چگونه معلم خصوصی شویم؟

شرایط معلم ابتدایی شدن | چگونه معلم ابتدایی شویم؟

استادبانک نویسنده
9334 0
10 خرداد 1403
شرایط معلم ابتدایی شدن-استادبانک

چگونه معلم ابتدایی شویم؟ بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تدریس در دورۀ ابتدایی کار بسیار ساده‌ای است. اما در حقیقت، آموزش به دانش‌آموزان مقطع ابتدایی و به خصوص پایه اول، چه به عنوان معلم مدرسه و چه معلم خصوصی اول دبستان، یکی از حساس‌ترین مشاغل است و نیاز به دانش تخصصی، مهارت‌های روانشناسی و ارتباطی دارد.

معلمان مقطع ابتدایی با چالش‌هایی روبرو می‌شوند که بدون وجود عشق به تدریس و علاقه به کودکان، این شغل را برای آن‌ها بسیار دشوار و فرسایشی خواهد کرد.

با این وجود، هنوز هم افراد بسیار زیادی علاقمند به استخدام در آموزش و پرورش به عنوان آموزگار دورۀ ابتدایی هستند. حتی برخی فکر در جستجوی شرایط استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم بدون کنکور هستند. در چنین شرایطی، اولین سؤالی که برای متقاضیان این شغل مطرح می‌شود، این است که “شرایط معلم ابتدایی شدن” چیست؟

حال که تصمیم گرفته‌اید معلم ابتدایی شوید، بهتر است بدانید برای ورود به این حرفه صبر و حوصله زیادی نیاز دارید. به همین دلیل بهتر است رشته آموزش ابتدایی را در دانشگاه انتخاب کنید تا مهارت‌های نرم و آموزش برخورد با کودکان را یاد بگیرید. در رشته آموزگاری ابتدایی روانشناسی، روش تدریس و ارتباط با کودک را فرا خواهید گرفت.

اگر با کنکور سراسری نتوانید وارد دانشگاه فرهنگیان یا تربیت دبیر برای آموزش ابتدایی شوید، در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید. به دلیل کمبود شدید معلم‌های ابتدایی در کشور، آموزش و پرورش آموزگاران زیادی را در این مقطع تحصیلی از طریق آزمون استخدام می‌کند. در هر رشته و گرایش تحصیلی با مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌توانید در این آزمون‌ها شرکت کنید و معلم ابتدایی شوید.

روش‌های مختلفی برای استخدام یا تدریس به عنوان آموزگار دورۀ ابتدایی وجود دارد. ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگترین سامانه تدریس خصوصی ایران)، تصمیم داریم که به بررسی همۀ روش‌های ورود به این شغل بپردازیم. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

شرایط معلم ابتدایی شدن

از‌آنجاکه معلم‌های ابتدایی با کودکان ۷ تا ۱۲ سر و کار دارند باید توانایی برقراری ارتباط با این قشر را داشته باشند‌. یکی از شرایط معلم ابتدایی شدن همین مهارت برقراری ارتباط با کودکان است. معلم و آموزگار ابتدایی باید روانشناسی تربیتی و رفتاری کودک را بلد باشد تا بتواند متناسب با سن او تدریس کند.

برای معلم شدن باید در رشته آموزگاری ابتدایی تحصیل کنید. انتخاب دانشگاه به عهده خود شما خواهد بود. راحت‌ترین روش برای ورود به حرفه معلمی ابتدایی، درس خواندن در دانشگاه فرهنگیان یا تربیت دبیر رجایی است. علاوه بر این می‌توانید با داشتن مدرک آموزگاری ابتدایی از دانشگاه‌های دیگر نیز در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنید و به شغل معلمی ابتدایی مشغول شوید.

عوامل موثر بر معلم ابتدایی شدن

به جز شرایط عمومی مندرج در دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته و استخدامی برخی عوامل دیگر بر معلم ابتدایی شدن تاثیر دارند.

