چگونه معلم خصوصی شویم؟

همه چیز در مورد معلم زبان شدن، چگونه معلم زبان شویم؟

استادبانک نویسنده
6502 0
17 اسفند 1400
روشهای معلم زبان شدن-استادبانک

یادگیری زبان انگلیسی در سال‌های اخیر به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی اکثر ما ایرانی‌ها تبدیل شده است. برخی قصد مهاجرت یا ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را دارند. برخی دیگر می‌خواهند به منظور کسب رتبه‌های برتر در کنکور درصد بالایی را در درس زبان داشته باشند. عده‌ای نیز علاقمند به مطالعه کتاب‌ها و فیلم‌ها به زبان اصلی هستند.

با توجه به این شرایط، نیاز روزافزون به معلم زبان چه در مدارس، چه در آموزشگاه‌ها و چه به صورت معلم خصوصی، احساس می‌شود. همین موضوع تدریس زبان را به یکی شاخه‌های آموزشی پردرآمد در مقایسه با سایر رشته‌ها تبدیل کرده است.

ما نیز در این مقاله از مجله اساتید استادبانک تصمیم گرفتیم تا به یکی از سؤالات رایج علاقمندان به تدریس زبان، یعنی روش‌ها و شرایط معلم زبان شدن پاسخ دهیم. کافیست تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا پاسخ بسیاری از سؤالات خود را در این زمینه دریافت کنید.

همۀ روش‌های معلم زبان شدن

برای معلم زبان شدن و کسب درآمد از تدریس خصوصی و گروهی زبان انگلیسی، روش‌های مختلفی وجود دارد. در این بخش از مقاله به معرفی پنج روش برای مدرس زبان شدن می‌پردازیم

1. معلم زبان شدن از مسیر دانشگاه فرهنگیان

یکی از روش‌های معلم زبان شدن، ورود به دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم سابق) و  تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی است.

 برای این منظور ابتدا باید مدرک دورۀ متوسطۀ دوم خود را در رشتۀ زبان‌های خارجی کسب کنید، سپس به همراه سایر فارغ‌التحصیلان دورۀ دوم متوسطه، در کنکور سراسریِ زبان‌های خارجی ثبت‌نام  و شرکت کنید.

در صورتی که تراز شما بالای 6500 باشد در زمان انتخاب رشته، می‌توانید دانشگاه فرهنگیان را به عنوان یکی از گزینه‌های مد نظر خود انتخاب کنید.

بعد از عبور از مرحلۀ انتخاب رشته، از بین افراد واجد شرایط، به میزان ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان، برای انجام مصاحبه به این دانشگاه معرفی می‌شوند.

بنابراین پس از طی همۀ این مراحل، بر اساس نمرۀ علمی کسب شده در کنکور، نمرۀ مصاحبه و نتیجۀ گزینش، مشخص می‌شود که آیا صلاحیت ورود به دانشگاه فرهنگیان و گذراندن دورۀ رسمی تربیت معلم در رشته آموزش زبان انگلیسی را دارید یا خیر.

2. مدرس زبان شدن از طریق شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یکی از دیگر از بهترین روش‌ها برای معلم زبان شدن، شرکت در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش است. در مقالات مختلف سایت معلمان استادبانک در رابطه با آزمون استخدامی آموزش و پرورش به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. در این بخش تنها به مراحل استخدام به عنوان معلم زبان، از طریق آزمون استخدامی اشاره می‌کنیم.

به منظور استخدام معلم زبان در آموزش و پرورش از طریق آزمون‌های استخدامی، ابتدا باید مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در یکی از رشته‌های زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی کسب کنید.

پس از آن باید منتظر اطلاعیۀ شرکت در آزمون‌های فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور باشید. اخبار و اطلاعیه‌های این آزمون را می‌توانید از طریق سایت سازمان سنجش یا سایت سازمان امور اداری و استخدامی کشور دنبال کنید.

در صورت اعلام نیاز وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلم زبان، کافیست دفترچۀ راهنمای این آزمون را مطالعه کرده و تمامی مراحل ثبت نام، از جمله پرداخت وجه، بارگذاری مدارک و غیره را طی کنید.

