چگونه معلم خصوصی شویم؟

چگونه معلم خصوصی فیزیک شویم

استادبانک نویسنده
2571 0
27 مهر 1401
چگونه معلم خصوصی فیزیک شویم

فیزیک به عنوان یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی کنکور سراسری- هم ریاضی و هم تجربی- محسوب می‌شود و داوطلبان کنکور برای آن که بتوانند رتبه مناسب به دست آورند، باید برای این درس برنامه ویژه‌ای داشته باشند. درس فیزیک ویژگی‌ منحصربه‌فردی دارد؛ در عین داشتن مفاهیم شفاهی و حفظی‌جاتی، باید آن‌ها را درک کرد و به استدلال‌های پشت هر قاعده مسلط بود. این در حالیست که حل مسائل فیزیک تنها به دانستن قواعد آن وابسته نیست و باید بر ریاضیات- و به خصوص مبحث انتگرال- نیز مسلط باشید. از این رو یادگرفتن فیزیک بدون کمک معلم خصوصی فیزیک به سختی امکان‌پذیر است و داوطلبان کنکور و دانش‌آموزان دوره متوسطه نیز غالبا به دنبال یک استاد خصوصی مناسب هستند. در چنین شرایطی یک فرصت عالی برای اساتید فیزیک به وجود می‌آید تا به عنوان معلم خصوصی فیزیک در این مقاطع تدریس کنند. اما آیا تدریس فیزیک به همین سادگی است؟

چگونه معلم خصوصی فیزیک شویم؟ به عنوان استاد فیزیک چه ویژگی‌هایی باید داشته باشیم؟ روش‌های جذب شاگرد به چه شکل است و استادبانک به عنوان پلتفرم تدریس خصوصی آنلاین چه کمکی در این راستا می‌تواند انجام دهد؟ در این مقاله از مجله معلم خصوصی استادبانک، به پاسخ این سوالات و بررسی این که چگونه می‌توانیم یک معلم خصوصی فیزیک موفق شویم، می‌پردازیم.

مرحله اول: آیا به تدریس درس فیزیک علاقه مندید؟ (+ ویژگی های یک استاد خوب فیزیک)

همه آن‌هایی که فارغ التحصیل رشته‌های فیزیک در دانشگاه هستند، بر یک موضوع مشترک اتفاق‌نظر دارند و آن این است که بدون علاقه زیاد به درس فیزیک، نمی‌توان حتی یک قدم پیش رفت. این اصل شامل تدریس فیزیک نیز می‌شود و تنها اساتیدی می‌توانند موفق شوند که واقعا علاقمند به تدریس فیزیک باشند. فیزیک یک درس بسیار جذاب با مباحث سرگرم‌کننده و متنوع است، اما در عین حال دشوار نیز هست و تدریس آن چالش‌های زیادی به همراه دارد.

یک استاد خوب فیزیک در صورتی که قصد داشته باشد در زمینه تدریس فیزیک موفق باشد، باید دارای ویژگی‌های مختلفی باشد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

  • فیزیک یک دنیای گسترده است و همه آن در دوران مدرسه آموزش داده نمی‌شود. اگرچه طرح مباحث خارج از کتاب می‌تواند تا حدی برای دانش‌آموزان ایجاد جذابیت کند، اما باید مراقب بود که خیلی از منبع اصلی امتحانات دور نشویم. مباحث زیادی برای تدریس وجود دارد و زمان دانش‌آموز نیز برای یادگیری آن‌ها بسیار محدود(به خصوص در دوران کنکور).
  • استاد فیزیک باید خود تسلط کاملی بر همه مباحث مهم داشته باشد. فیزیک از جمله دروسی است که دانش‌آموزان سوالات زیادی را می‌پرسند و در صورتی که استاد بتواند به این سوالات پاسخ دهد، یک اعتماد دوطرفه ایجاد می‌شود که در روند آموزش تاثیرگذار خواهد بود.
  • نکات حل تمرین فیزیک اهمیت زیادی در آموزش فیزیک دارد، تا جایی که حتی بسیاری از مفاهیم زمانی که از آن سوال حل می‌کنید، قابل درک می‌شوند. برعکس این قضیه نیز صادق است و بدون درک مفاهیم نباید مستقیما سراغ حل تمرین رفت.
  • فیزیک به اندازه کافی درس دشواری است. بنابراین استاد فیزیک باید فضای کلاس را مثبت، پرانرژی و فعال نگه دارد تا دانش‌آموز خسته نشود. او باید خوشرو باشد، بر رعایت نظم تاکید کند و البته برای حل تمرینات و توضیح مباحث فیزیک از روش‌های متنوع استفاده کند.
  • اگر معلم خصوصی فیزیک بخواهد به دانش‌آموزان کنکوری خود درس بدهد، به طور ویژه باید روی نکات تستی نیز کار کند. برخی از سوالات فیزیک کنکور با روش‌های ساده‌ای قابل حل هستند و در صورت دانستن آن متدها، حل این سوالات زمان کمی را می‌طلبد و این در آزمون کنکور اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

با داشتن این چند نکته و ویژگی، یک معلم خصوصی فیزیک می‌تواند به خوبی تدریس فیزیک را پیش ببرد.

