چگونه معلم خصوصی شویم؟

همه چیز در مورد معلم زبان شدن + چگونه معلم زبان انگلیسی شویم؟

استادبانک نویسنده
17796 0
24 خرداد 1403
چگونه معلم زبان انگلیسی شویم

یادگیری زبان انگلیسی در سال‌های اخیر به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی اکثر ما ایرانی‌ها تبدیل شده است. برخی قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند. برخی دیگر می‌خواهند به منظور کسب رتبه‌های برتر در کنکور درصد بالایی را در درس زبان داشته باشند. عده‌ای نیز علاقمند به مطالعه کتاب‌ها و فیلم‌ها به زبان اصلی هستند. چگونه معلم زبان انگلیسی شویم؟

با توجه به این شرایط، نیاز روزافزون به معلم زبان چه در مدارس، چه در آموزشگاه‌ها و چه به صورت معلم خصوصی، احساس می‌شود. همین موضوع تدریس زبان را به یکی شاخه‌های آموزشی پردرآمد در مقایسه با سایر رشته‌ها تبدیل کرده است.

ما نیز در این مقاله از مجله اساتید استادبانک تصمیم گرفتیم تا به یکی از سؤالات رایج علاقمندان به تدریس زبان، یعنی روش‌ها و شرایط معلم زبان شدن و سوال پرتکرار “برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند” پاسخ دهیم. کافیست تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا پاسخ بسیاری از سؤالات خود را در این زمینه دریافت کنید.

چند سال طول میکشد تا معلم زبان انگلیسی شویم؟

مدت زمان لازم برای تبدیل شدن به یک معلم زبان انگلیسی بستگی به عوامل مختلفی دارد، برای مثال:

 • سطح تحصیلات و تجربه شما.
 • هدفی که دارید.
 • پایه‌ای که قصد آموزش دارید.
 • مدرک و درجه‌ای که نیاز دارید.

به طور کلی برای کسب مدرک معلمی زبان انگلیسی (مانند CELTA یا TEFL) حداقل یک تا 11 ماه طول می‌کشد. برای معلم زبان انگلیسی شدن نیز به نسبت تلاش و کوشش‌تان حداقل 4 سال طول می‌کشد. البته روش‌های دیگری برای معلم زبان شدن وجود دارد که پیش‌تر ذکر کردیم.

ویژگی‌های یک معلم زبان انگلیسی خوب

اگر قصد دارید تا بدانید به عنوان یک معلم زبان انگلیسی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشید، بهتر است مواردی که در ادامه ذکر شده است را به خوبی به خاطر بسپارید تا از شما یک معلم خوب و عالی یاد شود.

 1. دانش و علم بالا: درست است که کسی همه چیز دان نمی‌شود، اما اگر در آن سطح و پایه‌ای که تدریس می‌کنید، تمامی نکات، روش‌ها، تلفظ‌ها و غیره را به خوبی از بر باشید و نکات جالب و جدیدی را به هنرجو بیاموزید، قطعا بین دیگر معلم‌ها برتر شمرده خواهید شد.
 2. پذیرش انتقادات و پیشنهادات: همواره سعی کنید از دانش آموزان یا هنرجویانی که از شما علم زبان انگلیسی را می‌آموزند، بخواهید که هرگونه انتقادات و پیشنهادی در زمینه تدریس، برخورد، رفتار و اخلاق شما وجود دارد را بیان کنند. این امر باعث می‌شود تا شما در مراحل بالاتر آموزشی در صورت نیاز اقدام به تصحیح یا بهتر نمودن ویژگی‌های خود کنید.
 3. تدریس به روز: یکی از نکات طلایی برای تبدیل شدن به یک معلم خوب و نمونه، تدریس زبان انگلیسی با جدیدترین روش‌ها و متناسب با روحیه، سطح هوش و یادگیری هنرجویان باشد. گاهی اوقات لازم است که روش تدریس سنتی و جدید را باهم ترکیب کنید تا هنرجو بتواند به خوبی از مطالب آموزشی درک صحیح و لازم را داشته باشد.
 4. ارتباط با هنرجو: یک معلم خوب و عالی همواره باید بهترین برقراری و ارتباط را با هنرجوی خود ایجاد کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک معلم خوب باید داشته باشد این است که صبور باشد. یک هنرجو حتی اگر بارها یک سوال را از شما بپرسد، باید با خونسردی کامل پاسخ دهید.
 5. تسلط بر مدیریت کلاس: شما باید این عنوان در بین هنرجویان‌تان جای بیندازید که شوخی در کلاس و گوش سپردن به مطالب آموزشی زمان و مکان خاص خودش را دارد. برقراری نظم، انضباط، سکوت حین تدریس، پرسش و پاسخ و غیره از مهارت‌های الزامی یک معلم زبان انگلیسی خوب است.
 6. تجهیزات پیشرفته آموزشی: تدریس زبان انگلیسی با مانیتور و کامپیوترهای پیشرفته به طبع درک و یادگیری را در هنرجو نسبت به آموزش در تخته وایت بورد یا سیاه بیشتر  می‌کند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا وب سایت‌ها نیز درک مفاهیم انگلیسی را برای هنرجو آسان‌تر می‌کند.