مرحلۀ بعدی، شرکت در آزمون کتبی دبیری زبان است. در مقاله‌ای جداگانه تحت عنوان “بهترین منابع مطالعاتی آزمون دبیری زبان انگلیسی” در سایت تدریس خصوصی استادبانک، به معرفی بهترین منابع برای قبولی در آزمون کتبی دبیری زبان خواهیم پرداخت.

 پس از شرکت در آزمون کتبی و به شرط قبولی در آن، به صورت چند برابر ظرفیت برای مصاحبۀ علمی معرفی خواهید شد. در روز مصاحبه، معاینات پزشکی نیز انجام خواهد شد.

♦ چنان چه در عبور از مرحلۀ مصاحبۀ علمی و معاینات پزشکی، موفق شوید، نوبت به گزینش می‌رسد. در نهایت در صورت تایید نتیجۀ گزینش، لازم است یک دورۀ یک سالۀ مهارت‌آموزی را نیز در دانشگاه فرهنگیان طی کنید.

3. جذب معلم زبان حق‌التدریس

یکی دیگر از روش‌های جذب معلم زبان، تدریس به صورت خرید خدمات یا همان حق‌التدریس در مدارس دولنی و غیر دولتی است.

به آن دسته از معلمانی که بدون تعهد از سوی آموزش و پرورش، و به منظور جبران کمبود معلم، در این وزارتخانه مشغول به کار می‌شوند، معلمان حق‌التدریس گفته می‌شود.

برای معلم شدن به صورت حق التدریس کافیست به ادارۀ آموزش و پرورش منطقۀ خود یا مدارس مورد نظرتان مراجعه و درخواست تدریس خود را مطرح نمایید. این مدارس در صورت نیاز به خدمات شما، برای تدریس از شما دعوت به عمل خواهند آورد.

استخدام معلمان حق‌التدریس در مقایسه با معلم رسمی آموزش و پرورش تفاوت‌هایی دارد. مزایا و میزان دریافتی این معلمان هم به مراتب کمتر از معلمان رسمی آموزش و پرورش است. در ادامۀ مقاله به شرایط جذب و میزان درآمد یک معلم زبان حق‌التدریس اشاره خواهیم کرد.

4. همکاری به عنوان مدرس زبان با آموزشگاه‌های زبان

از دیگر راه‌های رایج برای تدریس زبان، مراجعه به آموزشگاه‌های زبان است. برای این کار کافیست به صورت حضوری به یک یا چند آموزشگاه زبان مراجعه کنید. درخواست تدریس زبان خود را مطرح کرده و فرم‌های مورد نظر آموزشگاه را تکمیل کنید.

چنان چه آموزشگاه به معلم زبان نیاز داشته باشد از شما مصاحبه‌ای به عمل می‌آورد و در صورت قبولی در مصاحبه، برای تدریس زبان از شما دعوت به عمل خواهند آورد.

5. همکاری به عنون معلم خصوصی زبان با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک

یکی از راه‌های معلم زبان شدن، فعالیت به عنوان معلم خصوصی زبان آنلاین یا حضوری است. بسیاری از دانش‌آموزان برای رفع مشکلات خود در درس زبان و یا تقویت مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی، به دنبال انتخاب بهترین معلم خصوصی زبان هستند.

خانواده‌ها نیز به منظور آموزش زبان به فرزندشان، هزینه‌های بالایی را برای استخدام معلم خصوصی زبان پرداخت می‌کنند.

اقدام به تدریس خصوصی به صورت انفرادی، باعث می‌شود که معلم خصوصی، همواره دغدغۀ تبلیغات و جذب شاگرد را داشته باشد. علاوه بر این باید زمان، انرژی و هزینۀ زیادی را نیز برای رفع این دغدغه اختصاص دهد.

به همین دلیل پیشنهاد ما برای شروع کار تدریس خصوصی زبان، همکاری با پلتفرم‌های معلم خصوصی مانند استادبانک است. چرا که در استادبانک، معلمان خصوصی، دیگر نگران تبلیغات و جذب شاگرد نیستند. بلکه تنها کافیست درصد کمی از هزینۀ کلاس را به ازای معرفی شاگرد، به پلتفرم تدریس خصوصی پرداخت کنند.