مرحله دوم: پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک

اگر می‌خواهید به عنوان معلم خصوصی فیزیک فعالیت داشته باشید، باید حتما تبلیغات را جدی بگیرید. پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک از جمله راهکار‌های مهم و موثر در راستای جذب شاگرد به شمار می‌آیند. معمولا اساتید در این زمینه ضعف دارند و شاید ندانند چگونه می‌توانند به طور مثال در استادبانک شاگرد جذب کنند.

در حقیقت اما دریافت شاگرد خصوصی در استادبانک بسیار ساده است و کافیست مراحل ثبت نام در استادبانک را به درستی پیش ببرید. استادبانک به شما کمک می‌کند تا بتوانید خود را معرفی کنید و دانش‌آموزان متعددی وجود دارند که در این پلتفرم به دنبال معلم خصوصی فیزیک هستند. در صورتی که امکان برگزاری کلاس آنلاین نیز داشته باشید، شانس جذب شاگرد برای شما بیشتر هم خواهد شد.

مرحله سوم: ثبت نام در وب سایت (توضیحات نحوه ثبت نام در استادبانک)

ثبت نام در وب سایت (توضیحات نحوه ثبت نام در استادبانک)

همان طور که پیشتر اشاره شد، ثبت نام در وب سایت استادبانک پروسه ساده و کوتاهی دارد. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

  • انتخاب گزینه عضویت اساتید در صفحه اصلی استادبانک.
  • پرکردن فرم‌های‌ آنلاین که شامل اطلاعات کلی هویتی، مدرک دانشگاهی، سابقه تدریس، زمینه تدریس، نحوه برگزاری کلاس به صورت آنلاین یا حضوری و غیره می‌شود.
  • انجام مصاحبه تلفنی (معمولا بین 5 تا 20 دقیقه)
  • تعیین ستاره معلم خصوصی در استادبانک بر اساس فرم‌های آنلاین و مصاحبه تلفنی(از یک تا 5 ستاره و استاد VIP)
  • برگزاری وبینار آموزشی با هدف آشنایی اولیه متقاضی با شرایط همکاری استادبانک، شیوه برگزاری کلاس و راه‌های جذب شاگرد

پس از طی این مراحل، حالا شما می‌توانید به عنوان یک معلم خصوصی فیزیک در استادبانک شروع به فعالیت کنید.

مرحله چهارم: تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و صفحه استاد در وب سایت

در روزگاری که شبکه‌های اجتماعی تبدیل به ابزار مهم و کاربردی روزمره همگانی شده است، طبیعیست که بسیاری از اساتید حوزه‌های مختلف نیز در این پلتفرم‌ها فعالیت آموزشی داشته باشند. در واقع حتی می‌توان این چنین گفت که محتواهای آموزشی اساتید محبوبیت بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارند و آن‌هایی که توانسته‌اند ویدیوهای آموزشی باکیفیت و خلاقانه تولید کنند، دنبال‌کنندگان زیادی دارند. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان بخشی از یک روش تبلیغات برای تدریس خصوصی دانست که می‌تواند به استاد کمک کند تا خود را معرفی و توانایی‌های تدریسش را نشان دهد.

علاوه بر شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوا در صفحه استاد در وب سایت استادبانک نیز همواره به اساتیدی که در این پلتفرم هستند، توصیه می‌شود. این یک راه مناسب و کاربردی برای تبلیغات است و اثر مستقیمی بر جذب شاگرد دارد، چرا که بسیاری از دانش‌آموزان پیش از انتخاب معلم خصوصی به محتواهای تولیدشده در صفحه استاد سر می‌زنند و آن را به عنوان یک ملاک در نظر می‌گیرند.

مرحله پنجم: نکاتی مهم درباره جذب شاگرد و دانش آموز

نکاتی مهم درباره جذب شاگرد و دانش آموز

در نگاه اول شاید این طور به نظر برسد که برخی دروس دشوار مانند فیزیک، ریاضی یا زیست‌شناسی از آن جا که بسیاری از دانش‌آموزان متقاضی کلاس خصوصی برایشان هستند، پس اساتید این دروس کار دشواری برای جذب شاگرد ندارند. اما این یک تصور اشتباه است. امروزه همان طور که متقاضی کلاس خصوصی زیاد است، اساتید متعددی هم وجود دارد و به همین خاطر سطح رقابت در این دروس بالاست.