 • روحیه: معلم ابتدایی شدن نیاز به روحیه ای قوی دارد. باید بتوانید به زبان کودکان و با قلق های یادگیری آن ها تدریس کنید. زمانیکه کودک بازی و تفریح را به آموزش ترجیح می دهد باید بتوانید او را قانع کنید.
 • مهارت های نرم: یکی از مهمترین شرایط معلم ابتدایی شدن، تسلط بر مهارت های نرم و هوش هیجانی بالا است. کنترل خشم، مسئولیت پذیری، حل مسئله، تفکر انتقادی و … مولفه‌هایی هستند که از شما معلم بهتری می سازند.
 • علاقه به یادگیری: در مسیر معلم ابتدایی شدن باید هر روز اطلاعات خود را به روز نگه دارید. با روش های مدرن تدریس به کودکان آشنا شوید و بخواهید هر بار چیز جدیدی یاد بگیرید.

این عوامل شاید الزامی نباشند، اما راه رسیدن به هدفتان را هموار می‌‌کنند. بدون این فاکتورها نیز می‌توانید معلم ابتدایی شوید. نداشتن این فاکتورها ممکن است روزی شما را از شغلتان دلزده کند. چرا که صرفا در حال کار کردن خواهید بود. آن هم کاری که شاید بتوان صفت سخت را برای آن مناسب دانست.

نکات مهم برای معلم ابتدایی شدن

اگر قصد دارید به یک آموزگار ابتدایی درجه یک تبدیل شوید باید نکاتی را رعایت کنید. شرایط معلم ابتدایی شدن پیچیده و دشوار نیست. بااین‌حال نداشتن این شرایط مخصوصا شرایط اصلی شما را اهدافتان باز می‌دارد. برای اینکه در کار خود موفق باشید حتما علاقه به آموزش، مخصوصا آموزش به کودکان داشته باشید. در غیر این صورت طی زمان طولانی ممکن است خسته شوید.

همانطور که اغلب شنیده‌اید، معلمی شغل انبیا است و تنها کسانی در این شغل به رسالت خود واقعا عمل می‌کنند که عاشق معلمی و اثرگذاری باشند.

مهارت‌های معلمان مقطع ابتدایی و شرایط معلم ابتدایی شدن

معلمان مقطع ابتدایی، مسئولیت آموزش دانش‌آموزان پایۀ اول تا ششم دبستان را بر عهده دارند. این گروه از معلمان باید توانایی تدریس همۀ دروس این مقطع شامل ریاضی، علوم تجربی، قرآن، فارسی، نگارش (تمام پایه‌ها)، هدیه‌های آسمانی (از پایۀ دوم به بعد) و مطالعات اجتماعی (از پایۀ سوم به بعد) را داشته باشند.

علاوه بر این، برای استخدام معلم تحت عنوان آموزگار ابتدایی، لازم است که در زمینۀ روش تدریس، روانشناسی تربیتی و ارتباط با کودکان، اطلاعات و دانش کافی داشته باشید. فرقی نمی‌کند که شما در جستجوی معلم شدن بدون آزمون استخدامی نیز باشید، برای اینکه بتوانید یک معلم حرفه‌ای شده و حقوق معلم ابتدایی بالایی را داشته، باید در زمینه‌های روان‌شناسی کودکان و نحوه ارتباط صحیح با آن‌ها، آگاهی داشته باشید.

اما میزان مهارت شما در این حوزه‌ها از چه طریقی سنجیده می‌شود؟ به چه روش‌هایی می‌توانید برای معلم ابتدایی شدن اقدام کنید؟ در ادامۀ مقاله قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم.

با دیپلم میشه معلم شد؟

اگر قصد دارید معلم رسمی آموزش و پرورش شوید و مدرک دیپلم دارید می‌توانید در کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت معلم شرکت کنید. همچنین اگر نتوانستید وارد این دانشگاه‌ها شوید برای معلم شدن از طریق آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش تلاش کنید. به شرایط سنی این آزمون‌ها توجه داشته باشید.

از سال‌های گذشته تا به امروز در دفترچه استخدام آموزش و پرورش مدرک تحصیلی دیپلم وجود نداشته و حداقل مدرک باید فوق دیپلم باشد. با این حال بهتر است دفترچه‌های آزمون‌های استخدامی را در هر بار انتشار جدید، کامل بخوانید.

با داشتن مدرک دیپلم تنها می‌توانید با 24 سال سن برای معلمی اقدام کنید. اما اگر قصد ندارید وارد دانشگاه یا سیستم آموزش و پرورش شوید می‌توانید از دوران دبیرستان با همسن و سالان خود تمرین کنید و به معلم خصوصی شدن فکر کنید. درس‌هایی که نیاز به تخصص و مدرک تحصیلی ندارند را می‌توانید با دیپلم نیز تدریس کنید. به شرط داشتن مهارت‌های کافی که جایگزین مدرک تحصیلی شما باشند معلم شدن امکان‌پذیر است.

