مقالات معلم خصوصی

چگونه یک معلم خصوصی خوب باشیم + نکات لازم

استادبانک نویسنده
2124 0
20 مرداد 1400
معلم خصوصی خوب

بسیاری از مدرسان سوال می‌کنند که چگونه یک معلم خصوصی خوب باشیم یا مهارت‌های تدریس خصوصی موفق چیست؟ متغیرهای زیادی بر این مسئله تاثیر گذار است؛ شما در مرحله اول باید عاشق کارتان باشید. یعنی با اشتیاق و علاقه فراوان شروع به تدریس نمایید؛ اما باز هم بسیاری از مدرسان هستند که علاقه زیادی به کارشان دارند اما نمی‌توانند درآمد مطلوبی داشته باشند.

در این مقاله از مجله استادبانک درباره اینکه یک معلم خصوصی خوب چه خصوصیاتی دارد، صحبت خواهیم کرد. استادبانک سرویس انتخاب معلم خصوصی است و در حال حاضر اقدام به استخدام معلم خصوصی کرده است، استادبانک با بیش از 2000 استاد همکاری می‌کند و در حال برگزاری 150000 کلاس خصوصی می‌باشد.

فراز و نشیب‌ کاری یک معلم خصوصی خوب

تدریس نیز مانند هر کار دیگری فراز و نشیب‌های مخصوص خودش را دارد. معلم خوب کسی است که بتواند با این مشکلات کنار بیاید و از آن‌ها به نفع خودش استفاده کند. شما برای شروع تدریس خصوصی باید آمادگی مواجهه با مشکلات و چالش های آن را داشته باشید. در ادامه مشکلات رایج مدرسان در هنگام تدریس را بازگو می‌کنیم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

سطح هوشی مختلف

یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدرسان این است که هر دانش‌آموز یا دانشجو سطح هوشی متفاوتی دارد. در این شرایط معلم باید با هر شاگرد به‌طور متفاوتی برخورد کند و نحوه آموزش را متناسب با شاگردش تغییر دهد.

اکثر معلمان برای حل این مشکل با دانش ­آموز صحبت می‌کنند و برای او برنامه‌ریزی می‌کنند. گاها در شرایط خیلی خاص ممکن است مجبور شوید به ‌عنوان یک معلم خصوصی خوب با والدین دانش‌آموز صحبت کنید.

پیشنهاد ویژه:

10 مورد از مهارت های معلمی که هر معلم خصوصی به آن نیاز دارد

چگونه معلم خصوصی خوبی شویم؟

تسلط کامل به موضوع تدریس

هنگام تدریس، معلم باید کاملا به موضوع واقف باشد تا بتواند با بیان کامل و درست موضوع شاگرد را متوجه درس کند. گاهی اوقات شاگرد ممکن است به هر دلیلی (گوش نکردن به درس و غیره) متوجه موضوع نشود و نتواند سوال خود را به‌ خوبی بیان کند. در این شرایط نیز یک معلم خصوصی خوب باید با درک درست سوال شاگرد به او پاسخ مناسبی دهد.

پذیرش اینکه همه شاگردان مشتاق یادگیری نیستند

شما به‌ عنوان یک معلم باید بپذیرید که همه شاگردان مشتاق یادگیری نیستند. زمانی که یک استاد در حال تدریس است گاها پیش می‌آید که بعضی از دانش­‌آموزان یا دانشجویان در حال بازیگوشی هستند و توجهی به درس ندارد.

برخورد قاطع با این دسته از افراد خوب است اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که نمی‌توان با خشونت موضوع را به شاگردان تفهیم کرد.

تدریس در مکان غیردرسی

برای انجام هر کاری باید بستر مناسبی وجود داشته باشد. اما گاهی اوقات به هر دلیلی نمی‌توان این بستر را به‌خوبی فراهم نمود. زمانی که دانش‌آموز از مدرسه یا محل تحصیل دور شود نمی‌تواند به خوبی درس را متوجه شود.

شما به عنوان یک معلم خصوصی خوب باید با استفاده از ابزارها و امکانات موجود فضای مدرسه را برای دانش‌آموز تداعی کنید و هم تدریس خصوصی حضوری در منزل و هم تدریس خصوصی آنلاین داشته باشید.

راه‌های افزایش درآمد تدریس خصوصی

  1. جذب شاگردان متعدد

در مرحله اول باید بتوانید شاگردهای زیادی جمع کنید. البته اینکه صرفا به دنبال تعداد زیادی شاگرد باشید کافی نیست؛ باید به ‌اندازه کافی در انتخاب شاگردهایتان وسواس داشته باشید.

اما به ‌طور کلی هر چقدر تعداد شاگردها بیشتر شود طبیعتا مبلغ دریافتی شما نیز بالاتر می‌رود. حل این مشکل از طریق تماس با موسسات آموزشی، چاپ تراکت یا ثبت‌نام در وب‌سایت استادبانک مقدور است.

