چگونه معلم خصوصی شویم؟

چگونه معلم خصوصی شیمی شویم؟

استادبانک نویسنده
3378 0
01 آذر 1401
چگونه معلم خصوصی شیمی شویم

میان دروس تخصصی دوره متوسطه، شیمی یکی از دروس مهم و کاربردی است که نقش موثری هم در موفقیت دانش‌آموز در کنکور سراسری دارد. ویژگی شاخص شیمی این است که اهمیت آن برای رشته‌های تجربی و ریاضی به یک اندازه بالاست و از آن جا که ماهیت شیمی به گونه‌ای است که درک مباحث و روش حل تمریناتش آسان‌تر از ریاضی یا شاید فیزیک است، بسیاری از داوطلبان کنکور روی درصد بالای این درس در کنکور حساب می‌کنند. برای موفقیت در شیمی کنکور، باید از همان مقاطع پایه روی آن تمرکز کرد و یک معلم خصوصی شیمی متخصص می‌تواند در این مسیر دانش‌آموز را همراهی کند.

اما چگونه معلم خصوصی شیمی شویم؟ یک استاد شیمی دارای چه ویژگی‌هایی است؟ چطور می‌توان جذب شاگرد کرد و استادبانک به عنوان پلتفرم تدریس خصوصی چه کمکی در این راستا می‌تواند انجام دهد؟ در این مقاله از مجله معلم خصوصی استادبانک، به پاسخ این سوالات و بررسی این که چگونه می‌توانیم یک معلم خصوصی شیمی شویم، می‌پردازیم.

مرحله اول: آیا به تدریس درس شیمی علاقه مندید؟ (+ ویژگی های یک استاد خوب شیمی)

شیمی یکی از جذاب‌ترین دروس برای علاقه‌مندان به دنیای اتم‌ها و کشف پدیده‌های طبیعی است و رشته‌های دانشگاهی مرتبط با آن نیز محبوبیت خاصی دارد. اما این بدین معنا نیست که تدریس آن هم ساده و هیجان‌انگیز باشد. برعکس، اگر قصد دارید به عنوان معلم خصوصی شیمی فعالیت کنید، باید این سوال مهم را از خود بپرسید که آیا به تدریس درس شیمی علاقه مندید؟

استاد شیمی در صورتی که بخواهد در تدریس موفق باشد، باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشد که در ادامه به چهار ویژگی یک استاد خوب شیمی می‌پردازیم:

  • شیمی همچون فیزیک یک دنیای کامل و بسیار سرگرم‌کننده است که از این لحاظ می‌تواند جذابیت‌ زیادی را برای دانش‌آموز به ارمغان آورد. یک استاد شیمی باید بتواند از این جذابیت‌ها برای علاقمندکردن دانش‌آموز به درس استفاده کند، اما چندان از مباحث کتاب خارج نشود(به خصوص در دوران کنکور که زمان محدود است).
  • ماهیت شیمی به گونه‌ایست که دانش‌آموز می‌تواند سوالات بی‌شماری بپرسد. استاد شیمی باید تسلط و حوصله داشته باشد و ابهامات او را برطرف کند تا مفاهیم و مباحث شیمی برایش جا بیفتد.
  • شیمی یک درس ترکیبی از نوع حفظی‌جات و حل مسئله است. استاد شیمی باید بتواند تعادل مناسبی بین هر دو جنبه این درس برقرار کند تا دانش‌آموز بتواند در آن موفق شود.
  • شیمی سرشار از نکات تستی برای حل سوالات کنکور است که می‌تواند در وقت داوطلب کنکور صرفه‌جویی کند(این قاعده شامل امتحانات نهایی هم می‌شود). استاد باید بتواند علاوه بر تدریس کامل و جامع مفاهیم، روی این نکات نیز کار کند.

با داشتن این چند نکته و ویژگی، یک معلم خصوصی شیمی می‌تواند به خوبی تدریس شیمی را پیش ببرد.

مرحله دوم: پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک

این که چگونه معلم خصوصی شویم، بدون این که بدانیم راه‌های جذب شاگرد کدام است، کافی نیست. هرچقدر هم یک استاد شیمی متخصص و باتجربه باشید، باید روش‌های تبلیغات را بدانید و این شامل پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک نیز می‌شود.