با مدرک دیپلم معلم خصوصی بچه‌های ابتدایی باشید. درس‌هایی که در آن‌ها حرفه‌ای هستید و نیاز به مدرک تحصیلی بالا ندارد را تدریس خصوصی کنید. برای اینکار داشتن مهارت‌های آموزش مثل قدرت تکلم، مدیریت کلاس و زمان، حل مسئله و تفکر انتقادی بسیار موثر هستند.

حقوق معلمی با مدرک دیپلم

معلمان ابتدایی که دیپلمه هستند در واقع با عنوان دانشجو معلم می‌توانند در مدارس به صورت رسمی تدریس کنند. برای شرکت در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی است و نمی‌توانید با دیپلم در این آزمون‌ها برای معلم شدن ثبت نام کنید.

حداقل حقوق دانشجو معلمان از ابتدای ورود به دانشگاه با مدرک دیپلم 7 میلیون و 920 هزار تومان است که هزینه‌های دانشگاه از آن کسر شده و سپس به حساب دانشجو واریز می‌شود. معلمان می‌توانند با مدرک دیپلم کلاس‌های حق التدریس نیز بگیرند. برای هر ساعت تدریس 18 هزار تومان برای معلم با مدرک دیپلم، حق الزحمه پرداخت می‌شود.

با مدرک دیپلم حقوق دریافتی از دولت به مراتب کمتر از تدریس خصوصی خواهد بود. در تدریس خصوصی با کسب تجربیات بیشتر و داشتن جلسات موفق می‌توانید حق‌الزحمه بیشتری دریافت کنید. تعداد دانش‌آموزان راضی بیشتر به معنای جذب شاگردان بیشتر و درآمد بیشتر خواهد بود. بازه حداقل و حداکثر در تدریس خصوصی با مدرک دیپلم از ساعتی 70 هزار تومان تا ساعتی 700 هزار تومان متغیر است. با مدرک دیپلم و تدریس خصوصی به مراتب بسیار بیشتر از تدریس در مدارس و دانشگاه درآمد خواهید داشت.

روش‌های ورود به شغل آموزگاری دورۀ ابتدایی و شرایط معلم ابتدایی شدن

در پاسخ به سوال چگونه معلم ابتدایی شویم؟ باید بگوییم برای اینکه به عنوان معلم مقطع ابتدایی وارد آموزش و پرورش شوید، می‌توانید با یکی از سه روش زیر اقدام کنید:

 1. استخدام به عنوان معلم ابتدایی از طریق دانشگاه فرهنگیان
 2. استخدام به عنوان معلم ابتدایی از طریق آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش
 3. استخدام به عنوان معلم ابتدایی حق‌التدریس

هر یک از این روش‌ها شرایط خاص خود را دارد که در ادامۀ مقاله به بررسی همۀ این موارد خواهیم پرداخت.

شرایط معلم ابتدایی شدن از طریق دانشگاه فرهنگیان

برای استخدام به عنوان معلم ابتدایی و استفاده از مزایا معلم ابتدایی، اولین و مطمئن‌ترین مسیری که وجود دارد قبولی در دانشگاه فرهنگیان و رشتۀ تربیت معلم است. البته به دلیل مزایایی که دانشگاه فرهنگیان به دانشجویان خود ارائه می‌دهد، رقابت برای ورود به این دانشگاه بسیار فشرده است و قبولی در این آزمون نیاز به تلاش زیادی دارد.

آزمون ورود به دانشگاه فرهنگیان، در بخش شرایط معلم شدن، در واقع همان آزمون سراسری است که برای تمام دانش‌آموزان در تمامی رشته‌های نظری و بعد از اتمام سال دوازدهم برگزار می‌شود.

بنابراین برای معلم ابتدایی شدن از طریق دانشگاه فرهنگیان، ابتدا لازم است مدرک دیپلم خود را در یکی از سه رشتۀ ریاضی فیزیک، علوم تجربی یا علوم انسانی دریافت کرده و همزمان با سایر فارغ‌التحصیلان دورۀ متوسطۀ دوم، در آزمون سراسری شرکت کنید.