همه روش‌های معلم زبان شدن | برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند؟

برای معلم زبان شدن و کسب درآمد از تدریس خصوصی و گروهی زبان انگلیسی، روش‌های مختلفی وجود دارد. در این بخش از مقاله به معرفی پنج روش برای مدرس زبان شدن می‌پردازیم و به سوال “برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند” نیز پاسخ می‌دهیم.

1. معلم زبان شدن از مسیر دانشگاه فرهنگیان

یکی از روش‌های معلم زبان انگلیسی شدن، ورود به دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم سابق) و  تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی است.

 برای این منظور ابتدا باید مدرک دورۀ متوسطۀ دوم خود را در رشتۀ زبان‌های خارجی کسب کنید، سپس به همراه سایر فارغ‌التحصیلان دورۀ دوم متوسطه، در کنکور سراسریِ زبان‌های خارجی ثبت‌نام و شرکت کنید.

در صورتی که تراز شما بالای 6500 باشد در زمان انتخاب رشته، می‌توانید دانشگاه فرهنگیان را به عنوان یکی از گزینه‌های مد نظر خود انتخاب کنید.

بعد از عبور از مرحلۀ انتخاب رشته، از بین افراد واجد شرایط، به میزان ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان، برای انجام مصاحبه به این دانشگاه معرفی می‌شوند.

بنابراین پس از طی همۀ این مراحل، بر اساس نمرۀ علمی کسب شده در کنکور، نمرۀ مصاحبه و نتیجۀ گزینش، مشخص می‌شود که آیا صلاحیت ورود به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دورۀ رسمی تربیت معلم در رشته آموزش زبان انگلیسی را دارید یا خیر. در واقع، یکی از پاسخ‌های شفاف به سوال “برای دبیر زبان شدن چه رشته ای باید خواند” تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی دانشگاه فرهنگیان است.

2. برای معلم زبان شدن چه باید کرد؟ شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یکی از دیگر از بهترین روش‌ها برای معلم انگلیسی شدن، شرکت در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش است. در مقالات مختلف سایت معلمان استادبانک در رابطه با آزمون استخدامی آموزش و پرورش به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. در این بخش تنها به مراحل استخدام به عنوان معلم زبان، از طریق آزمون استخدامی اشاره می‌کنیم.

به منظور استخدام معلم زبان انگلیسی در آموزش و پرورش از طریق آزمون‌های استخدامی، ابتدا باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در یکی از رشته‌های زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی کسب کنید.

پس از آن باید منتظر اطلاعیۀ شرکت در آزمون‌های فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور باشید. اخبار و اطلاعیه‌های این آزمون را می‌توانید از طریق سایت سازمان سنجش یا سایت سازمان امور اداری و استخدامی کشور دنبال کنید.

در صورت اعلام نیاز وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلم زبان، کافیست دفترچۀ راهنمای این آزمون را مطالعه کرده و تمامی مراحل ثبت نام، از جمله پرداخت وجه، بارگذاری مدارک و غیره را طی کنید.

مرحلۀ بعدی، برای استخدام معلم زبان انگلیسی در آموزش و پرورش، شرکت در آزمون کتبی دبیری زبان است. در مقاله‌ای جداگانه تحت عنوان “بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری زبان انگلیسی” در سایت تدریس خصوصی استادبانک، به معرفی بهترین منابع برای قبولی در آزمون کتبی دبیری زبان خواهیم پرداخت.

 پس از شرکت در آزمون کتبی و به شرط قبولی در آن، به صورت چند برابر ظرفیت برای مصاحبۀ علمی معرفی خواهید شد. در روز مصاحبه، معاینات پزشکی نیز انجام خواهد شد.

♦ چنان چه در عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی و معاینات پزشکی، موفق شوید، نوبت به گزینش می‌رسد. در نهایت در صورت تایید نتیجۀ گزینش، لازم است یک دورۀ یک سالۀ مهارت‌آموزی را نیز در دانشگاه فرهنگیان طی کنید.

به طور کلی، پذیرش در آموزش و پرورش و عبور از مراحل مختلف این سازمان، اندکی دشوار است و متقاضی باید واجد شرایط مختلفی باشد. هرچند، پاسخ محبوب به سوال “چگونه معلم زبان انگلیسی شویم؟” برای بسیاری از علاقه‌مندان، قبولی در آموزش و پرورش است.

