مقالات معلم خصوصی

نبایدهای معلم خصوصی، کارهایی که نباید انجام شود

مونا فلاحی نویسنده
1016 0
04 بهمن 1401
نبایدهای معلم خصوصی، کارهایی که نباید انجام شود

تدریس خصوصی را می‌توان یکی از کارآمدترین و موثرترین روش‌های تدریس حال حاضر دانست. در این روش تدریس، معلم خصوصی توسط پشتیبانی فردی دانش‌آموز خود، در ساعاتی خارج از ساعات مدرسه، به تدریس و رفع نقاط ضعف او می‌پردازد. اما معلم خصوصی برای کیفیت بهتر کلاس خود باید به بایدها و نبایدهای تدریس خصوصی توجه کند؛ تا بتواند کلاس خود را به بهترین شکل سپری کرده و رضایت دانش‌آموزان را به همراه داشته باشد. در این مقاله به ذکر و توضیح این نبایدها می‌پردازیم.

نبایدهای معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی مانند هر شغل دیگری که با انسان‌ها در ارتباط است؛ باید اصول اولیه‌ی رفتار مناسب و ارتباط را بداند. معلم علاوه بر رعایت رفتار درست و ایجاد ارتباط باید بتواند کلاس را به سمت پویایی و نتیجه بهتر سوق دهد. برای رسیدن به این کیفیت مطلوب در زیر به برخی از نبایدهای تدریس خصوصی اشاره خواهیم‌کرد.

نبایدهای معلم خصوصی، کارهایی که نباید انجام شود

عدم وقت شناسی

یکی از مهم‌ترین خصوصیت یک استاد خوب وقت شناسی او در کلاس است. معلم باید در ساعت مشخص سر کلاس خود حاضر باشد. وقت شناسی در کلاس‌های آنلاین که در بستر اینترنت هستند و در کلاس‌های حضوری به معنی شروع به موقع کلاس و در زمان مقرر است. هم‌چنین معلم خصوصی نباید در حین کلاس از مباحث اصلی دور شده و کلاس را به حاشیه ببرد. بلکه باید از تمام زمان خود برای توضیح درس و تمرینات دانش‌آموز استفاده نماید تا بتواند به زمان دانش‌آموز احترام گذاشته و حداکثر بازدهی را از کلاس داشته باشد. هم‌چنین کنسلی‌های مکرر کلاس می‌تواند سبب ایجاد بی‌نظمی در کلاس‌ها و روند تحصیلی شده و نارضایتی دانش‌آموز را به همراه داشته باشد.

پیشنهاد ویژه:

نمونه قرارداد تدریس خصوصی

عدم توجه به ظاهر و آراستگی

برای احترام به کلاس و دانش‌آموزان، معلم باید سعی در آراستگی ظاهر خود داشته باشد. این آراستگی شامل لباس مناسب، تمیزی و رعایت بهداشت و مرتب بودن ظواهر معلم است که می‌تواند بر بهبود کیفیت تدریس او تاثیر گذارد.

رفتار غیرمحترمانه و یا بیش‌ از حد جدی

حفظ احترام دو جانبه، یکی از اصول کلاس خصوصی با کیفیت است. معلم باید با شاگرد خود با صبوری و احترام رفتار نماید تا شأن کلاس و دانش‌آموز حفظ شود. هم‌چنین سخت‌گیری بیش از حد و یا رفتار تند می‌تواند دانش‌آموزان را از ادامه‌ی تدریس دور کرده و انگیزه‌ی آن‌ها را کم کند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که معلم خصوصی علاوه بر ایجاد فضایی محترمانه، به ایجاد ارتباط بهتر با دانش‌آموز خود بپردازد و بتواند در محیطی دوستانه و صمیمی، به پیشرفت تحصیلی او کمک کند.