در صورتی که معدل دیپلم شما حداقل 14 و تراز کسب شده توسط شما در آزمون سراسری حداقل 6500 باشد، می‌توانید رشته‌های مختلف دانشگاه فرهنگیان را در لیست انتخاب رشتۀ خود قرار دهید.

“در بین تمامی رشته‌های دانشگاه فرهنگیان، بیشترین ظرفیت، به رشتۀ آموزش ابتدایی اختصاص داده شده است”

در صورتی که از مرحلۀ انتخاب رشته نیز با موفقیت عبور کنید، نوبت به شرکت در مصاحبۀ دانشگاه فرهنگیان می‌رسد. در این مصاحبه که شرکت‌کنندگان در آن به صورت چند برابر ظرفیت دعوت شده‌اند، سطح علمی و ویژگی‌های جسمی و روانی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. در مورد این شرایط، در ادامه مقاله صحبت خواهیم کرد.

بعد از قبولی در مرحلۀ مصاحبه و رعایت شرایط سنی معلم شدن در این دانشگاه، می‌توانید به عنوان دانشجومعلم، مشغول به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان شوید. در پایان دوره نیز به عنوان معلم ابتدایی وارد بازار کار خواهید شد.

توجه داشته باشید که از شرایط سنی معلم شدن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان حداقل ۱۷ و حداکثر ۲۴ سال تمام است.

برای اطلاع از سایر شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان، مزایا، محدودیت‌ها و آشنایی با فرآیند جذب از طریق این دانشگاه، کافیست مقالۀ روش‌های استخدام در آموزش و پرورش را که در سایت معلمان استادبانک منتشر شده است، مطالعه کنید.

[article_refrences link=”https://academy.ostadbank.com/tag/resources-of-hiring-teacher-test/” text=”منابع آزمون استخدامی آموزش و پرورش“]

شرایط معلم ابتدایی شدن از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش

اگر به دلیل شرط سنی، فرصت ورود به دانشگاه فرهنگیان را از دست داده‌اید و در عین حال به شغل معلمی علاقمند هستید، می‌توانید از طریق آزمون‌های استخدامی که هر ساله تحت عنوان آزمون فراگیر دستگاه‌های اجرایی توسط سازمان امور اداری و استخدامی و با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود به هدف خود، یعنی “معلم ابتدایی شدن” دست پیدا کنید.

متقاضیان شرکت در این آزمون، باید بعد از انتشار اطلاعیۀ سازمان اداری و استخدامی کشور و یا سازمان سنجش، دفترچۀ راهنمای آزمون استخدامی آموزش و پرورش را مطالعه کرده و مراحل ثبت نام در این آزمون را طی کنند.

شرکت در این آزمون منوط به داشتن برخی شرایط عمومی و اختصاصی است که در جدول زیر به این موارد اشاره کرده‌ایم. برای مطالعۀ این شرایط، روی بخش مورد نظر خود کلیک کنید.

[vc_row][vc_column][vc_tta_accordion style=”flat” color=”peacoc” spacing=”3″ gap=”3″ c_align=”center” active_section=”1″ no_fill=”true” collapsible_all=”true”][vc_tta_section title=”شرایط عمومی” tab_id=”1634062791226-d9949839-258f”][vc_column_text]

 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی برای انجام شغل انتخابی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”شرایط اختصاصی” tab_id=”1634062791257-6c0f107d-fee8″][vc_column_text]

 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه‌های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرایط سنی معلم شدن، 20 الی 25 سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم، در بخش شرایط استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر 30 سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر 35 سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن 40 سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر 45 سال برای دارندگان مدرک دکتری
 • تاریخ درج شده روی مدرک فارغ‌التحصیلی و کارت پایان خدمت، باید قبل از آخرین روز ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد
 • قبولی در آزمون علمی، مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی و دورۀ مهارت‌آموزی
 • تعهد 10 ساله برای خدمت به آموزش و پرورش در محل پذیرفته شده

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

همچنین به منظور شرکت در آزمون آموزگاری دوره ابتدایی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی و اختصاصی که در بالا ذکر شد، لازم است که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در یکی از رشته‌های زیر ارائه دهید.