شرایط معلم زبان شدن 

برای اینکه با شرایط مختلف استخدام به عنوان معلم زبان آشنا شوید، ابتدا باید روش مورد نظر خود را برای ورود به این حرفه مشخص کنید. البته می‌توانید از چند روش مختلف این کار را انجام دهید. برای مثال همزمان با فعالیت رسمی به عنوان معلم زبان در آموزش و پرورش، می‌توانید برای تدریس خصوصی زبان نیز اقدام کنید.

در این بخش از مقاله، به بررسی شرایط مختلف برای معلم زبان شدن می‌پردازیم.

1. شرایط جذب معلم زبان از طریق دانشگاه فرهنگیان

برای معلم زبان شدن از مسیر دانشگاه فرهنگیان، باید واجد برخی شرایط عمومی و اختصاصی باشید.

شرایط، عمومی که برای شرکت در این آزمون باید واجد آن‌ها باشید عبارتند از:

 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران
 • التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • عدم سوء سابقه محکومیت جزایی و کیفری
 • داشتن سلامت کامل روانی و جسمانی از طریق معاینات پزشکی و انجام مصاحبه تخصصی
 •  نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شأن معلمی

و اما شرایطِ اختصاصی برای استخدام معلم زبان از طریق دانشگاه فرهنگیان:

 • داشتن مدرکی مبنی بر فارغ‌التحصیلی در رشته زبان‌های خارجی
 • تراز بالای ۶۵۰۰ در کنکور سراسری در زیرگروه مورد نظر
 • شرط محدودیت سنی حداقل 17 و حداکثر 22 سال تمام
 • حداقل معدل ۱۴ دیپلم ( برای هر سه سال متوسطه دوم)
 • بومی بودن داوطلب
 • برخورداری از سلامت کامل جسم و روان مختص معلمان
 • موفقیت در مصاحبه و گزینش و تحقیقات
 • پذیرش محل خدمت تعیین شده توسط آموزش و پرورش استان

آشنایی با رشته تربیت معلم

2. شرایط معلم زبان شدن از مسیر آزمون‌های استخدامی

آزمون استخدامی آموزش و پرورش هم مانند دیگر آزمون‌ها شرایط و ضوابط خاصی دارد. برخی از این شرایط عمومی هستند که در بخش استخدام معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان به برخی از این موارد اشاره کردیم.

اما برخی شرایط نیز اختصاصی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • تحصیل در یکی از دو رشتۀ زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی در سطح لیسانس یا فوق لیسانس
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی از سوی مراجع قضایی
 • عدم مشمولیت درجامعه بازنشستگان و نیروهای بازخرید خدمت دستگاه‌های اجرایی
 • عدم اشتغال به صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی پس از پذیرفته شدن در آزمون یا حین استخدام
 • شرط سنی ۲۰ الی ۲۵ سال برای داوطلبان دارای مدرک دیپلم
 • داشتن حداکثر ۳۰ سال برای داوطلبان دارای مدرک فوق دیپلم (کاردانی)
 • دارا بودن حداکثر ۳۵ سال برای داوطلبان دارای مدرک لیسانس
 • داشتن ۴۰ سال تمام برای داوطلبان دارای مدرک فوق لیسانس
 • دارا بودن حداکثر ۴۵ سال برای دارندگان مدرک دکتری
 • تاریخ درج شده روی مدرک فارغ‌التحصیلی و کارت پایان خدمت، باید قبل از آخرین روز ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش باشد
 • قبولی در آزمون علمی، مصاحبه، گزینش، معاینات پزشکی و دورۀ مهارت‌آموزی
 • تعهد ۱۰ ساله برای خدمت به آموزش و پرورش در محل پذیرفته شده

معرفی بهترین منابع آزمون استخدامی دبیر زبان انگلیسی

3. شرایط مدرس زبان شدن در آموزشگاه‌های زبان

برای ورود به آموزشگاه‌های زبان به شرایط خاصی نیاز ندارید. توانایی‌های رایج تدریس و داشتن مدارک تحصیلی مرتبط، برای شروع تدریس زبان در آموزشگاه‌ها کافیست. در ادامۀ همین مقاله، این مدارک را معرفی خواهیم کرد.