 چگونه معلم زبان انگلیسی شویم ؟

3. جذب معلم زبان حق‌التدریس

یکی دیگر از روش‌های جذب معلم زبان، تدریس به صورت خرید خدمات یا همان حق‌التدریس در مدارس دولنی و غیر دولتی است. به آن دسته از معلمانی که بدون تعهد از سوی آموزش و پرورش، و به منظور جبران کمبود معلم، در این وزارتخانه مشغول به کار می‌شوند، معلمان حق‌التدریس گفته می‌شود.

برای معلم شدن به صورت حق التدریس کافیست به ادارۀ آموزش و پرورش منطقۀ خود یا مدارس مورد نظرتان مراجعه و درخواست تدریس خود را مطرح نمایید. این مدارس در صورت نیاز به خدمات شما، برای تدریس از شما دعوت به عمل خواهند آورد.

استخدام معلمان حق‌التدریس در مقایسه با معلم رسمی آموزش و پرورش تفاوت‌هایی دارد. مزایا و میزان دریافتی این معلمان هم به مراتب کمتر از معلمان رسمی آموزش و پرورش است. اما برای آن دسته از معلمینی که علاقه دارند در مدارس تدریس کنند و به دنبال راهی ساده‌تر برای سوال “چگونه معلم زبان انگلیسی در مدرسه شویم؟” هستند، این روش هم مناسب ارزیابی می‌شود.

4. همکاری به عنوان مدرس زبان با آموزشگاه‌های زبان؛ مدرس زبان شدن در زمانی کوتاه

از دیگر راه‌های رایج برای تدریس زبان، مراجعه به آموزشگاه‌های زبان است. برای این کار کافیست به صورت حضوری به یک یا چند آموزشگاه زبان مراجعه کنید. درخواست تدریس زبان خود را مطرح کرده و فرم‌های مورد نظر آموزشگاه را تکمیل کنید. حقوق معلم زبان در آموزشگاه نیز براساس ترمی که تدریس می‌کند و براساس میزان تجربه، دانش و مهارت دبیر زبان متفاوت است. همچنین حقوق معلم زبان در آموزشگاه براساس مطرح بودن آموزشگاه نیز متفاوت‌تر و همچنین بالاتر از حقوق معلم زبان در آموزشگاه های سطح پایین و کمتر شناخته شده، است.

چنان چه آموزشگاه به معلم زبان نیاز داشته باشد از شما مصاحبه‌ای به عمل می‌آورد و در صورت قبولی در مصاحبه، برای تدریس زبان از شما دعوت به عمل خواهند آورد.

چند سال طول میکشد تا معلم زبان انگلیسی شویم؟ شرکت در آزمون استخدام معلم خصوصی و تدریس در این بخش، یکی از بهترین و سریع‌ترین راه‌ها برای معلم زبان انگلیسی شدن است و معلم جوان با صرف زمان کمتری وارد چرخه تدیس و آموزش می‌شود. بنابراین، این دغدغه که برای معلم زبان شدن چه باید کرد تا وقت کمتری تلف شود؟ را می‌توان با ارائه این روش، حل کرد.

5. همکاری به عنون معلم خصوصی زبان با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک

یکی از راه‌های معلم زبان شدن، فعالیت به عنوان معلم خصوصی زبان آنلاین یا حضوری است. بسیاری از دانش‌آموزان برای رفع مشکلات خود در درس زبان و یا تقویت مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی، به دنبال انتخاب بهترین معلم خصوصی زبان هستند. خانواده‌ها نیز به منظور آموزش زبان به فرزندشان، هزینه‌های بالایی را برای استخدام معلم خصوصی زبان پرداخت می‌کنند.

اقدام به تدریس خصوصی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که معلم خصوصی، همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشد. علاوه بر این باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را نیز برای رفع این دغدغه اختصاص دهد.

به همین دلیل پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی زبان، همکاری با پلتفرم‌های معلم خصوصی مانند استادبانک است. چرا که در استادبانک، معلمان خصوصی، دیگر نگران تبلیغات و جذب شاگرد نیستند. بلکه تنها کافیست درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به پلتفرم تدریس خصوصی پرداخت کنند.

همکاری با استادبانک، یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین پاسخ‌هایی است که می‌توان به سوال “چگونه معلم زبان انگلیسی شویم” داد و معلمان کم‌تجربه و تازه‌کار با این انتخاب در مسیری مطمئن و آینده‌دار گام می‌گذارد. همچنین در پاسخ به سوال چند سال طول میکشد تا معلم زبان انگلیسی شویم؟ باید بگوییم از طریق سایت تدریس خصوصی استادبانک، در صورت تایید در کمترین زمان ممکن می‌توانید وارد حرفه معلم خصوصی شده و در این مسیر با پیشرفت و ترقی خود، به تدریج جایگاه بالایی کسب کنید.