 • آموزش ابتدايي (ليسانس، فوق ليسانس)
 • برنامه‌ريزي درسي (ليسانس، فوق ليسانس)
 • سطح 2 حوزوي (ليسانس)
 • سطح 3 حوزوي (فوق ليسانس)
 • علوم تربيتي (ليسانس، فوق ليسانس)
 • فلسفه تعليم و تربيت (ليسانس، فوق ليسانس)
 • مشاوره و راهنمايي (ليسانس، فوق ليسانس)
 • روانشناسي كليه گرايش‌ها (به استثناي روانشناسي صنعتي) (ليسانس، فوق ليسانس)

با توجه به این موضوع، امکان شرکت در آزمون آموزگاری دورۀ ابتدایی برای فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها وجود ندارد.

در صورت قبولی در آزمون کتبی، همانند روش قبل، به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه خواهید شد. در صورت قبولی در مصاحبۀ علمی و تأیید معاینات پزشکی، نوبت به گزینش می‌رسد.

سؤالات گزینش معمولا مربوط به احکام دینی و شرعی است و شامل موارد مرتبط با اصول و فروع دین و مواردی از این دست خواهد بود. در صورت قبولی در این سه مرحله، لازم است یک دورۀ یک سالۀ مهارت‌آموزی را نیز در دانشگاه فرهنگیان با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید فعالیت خود را به عنوان معلم ابتدایی آغاز کنید.

شرایط معلم ابتدایی شدن به صورت حق‌التدریس

معلمان حق‌التدریس آموزش و پرورش، آن دسته از معلمانی هستند که آموزش و پرورش، تعهدی برای استخدام آن‌ها ندارد. این گروه از معلمان نسبت به سایر معلمان رسمی آموزش و پرورش از حقوق و مزایای بسیار کمتری برخوردار هستند و از ۸۰ درصد امکانات سایر معلمان برخوردار می‌شوند. ضمن اینکه حقوق معلم ابتدایی، بر اساس تعداد واحدها و ساعات کار محاسبه می‌شود.

برای معلم ابتدایی شدن به صورت حق التدریس کافیست به ادارۀ آموزش و پرورش منطقه خود یا مدارس مورد نظرتان مراجعه کنید و درخواست خود را مطرح کنید. این مدارس در صورت نیاز به خدمات شما، برای تدریس از شما دعوت به عمل خواهند آورد. در خصوص حق التدریس شدن شاید بتوان از شرایط استخدام معلم خصوصی ابتدایی با مدرک دیپلم نیز بهره‌مند شد و به صورت حق‌التدریسی در آموزش و پرورش استخدام شد. عزیزانی که علاقمند به شغل معلم ابتدایی شدن بوده، اما آخرین مدرک تحصیلی آن‌ها، دیپلم است، بهتر است در خصوص شرایط استخدام معلم ابتدایی با مدرک دیپلم از سازمان‌ها و مدارس مختلف پرس و جو و تحقیق کنند.

شرایط جسمانی و روانی برای معلم ابتدایی شدن

برای ورود به شغل معلمی و استفاده از مزایا معلم ابتدایی، شرایط جسمانی و روانی متقاضی نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این بررسی‌ها در مرحلۀ مصاحبه صورت می‌گیرد و مهم‌ترین موارد آن عبارتند از:

داشتن مهارت‌های گفتاری

نداشتن لکنت زبان و ادای صحیح حروف، کلمات و عبارات و به طور کلی یکی از مهم‌ترین معیارها برای استخدام معلم ابتدایی است. چرا که سخن گفتن مهم‌ترین ابزار هر معلمی است.

قدرت بینایی

 • قدرت دید هر چشم حداقل 0.5 باشد یا هر دو چشم بدون عینک و لنز حداقل ده بیستم قدرت دید داشته باشد.
 • نداشتن انحراف چشم
 • هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم
 • دوربینی غیر قابل درمان
 • نیستاگموس شدید هر دو چشم (حرکت ناگهانی، غیرارادی و شدید چشم‌ها)
 • ضایعات وسیع شدید و غیر قابل درمان در هر دو قرنیه
 • کوررنگی برای رشته‌های آموزش ابتدایی، رشته‌های گروه هنر و رشته‌هایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آن‌ها ضروری است
 • نابینایی در یک چشم

قدرت شنوایی

متقاضی باید بتواند صداهای معمولی را بشنود و نقص شدیدی در شنوایی نداشته باشد. در صورتی که کم‌شنوایی داوطلب کمتر از 30 دسیبل باشد، امکان پذیرش او به عنوان معلم وجود ندارد.

