روش تدریس معلم خصوصی

روش تدریس خصوصی ریاضی + چگونه ریاضی تدریس کنیم؟

استادبانک نویسنده
2864 0
08 آذر 1401
روش تدریس خصوصی ریاضی

ریاضی یکی از مهارت‌های ضروری زندگی هر فردی است. همۀ ما هر روز با مسائل مختلفی برخورد داریم و به صورت ناخودآگاه از روش‌های حل مسئله استفاده می‌کنیم. اما بسیاری از دانش‌آموزان در برقراری ارتباط بین ریاضی و زندگی واقعی دچار چالش هستند. البته علت اصلی این موضوع را می‌توان به روش تدریس خصوصی ریاضی معلمان ربط داد.

بسیاری از معلمان ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی، ریاضی را تنها روی کاغذ یا تخته آموزش می‌دهند و از روش‌های نوین آموزش ریاضی برای جذاب‌تر کردن تدریس خود و آموزش مفهومی ریاضی به شاگردان استفاده نمی‌کنند.

اما بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی چیست؟ اساسا آیا راهکاری وجود دارد که از آن به عنوان برترین روش آموزش ریاضی یاد کنیم؟

ما در این مقاله از مجله اساتید استادبانک (بزرگ‌ترین پلتفرم تدریس خصوصی در کشور) به راهکارهایی اشاره کرده‌ایم، که با کمک آن‌ها می‌توانید ریاضی را برای دانش‌آموزان خود جذاب‌تر و قابل درک‌تر کنید. اگر شما هم جزو اساتید ریاضی علاقمند به یادگیری و پیشرفت هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

۱. موضوع درس را به صورت صریح و شفاف بیان کنید

اگر چه که همواره در منابع مختلف آموزشی، روی این موضوع تاکید می‌شود که باید ریاضی را به شیوه‌های سرگرم کننده و جذاب آموزش داد، اما با این حال به عنوان یک معلم ریاضی خوب، نباید از همان لحظۀ اول تدریس، وارد بخش سرگرمی، بازی و داستان گویی به منظور جذاب سازی تدریس ریاضی ابتدایی یا سایر مقاطع تحصیلی شوید.

در اولین قدم برای ارائۀ بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی ، باید دانش‌آموزان را با موضوع درس و اهمیت آن آشنا کنید. سپس مراحل تدریس خود را به طور کامل برای آن‌ها توضیح دهید. دانش‌آموزان باید به طور دقیق بدانند که قرار است در جلسۀ پیش رو چه موضوعی را با چه هدفی یاد بگیرند.

البته همانند اساتید برتر ریاضی استادبانک، پیشنهاد می‌کنیم زمان زیادی را به این مرحله اختصاص ندهید و پس از بیان اهداف درس و مراحل تدریس، فورا به مرحلۀ بعدی آموزش ریاضی بروید.

۲. درک مفهومی، یکی از راهکارهای ارائۀ روش تدریس موثر ریاضی

یکی از بهترین روش‌های تدریس خصوصی ریاضی دوره ابتدایی و سایر مقاطع تحصیلی، کمک به دانش‌آموزان برای درک مفهومی موضوعات این درس است. البته واضح است که آموزش مفهومی ریاضی، برای بسیاری از معلم‌های ریاضی کار آسانی نیست چرا که ابتدا باید خود معلم به درک عمیقی از موضوع دست یافته باشد تا بتواند آن را به صورت مفهومی آموزش دهد.

حتی دانش‌آموزانی با بالاترین عملکرد در کلاس ریاضی نیز ممکن است درک عمیقی از موضوع درس به دست نیاورده باشند و از الگوهای مشخصی برای حل مسائل ریاضی استفاده کنند بدون اینکه متوجه چرایی آن شوند.

برای ایجاد درک مفهومی از این درس، می‌توانید از وسایل کمک آموزشی ریاضی، نرم‌افزارهای آموزش ریاضی و غیره استفاده کنید.

برای مثال در حین آموزش محاسبۀ حجم مخروط حتی اگر زیباترین تصویر از یک مخروط را هم پای تخته بکشید، باز هم نمی‌تواند به اندازۀ تجربه‌ی در دست گرفتن یک شئ مخروطی، تاثیرگذار باشد.