معلم خصوصی زبان 

 چگونه معلم زبان انگلیسی شویم ؟

چگونه معلم زبان انگلیسی شویم؟ توضیح شرایط دبیر زبان شدن 

برای معلم زبان شدن پیش از هرچیز نیاز به دانش کامل از این زبان دارید. می‌توانید از همان ابتدا در رشته دبیری زبان انگلیسی تحصیل کنید یا از طریق آزمون‌های آموزش و پرورش وارد حرفه معلمی زبان انگلیسی شوید. همچنین می‌توانید با مدارک معتبر زبان در آموزشگاه‌های تدریس خصوصی به تدریس مشغول شوید. داشتن مدرک تحصیلی و آکادمیک در گرایش زبان انگلیسی یا مدرک TTC در کنار مهارت‌های تدریس و آموزش از شما یک معلم زبان انگلیسی خوب می‌سازد.

برای‌ آن‌که معلم موفقی باشید باید همیشه در حال آپدیت اطلاعات خود باشید. دوره‌های تربیت معلم CELTA و TESOL دو دوره بسیار پیشرفته بین‌المللی هستند که می‌توانید برای معلم زبان انگلیسی شدن در آن‌ها ثبت‌نام کنید. با داشتن این مدارک نه تنها تمام آموزشگاه‌ها خواهان شما به عنوان استاد زبان انگلیسی هستند، بلکه می‌توانید به صورت خصوصی نیز تدریس زبان انگلیسی داشته باشید.

تدریس خصوصی در منزل زبان‌آموزان یا خودتان یا حتی تدریس آنلاین بر بستر اینترنت. با داشتن مهارت‌های کافی و تسلط به زبان انگلیسی حتی به دانش‌آموزان و دانشجویان غیرایرانی نیز می‌توانید تدریس کنید.

برای اینکه با شرایط مختلف استخدام به عنوان معلم زبان آشنا شوید، ابتدا باید روش مورد نظر خود را برای ورود به این حرفه مشخص کنید. البته می‌توانید از چند روش مختلف این کار را انجام دهید. برای مثال همزمان با فعالیت رسمی به عنوان معلم زبان در آموزش و پرورش، می‌توانید برای تدریس خصوصی زبان نیز اقدام کنید. در واقع، برای پاسخ دقیق به سوالاتی نظیر “برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند” و “برای معلم زبان شدن چه باید کرد”، باید به چند نکته اساسی و مهم اشاره کرد. در این بخش از مقاله، به بررسی شرایط مختلف برای معلم زبان شدن می‌پردازیم.

اگر قصد دارید معلم زبان انگلیسی شوید، پیش از هر چیز مطمئن شوید که به این زبان علاقه دارید. زبان انگلیسی درسی فرار است که برای فراموش نشدن نیاز به مطالعه همیشگی دارد. هرچقدر هم که اطلاعات زیادی داشته باشید، باز برای معلم شدن نیاز دارید که اطلاعات جدیدی کسب کنید.

برای آنکه معلم زبان انگلیسی شوید می‌توانید در انتخاب رشته پس از آزمون کنکور، دبیری زبان انگلیسی را انتخاب کنید. در این صورت پس از فارغ التحصیل شدن مستقیم وارد مدارس شده و مشغول تدریس می‌شوید.

از طریق آزمون های استخدامی نیز می‌توانید به استخدام آموزش و پرورش در بیایید. حقوق معلمانی که در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر، دبیری زبان انگلیسی می‌خوانند به دلیل این که سال‌های تحصیلشان جزو سابقه کاری محسوب می‌شود، کمی بالاتر از استخدامی‌ها خواهد بود. اما نه آنقدر زیاد!

رشته‌های ادبیات و زبان انگلیسی و مترجمی زبان نیز نسب به سایر زبان آموختگان راحت‌تر در استخدامی‌های آموزش و پرورش قوبل می‌شوند. همچنین با حق‌التدریسی نیز می‌توانید وارد مدارس شده و معلم زبان انگلیسی شوید، اما حواستان باشد که حقوق حق‌التدریس بسیار پایین خواهد بود.

راه های معلم زبان انگلیسی شدن

همانطور که گفته شد می‌توانید در دانشگاه دبیری زبان انگلیسی بخوانید یا در استخدامی آموزش و پرورش که برگزار می‌شود، شرکت کنید. بااین‌حال اگر مدارک معتبری مانند تافل و آیلتس یا TTC داشته باشید نیز تمام آموزشگاه‌های تدریس خصوصی زبان انگلیسی از شما استقبال خواهند کرد. همچنین خودتان نیز می‌توانید با تبلیغات مناسب، کلاس‌های تدریس خصوصی زبان انگلیسی بگیرید. با ثبت‌نام در پلتفرم‌های تدریس خصوصی با استادبانک خیلی راحت و سریع معلم زبان انگلیسی خصوصی خواهید شد.