قد و وزن

شرایط قد و وزن متقاضیان هر استان، توسط ادارۀ آموزش و پرورش همان استاد مشخص می‌شود. ضمنا در رشته‌های خاصی مانند تربیت بدنی و علوم ورزشی، شرایط قد و وزن داوطلبان، مطابق با ضوابط و قوانینی است که برای ورود به رشتۀ تربیت بدنی و علوم ورزشیِ دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است.

نقص عضو مشهود

متقاضیان شغل معلمی نباید نقص عضوی داشته باشند که در انجام وظایف معلمی آن‌ها خللی ایجاد کند. تشخیص این موارد بر عهدۀ پزشک معتمد آموزش و پرورش است که بررسی‌های لازم را قبل از برگزاری مصاحبه انجام می‌دهد.

وجود مشکلات شدید ظاهری 

مشکلاتی مانند سوختگی، یا هر عامل دیگری که باعث تغییرات شدید در ظاهر متقاضی شده باشد، یکی از عوامل رد شدن داوطلبان در مرحلۀ معاینات پزشکی است.

بیماری‌های خاص

ابتلا به هر یک از بیماری‌هایی زیر و هر نوع بیماری دیگری که در انجام وطایف معلمی اختلال ایجاد کند می‌تواند مانع ورود به شغل معلمی شود:

 • دیابت
 • سیروز کبدی
 • آسم
 • نارسایی کلیه
 • بیماری‌های قلب
 • اسکروز آن پلاک
 • پارکینسون
 • بیماری‌های خونی مانند لوسمی، کم‌خونی شدید مقاوم به درمان، تالاسمی ماژور

سلامت روان

یکی از مهم‌ترین شرایط برای معلم ابتدایی شدن، داشتن سلامت روان بر اساس نظر روانشناس متخصص و معتمد آموزش و پرورش است.

برای معلم ابتدایی شدن چه رشته‌ای باید خواند؟

برخی از داوطلبانی که علاقمند به معلم ابتدایی شدن هستند، برای ورود به این رشته باید در دانشگاه فرهنگیان، تربیت معلم و یا سایر دانشگاه‌ها، رشته‌های مرتبط با این حوزه را بخوانند. در پاسخ به سوال برای معلم ابتدایی شدن چه رشته‌ای باید خواند؟ رشته‌های زیر می‌تواند برای شرایط معلم شدن، مناسب باشند:

 

حقوق معلم ابتدایی

برای تخمین میزان حقوق معلم ابتدایی، ابتدا باید ببینید که با استفاده از کدام یک از روش‌هایی که ذکر شد، می‌خواهید برای تدریس در مقطع ابتدایی اقدام کنید.

در صورتی که قصد دارید به صورت رسمی و از طریق دانشگاه فرهنگیان یا آزمون استخدامی، وارد آموزش و پرورش شوید، از متوسط حقوق معلمان برخوردار خواهید شد. این رقم در سال 1399 به طور متوسط پنج میلیون و هشتصد هزار تومان بوده است. در مقاله حقوق معلمان، به تفاوت حقوق معلمان ابتدایی و متوسطه نیز اشاره کرده‌ایم.

اما فعالیت به عنوان معلم ابتدایی حق‌التدریس در مدارس دولتی و غیردولتی، درآمد چندانی را برای شما ایجاد نخواهد کرد، حقوق معلمان حق‌التدریس بر اساس تعداد واحدها و ساعات کار محاسبه می‌شود. این مبلغ با توجه به مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا، از ساعتی ۱۸ هزارتومان تا ۲۳ هزار تومان متغیر است. پرداخت‌ حقوق‌ها نیز معمولا با چند ماه تأخیر صورت می‌گیرد.

در بین همۀ گزینه‌های موجود برای معلم ابتدایی شدن، درآمد تدریس خصوصی می‌تواند به مراتب بسیار بیشتر از تدریس در آموزشگاه‌ها، مدارس و حتی دانشگاه‌ها باشد. همۀ ما، معلمان خصوصی بسیاری را می‌شناسیم که درآمد ماهانۀ آن‌ها از درآمد یک عضو هیأت علمی دانشگاه‌ نیز بیشتر است.