نیازی نیست که برای ارائۀ بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی، ابزارهای خاصی را خریداری کنید و هزینۀ بالایی را برای تهیه آن‌ها متحمل شوید. برای مثال به منظور آموزش مبحث مکعب مستطیل کافیست از یک تخته پاک کن یا جامدادی مکعب شکل استفاده کنید. در آموزش مفهوم مساحت و حجم استوانه، می‌توانید از یک لیوان ساده کمک بگیرید و یا با استفاده از کاغذ، یک استوانه بسازید.

بنابراین آموزش ریاضی را تنها به کاغذ و تخته محدود نکنید و تلاش کنید تا از ابزارهای مختلف برای درک هر چه بهتر موضوعات این درس استفاده کنید. این روش به دانش‌آموزان شما فرصتی می‌دهد تا ریاضیات را از روی ورق و کاغذ خارج کرده و وارد زندگی واقعی کنند.

مطالعه بیشتر:شرایط استخدام معلم ریاضی

۳. روش تدریس مشارکتی یکی از بهترین روش‌های آموزش ریاضی 

وقتی دانش‌آموزان در قالب یک تیم یا گروه با یکدیگر همکاری می‌کنند، نتایج فوق‌العاده‌ای به دست خواهند آورد. دانش‌آموزانی که مباحث ریاضی را بهتر یاد گرفته‌اند، می‌توانند رهبری گروه را به دست بگیرند و به سایر دانش‌آموزان تیم خود در یادگیری هر چه بهتر درس ریاضی کمک کنند.

در زندگی واقعی به ندرت پیش می‌آید که بتوانیم مسائل بزرگ را به تنهایی حل کنیم. این موضوع در حل مسائل ریاضی در کلاس درس هم صدق می‌کند.

روش تدریس مشارکتی به عنوان یکی از زیرشاخه‌های روش تدریس فعال، که در مجله اساتید استادبانک هم مورد بررسی قرار گرفته است، به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا یک مسئله را از زوایای مختلف ببینند و در نتیجه بتوانند خارج از چارچوب فکری خود یک مساله ریاضی را بررسی و حل کنند.

۴. تکالیف معنادار و سرگرم‌کننده‌ای را برای دانش‌آموزان خود طراحی کنید

وقتی نوبت به تعیین تکلیف کلاسی ریاضی یا تکالیف منزل برای دانش‌آموزان می‌رسد، ساده‌ترین کار این است که کاربرگ‌های تکراری و از پیش طراحی شده‌ای را در اختیار آنان قرار دهیم و برای جلسۀ بعد، پاسخ این تمرینات را بررسی کنیم. البته که این راهکار را نمی‌توان به عنوان بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی در نظر گرفت.

پیشنهاد می‌کنیم برای طراحی تکالیف ریاضی زمان بیشتری را در نظر بگیرید. استفاده از بازی‌ها، طراحی مسابقات کلاسی یا خانوادگی، ساختن کاردستی، ایجاد ارتباط بین مباحث ریاضی و موضوعات زندگی روزمره، همگی می‌توانند در تکالیف دانش‌آموزی گنجانده شوند تا یادگیری ریاضی را برای آن‌ها معنادارتر و جذاب‌تر کند.

مطالعه بیشتر: اضطراب ریاضی و راهکارهای مقابله با آن

۵. ریاضی را سرگرم‌کننده تدریس کنید

به عنوان معلم ریاضی مشتاق و علاقمند به این علم، حتما این موضوع را می‌پذیرید که ریاضی همه چیز است اما در عین حال انتقال این اشتیاق به دانش‌آموزتان کار دشواری است و یادگیری آن به روش سنتی، برای شاگردان، بسیار خسته‌کننده است. اما چطور می‌توانید یادگیری مفاهیم ریاضی را سرگرم‌کننده و جذاب کنید؟

بهترین راهکار این است که بازی کنید!

بازی‌های ریاضی متعددی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان فعالیت‌های کلاسی برای آموزش هر چه بهتر ریاضی استفاده کنید.

