مقالات معلم خصوصی

مقایسه کلاس های تدریس خصوصی با کلاس های گروهی

استادبانک نویسنده
1048 0
09 مهر 1401
مقایسه کلاس های تدریس خصوصی با کلاس های گروهی

در دنیای امروزی درک معایب و مزایای  تدریس خصوصی و تدریس گروهی امری سخت است. اما عموما به علت رقابت بالا، میل زیاد به موفقیت و برتری که بین دانش‌آموزان وجود دارد، بسیاری از آن‌ها کلاس تدریس خصوصی را انتخاب می‌کند؛ موضوعی که طی سال‌های اخیر نقش بسیار پررنگی پیدا کرده‌ است. هرچند که به همان اندازه هم کلاس های گروهی اهمیت دارند و بسیاری از آن ناآگاهند. برای همین با نگارش این مقاله به تحلیل نکات مهم و ضروری تفاوت های کلاس های تدریس گروهی و کلاس های تدریس خصوصی ‌پرداخته‌ایم

تدریس خصوصی چیست و چه مزایایی دارد؟

تدریس خصوصی چیست و چه مزایایی دارد؟

تدریس خصوصی به برگزاری کلاس‌های یک نفره‌ای می‌گویند که شامل استاد و فقط یک دانش‌آموز است. مزایای تدریس خصوصی برای افرادی که نشستن در کلاس گروهی برایشان مشکل است و یا نیاز به توجه و روش تدریس متناسب با وضعیت‌شان دارند بسیار عالی است. اما به چه دلایلی افراد به تدریس خصوصی روی می‌اورند؟

 • ممکن است یک دانش‌آموز در یک حوزه یا درس خاصی عقب مانده باشد و برای رسیدن به سطح بالاتر نیاز به توجه و وقت زیادی دارد.
 • دانش‌آموز دارای مشکلات یادگیری است و تنها در تدریس خصوصی است که می‌تواند از توجه و حمایت کامل استاد بهره‌مند شود.
 • دانش‌آموز با جنبه اجتماعی یادگیری در یک محیط گروهی مشکل دارد و محیط آموزشی یک نفره برایش بهتر جواب می‌دهد.
 • دانش آموز فقط برای مرور و بررسی یک درس یا مبحث خاصی نیاز به کلاس خصوصی دارد.

تدریس خصوصی به علت آن‌که میزان تعامل بین استاد و دانش‌آموز را بالا می‌برد، برای بیشتر دانش‌آموزان بسیار کارآمد است.

پیشنهاد ویژه:

مهم ترین فواید و مزایای معلم خصوصی آنلاین برای پیشرفت تحصیلی

مزایای کلاس های تدریس خصوصی چیست؟

برای بررسی و درک بهتر تدریس خصوصی چندین مزایای کلاس‌ های تدریس خصوصی را برایتان ذکرکرده‌ایم که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

 1. تمام توجه استاد به دانش‌آموز است.
 2. تعامل و امکان یادگیری بسیار بیشتر است.
 3. بخاطر آن‌که استاد برروی نقاط ضعف‌تان وقت بیشتری می‌گذارد، عملکردتان بسیار بهتر می‌شود.
 4. برنامه درسی تعیین شده انعطاف و انطباق بیشتری با نیازهای دانش‌آموز دارد
 5. فشار درسی و حواس‌پرتی بسیار کمتر است
 6. امکان دریافت فیدبک و ارزیابی فوری و با جزئیات وجود دارد
 7. معلم خصوصی می‌تواند شما را کمک و تشویق ‌کند تا اعتمادبه‌نفس لازم را بدست آورید.
 8. تست‌ها و تکنیک‌های ارائه‌شده متناسب با سطح و وضعیت دانش‌آموز است.
 9. در زمان بسیار کم بازدهی بیشتری دارید

کلاس های تدریس خصوصی به استاد و دانش‌آموز این اجازه را می‌دهد تا پیوند قوی ایجاد کنند که به رشد تحصیلی دانش‌آموز کمک شایانی می‌کند. در‌ آخر باید بگوییم که حتما قبل از شرکت در کلاس‌ها از قیمت تدریس خصوصی مطلع شوید.

پیشنهاد ویژه:

معیار انتخاب بهترین معلم تدریس خصوصی

کلاس تدریس گروهی چیست و چه مزایایی دارد؟

کلاس تدریس گروهی چیست و چه مزایایی دارد؟

کلاس تدریس گروهی جلسه آموزش معمولا یک و نیم ساعته‌ای است که هر هفته و در زمان مشخصی برگزار می‌شود. محیط کلاس تدریس گروهی به مانند کلاس‌های درس مدرسه است و حداقل از 3 دانش‌آموز و یک استاد تشکیل می‌شود. اما دلیل آن‌که افراد به کلاس های گروهی روی می‌آورند چیست؟

 • افرادی هستند که از رقابت در یک محیط حمایتی لذت می‌برند.
 • دانش‌آموز به دنبال جنبه اجتماعی مطالعه و تعامل با سایر افراد است
 • افرادی هستند که با حضور دیگران ایده‌های منحصربه‌فردی به ذهنشان می‌رسد

بسیار مهم است که قبل از شرکت در کلاس های تدریس گروهی از میزان دانش، فن بیان معلم، نحوه تدریس و غیره اطمینان حاصل کنید.

