهید داشت و احتمال انتخاب شما توسط آن‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی استادبانک

روش‌های افزایش قیمت تدریس خصوصی به عنوان دومین معیار رشد اساتید

در ابتدای مقاله گفتیم که در مراحل اولیۀ همکاری با استادبانک، معمولا قیمت تدریس خصوصی اساتید چندان بالا نیست. اما بعد از گذشت مدتی، در صورتی که عملکرد استاد در جنبه‌های مختلف، رضایت‌بخش باشد، قیمت کلاس‌های خصوصی او به میزان چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

برخی از اساتید، در مدت زمانی کمتر از سه سال، قیمت تدریس خصوصی خود را در استادبانک، بیش از 15 برابر افزایش داده‌اند. در حالی که قیمت تدریس خصوصی برخی دیگر از اساتید، طی همین مدت، تغییر محسوسی نداشته است.

عوامل مؤثر بر قیمت تدریس خصوصی اساتید

قیمت تدریس خصوصی استاد، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برخی از  این فاکتورها عبارتند از:

 • آنلاین یا حضوری بودن کلاس‌ها 
 • برگزاری کلاس در تهران یا شهرستان‌ها 
 • گروه درسی استاد

یکی از تأثیرگذارترین عوامل در قیمت تدریس خصوصی، که مرتبط با عملکرد استاد نیز هست، تعداد ستارۀ استاد است. به طور طبیعی هر چقدر تعداد ستاره‌ها بیشتر باشد، قیمت تدریس خصوصی نیز بیشتر خواهد شد. 

در تصویر زیر سیر صعودی افزایش درآمد یکی از معلمان خصوصی استادبانک را مشاهده می‌کنید.

اما اساتید استادبانک چطور می‌توانند تعداد ستاره‌های خود را افزایش دهند؟ در ادامۀ این بخش، به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

نحوۀ افزایش ستاره‌های اساتید 

همان طور که در مقالۀ “همه چیز در مورد ستاره اساتید” اشاره کردیم، کارشناسان استادبانک، در مرحلۀ تایید صلاحیت متقاضی تدریس خصوصی، بر اساس معیارهای مشخصی، تعداد ستاره‌هایی را از 1 تا 5، به او تخصیص می‌دهند.

در ادامۀ همکاری، ستارۀ استاد می‌تواند افزایش پیدا کند. تیم ارزیابی استادبانک، عملکرد اساتید را به صورت دوره‌ای بررسی می‌کند. در صورتی که استاد، واجد شرایط باشد، تعداد ستاره و در نتیجه قیمت تدریس خصوصی او افزایش پیدا خواهد کرد. 

افزایش ستاره بر اساس فاکتورهای زیر صورت می‌گیرد:

 • امتیاز رتبه‌بندی اساتید و ادامه‌دار بودن کلاس‌ها
 • نظرات ثبت شده در پروفایل استاد 
 • نداشتن سابقه تخطی
 • تعداد دفعات انتخاب استاد توسط شاگردان
 • رزومۀ استاد
 • همخوانی رزومۀ او با رزومۀ اساتیدی که ستارۀ بالاتری دارند

اساتید می‌توانند با ارسال تیکت، درخواست خود را مبنی بر افزایش ستاره ثبت کنند. کارشناسان استادبانک در اولین فرصت این درخواست را بررسی می‌کنند. در صورتی که استاد واجد شرایط باشد، ستارۀ او افزایش پیدا خواهد کرد.  

موانع رشد اساتید در استادبانک

در بخش‌های قبل، راهکارهایی را برای رشد معلمان خصوصی به لحاظ افزایش تعداد درخواست‌ها و افزایش قیمت تدریس خصوصی در استادبانک ارائه کردیم. اما نکاتی نیز وجود دارند که عدم رعایت آن‌ها، موانع بسیار جدی را در مسیر موفقیت اساتید ایجاد خواهد کرد. در این بخش به سه نکتۀ بسیار مهم در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

1. عدم تمایل به همکاری بلند مدت با استادبانک

یکی از موانع اصلی رشد در استادبانک، نگاه کوتاه مدت معلم، به همکاری با استادبانک است. این دیدگاه باعث می‌شود که استاد انگیزۀ کافی برای تلاش و پیشرفت در این سیستم را نداشته باشد.