تحرک، بازی، ساختن، مسابقه، داستان‌گویی، همۀ این‌ها روش‌هایی هستند که می‌توانید برای ارائۀ بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی از آن‌ها استفاده کنید و به جای مشاهدۀ ده‌ها دانش‌آموز کسل و بی‌حوصله، یک کلاس ریاضی شاداب و هیجان‌انگیز را برگزار کنید.

۶. بازخورد دادن بخش مهمی از انواع روش‌های تدریس خصوصی ریاضی

فراهم کردن فرصتی برای بازخورد دادن و بازخورد گرفتن، به مغز ما این فرصت را می‌دهد تا کار تکمیل شده را پردازش کند. بازخورد را می‌توان پس از فعالیت‌های گروهی و فردی به شاگردان ارائه داد.

برای مثال بعد از انجام یک فعالیت مشترک و گروهی، زمانی را به بحث گروهی در مورد کار انجام شده اختصاص دهید. دانش‌آموزان را تشویق کنید تا در رابطه با این موضوعات صحبت کنند که کدام روش جواب نداد و کدام روش بهتر جواب داد؟ چه نکتۀ جدید را یاد گرفتم؟ آیا راه بهتری برای انجام این کار وجود داشت؟

این نوع سؤالات تفکر انتقادی دانش‌آموزان را تقویت می کند. آن‌ها همچنین از این طریق ارزش همکاری با دیگران را برای حل یک مساله متوجه می‌شوند و یاد می‌گیرند که برای حل هر مساله می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که هر یک از آن‌ها در جایگاه خود ارزشمند هستند.

در فعالیت‌های فردی نیز یک راه عالی این است به دانش‌آموز نشان دهیم که ریاضی چقدر در زندگی روزمره استفاده می‌شود. کافیست از دانش‌آموز بخواهید که یک مجله یا روزنامه دیواری کوچک در اتاق خود درست کند و هر جا که در زندگی روزمره با یک موضوع ریاضی مواجه می‌شود آن را ثبت کند و بنویسد که آموخته‌های او در کلاس ریاضی چگونه در موقعیت‌های خارج از مدرسه به او کمک کرده است.

بهترین روش تدریس ریاضی در کلاس خصوصی

بسیاری از نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، برای ارائۀ بهترین روش تدریس ریاضی در کلاس‌های خصوصی نیز قابل استفاده است. فقط باید دقت داشته باشید که برخی از روش‌های تدریس ریاضی، تنها در کلاس‌های گروهی قابل اجراست.

بنابراین معلم خصوصی ریاضی، باید به فراخور موقعیت، از روش تدریس مناسب برای کلاس‌های خصوصی ریاضی استفاده کند و یا همان روش آموزش ریاضی در کلاس‌های گروهی را به گونه‌ای طراحی کند که در کلاس‌‌های تک نفره نیز قابل استفاده باشند.

در صورتی که علاقمند با کسب اطلاعات بیشتر در رابطه حوزۀ آموزش خصوصی ریاضی و کسب درآمد از تدریس خصوصی ریاضی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات زیر را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: آموزش معلمان خصوصی

با مطالعۀ مقالات بالا، اطلاعات مفیدی را در رابطه بر برگزاری هر چه بهتر کلاس‌های خصوصی کسب خواهید کرد. اما به طور خاص در رابطه با تدریس خصوصی ریاضی، لازم است نکات زیر را نیز در نظر بگیرید.

۱. تسلط خود را بر درس ریاضی افزایش دهید

زمانی که درباره نحوه تدریس خصوصی ریاضی صحبت می‌کنیم مسلط بودن به درس از مهم‌ترین موارد به شمار می‌رود.

ریاضی جزو مهم‌ترین دروس در مدارس ایران است. بنابراین والدین و معلمان مدارس توجه ویژه‌ای به این درس دارند. از سوی دیگر بسیاری از دانش‌آموزان در این درس دچار مشکلات جدی هستند و برای این مشکلات به معلم خصوصی ریاضی مراجعه می‌کنند.

بنابراین به عنوان یک معلم خصوصی خوب ریاضی، برای تدریس این درس باید کاملا روی مباحث مختلف ریاضی و حتی کاربردهای آن در زندگی روزمره مسلط باشید. چرا که ممکن است در هنگام تدریس سؤالات زیادی در این زمینه برای دانش‌آموزتان پیش بیاید.

