روش تدریس معلم خصوصی

چطور کلاس تدریس خصوصی خسته کننده‌ای نداشته باشیم؟

استادبانک نویسنده
2368 0
28 دی 1401
معلم خصوصی استادبانک

همه ما معلم‌هایی داشته که در کلاس، تدریس خود را با یک روش و بیان یکنواخت و بدون انرژی شزوع می‌کردند. تحمل کلاس درس این معلم‌ها یکی از سخت‌ترین کارهای دنیا بود، به‌خصوص اگر درس پیچیده‌ای مانند فیزیک یا ریاضی را تدریس می‌کردند. انتخاب روش تدریس درست نه‌تنها کلاس درس را جذاب، بلکه دانش‌آموزان را به درس علاقه‌مند می‌کند. یک معلم خلاق و حرفه‌ای روش‌های مختلفی برای ارائه مطالب درسی استفاده می‌کند. لازمه داشتن یک کلاس جذاب و ارائه روش‌های مختلف، تسلط کافی بر موضوع درسی است.

معلم‌هایی که از ابزار و روش‌های متنوع در حین آموزش استفاده کرده؛ دانش‌آموز را به‌خوبی درگیر می‌کنند. درگیرشدن معلم و دانش‌آموز در یک مبحث درسی به یادگیری عمیق و مفهومی دروس کمک می‌کند. یک معلم خوب باتوجه‌ به روش‌های آموزشی جدید و درنظرگرفتن برخی نکات، به پویا شدن کلاس درس کمک می‌کند. برخی از نکاتی که به پرانرژی شدن کلاس درس کمک کرده؛ موارد زیر است:

  • ایجاد ارتباط و تعامل بین دانش‌آموز و معلم
  • شروع کلاس بر اساس برنامه مشخص
  • استفاده حداکثری از امکانات و شرایط موجود

برای اثربخش شدن کلاس درس، شیوه‌های نوین در تدریس وجود دارد. برخی از این روش‌ها شامل بدیعه‌پردازی، بارش مغزی، مشاوره و غیره است. بهترین روش بر اساس درس و شرایط انتخاب می‌شود. گزینش صحیح و درست هر روش و ترکیب آن می‌تواند به‌شدت در تغییر اتمسفر کلاس تأثیر بگذارد.

بهترین روش تدریس برای اثربخشی کلاس خصوصی

به‌صورت کلی دو روش تدریس وجود دارد. یک روش تدریس همان روش سنتی است که اکثر ما با آن آشنا هستیم. در روش سنتی معلم شروع به بیان مطالب به‌صورت یک‌طرفه می‌کند. در این روش تعامل زیادی با دانش‌آموز برقرار نمی‌شود. هدف آموزش در روش سنتی ارائه بیشترین مطالب درسی است. اما در روش نوین که از تکنیک‌های مختلف استفاده می‌شود؛ تمرکز بر کیفیت آموزش است. یک کلاس تدریس خصوصی جذاب دارای این گزینه است. معلم برای جذاب‌سازی کلاس درس باید بیشترین تعامل و ارتباط را در طول کلاس با روش‌های مختلف برقرار کند. اگر از گروه معلم‌های حساس و پیگیر برای افزایش سطح کیفیت کلاس هستید، به برقراری تعامل توجه کنید.

معلمی که بتواند با دانش‌آموز خود تعامل را برقرار کند، ۸۰ درصد از مسیر موفقیت را سپری کرده است. سایر نکاتی که در جذاب‌سازی کلاس خصوصی تأثیر دارد شامل مسئولیت‌پذیری، ایجاد سرگرمی، شوخ‌طبعی، مثبت‌اندیشی، استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و غیره است.

یک معلم پرانرژی و بافکر در کنار بررسی جدیدترین روش‌های آموزشی به این نکات نیز توجه می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکات، دقت به دسترسی دانش‌آموز به معلم است. برخی از دانش‌آموزان در مناطقی زندگی کرده که دسترسی به بهترین اساتید را ندارند. در برخی از شرایط نیز دانش‌آموز در مسافرت بوده و می‌خواهد برنامه را همان‌طور درست پیش ببرد. در چنین شرایطی  استادبانک بهترین گزینه است. با استادبانک به‌راحتی از سراسر کشور می‌توان به بهترین اساتید دست‌ یافت.