یک استاد فیزیک باید در نظر داشته باشد که تنها داشتن تخصص برای جذب شاگرد و دانش‌آموز کافی نیست. او باید مهارت‌های تدریس را در خود تقویت کند، همواره به‌روز باشد و از همه ابزارهای تبلیغاتی لازم برای معرفی خود استفاده کند. معلم خصوصی فیزیک باید در نظر داشته باشد که اگر در تدریس خصوصی برای هرکدام از دانش‌آموزانش موفق عمل کند، آن افراد او را به دوستان دیگر خود معرفی می‌کنند و بالعکس. بنابراین کم‌کاری برای حتی یک شاگرد می‌تواند اثر منفی بر کار استاد بگذارد و او باید از نهایت پتانسیل خود برای همه دانش‌آموزانش استفاده کند.

در سال‌های اخیر کتاب‌های درسی تغییراتی را به خود دیده‌اند و این شامل درس فیزیک نیز می‌شود. در آزمون کنکور نیز با این که سال‌هاست قالب یکسانی دارد، اما سبک سوالات تغییر می‌کنند و یک فرمول ثابت ندارد. درباره درس فیزیک به خصوص یکی از نکاتی که وجود دارد، این است که برخی سوالات از نظر محتوایی به شکل یکپارچه هستند، یعنی این طور نیست که یک مسئله از فیزیک دوازدهم باشد، دیگری از فیزیک یازدهم. بلکه مضمون سوال ترکیبی از پایه‌های مختلف فیزیک متوسطه  و حتی ریاضیات است که حل آن‌ها نیازمند ابتکار دانش‌آموز خواهد بود.

اساتید فیزیک کنکور پرطرفدار به طور ویژه روی این نوع سوالات کار خواهند کرد و بسیاری از دانش‌آموزان نیز به دنبال معلمانی هستند که بتوانند به آن‌ها در حل سوالات دشوار فیزیک کمک کنند. بنابراین هرچقدر مهارت‌های تدریس و سطح دانش خود را ارتقا دهید-در کنار ابزارهای تبلیغاتی نظیر استادبانک و شبکه‌‌های اجتماعیاحتمال جذب شاگرد برای شما بیشتر خواهد شد.

مرحله ششم : گذراندن دروس روش تدریس فیزیک

همان طور که پیشتر اشاره شد، روش تدریس فیزیک تفاوت‌های عمده‌ای با سایر دروس دارد. در فیزیک شما باید برخی توضیحات را حفظ کنید، بیشتر مفاهیم را درک کنید و برای حل مسائل به ریاضیات نیز مسلط باشید. چالش اصلی معلم خصوصی فیزیک نیز در همین جاست که باید جنبه‌های مختلف این درس را آموزش دهد.

چهار نکته کلیدی در روش تدریس فیزیک وجود دارد:

 

تقویت ریاضیات دانش‌آموز برای حل مسائل فیزیک

اگر دانش‌آموز پایه ریاضیات خوبی نداشته باشد، نمی‌تواند از پس سوالات فیزیک برآید. به همین خاطر استاد فیزیک باید به این نکته دقت کند و در صورت نیاز برخی مباحث ریاضی-نظیر انتگرال- را کاملا توضیح دهد.

تسلط جامع بر مباحث فیزیک

فیزیک از جمله درس‌هایی است که دانش‌آموزان سوالات زیادی درباره‌اش می‌پرسند و البته استاد نیز می‌تواند درباره هرکدام از مباحث توضیحات مفصلی دهد. معلم خصوصی فیزیک باید دانش فیزیک بالایی داشته باشد و برای توضیح مفاهیم از مثال‌ها و در صورت نیاز فیلم‌های آموزشی استفاده کند. این می‌تواند فرآیند تدریس فیزیک را حتی برای دانش‌آموز سرگرم‌کننده کند.

ارزیابی شرایط دانش‌آموز

در تدریس خصوصی باید این نکته مهم را در نظر داشت که هر دانش‌آموز شرایط مخصوص به خود را دارد. برخی دانش‌آموزان پایه ضعیفی دارند، برخی دیگر مشکلات شخصی دارند، عده‌ای حتی میل و علاقه‌ای به درس‌خواندن ندارند. نقش معلم خصوصی در زندگی دانش آموز از این جهت حائز اهمیت است که وی تنها قصد توضیح مسائل ندارد و هدف واقعا ارتقای سطح علمی شاگرد به شکلی که اثر مثبت آن را خود فرد هم ببیند، است. به همین خاطر معلم خصوصی فیزیک باید پیش از شروع درس‌دادن، یک ارزیابی کلی از شرایط دانش‌آموز داشته باشد و نحوه تدریس خود را بر اساس آن تنظیم کند.