البته درست است که ما بر روی تسلط بر درس تاکید داریم، اما با این حال، هر معلمی، حتی باتجربه‌ترین معلمان هم، ممکن است پاسخ بعضی از سؤالات را ندانند. در این حالت سعی کنید کاملا حرفه‌ای عمل کنید؛ تا جایی که می‌توانید اطلاعات درستی را به دانش‌آموزتان ارائه دهید. در صورتی که این اطلاعات کافی نبودند، از دانش‌آموز فرصتی برای بررسی و تحقیق بیشتر بخواهید و در جلسه بعدی اطلاعات تکمیلی را ارائه دهید.

۲. جدیت در تدریس را فراموش نکنید

اگر چه که ما بارها بر روی برگزاری جذاب و شاد کلاس‌های ریاضی تاکید کرده‌ایم، اما با توجه به ماهیت این درس، بسیار ضروری است که معلم خصوصی ریاضی در عین شاداب نگه داشتن کلاس، جدیت کافی برای ارائه مطالب را داشته باشد تا دانش‌آموز نیز کلاس و تکالیف ارائه شده از سوی استاد را جدی بگیرد و زمان کافی را به یادگیری ریاضی و رفع مشکلات ریاضی خود احتصاص دهد.

۳. برای ارائۀ بهترین روش تدریس خصوصی ریاضی، از همان ابتدا جزوۀ شاگرد را بررسی کنید

در کلاس خصوصی ریاضی مهم‌ترین منبع تدریس جزوه دانش‌آموز است. چرا که معمولا به جز امتحانات نهایی که سؤالات آن به صورت سراسری طرح می‌شود، سؤالات بقیۀ امتحانات ریاضی حتی امتحانات ریاضی دانشگاه، از جزوۀ دانش‌آموز یا دانسجو طرح خواهد شد.

از ان جا که اولین وظیفۀ مدرس خصوصی، کمک به شاگرد برای کسب نمرۀ قبولی در امتحان است. بنابراین قبل از هر کاری باید جزوه درسی او را بررسی کرده و تدریس خود را بر اساس آن پیش ببرید.

 طرح درس روزانه ریاضی

۴. حل تمرین و ارائۀ نمونه سوال در کلاس خصوصی ریاضی حیاتی است

مفاهیم درس ریاضی معمولا از طریق حل تمرین در ذهن افراد جای می‌گیرند. بدون حل تمرینات کافی هیچ مبحث ریاضی به طور کامل و مفهومی درک نخواهد شد. بنابراین تا می‌توانید برای دانش‌آموز مثال حل کنید. به عنوان تکلیف نیز تمرین و مسائل کافی برای او مشخص کنید.

ضمن این اغلب شاگردان خصوصی که درخواست کلاس ریاضی دارند، معمولا خود را برای یک امتحان آماده می‌کند. امتحان پایان ترم ریاضی یا ریاضی کنکور یا هر آمزون دیگری؛ در هر صورت فرقی نمی‌کند. بسیار ضروری است که نمونه سوال‌های ریاضی سال‌های گذشته در اختیار او قرار دهید و تا حد امکان این سوالات را همراه با شاگرد بررسی و حل کنید.

۵. ارزیابی مستمری از میزان یادگیری شاگرد خود داشته باشید 

در کلاس خصوصی ریاضی ارزیابی شاگرد امری ضروری و حیاتی است. بررسی وضعیت دانش‌آموز و میزان یادگیری او را به آخرین جلسه کلاس خصوصی موکول نکنید. زیرا در این حالت دیگر فرصتی برای رفع مشکلات او نخواهید داشت.

علاوه بر تعیین سطح دانش‌آموز در جلسه اول تدریس خصوصی، در طی هر جلسه نیز سطح یادگیری شاگرد را مورد سنجش قرار دهید. تکالیفی را برای او مشخص کنید که اطلاعات لازم را در مورد میزان یادگیری او به شما ارائه دهد.