[article_read_more id=”1″ title=”” text=”اگر علاقمند به همکاری با استادبانک در زمینۀ تدریس خصوصی ابتدایی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ زیر را مطالعه کنید.” link_href=”https://www.ostadbank.com/mag/private-tutors-ostadbank/benefits-of-being-tutor/” link_text=”مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک“]

همان طور که در نمودار زیر نیز مشاهده می‎‌کنید، درآمد تدریس خصوصی یکی از اساتید استادبانک در مقطع ابتدایی از تیر 1400 تا آذر 1400، ماهانه بین 8 تا 16 میلیون تومان بوده است.

[textbox_shortcode textbox_id=”8″ textbox_image_url=”/2021/12/درآمد-تدریس-خصوصی-ابتدایی.jpg” textbox_caption=”درآمد یکی از اساتید استادبانک از تدریس خصوصی مقطع ابتدایی” textbox_image_alt=”درآمد تدریس خصوصی در استادبانک-سامانه تدریس خصوصی استادبانک”][vc_empty_space]

در این تصویر نیز درآمد تدریس خصوصی درس فارسی را مشاهده می‌کنید. درآمد این استاد گرامی از تدریس خصوصی فارسی در استادبانک، در شهریور 1400 با وجود تعطیلی مدارس حدود پانزده میلیون و پانصد هزارتومان بوده است.

[textbox_shortcode textbox_id=”9″ textbox_image_url=”/2021/12/درآمد-تدریس-خصوصی-فارسی.jpg” textbox_caption=”نمونه‌ای از درآمد تدریس خصوصی درس فارسی در استادبانک” textbox_image_alt=”درآمد تدریس خصوصی در استادبانک-سامانه تدریس خصوصی استادبانک”][vc_empty_space]

استادبانک، پلتفرمی برای استخدام معلمان و آموزگاران ابتدایی 

در این مقاله از سایت معلمان ابتدایی استادبانک تلاش کردیم تا روش‌های مختلف معلم ابتدایی شدن را برای علاقمندان و متقاضیان این شغل شرح دهیم.

با توجه به نقش تأثیرگذار معلمان ابتدایی، استادبانک همواره تلاش کرده است تا خدمات خود را در زمینه‌های مختلف به معلمان و آموزگاران دورۀ ابتدایی ارائه دهد.

ارائۀ روش‌های تدریس، مقالات علمی در زمینۀ روانشناسی تربیتی، معرفی کتاب‌های مفید برای معلمان و فراهم کردن فرصت کسب درآمد از تدریس خصوصی برای معلمان ابتدایی، از جملۀ این خدمات هستند.

 استادبانک با هدف معرفی معلمان توانمند دورۀ ابتدایی و فراهم کردن فرصتی برای کسب درآمد این معلمان عزیز از تدریس خصوصی، اقدام به استخدام معلم ابتدایی در تمامی دروس، از جمله ریاضی، علوم و فارسی، به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

در صورت علاقه به تدریس خصوصی ابتدایی می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل کنید، تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

همچنین از طریق شمارۀ 02191005343 می‌توانید با مشاورین ما در ارتباط باشید و سؤالات خود را در زمینۀ استخدام معلم خصوصی مطرح کنید.

[article_question id=”1″ title=”بحث و مشارکت” text=”لطفا تجربیات خود را در زمینه استخدام به عنوان معلم ابتدایی با ما و سایر همکارانتان در میان بگذارید.”][vc_empty_space]

برای معلم ابتدایی شدن چه رشته‌ای باید بخوانیم؟

برای استخدام به عنوان معلم ابتدایی تنها از طریق برخی رشته‌های خاص می‌توانید اقدام کنید. در این مقاله از مجله اساتید استادبانک، به این رشته‌ها اشاره شده است.

شرایط معلم ابتدایی شدن چیست؟

معلم ابتدایی شدن، شرایط خاصی دارد از جمله رشتۀ تحصیلی، سن، قبولی در آزمون کتبی و شرایط جسمانی و روانی که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها اشاره شده است.

برای معلم ابتدایی شدن چند سال باید درس بخوانیم؟

پاسخ به این سؤال بستگی دارد که شما از چه طریقی بخواهید به عنوان آموزگار ابتدایی فعالیت کنید. برای رسیدن به این جواب، کافیست این مقاله از سایت معلمان استادبانک را مطالعه کنید.