استمرار در تدریس به جای فشرده‌سازی

اگرچه کلاس‌های فشرده به عنوان یک راه‌حل ضروری و کوتاه‌مدت برای ایام امتحانات می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما آن چیزی که استاد و شاگرد را به هدف نزدیک‌تر می‌کند، تداوم تدریس در بازه‌های زمانی طولانی‌تر است. چون تنها بدین صورت است که معلم خصوصی فیزیک می‌تواند با دقت و تمرکز همه بخش‌های درس را توضیح دهد و بر حل تمرینات و مسائل تمرکز کند. دانش‌آموز هم بهتر می‌تواند مباحث را درک کند.

این چهار نکته البته همه نکات لازم درباره شیوه تبدیل به بهترین معلم خصوصی فیزیک نیست، اما می‌توان از آن‌ها به عنوان شاخص‌ترین نکات نام برد که تاثیر مثبتی در روند تدریس برای معلم خصوصی فیزیک خواهد داشت.

مرحله هفتم : گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک

گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک

زمانی که دانش‌آموزان و والدین آن‌ها در استادبانک اقدام به انتخاب استاد خصوصی می‌کنند، یکی از نکاتی که مدنظر قرار می‌دهند، گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک توسط استاد مربوطه است. اما این دوره چیست؟

دوره اخلاق حرفه‌ای استادبانک شامل درسنامه‌های آموزشی-که یازده تا است- می‌شود. محتوای این درسنامه‌ها بیشتر در باره تعامل استاد با شاگردان و والدینشان است که می‌تواند یک چالش باشد و اگر معلم خصوصی نتواند رابطه خوب خود را با آن‌ها حفظ نکند، فارغ از این که چقدر در امر تدریس موفق باشد، ممکن است نتواند تداوم جلسات تدریسش را حفظ کند. این دوره به استاد کمک می‌کند تا او بتواند یک تعامل سازنده و موثر با دانش‌آموزان و والدینشان برقرار کند و تاثیر بسیار مثبتی بر روند جلسات آموزشی‌اش خواهد داشت. به همین خاطر گذراندن این دوره همواره به اساتید توصیه می‌شود.

استادبانک، مرجع انتخاب معلم خصوصی فیزیک

با توجه به موارد ذکر شده، احتمالا حالا بهتر می‌دانیم که چگونه معلم خصوصی فیزیک شویم و در این مسیر چه چالش‌هایی وجود دارد. در نهایت البته مسئله جذب شاگرد خصوصی فیزیک همواره وجود دارد و استادبانک یک راه‌حل مناسب برای آن است. استادبانک به عنوان مرجع انتخاب معلم خصوصی فیزیک بستری را فراهم کرده تا دانش‌آموزان بتوانند به سادگی مناسب‌ترین معلم فیزیک را انتخاب کنند و به صورت آنلاین یا حضوری کلاس داشته باشند. قیمت تدریس خصوصی فیزیک  استادبانک نیز به گونه‌ای است که همه بتوانند با هر بودجه‌ای که دارند، از خدمات کلاس خصوصی فیزیک بهره‌مند شوند.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک علاوه بر برترین اساتید دروس مختلف، خدمات متنوع دیگری مانند مشاورین تحصیلی کنکور، مجموعه مقالات آموزشی، روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، بسته‌های معلم خصوصی، بانک نمونه سوالات کنکور و اپلیکیشن استادبانک را نیز به دانش‌آموزان سراسر کشور ارائه می‌دهد.  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره متناسب با شرایط خود از طریق شماره تماس 91005343 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

 

آیا میان فیزیک تجربی و ریاضی تفاوت وجود دارد؟

در مجموع سرفصل‌های فیزیک در این دو رشته یکسان است و تفاوت‌های آن بسیار جزئی محسوب می‌شود. اما سطح سوالات کنکور آن با یکدیگر فرق دارند.

 

فیزیک یک درس تشریحی محسوب می‌شود یا محاسباتی؟

چالش اصلی فیزیک در همین است که هم سوالات تشریحی را شامل می‌شود، هم محاسباتی.

ریاضیات چقدر در فیزیک نقش دارند؟

تاثیر ریاضیات در حل تمرینات فیزیک بسیار زیاد است، به گونه‌ای که هرچقدر هم در فهم فیزیک خوب باشید، اما در ریاضیات ضعف داشته باشید، نمی‌توانید به خوبی از پس سوالات آن برآیید.