دریافت شاگرد خصوصی در استادبانک بسیار آسان است و کافیست در آن ثبت‌نام کرده و شروع به فعالیت کنید. از آن جا که استادبانک پلتفرم مرجع انتخاب معلم خصوصی محسوب می‌شود، بسیاری از دانش‌آموزان در این سایت به دنبال استاد خصوصی مورد نظر خود هستند و این فرصتی مناسب برای معلم است تا بتواند شاگرد جذب کند.

مرحله سوم: ثبت نام در وب سایت (توضیحات نحوه ثبت نام در استادبانک)

ثبت نام در وب سایت استادبانک به گونه‌ای طراحی شده که انجام آن هم کوتاه باشد و هم آسان. کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

  • گزینه عضویت اساتید در صفحه اصلی استادبانک را انتخاب کنید.
  • فرم‌های‌ آنلاین-شامل اطلاعات کلی هویتی، مدرک دانشگاهی، سابقه تدریس، زمینه تدریس، نحوه برگزاری کلاس به صورت آنلاین یا حضوری و غیره- را با دقت پر کنید.
  • منتظر مصاحبه تلفنی باشید و به سوالات آن با دقت و آرامش پاسخ دهید(معمولا بین 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد).
  • بر اساس نتایج فرم‌های آنلاین و مصاحبه تلفنی، ستاره معلم خصوصی در استادبانک بر اساس مشخص می‌شود(از یک تا 5 ستاره و استاد VIP).
  • وبینار آموزشی با هدف آشنایی اولیه متقاضی با شرایط همکاری استادبانک، شیوه برگزاری کلاس و راه‌های جذب شاگرد را پشت سر بگذارید.

حالا شما می‌توانید به عنوان یک معلم خصوصی شیمی در استادبانک آغاز به کار کنید.

   

مرحله چهارم: تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و صفحه استاد در وب سایت

نمی‌توان نقش شبکه‌های اجتماعی را در روزمره همه افراد- و به خصوص نوجوانان- نادیده گرفت. تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و صفحه استاد در وب سایت استادبانک بخشی از یک روش تبلیغات برای تدریس خصوصی محسوب می‌شود که استاد به کمک آن توانایی‌های خود را در تدریس به دانش‌آموزان معرفی می‌کند.

تولید محتوا در صفحه استاد در وب سایت استادبانک را جدی بگیرید. این یک روش مستقیم و موثر برای جذب شاگرد است، چرا که بسیاری از دانش‌آموزان در هنگام جستجو برای یافتن معلم خصوصی شیمی، به بخش تولید محتوای اساتید نیز سر می‌زنند و چه بسا مستقیما از همان بخش اقدام به انتخاب استاد مورد نظر خود می‌کنند.

مرحله پنجم: نکاتی مهم درباره جذب شاگرد و دانش آموز

شیمی با این که جزو دروسی است که دانش‌آموزان بسیاری متقاضی کلاس خصوصی برای آن هستند، اما در عین حال اساتید متعددی هم در زمینه تدریس خصوصی شیمی فعال هستند و این باعث می‌شود سطح رقابت برای جذب شاگرد و دانش‌آموز شیمی بالا باشد.

معلم شیمی در صورتی که بخواهد به طور جدی در تدریس خصوصی شیمی فعال باشد، باید از هر جهت آمادگی خود را حفظ کند. او باید به طور مرتب سطح تخصص خود را به‌روز کند و با روش‌های نوین تدریس خصوصی آشنا شود و آن‌ها را به کار گیرد. همچنین روش‌های حل تمرین بسیار مهم است و استاد شیمی باید برای آن برنامه ویژه‌ای داشته باشد. بسیاری از دانش‌آموزان ممکن است در فهم مباحث مشکلی نداشته باشند، اما نحوه به‌کارگیری اطلاعات خود را برای حل مسئله نمی‌داند. این شاید یکی از مهم‌ترین نکاتی است که استاد باید روی آن کار کند و معلمی که بتواند این ضعف را در دانش‌آموز برطرف کند، می‌تواند حتی شاگردان بیشتری نیز جذب کند. چون بسیاری از دانش‌آموزان زمانی که از عملکرد یک استاد راضی هستند، او را به دوستان دیگر خود نیز معرفی می‌کنند.