برای معلم خصوصی انگلیسی شدن باید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را تا حد مناسبی بالا ببرید. با روش‌های تدریس متنوع و به روز آشنا شوید و دوره‌های روش تدریس را بگذرانید. بسیاری از این دوره‌ها به صورت رایگان نیز برگزار می‌شوند. همچنین دوره‌های تربیت معلم CELTA و TESOL نیز برای معلم زبان انگلیسی شدن بسیار کمک کننده خواهند بود.

مقایسه معلم زبان انگلیسی مدارس و تدریس خصوصی

اگر عاشق فضای مدارس و محیط آموزشی هستید بهتر است تلاش کنید تا معلم مدرسه زبان انگلیسی شوید. از طرفی معلم زبان انگلیسی مدارس از مزایای آموزش و پرورش بهره‌مند خواهد بود. سه ماه تابستان تعطیل است. عید تعطیل است و معلم زمان‌های زیادی برای استراحت دارد. از طرفی با دانش‌آموزان مدرسه در صورت لزوم و استقبال می‌تواند کلاس خصوصی نیز برگزار کند.

با معلم زبان انگلیسی شدن به صورت خصوصی حضوری یا آنلاین، زمان‌بندی کلاس‌ها و برنامه‌ریزی درسی با خودتان است و دیگر ملزم به پر کردن ساعت‌های مشخص تدریس نخواهید بود. درآمد معلم زبان انگلیسی خصوصی بسیار بیشتر از معلمان مدرسه است. از طرف مقابل برخی مزایا مانند بیمه و بیمه تکمیلی برای معلمان خصوصی وجود ندارد.

در کلاس‌های مدرسه با تعداد زیادی دانش‌آموز روبرو هستید که باید به تمام نیازهای تک تک آن‌ها پاسخ دهید، کلاس را کنترل کنید و سیلاب‌های درسی را به اتمام برسانید. از طرفی نباید پرخاشگری کنید و به دانش‌آموز احساس بدی منتقل کنید. تمام فشارها در آخر ترم، زمان طرح سوالات امتحانی و تصحیح کردن تعداد زیادی سوال چند برابر می‌شود.

معلمان زبان انگلیسی خصوصی می‌توانند کلاس‌های خود را یک نفره نیز برگزار کنند. می‌توانند حتی کلاس را آنلاین و بر بستر اینترنت و از خانه جلو ببرند. نیاز به طرح سوالات متنوع و گوناگون برای دانش‌آموزان ندارند و از شر تصحیح کردن برگه‌های امتحانی نیز در امانند.

1. شرایط جذب معلم زبان از طریق دانشگاه فرهنگیان

برای معلم زبان شدن از مسیر دانشگاه فرهنگیان، باید واجد برخی شرایط عمومی و اختصاصی باشید. در واقع در این دانشگاه و در پاسخ به سوال برای معلم زبان شدن چه مدارکی لازم است؟ موارد زیر را باید رعایت کنید:

شرایط، عمومی که برای شرکت در این آزمون باید واجد آن‌ها باشید عبارتند از:

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء سابقه محکومیت جزایی و کیفری
 • داشتن سلامت کامل روانی و جسمانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی
 •  نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شأن معلمی

و اما شرایطِ اختصاصی برای استخدام معلم زبان از طریق دانشگاه فرهنگیان:

 • داشتن مدرکی مبنی بر فارغ‌التحصیلی در رشته زبان‌های خارجی
 • تراز بالای ۶۵۰۰ در کنکور سراسری در زیرگروه مورد نظر
 • شرط محدودیت سنی حداقل 17 و حداکثر 22 سال تمام
 • حداقل معدل ۱۴ دیپلم ( برای هر سه سال متوسطه دوم)
 • بومی بودن داوطلب
 • برخورداری از سلامت کامل جسم و روان مختص معلمان
 • موفقیت در مصاحبه و گزینش و تحقیقات
 • پذیرش محل خدمت تعیین شده توسط آموزش و پرورش استان

2. شرایط معلم زبان شدن از مسیر آزمون‌های استخدامی

آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم مانند دیگر آزمون‌ها شرایط و ضوابط خاصی دارد. برخی از این شرایط عمومی هستند که در بخش استخدام معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان به برخی از این موارد اشاره کردیم. بعضی از شرایط نیز وجود دارند که بیشتر روی مدارک و تحصیلات تاکید دارند و پاسخی شفاف‌تر برای پرسش “برای دبیر زبان شدن چه رشته ای باید خواند” هستند. این شرایط اختصاصی را در ادامه بررسی می‌کنیم:

 • تحصیل در یکی از دو رشتۀ زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی در سطح لیسانس یا فوق لیسانس
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت درجامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه‌های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانیدر سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرط سنی ۲۰ الی ۲۵ سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر ۳۰ سال برای داوطلبان دارای مدرکفوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر ۳۵ سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن ۴۰ سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر ۴۵ سال برای دارندگان مدرک دکتری
 • تاریخ درج شده روی مدرک فارغ‌التحصیلی و کارت پایان خدمت، باید قبل از آخرین روز ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد
 • قبولی در آزمون علمی، مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی و دورۀ مهارت‌آموزی
 • تعهد ۱۰ ساله برای خدمت به آموزش و پرورش در محل پذیرفته شده

3. شرایط مدرس زبان شدن در آموزشگاه‌های زبان

برای ورود به آموزشگاه‌های زبان به شرایط خاصی نیاز ندارید. توانایی‌های رایج تدریس و داشتن مدارک تحصیلی مرتبط، برای شروع تدریس زبان در آموزشگاه‌ها کافیست. در واقع، راحت‌ترین پاسخ به سوالی مانند برای معلم زبان شدن چه مدارکی لازم است؟ متعلق به آموزش و تدریس در آموزشگاه‌های زبان است. معلم در این سازمان‌ها نیاز به انواع مدارک و شرایط خاصی ندارد. مهم‌ترین نکته، سواد انگلیسی عمیق و داشتن یک مدرک زبان معتبر است. در ادامۀ همین مقاله، این مدارک را معرفی خواهیم کرد.

4. شرایط استخدام معلم زبان در استادبانک

برای جذب به عنوان معلم خصوصی زبان کافیست وارد سایت استادبانک شوید و روی گزینه عضویت اساتید کلیک و در طی مراحل ثبت نام، مدارک خود را بارگذاری کنید.

در صورت تأیید رزومۀ شما توسط استادبانک، یک مصاحبۀ تلفنی با شما انجام خواهد شد. پس از قبولی قبولی در مصاحبه و شرکت در یک وبینار آموزشی که از سوی استادبانک برگزار می‌شود، می‌توانید فعالیت خود را به عنوان مدرس زبان در استادبانک شروع کنید.

داشتن مدارک مرتبط برای ورود به جمع اساتید استادبانک کافی نیست. متقاضیان تدریس خصوصی در این سایت، از جنبه‌های مختلفی مانند مهارت در تدریس، استفاده از روش‌های نوین آموزشی، صبر و بردباری، توانایی اداره کلاس خصوصی، ارتباط مؤثر با دانش‌آموز و والدین، روانشناسی تدریس و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در استادبانک هم نسبت به دغدغه‌هایی مانند “برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند” یا “چگونه معلم زبان انگلیسی شویم” حساسیت وجود دارد، اما قبل از هرچیر توانایی، اشتیاق، استعداد و سواد معلمین اولویت دارد.

راه معلم زبان شدن از عشق می گذرد

معلم انگلیسی شدن عشق به زبان انگلیسی و آموزش آن نیاز دارد. نیاز دارید که این عشق و علاقه را در قالب تدریس به زبان‌آموز منتقل کنید. معلم زبان انگلیسی که عاشق کارش است مهارت‌های ارتباطی فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند با روش‌های متنوع زبان انگلیسی تدریس کند.

زبان انگلیسی درسی بسیار شیرین است که تنها ضعف آن فرار بودنش است. درسی که یادگیری آن نزد معلمی با تجربه و حرفه‌ای بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اگر می‌خواهید یک معلم زبان حرفه‌ای شوید، ابتدا لازم است از خود بپرسید چقدر به زبان انگلیسی علاقه دارم؟ چقدر حاضرم برای پیشرفت در این زبان وقت و انرژی بگذارم؟ تنها پس از پاسخ به این پرسش باید به سراغ مراحل چگونه معلم زبان انگلیسی شدن بروید.

مراحلی که شامل گرفتن مدرک معتبر، گذراندن دوره‌های تربیت مدرس، کسب مهارت‌های نرم و ارتباط موثر، دوره‌های یادگیری روش‌های تدریس و یاد گرفتن روش‌های تبلیغ و تولید محتوا برای پیدا کردن شاگرد است. پس از طی این مراحل و زمانی‌که تبدیل به معلم موفقی شدید، روزی به پشت‌سر خود نگاه خواهید کرد و به این جمله ایمان خواهید آورد که راه معلم زبان انگلیسی شدن از عشق می‌گذرد.

مدارک لازم برای معلم زبان شدن |برای معلم زبان شدن چه مدارکی لازم است؟

در صورتی که بخواهید به هدف خود یعنی معلم زبان شدن، از طریق ورود به مدارس، دست پیدا کنید، لازم است مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در رشته زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی ارائه کنید.

برای ورود به آموزشگاه‌های زبان نیز علاوه بر یک مدرک مرتبط مانند لیسانس رشته زبان انگلیسی، مدرک تافل یا آیلتس، معمولا به یک مدرک ttc یا همان دورۀ تربیت مدرس زبان نیز احتیاج خواهید داشت. البته همۀ آموزشگاه‌ها لزوما چنین مدرکی را درخواست نمی‌کنند. اما وجود آن در رزومۀ شما، به استخدام هر چه سریع‌تر شما به عنوان معلم زبان کمک خواهد کرد.