رمزهای موفقیت در تدریس خصوصی چیست؟

برای داشتن یک تدریس خصوصی موفق باید معلم چندین ویژگی داشته باشد. البته در راستای ارتقای این ویژگی‌ها نیز تلاش کند. اولین و مهم‌ترین ویژگی که نه‌تنها معلم بلکه هر فردی در کارش باید داشته باشد، بحث علاقه است. معلم خصوصی زمانی در تدریس می‌تواند موفق شود که آموزش و درس‌دادن را دوست داشته و از هر لحظه آن لذت ببرد. زمانی که معلم هر مبحث را با علاقه تدریس کند، دانش‌آموز آن مبحث را بهتر درک می‌کند. زمانی که علاقه در کار باشد، به‌تمامی سؤال‌ها به‌خوبی و با وقت‌گذاشتن پاسخ داده می‌شود. معلم علاقه‌مند زمان بیشتری را در کلاس مانده و مطالب بیشتری را بیان می‌کند. همین نکات به‌ظاهر ساده می‌تواند در موفقیت تأثیر بگذارد.

هدفمند تدریس کنید! رمز موفقیت بهترین معلم تدریس خصوصی

مهم‌ترین نکته تدریس خصوصی ارائه مطالب موردنیاز دانش‌آموز است. شاید شما بهترین و جدیدترین مطالب را داشته باشید، اما زمانی که در راستای موضوع موردنیاز دانش‌آموز نباشد، تأثیری ندارد. بگذارید روراست باشیم! بسیاری از کلاس‌های خصوصی به دلیل اینکه افراد حس کرده تأثیری در موفقیتشان ندارد، لغو می‌شود. این موضوع در درس‌هایی که سخت است، بیشتر مشاهده می‌شود. برای مثال تصور کنید دانش‌آموزی معلم خصوصی ریاضی انتخاب کرده است. زمان امتحانات نزدیک و او درک درستی از درس ندارد. در همین زمان معلم به‌جای فهمیدن مشکل و حل آن، شروع به ارائه مطالب تخصصی‌تر و بیشتر کند. این باعث می‌شود تا دانش‌آموز استرس گرفته و کلاس را شرکت نکند. معلم خصوصی در کنار بهبود وضعیت تحصیلی به کاهش استرس و اضطراب دانش‌آموز نیز باید کمک کند.

دانش آموز را درگیر کنید! از مهم‌ترین نکات در کلاس تدریس خصوصی

بدیهی است که یک‌طرفه بودن تدریس از جانب معلم، کلاس را به کلاسی خسته‌کننده تبدیل می‌کند. در طول کلاس از دانش‌آموز سؤالاتی با سطح مختلف از آسان تا سخت بپرسید تا هم حواس او جمع شده و هم متوجه میزان درک شاگرد خود از مطلب شوید. به جز سؤال پرسیدن می‌توانید از دانش‌آموز بخواهید مطالبی که متوجه شده، توضیح دهد. این کار به‌شدت در یادگیری مطالب درسی و سنجش دانش‌آموز تأثیر دارد.

 

 

معلم تدریس خصوصی در استادبانک

به خودتان مسلط باشید! از خصوصیات جذاب بهترین معلم خصوصی

تسلط داشتن بر هر درس به‌شدت در جذب دانش‌آموز و ارتقای اتمسفر کلاس تأثیر دارد. زمانی که یک معلم مبحثی را بلد نباشد، دانش‌آموز سریعاً کلاس را ترک می‌کند. تعلل در پاسخگویی یا به قولی پیچاندن جواب به دانش‌آموز، این مطلب را می‌رساند که معلم تخصص کافی در مبحث یا مطلب موردنظر ندارد. اگر قصد برگزاری کلاس خصوصی جذابی دارید؛ در همان جلسات و لحظه‌های ابتدایی اعتمادسازی کنید. یکی از مشکلاتی که در زمینه برخی دروس مانند زبان انگلیسی وجود دارد؛ حضور معلم‌هایی کم‌تجربه است. در استادبانک تمامی معلم های تدریس خصوصی زبان انگلیسی بررسی می‌شوند. کارشناسان ما رزومه و مدارک تحصیلی معلم‌ها را بررسی می‌کنند. تیم کارشناسی استادبانک با بررسی سوابق تدریس و سایر صلاحیت‌های تدریس استاد، پس از عبور از چندین فیلتر مختلف، ایشان را تایید و پروفایلش را در سایت برای نمایش فعال می‌کند.