مرحله ششم : گذراندن دروس روش تدریس شیمی

روش تدریس شیمی تفاوت‌های عمده‌ای با سایر دروس دارد. شیمی ترکیبی از مفاهیم حفظی‌جاتی، درک مباحث و البته حل مسئله است. شیمی جزو دروسی است که بسیاری از دانش‌آموزان حتی نخبه ممکن است در آن به مشکل برخورد کنند. نیاز به گفتن هم نیست که ضعف در یک درس می‌تواند منجر به افت تحصیلی دانش‌آموز در سایر دروس نیز بشود و به همین خاطر همواره بر نقش معلم خصوصی در زندگی دانش آموز تاکید می‌شود. معلم خصوصی شیمی با کمک به دانش‎آموز مانع این افت تحصیلی احتمالی می‌شود، البته به شرطی که اصل تداوم را رعایت کند.

اصل تداوم چیست؟ دروسی مانند شیمی اصطلاحا “شب امتحانی” نیستند. نمی‌توان تنها با یک یا چند جلسه فشرده به درستی آن را آموزش داد و انتظار موفقیت دانش‌آموز را نیز داشت. استاد شیمی برای تدریس صحیح نیازمند زمان و جلسات متعدد است و در صورتی که دانش‌آموز پایه ضعیفی هم دارد، این کار دشوارتر نیز می‌شود. به همین خاطر معلم شیمی خود باید به عنوان یک برنامه‌ریز هم عمل کند و به دانش‌آموز کمک کند تا یک برنامه‌ریزی صحیح و طولانی‌مدت برای شیمی در نظر بگیرد، چرا که این تنها راه برای رسیدن به موفقیت تحصیلی در شیمی است.

مرحله هفتم : گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک

یکی از موارد مهمی که دانش‌آموزان در حین انتخاب استاد به آن توجه می‌کنند، این است که آیا او گواهی دوره اخلاق حرفه ای استادبانک را داراست یا خیر. اهمیت این دوره آن قدر بالاست که بسیاری از اساتید ثبت‌نام کرده در استادبانک در سابقه خود نیز بدان اشاره می‌کنند. اما این دوره چیست؟

دوره اخلاق حرفه‌ای استادبانک در واقع مجموعه‌ای از درسنامه‌های آموزشی است که محتوای آن غالبا درباره تعامل استاد با شاگردان و والدینشان است که خود تبدیل به یک چالش برای بسیاری از اساتید شده و در صورت عدم شکل‌گیری یک رابطه مناسب، شاید کلاس به درستی پیش نرود. این درسنامه‌ها مجموعا یازده عدد هستند و مباحث آن توسط برترین اساتید طرح‌ریزی شده است.

چگونه معلم خصوصی شیمی شویم

استادبانک، مرجع انتخاب معلم خصوصی شیمی

حال که می‌دانیم چگونه معلم خصوصی شیمی شویم و اهمیت جذب شاگرد در این راستا چقدر بالاست، باید به نقش استادبانک در یافتن شاگرد خصوصی شیمی نیز اشاره کنیم که راه حلی مناسب برای آن است. استادبانک به عنوان مرجع انتخاب معلم خصوصی شیمی با ایجاد یک بستر مناسب برای انتخاب آسان معلم شیمی تبدیل به گزینه نخست دانش‌آموزان شده است. از طرفی قیمت تدریس خصوصی شیمی استادبانک به گونه‌ای است که همه بتوانند از خدمات معلم خصوصی بهره‌مند شوند.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک علاوه بر برترین اساتید دروس مختلف، خدمات متنوع دیگری مانند مشاورین تحصیلی کنکور، مجموعه مقالات آموزشی، روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، بسته‌های معلم خصوصی، بانک نمونه سوالات کنکور و اپلیکیشن استادبانک را نیز به دانش‌آموزان سراسر کشور ارائه می‌دهد.  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره متناسب با شرایط خود از طریق شماره تماس 91005343 – 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

تفاوت میان شیمی ریاضی و تجربی در چیست؟

در مجموع تفاوت مشهودی وجود ندارد و مباحث یکسان است.

آیا می‌توان به کلاس آنلاین برای یادگیری شیمی اعتماد کرد؟

کلاس آنلاین تفاوتی با کلاس حضوری ندارد و این کاملا بر عهده دانش‌آموز است که کدام روش را بیشتر می‌پذیرد.

آیا کلاس‌های فشرده شیمی برای کنکور کارآمد هستند؟

نمی‌توان از تاثیر صددرصد کلاس‌های فشرده در این درس اطمینان حاصل کرد. تدریس جامع شیمی نیازمند زمان است.