4. شرایط استخدام معلم زبان در استادبانک

برای جذب به عنوان معلم خصوصی زبان کافیست وارد سایت استادبانک شوید و روی گزینه عضویت اساتید کلیک و در طی مراحل ثبت نام، مدارک خود را بارگذاری کنید.

در صورت تأیید رزومۀ شما توسط استادبانک، یک مصاحبۀ تلفنی با شما انجام خواهد شد. پس از قبولی قبولی در مصاحبه و شرکت در یک وبینار آموزشی که از سوی استادبانک برگزار می‌شود، می‌توانید فعالیت خود را به عنوان مدرس زبان در استادبانک شروع کنید.

داشتن مدارک مرتبط برای ورود به جمع اساتید استادبانک کافی نیست. متقاضیان تدریس خصوصی در این سایت، از جنبه‌های مختلفی مانند مهارت در تدریس، استفاده از روش‌های نوین آموزشی، صبر و بردباری، توانایی اداره کلاس خصوصی، ارتباط مؤثر با دانش‌آموز و والدین، روانشناسی تدریس و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مدارک لازم برای معلم زبان شدن

در صورتی که بخواهید به هدف خود یعنی معلم زبان شدن، از طریق ورود به مدارس، دست پیدا کنید، لازم است مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را در رشته زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی ارائه کنید.

برای ورود به آموزشگاه‌های زبان نیز علاوه بر یک مدرک مرتبط مانند لیسانس رشته زبان انگلیسی، مدرک تافل یا آیلتس، معمولا به یک مدرک ttc یا همان دورۀ تربیت مدرس زبان نیز احتیاج خواهید داشت. البته همۀ آموزشگاه‌ها لزوما چنین مدرکی را درخواست نمی‌کنند. اما وجود آن در رزومۀ شما، به استخدام هر چه سریع‌تر شما به عنوان معلم زبان کمک خواهد کرد.

یکی از شرایط استخدام مدرس زبان انگلیسی در استادبانک نیز، ارائۀ مدرکی مرتبط با این درس است. افرادی که در رشته‌های مترجمی زبان انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی، ادبیات زبان انگلیسی تحصیل کرده‌اند و یا دارندۀ مدرک تافل یا آیلتس هستند در اولویت استخدام به عنوان مدرس زبان انگلیسی در استادبانک قرار می‌گیرند.

حقوق معلم زبان 

برای این که بتوانیم به این سؤال که “درآمد معلم زبان چقدر است؟” پاسخ دهیم و تخمینی از میزان حقوق یک معلم زبان داشته باشیم، ابتدا باید ببینید که با استفاده از کدام یک از روش‌هایی که ذکر شد، می‌خواهید برای تدریس زبان اقدام کنید.

در صورتی که قصد دارید به صورت رسمی و از طریق دانشگاه فرهنگیان یا آزمون استخدامی، وارد آموزش و پرورش شوید، از متوسط حقوق معلمان برخوردار خواهید شد. این رقم در سال 1399 به طور متوسط پنج میلیون و هشتصد هزار تومان بوده است.

اما فعالیت به عنوان معلم زبان حق‌التدریس در مدارس دولتی و غیردولتی، درآمد چندانی را برای شما ایجاد نخواهد کرد، حقوق معلمان حق‌التدریس بر اساس تعداد واحدها و ساعات کار محاسبه می‌شود. این مبلغ با توجه به مدرک تحصیلی از دیپلم تا دکترا، از ساعتی ۱۸ هزارتومان تا ۲۳ هزار تومان متغیر است. پرداخت‌ حقوق‌ها نیز معمولا با چند ماه تأخیر صورت می‌گیرد.

در بین همۀ گزینه‌های موجود برای معلم زبان شدن، درآمد تدریس خصوصی زبان می‌تواند به مراتب بسیار بیشتر از تدریس در آموزشگاه‌ها، مدارس و حتی دانشگاه‌ها باشد. همۀ ما، معلمان خصوصی زبانی را می‌شناسیم که درآمد ماهانۀ آن‌ها از درآمد یک عضو هیأت علمی دانشگاه‌ نیز بیشتر است.