پیشنهاد ویژه:

روش‌های ایجاد انگیزه در دانش‌آموز در کلاس‌های خصوصی

  1. تدریس باکیفیت

در مرحله بعدی باید بتوانید به‌خوبی تدریس کنید. دروسی را برای تدریس انتخاب کنید که به آن‌ها تسلط کافی دارید. اگر نتوانید مبحثی را درست تدریس کنید تمام زحمات شما به باد می‌رود و در ادامه کار به مشکل خواهید خورد.

اما اگر بتوانید کیفیت تدریس را بالا ببرید، درآمد شما نیز بیشتر می‌شود. در واقع شما باید قوانین تدریس خصوصی را بدانید.

  1. حفظ شاگردان

مورد بعدی چالش حفظ شاگردان است. البته اگر کیفیت تدریس شما بالا باشد بعید است که شاگرد خود را از دست بدهید. معمولا اولین جلسه‌ای که تدریس می‌کنید گواهی بر کیفیت شما است و در صورت نارضایتی شاگردان شما، آن کلاس را از دست خواهید داد. همینطور مقاله‌ی تبلیغات برای تدریس خصوصی به شما کمک خواهد کرد.

یک معلم خصوصی خوب این نکات را فراموش نمی‌کند:

چگونه معلم خصوصی خوبی شویم؟

  1. وقت کلاس را بیهوده صرف نکنید

بهتر است هنگام تدریس بر روی کتاب یا جزوه شاگرد به‌اندازه کافی تسلط داشته باشید و وقت کلاس را بیهوده صرف نکنید. با رعایت این نکته ساده میزان رضایت شاگرد بسیار بالا خواهد رفت.

  1. اشتباهات خود را بپذیرید

هر معلمی با هر سابقه‌ای ممکن است در حل مسائل یا تدریس درس اشتباهی کند. شما به‌عنوان یک معلم حرفه‌ای باید اشتباه خود را بپذیرید و در صورت لزوم آن را جبران کنید. معلمان زیادی هستند که به خاطر سابقه بالا و یا مدرک تحصیلی‌شان از پذیرش اشتباهات خود اجتناب می‌کنند و این تاثیر بسیار بد و منفی در ذهن شاگردان می‌گذارد.

پیشنهاد ویژه:

مدارک لازم برای تدریس خصوصی

 

  1. شاگردان را تشویق کنید

بهتر است شاگردان خود را به‌موقع تشویق کنید؛ مثلا زمانی که شاگردتان تمرین‌هایش را به‌خوبی انجام داده است یا سوالاتی که از او می‌پرسید را در کمترین زمان ممکن و درست پاسخ می‌دهد باید او را تشویق کنید.

دلیل این کار هم این است که با تشویق شاگرد به او انگیزه می‌دهید که دوباره این کار را تکرار کند و زمانی که این اتفاق بیافتد نتیجه خوبی حاصل می‌شود. البته این موضوع نباید باعث شود که تنبلی‌های شاگردتان را بپذیرید. در بعضی مواقع باید با اولیا راجع به شرایط شاگرد صحبت کنید.(البته نه به‌ دفعات زیاد و نه برای مسائل کوچک)

تجربیات معلمان خصوصی

در کلاس‌های خصوصی مهم‌ترین عاملی که برای معلم بر کیفیت کلاس تاثیر می‌گذارد، شاگرد است. بعضی از شاگردان رفتارها و حرکات بدی از خود نشان می‌دهند که باعث آزردگی خاطر استاد می‌شود. در بعضی مواقع می‌توان با در جریان گذاشتن اولیا مشکل را حل کرد.

معلم‌های خصوصی سابقه‌دار و ماهر ادعا می‌کنند، راه و چاه در دست گرفتن کلاس را بلدند و برایشان فرقی نمی‌کند دانش‌آموزشان چه رفتاری داشته باشد.

اگر شما معلم خصوصی هستید یا در گذشته تجربیاتی در این زمینه داشته‌اید آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد ویژه:

چگونه صفحه پروفایل تدریس خصوصی خود را در استادبانک جذاب کنیم؟

با تدریس خصوصی در استادبانک بیشتر آشنا شوید

استادبانک جزو برترین سایت‌های استخدام معلم خصوصی کشور است که با معرفی بهترین اساتید، انتخاب را برای دانش‌آموزان جویای کلاس خصوصی آسان می‌کند. معلمان در این سایت دیگر نگران تبلیغات نیستند، چون به راحتی به داوطلبان معرفی می‌شوند. همچنین کیفیت کلاس‌ آن‌ها به خودی خود تبلیغی قوی برایشان محسوب می‌شود.

یکی دیگر از چیزهایی که استخدام در استادبانک را از هر روش دیگری متمایز می‌کند، درصد پایین کارمزدی است که در قبال تبلیغات و تشکیل کلاس از معلم می‌گیرد. معلمان با ثبت نام در این سایت، با پرداخت 15 تا 20 درصد از درآمدشان، راهی مطمئن و کم خرج را برای تدریس انتخاب می‌کنند.