استادی که تمایل به همکاری بلند مدت در زمینۀ تدریس خصوصی دارد، تلاش می‌کند تا تمامی نکاتی را که در بخش‌های قبل، در رابطه با رشد در استادبانک مطرح شد، رعایت کند، از جمله:

 • تهیۀ پروفایل جذاب و کامل و به روز رسانی دائم آن
 • تلاش برای بهبود عملکرد خود در تدریس خصوصی
 • مطالعۀ منابع دست اول در رشتۀ مورد نظر
 • تلاش برای افزایش امتیاز رتبه‌بندی
 • کسب گواهینامۀ دورۀ اخلاق حرفه‌ای تدریس خصوصی
 • تلاش برای افزایش تعداد ستاره‌ها و بالا رفتن قیمت تدریس خصوصی
 • رعایت قوانین استادبانک و غیره

همۀ این‌ موارد، از جمله نکاتی هستند که در صورت عدم تمایل به همکاری بلند مدت با استادبانک، ممکن است از سوی استاد نادیده گرفته شوند و در نتیجه نه تنها پیشرفتی صورت نخواهد گرفت، بلکه پس از مدتی، استادبانک همکاری خود را با معلم قطع خواهد کرد.

بنابراین تنها اساتیدی می‌توانند به پیشرفت‌های چشمگیر در استادبانک دست پیدا کنند که در وهلۀ اول نگاه بلند مدتی نسبت به همکاری خود با استادبانک داشته باشند.

2. عدم رعایت نظم در جنبه‌های مختلف آن

یکی از مهم‌ترین شرایط ادامۀ همکاری سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک با اساتید، داشتن نظم در زمینه‌های زیر است:

 • نظم مالی و تسویه حساب کاملا منظم با استادبانک
 • پاسخگویی به درخواست‌های ارسال شده برای استاد
 • پاسخگویی به تماس‌های تیم پشتیبانی استادبانک
 • تعیین وضعیت درخواست‌ها
 • ثبت گزارش تمامی کلاس‌های برگزار شده

نداشتن نظم در هر یک از این موارد، منجر به کاهش اعتماد کارشناسان استادبانک به استاد مورد نظر خواهد شد و احتمال قطع همکاری با او را افزایش خواهد داد.

به طور کلی تنها اساتیدی می‌توانند در سیستم استادبانک ماندگار شوند که خود را متعهد به رعایت نظم در تمامی این موارد بدانند.

3. شفاف نبودن عملکرد استاد در سیستم استادبانک

یکی از مهمترین موانع رشد در استادبانک داشتن سابقۀ تخطی از سوی استاد و شفاف نبودن عملکرد او در فرآیند همکاری با استادبانک است.

مثال‌هایی از تخطی برخی اساتید در استادبانک عبارتند از:

× معلم پس از برگزاری چند جلسه با شاگرد، به منظور عدم پرداخت سهم استادبانک، تصمیم می‌گیرد که ادامۀ جلسات را خارج از سیستم استادبانک برگزار کند.

× معلم، به صورت عمدی برخی از جلسات برگزار شده با شاگرد را در سیستم ثبت نمی‌کند.

× شاگردِ سال گذشته، مجددا برای سال تحصیلی جدید، به استاد مراجعه می‌کند. استاد به جای ارجاع این شاگرد به سیستم، جلسات جدید را خارج از سیستم استادبانک برگزار می‌کند.

همۀ این موارد، منجر به کاهش تعداد جلسات ثبت شدۀ استاد در سیستم می‌شود. این موضوع نشانه‌ای از ضعف عملکرد او در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند در طولانی مدت، منجر به قطع همکاری استادبانک با این فرد شود. نتیجۀ این نوع رفتار در کوتاه مدت نیز، کاهش امتیاز رتبه‌بندی و در نتیجه حذف شدن پروفایل استاد از جایگاه‌های برتر سایت خواهد بود.

استادبانک، معتبرترین پلتفرم جذب و آموزش معلمان خصوصی در کشور

در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، دو معیار مهم برای رشد اساتید در استادبانک را معرفی و راهکارهایی را برای دستیابی به موفقیت هر چه بیشتر در زمینۀ تدریس خصوصی ارائه کردیم. همچنین سه مورد از مهم‌ترین موانع رشد اساتید در استادبانک را مورد بررسی قرار دادیم.

در آیندۀ نزدیک، دوره‌هایی تحت عنوان “نحوۀ فعالیت به عنوان معلم خصوصی در استادبانک” و “رشد اساتید در استادبانک” ارائه می‌شود، که در این دور‌ه‌ها نکات مطرح شده را با جزییات بیشتری در اختیار شما همکاران عزیز قرار خواهیم داد.

در صورتی که هنوز به جمع اساتید استادبانک نپیوسته‌اید، کافیست شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه کرده و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین از طریق شمارۀ ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید. از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

جهت بحث و مشارکت لطفا دیدگاه‌های خود را در مورد فعالیت در استادبانک به عنوان معلم خصوصی در انتهای همین مقاله با ما در میان بگذارید.