پیشنهاد ویژه:

کلاس خصوصی چه فوایدی برای دانش‌آموز دارد؟

 

مزایای کلاس های تدریس گروهی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد که تدریس گروهی برای مهارت‌های حل مسئله و رشد افراد موثر است. گاهی اوقات مسئله‌ای که با آن مواجه می‌شوند فقط در یک موضوع خاص نیست بلکه درباره یادگیری مهارت‌های اجتماعی است. بخاطر همین است که بسیاری از دانش‌آموزان با وجود امکان تدریس خصوصی در منزل و یا آموزشگاه، کلاس های تدریس گروهی را ترجیح می‌دهند.

 1. برنامه‌های آموزشی گروهی برای دانش‌آموزانی که نیاز دارند مهارت‌ها و درک خود را از مفاهیمی که قبلاً یادگرفته‌اند تقویت کنند، به طرز شگفت انگیزی موثر است.
 2. تدریس گروهی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های مفید برای یادگیری را باهم به اشتراک بگذارند و در عین حال همکاری و تفاهم را ارتقا بدهند.
 3. فرصت‌هایی را برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند تا تجربیات‌شان را به اشتراک بگذارند، از یکدیگر یاد بگیرند، اعتماد‌به‌نفس‌ خود را تقویت کنند و عادات مطالعه را بهبود ببخشند.
 4. دانش‌آموزان بحث‌های گروهی را بهتر به یاد می‌آورند و کلاس های گروهی باعث تقویت بیشتر یادگیری و درک مطلب‌شان می‌شود.
 5. تحقیقات حاکی از آن است که دانش‌آموزانی که به طور گروهی درگیر حل‌مسئله هستند، نسبت به آن‌هایی که در گروه شرکت نکرده‌اند، به راه‌حل متعهدتر هستند و از مشارکت خود در گروه رضایت بیشتری دارند.
 6. تدریس گروهی فرصت‌های بیشتری را برای تفکر انتقادی ایجاد می‌کند
 7. اطلاعات گروه‌ها از یک فرد واحد بیشتر است و به دلیل تنوع سوابق و تجربیات، اطلاعات بیشتری در دسترس است.

به طور کلی کلاس های تدریس گروهی به همه دانش‌آموز کمک می‌کند تا یادگیرندگان بهتری شوند و نگرش مثبتی نسبت به یادگیری اتخاذ کنند.

معایب کلاس گروهی چیست؟

بسیار مهم است که همه دانش‌آموزان به یک اندازه توجه و حمایت از استادشان دریافت کنند، اما ممکن است آ‌ن‌طور که باید بسیاری از خواسته‌های آن‌ها در کلاس های تدریس گروهی محقق نشود. بهتر است هنگام انتخاب کلاس‌های تدریس موردنظرتان به معایب آن‌هم توجه کنید.

 1. از آن‌جایی که دانش‌آموزان دیگری نیز وجود دارند که باید به آن‌ها نیز رسیدگی شود، همه‌ی دانش‌آموزان به یک اندازه توجه لازم را دریافت نخواهند کرد.
 2. ممکن است سبک‌های یادگیری دانش‌آموزان متفاوت باشد و در یک کلاس تدریس گروهی مسائل را به درستی یاد نگیرند.
 3. برای آن دسته از دانش‌آموزانی که برای قبولی در امتحان مشکل دارند، تدریس گروهی گزینه خوبی نیست. این دانش آموزان به کلاس تدریس خصوصی نیاز دارند زیرا برای رفع نقاط ضعف دانش‌آموز نیاز به زمان و توجه بیشتری است.
 4. دانش‌آموزانی که به‌صورت انفرادی بهتر یاد می‌گیرند برای حضور در کلاس های گروهی مناسب نیستند. به عنوان مثال، دانش آموزی که خجالتی یا مردد است نمی‌تواند تمام سوالات مورد نیاز‌اش را بپرسد.
 5. دانش آموزانی که به دلیل کلاس‌های فوق برنامه یا تکالیف مدرسه سرشان شلوغ است، ممکن است برای هماهنگ کردن برنامه‌ های تدریس گروهی مشکل پیدا کنند.