یکی از شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی در سایت تدریس خصوصی استادبانک نیز، ارائۀ مدرکی مرتبط با این درس است. افرادی که در رشته‌های مترجمی زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی، ادبیات زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اند و یا دارندۀ مدرک تافل یا آیلتس هستند در اولویت استخدام به عنوان مدرس زبان انگلیسی در استادبانک قرار می‌گیرند.

حقوق معلم زبان انگلیسی

شاید بعد از سوال “برای معلم زبان شدن چه رشته ای باید خواند” یا “برای معلم زبان شدن چه باید کرد”، دغدغه‌ی اصلی علاقه‌مندان به این حرفه، میزان حقوق معلم زبان باشد. برای این که بتوانیم به این سؤال که “درآمد معلم زبان چقدر است؟” پاسخ دهیم و تخمینی از میزان حقوق یک معلم زبان داشته باشیم، ابتدا باید ببینید که با استفاده از کدام یک از روش‌هایی که ذکر شد، می‌خواهید برای تدریس زبان اقدام کنید.

در صورتی که قصد دارید به صورت رسمی و از طریق دانشگاه فرهنگیان یا آزمون استخدامی، وارد آموزش و پرورش شوید، از متوسط حقوق معلمان برخوردار خواهید شد. این رقم در سال 1399 به طور متوسط پنج میلیون و هشتصد هزار تومان بوده است.

اما فعالیت به عنوان معلم زبان حق‌التدریس در مدارس دولتی و غیردولتی، درآمد چندانی را برای شما ایجاد نخواهد کرد، حقوق معلمان حق‌التدریس بر اساس تعداد واحدها و ساعات کار محاسبه می‌شود. این مبلغ با توجه به مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا، از ساعتی ۱۸ هزارتومان تا ۲۳ هزار تومان متغیر است. پرداخت‌ حقوق‌ها نیز معمولا با چند ماه تأخیر صورت می‌گیرد.

در بین همۀ گزینه‌های موجود برای معلم زبان شدن، درآمد تدریس خصوصی زبان می‌تواند به مراتب بسیار بیشتر از تدریس در آموزشگاه‌ها، مدارس و حتی دانشگاه‌ها باشد. همۀ ما، معلمان خصوصی زبانی را می‌شناسیم که درآمد ماهانۀ آن‌ها از درآمد یک عضو هیأت علمی دانشگاه‌ نیز بیشتر است.

کسب درآمدهای بسیار بالا از تدریس خصوصی زبان در ایران، به دلیل توجه خانواده‌ها به یادگیری زبان فرزندان‌شان، شرکت در رقابت‌های فشرده‌ای همچون کنکور یا آزمون‌های مدارس خاص، کسب مدارکی مانند تافل و آیلتس، مشاهدۀ فیلم‌های زبان اصلی، مهاجرت به کشورهای خارجی و بسیاری موارد دیگر، با کمی تلاش و استمرار امکان‌پذیر است.

اساتیدِ استادبانک بر اساس رزومۀ تدریس خود، جزو اساتید ۱ تا ۵ ستاره و یا در سطح VIP قرار می‌گیرند. این ستاره‌ها بر اساس نتیجۀ مصاحبه، توانایی‌ها و تجربیات تدریس، مدارک دانشگاهی، تألیفات و مقالات، مدارس و دانشگاه‌های محل تدریسِ استاد و غیره تعیین می‌شوند.

قیمت تدریس خصوصی در استادبانک علاوه بر تهران و شهرستان بودن یا آنلاین و حضوری به ستاره‌های استاد نیز بستگی دارد. البته با توجه به عملکرد استاد، تعداد این ستاره‌ها قابل تغییر است.

بیشتر بخوانید: درآمد تدریس خصوصی
 چگونه معلم زبان انگلیسی شویم ؟

برای معلم زبان شدن چه رشته ای در دبیرستان باید خواند؟

برای شغل معلم زبان، باید رشته‌های انگلیسی، زبان‌شناسی، آموزش زبان یا آموزش انگلیسی را در دانشگاه تحصیل کنید. همچنین شرکت در دوره‌های مرتبط با آموزش زبان مانند آیلتس و تافل نیز می‌تواند به شما کمک کند تا معلم زبان موفقی شوید.