هر چند جلسه یک بار از شاگرد آزمون بگیرید. این کار یا به صورت شفاهی و یا به شکل آزمون کوتاه انجام شود. البته سطح سختی این آزمون‌ها باید به تدریج بالا برود که شاگرد از ادامۀ کلاس‌ها ناامید نشود.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با ارزشیابی دانش‌آموزان در کلاس‌های خصوصی دارید مطالعه مقاله زیر می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی را در اختیار شما همکاران گرامی قرار دهد.

مطالعه بیشتر:ارزشیابی شاگرد در کلاس خصوصی

تدریس خصوصی ریاضی در استادبانک

اگر به عنوان یک معلم ریاضی یا فردی که تحصیلات مرتبطی با ریاضی دارد، به دنبال افزایش حقوق معلمی خود هستید، یکی از بهترین راه حل‌های آن وارد شدن به حوزۀ تدریس خصوصی آنلاین یا حضوری ریاضی و همچنین ارائۀ مشاوره تحصیلی در زمینۀ درس ریاضی به دانش‌آموزان و والدین است.

معلمان ریاضی به دلیل داشتن سابقۀ کار مرتبط و آشنایی با شرایط مدارس و سؤالات امتحانی، بیشتر از سایر معلمان خصوصی مورد استقبال متقاضیان کلاس‌های خصوصی ریاضی قرار می‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از آن‌ها با ورود به حوزۀ تدریس خصوصی و کمی استمرار و تلاش، به درآمدهای قابل توجهی از طریق آموزش خصوصی آنلاین و حضوری دست پیدا می‌کنند.

برای اطمینان از این موضوع کافیست نگاهی به نمونه درآمد معلمان خصوصی استادبانک بیندازید.

از آن جا که معلمان در قلب مراکز آموزشی کشور حضور دارند، از نزدیک با نیازهای تحصیلی شاگردان در زمینۀ ریاضی آشنا هستند. معلمان ریاضی اطلاعات خوبی در مورد انواع مشکلات ریاضی دانش‌آموزان، از جمله اضطراب ریاضی، اختلالات یادگیری ریاضی و غیره دارند و می‌توانند خدمات ارزشمندی را به منظور پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان و یا شاگردانی که دچار افت تحصیلی شده‌اند، ارائه دهند.

اگر شما جزو آن دسته از معلمان ریاضی هستید که تمایل دارید وارد حوزۀ تدریس خصوصی ریاضی شوید و تجربیات چندین سالۀ خود را در احتیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

همکاری با استادبانکمزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی ریاضی در استادبانک

استادبانک معتبرترین پلتفرم معرفی معلمان خصوصی ریاضی و سایر دروس

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در سامانۀ آموزش خصوصی استادبانک، به عنوان معتبرترین و باسابقه‌ترین پلتفرم‌ برای معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی و مشاوران تحصیلی، کمک به افزایش دانش این عزیزان در زمینۀ تدریس خصوصی، گروهی و مشاوره تحصیلی است.

ما در مجله اساتید استادبانک تلاش می‌کنیم تا به نیازهای مختلف اساتید، معلمان و مشاوران تحصیلی در زمینه‌های مختلف مانند توسعۀ شغلی، کسب درآمد، آشنایی با منابع مطالعاتی و غیره به بهترین شکل پاسخ دهیم.

برای مثال از یک سو با ارائۀ بخش‌هایی نظیر توسعه شغلی معلمان، روش تدریس، معرفی کتاب، مشاوره تحصیلی و غیره می‌کوشیم تا نیازهای این عزیزان را در حوزه‌های مذکور برطرف کنیم و از سوی دیگر، با فراهم کردن امکان کسب درآمد به عنوان معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی، به افزایش رضایت شغلی آن‌ها کمک می‌کنیم.

در صورتی که شما نیز علاقمند به همکاری با سایت استادبانک به عنوان معلم خصوصی یا مشاور هدایت تحصیلی-شغلی در درس ریاضی هستید، می‌توانید از طریق لینک عضویت اساتید، یا بنر زیر و یا دکمه سبز رنگ ثبت نام به عنوان معلم خصوصی، مراحل ثبت نام خود را طی کنید.

چنان چه در مورد ثبت‌نام، نحوۀ همکاری و سایر خدمات آموزشی استادبانک نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۹۱۰۰۵۳۴۳-۰۲۱ تماس بگیرید.