با تمرین، دانش‌آموز را سرگرم کنید

یکی از دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان، عدم درک صحیح دروس است. شما با ارائه تمرین‌های مختلف در طول کلاس و قبل از برگزاری کلاس بعدی به‌خوبی متوجه سطح سواد دانش‌آموز می‌شوید. هیچ دانش‌آموزی بدون تمرین و تکرار و فقط اکتفا به معلم، درسی را یاد نمی‌گیرد. اصلی‌ترین و در واقع مهم‌ترین وظیفه معلم خصوصی، کمک به دانش‌آموز در رسیدن به موفقیت است. برنامه‌ریزی صحیح، مشاوره و ارزیابی به موفقیت دانش‌آموز کمک می‌کند. زمانی که دانش‌آموز موفقیت‌های کوچک را مشاهده کند، به کلاس درس علاقه‌مند می‌شود.

روش ارائه متفاوت داشته باشید! استفاده از روش‌های نوین تدریس

در طول کلاس فقط به درس‌دادن و اینکه خودتان تمرین حل کرده، اکتفا نکنید. اجازه درک مطلب و حل مسئله را به دانش‌آموز دهید. تلاش برای درک اشتباهات دانش‌آموز  و پیدا کردن روش‌های مختلف برای رفع آن کنید. تنها بیان یکنواخت و حل مطالب هرچند گسترده، جز ایجاد فضایی خسته‌کننده و کسالت‌آور برای دانش‌آموز، فایده دیگری ندارد. برای جذاب‌تر و متنوع‌تر شدن کلاس‌های خصوصی خود حتماً به این مورد توجه کنید.

نکات مهم برای برگزاری موفقیت‌آمیز کلاس تدریس خصوصی

تدریس خصوصی یکی از گزینه‌های عالی برای معلم و افراد متخصص در یک زمینه تحصیلی است. درصورتی‌که قصد تدریس خصوصی آنلاین را دارید؛ نباید فقط به اینترنت پرسرعت و تنوع برنامه‌های آنلاین توجه کنید. از مهم‌ترین نکاتی که کلاس درس را جذاب می‌کند، خلاقیت معلم در کلاس و رفتار معلم است. در جهت ارتقای کیفیت، روش‌ها و راهکارهای متنوعی برای جذاب ساختن کلاس درس وجود دارد. استادبانک یکی از بهترین پلتفرم‌های آنلاین در ایران است که خلاق‌ترین معلم‌هایی تدریس خصوصی را به دانش‌آموزان و والدین معرفی می‌کند.

شما اساتید تدریس خصوصی می‌توانید از این موقعیت جذب و استخدام معلم خصوصی در استادبانک استفاده کرده و برای جذب شاگردان بیشتر و کسب درآمد بالا، در این مجموعه در درس و مقطع تحصیلی مورد نظر خود ثبت‌نام کنید. بعد از تایید از طرف مجموعه، می‌توانید با قبول اولین درخواست معلم خصوصی، بهترین عملکرد را در کلاس به نمایش گذاشته و با تکرار همین روند در جلسات بعدی و با شاگردان دیگر، امتیاز، ستاره و در نهایت قیمت تدریس خصوصی کلاس‌های خود را افزایش دهید.

با تدریس در استادبانک به دلیل اعتبار بالای این مجموعه در نزد دانش‌آموزان، والدین و معلمان برتر تدریس خصوصی، رزومه کاری معتبری برای خود ایجاد کنید. درصورتی‌که نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید. کارشناسان استادبانک به شما در زمینه‌ عضویت در این مجموعه و تکمیل مراحل ثبت‌نام و سایر اطلاعات مورد نیازتان، کمک خواهند کرد.