پیشنهاد ویژه:

نمونه قرارداد تدریس خصوصی استادبانک + مزایای کلاس خصوصی آنلاین

رفتار و متد آموزشی یکسان با تمامی دانش‌آموزان

دانش‌آموزان در بسیاری از موارد با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت در ضعف‌های تحصیلی، شرایط روحی، میزان استعداد و هوش و… دیده می‌شود. اولین قدم موثر استاد باید در کشف دانش‌آموز خود باشد. او باید با ارزیابی و صحبت با دانش‌آموز خود از نقاط ضعف تحصیلی و شرایط مطالعات او مطلع شود و براساس این اطلاعات، ارزیابی‌های هدفدار و مستمر را برای او در نظر بگیرد. متدها و تمارین یکسان معلم می‌تواند نادیده گرفتن نقاط ضعف فردی هر دانش‌آموز بوده و کیفیت تدریس را کاهش دهد. بنابراین مهم است که با دانش‌آموز خود صحبت کرده و با ویژگی‌های تحصیلی فردی او آشنا باشید. به طور مثال مدرس زبان انگلیسی باید پیش از شروع کلاس خود، در رابطه به مهارت‌های دانش‌آموز اطلاعات کسب کرده و با توجه به نقاط ضعف او به توضیح درس بپردازد.

پیشنهاد ویژه:

کجا تدریس خصوصی انجام بدهم؟

حضور در کلاس بدون آمادگی قبلی

معلم خصوصی پیش از شروع کلاس‌های خود باید برنامه‌ی کلی کلاس خصوصی خود را با توجه به نیاز دانش‌آموز آماده کرده‌باشد. این کار می‌تواند مسیر کلی آموز را برای او مشخص کرده و از اتلاف وقت و انرژی بکاهد. هم‌چنین پیش از شروع هر جلسه باید وقت مشخصی را برای تعیین ارزیابی‌ها و تمارین آن جلسه و مرور درس همان جلسه برای خود داشته باشید. حضور در کلاس بدون کسب این آمادگی، اتلاف وقت و عدم تدریس منسجم را در پی خواهد داشت.

پیشنهاد ویژه:

معرفی کتاب تدریس خصوصی مهم است | تیفانی چین و جرومه رابو

عدم ارتباط مناسب با والدین

والدین هر دانش‌آموز باید از روند کلاس خصوصی فرزند خود مطلع باشند. این اطلاعات می‌تواند در ابتدا شامل روند و مسیر کلی کلاس و روش تدریس شما باشد. هم‌چنین در حین تدریس نیز می‌تواند شرایط کلی دانش‌آموز و وضعیت تحصیلی او را با والدین او در میان بگذارید. این کار نشان‌دهنده‌ی اهمیت دانش‌آموز در نزد شماست که می‌تواند برای والدین مهم باشد. هم‌چنین والدین می‌توانند در پیگیری تحصیلی فرزند خود موثر بوده و بر بهبود روند آموزشی او تاثیرگذار باشند.

پیشنهاد ویژه:

معرفی و مقایسۀ 3 پلتفرم‌ برتر در تدریس آنلاین

استادبانک سامانه جامع تدریس خصوصی

استادبانک بستری برای معرفی بهترین اساتید خصوصی ایران است که با جمع‌آوری و گزینش اساتید برتر ایران، مجموعه‌ای از معلمین خصوصی در رشته‌ها و شهرهای مختلف را پدید آورده‌است. به طور مثال اگر به دنبال مدرس خصوصی ریاضی هستید؛ می‌توانید با ورود به سایت استادبانک نام درس ریاضی و مقطع تحصیلی خود را وارد کرده تا با لیستی از اساتید مختلف درس ریاضی مواجه شوید و قیمت تدریس خصوصی را نیز در همین سایت مشاهده نمایید. هم‌چنین اگر شما معلم هستید می‌توانید در صورت داشتن شرایط معلم خصوصی در استادبانک ثبت نام نموده و منتظر تماس متخصصین ما باشید.