بسیار مهم است که قبل از شرکت در کلاس خصوصی شرایط و وضعیت‌تان را هم در نظر داشته باشید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

معایب کلاس تدریس خصوصی چیست؟

به هر حال شیوه‌های آموزشی در کنار مزایا، معایب خاصی نیز دارند. کلاس تدریس خصوصی نیز مانند هر شیوه‌ی آموزشی دیگری معایبی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • استقلال دانش‌آموز بخاطر وابستگی به معلم بسیار کم می‌شود.
 • سبک تدریس معلم ممکن است با وضعیت و سطح دانش‌آموز مطابقت نداشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود که دانش‌اموز از موضوع مورد علاقه‌اش بیزار شود.
 • فقدان تنوع در آموزش مفاهیم، اشتیاق دانش‌آموز را کاهش می‌دهد. چون تنها به نقاط قوت و ضعف یک نفر برای آموزش تکیه می‌کنید و همین موضوع باعث می‌شود دانش‌آموز اشتیاقش را از دست بدهد
 • نبود تعامل با دیگر دانش‌اموزان یعنی از بین رفتن امکان یادگیری و تبادل اطلاعات بیشتر
 • نبود ساختار مناسب آموزشی، زیرا معیار استاد سرعت و ضعف‌های دانش‌آموز است و امکان یادگیری موضوعات جدیدی وجود ندارد.

بهتر است قبل از انتخاب کلاس تدریس مناسب به وضعیت‌تان، از تمام معایب آن آگاهی کسب کنید تا هم در انرژی، پول و وقت‌تان صرفه جویی شود.

کدام را انتخاب کنیم؟ کلاس تدریس خصوصی یا کلاس تدریس گروهی؟

جواب این سوال بستگی به وضعیت و شرایط خودتان دارد. خودتان بهتر از هر کسی می‌دانید که کدام کلاس بهره‌وری بیشتری دارد. شاید برای نزدیکان‌تان کلاس خصوصی و برای شما کلاس گروهی مفید واقع شود و ممکن است برای موضوع بخصوصی مثل ریاضی، کلاس خصوصی خیلی مفیدتر از کلاس گروهی باشد. همه چیز بستگی به شما و تلاشی که درکنار کلاس‌ها می‌کنید، دارد. هرچند در یک نگاه کلی، کلاس تدریس خصوصی، انتخابی دقیق‌تر و هوشمندانه است که یادگیری و دریافت مفاهیم در آن بهتر صورت می‌گیرد.

پیشنهاد ویژه:

تاثیرات معلم خصوصی خوب و معلم خصوصی بد!

ارائه مناسب‌ترین و با کیفیت‌ترین خدمات تدریس خصوصی با استادبانک

می‌دانیم که از دغدغه‌های اصلی شما عزیزان هزینه کلاس خصوصی است و پیدا کردن کلاس های تدریس خصوصی زبان، ریاضی و سایر دروس که با کیفیت و با قیمت مناسب باشد بسیار سخت است. سامانه جامع آموزش تخصصی استادبانک، با حضور بهترین و برترین اساتید سراسرکشور درخدمت شما عزیزان است. می‌توانید قبل از شرکت در کلاس‌ های تدریس خصوصی، از مشاوره تحصیلی استادبانک نیز بهره ببرید.

علاوه بر دسترسی به برترین اساتید، می‌توانید به خدمات متنوع دیگری مانند مشاورین تحصیلی کنکور، مجموعه مقالات آموزشی، روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، بسته‌های معلم خصوصی، بانک نمونه سوالات کنکور و اپلیکیشن استادبانک نیز دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره متناسب با شرایط خود از طریق شماره تماس 91005343 021 با پشتیبانی استادبانک در ارتباط باشید.

پیشنهاد ویژه:

چطور می‌توان به برترین اساتید تدریس خصوصی ایران دسترسی پیدا کرد؟

به چه دلیل افراد به تدریس خصوصی روی می‌اورند؟

دلایل زیادی دارد: مثلا ممکن است یک دانش‌آموز در یک حوزه یا درس خاصی عقب مانده باشد و برای رسیدن به سطح بالاتر نیاز به توجه زیادی دارد، یا دانش‌آموز دارای مشکلات یادگیری است که در تدریس خصوصی می‌تواند از توجه و حمایت کامل استاد بهره‌مند شود، دانش‌آموز با جنبهِ اجتماعیِ یادگیری در یک محیط گروهی مشکل دارد و یا ممکن است دانش‌آموز فقط برای بررسی یک درس یا تکلیف نیاز به کلاس خصوصی داشته باشد.

1. کلاس خصوصی بهتر است یا کلاس گروهی؟

جواب این سوال بستگی به وضعیت و شرایط خودتان دارد. خودتان بهتر از هرکسی می‌دانید که کدام کلاس بهره‌وری بیشتری دارد. شاید برای نزدیکانتان کلاس خصوصی و برای شما کلاس گروهی مفید واقع شود و ممکن است برای موضوع به خصوصی مثل ریاضی، کلاس خصوصی خیلی مفیدتر از کلاس گروه باشد. همه چیز بستگی به شما و تلاشی که درکنار کلاس‌ها می‌کنید دارد.

1. مزایای کلاس تدریس گروهی چیست؟

مطالعات نشان می‌دهد که تدریس گروهی برای مهارت‌های حل مسئله و رشد افراد موثر است. گاهی اوقات مسئله‌ای که با آن مواجه می‌شوند فقط در مورد یک موضوع نیست بلکه درباره یادگیری مهارت‌های اجتماعی است و تدریس گروهی باعث تقویت این مهارت‌ها می‌شود.