درآمد تدریس خصوصی

کسب درآمدهای بسیار بالا از تدریس خصوصی زبان در ایران، به دلیل توجه خانواده‌ها به یادگیری زبان فرزندان‌شان، شرکت در رقابت‌های فشرده‌ای همچون کنکور یا آزمون‌های مدارس خاص، کسب مدارکی مانند تافل و آیلتس، مشاهدۀ فیلم‌های زبان اصلی، مهاجرت به کشورهای خارجی و بسیاری موارد دیگر، با کمی تلاش و استمرار امکان‌پذیر است.

در تصویر یک نمونه از درآمدهای ماهانۀ تدریس خصوصی زبان انگلیسی در استادبانک را مشاهده می‌کنید. کمترین درآمد ماهانۀ این استاد موفق، از بهمن ماه 1399 تا آبان ماه 1400، بیش از 10 میلیون تومان بوده است. این رقم در برخی ماه‌ها به 22 میلیون تومان نیز رسیده است.

 اساتیدِ استادبانک بر اساس رزومۀ تدریس خود، جزو اساتید ۱ تا ۵ ستاره و یا در سطح VIP قرار می‌گیرند. این ستاره‌ها بر اساس نتیجۀ مصاحبه، توانایی‌ها و تجربیات تدریس، مدارک دانشگاهی، تألیفات و مقالات، مدارس و دانشگاه‌های محل تدریسِ استاد و غیره تعیین می‌شوند.

قیمت تدریس خصوصی در استادبانک علاوه بر تهران و شهرستان بودن یا آنلاین و حضوری به ستاره‌های استاد نیز بستگی دارد. البته با توجه به عملکرد استاد، تعداد این ستاره‌ها قابل تغییر است.

جذب معلم زبان در سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک

با توجه به اهمیت آموزش زبان برای قشرهای مختلف، سامانۀ تدریس خصوصی استادبانک با هدف معرفی معلمان خصوصی زبان، فراهم کردن فرصت کسب درآمد از تدریس خصوصی و رفع دغدغۀ خانواده‌ها برای شناسایی بهترین معلم‌های خصوصی زبان، اقدام به استخدام معلم خصوصی زبان در تهران و شهرستان‌ها به صورت حضوری و آنلاین کرده است.

اگر شما نیز به عنوان معلم زبان به تدریس خصوصی علاقه دارید، می‌توانید شرایط همکاری با استادبانک را مطالعه و  مراحل ثبت نام معلم خصوصی را طی کنید یا از طریق شماره‌ 02191005343 با مشاورین ما در ارتباط باشید.

همچنین در صورتی که به مطالعۀ مقالات مختلف در زمینۀ روش‌ تدریس، توسعۀ شغلی معلمان، تکنولوژی‌های آموزشی، مدیریت کلاس، اخبار معلمان و استخدام معلم علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش‌های مختلف سایت معلمان استادبانک نیز مراجعه کنید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، از شما سپاسگزاریم.

“بحث و مشارکت” شما چه تجربیاتی در رابطه با استخدام به عنوان معلم زبان در آموزشگاه‌ها و مدارس دارید؟ لطفا نظرات خود را زیر همین پست با سایر همکاران در میان بگذارید.

برای معلم زبان شدن چه مدارکی لازم است؟

پاسخ این سؤال بستگی به این دارد که شما بخواهید از چه طریقی به تدریس زبان بپردازید. در این مقاله از سایت معلمان استادبانک، به بررسی همۀ این روش‌ها و مدارک لازم برای استخدام به عنوان معلم زبان پرداخته‌ایم.

چگونه مدرس زبان انگلیسی شویم؟

با کلیک روی این مقاله از سایت استادبانک و مطالعه بخش “همۀ روش‌های معلم زبان شدن” با نحوۀ استخدام و فعالیت به عنوان مدرس زبان انگلیسی آشنا خواهید شد.

حقوق معلم زبان چقدر است؟

با مطالعۀ این مقاله از آکادمی اساتید استادبانک، با میزان حقوق دریافتی معلمان زبان در مدارس و آموزشگاه‌ها آشنا خواهید شد.