برای تدریس زبان انگلیسی چه مدارکی لازم است؟

برای تدریس زبان انگلیسی، به طور کلی داشتن مدارک زیر الزامی هستند:

 • حداقل مدرک لیسانس زبان انگلیسی یا مرتبط
 • CELTA
 • TESOL
 • مدرک ادبیات انگلیسی یا مترجمی زبان
 • TEFL
 • مدرک TTC

حقوق معلم زبان در آموزشگاه چقدر است؟

حقوق معلم زبان‌ها در آموزشگاه‌ها بستگی عوامل مختلفی دارد، مثل:

 • مسکن
 • حمل و نقل
 • مزایا
 • پاداش
 • تجربه
 • مهارت
 • جنسیت
 • موقعیت مکانی

با در نظر گرفتن تمامی این موارد، حقوق معلم زبان در آموزشگاه بین 17 میلیون تا 59 میلیون تومان می‌باشد. به عبارتی میانگین درآمد یک معلم در آموزشگاه تقریبا 37 میلیون تومان در ماه است.

راه‌های افزایش درآمد یک معلم زبان

اگر بنا به دلایلی قصد دارید تا میزان درآمد خود را افزایش دهید، باید این را در نظر داشته باشید که ساعات کاری‌تان ممکن است افزایش یابد؛ ولی نباید از کیفیت آموزش زبان انگلیسیتان کاسته شود. راه‌های افزایش حقوق در معلمی زبان انگلیسی:

 1. ارائه خدمات تدریس زبان خصوصی به صورت آنلاین یا حضوری برای دانش آموزان یا افراد بزرگسالی که مایل به یادگیری زبان هستند.
 2. شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های تقویت مهارت‌های زبانی برای دانشجویان یا کارمندان شرکت‌ها و سازمان‌ها.
 3. تدریس در مدارس و آموزشگاه‌های زبان به عنوان استاد تخصصی.
 4. نگارش کتب و منابع آموزشی زبان برای دانش آموزان یا افراد بزرگسال و اقدام به فروش.
 5. برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی زبان برای جذب دانش آموزان و شرکت کنندگان جدید.
 6. همکاری با سایت‌ها و بوتیک‌های آموزش زبان برای ارائه خدمات تدریس و مشاوره.
 7. ارائه خدمات ترجمه متون و مدارک به زبان‌های مختلف برای افراد یا شرکت‌ها.
 8. فعالیت در حوزه تدریس و آموزش آنلاین برای دسترسی به بیشترین تعداد شاگردان و دانش آموزان.
 9. ایجاد وبلاگ یا وب سایت شخصی برای ارتباط با دانشجویان و محتوای آموزشی ارائه شده و جذب مخاطبان جدید.
 10. شرکت در کنفرانس‌ها و رویدادهای مرتبط با آموزش و زبان برای تبلیغ خدمات و افزایش شناخت شغلی.
 11. سطح دانش و علم خود را روز به روز ارتقا دهید و سعی کنید مدارک TEFL یا TESOL را در حوزه تخصصی خود کسب نمایید.

جذب معلم زبان در سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک

در این مقاله سعی شد، دل‌نگرانی و دغدغه‌های معلمین تازه‌کار یا علاقه‌مندان به این شغل مورد بررسی قرار بگیرد تا پاسخی شفاف برای پرسش “چگونه معلم زبان انگلیسی شویم” پیدا شود.

با توجه به اهمیت آموزش زبان برای قشرهای مختلف، سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک با هدف معرفی معلمان خصوصی زبان، فراهم کردن فرصت کسب درآمد از تدریس خصوصی و رفع دغدغۀ خانواده‌ها برای شناسایی بهترین معلم‌های خصوصی زبان، اقدام به استخدام معلم خصوصی زبان در تهران و شهرستان‌ها به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

اگر شما نیز به عنوان معلم زبان به تدریس خصوصی علاقه دارید، می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و  مراحل ثبت نام معلم خصوصی را طی کنید یا از طریق شماره‌ 02191005343 با مشاورین ما در ارتباط باشید.

همچنین در صورتی که به مطالعۀ مقالات مختلف در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و استخدام معلم علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف سایت معلمان استادبانک نیز مراجعه کنید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

“بحث و مشارکت” شما چه تجربیاتی در رابطه با استخدام به عنوان معلم زبان در آموزشگاه‌ها و مدارس دارید؟ لطفا نظرات خود را زیر همین پست با سایر همکاران در میان بگذارید.

برای معلم زبان شدن چه مدارکی لازم است؟

پاسخ این سؤال بستگی به این دارد که شما بخواهید از چه طریقی به تدریس زبان بپردازید. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به بررسی همۀ این روش‌ها و مدارک لازم برای استخدام به عنوان معلم زبان پرداخته‌ایم.

چگونه مدرس زبان انگلیسی شویم؟

با کلیک روی این مقاله از سایت استادبانک و مطالعه بخش “همۀ روش‌های معلم زبان شدن” با نحوۀ استخدام و فعالیت به عنوان مدرس زبان انگلیسی آشنا خواهید شد.

حقوق معلم زبان چقدر است؟

با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، با میزان حقوق دریافتی معلمان زبان در مدارس و آموزشگاه‌ها آشنا خواهید شد.