مقالات معلم خصوصی

مدارک لازم برای تدریس خصوصی

استادبانک نویسنده
1793 0
09 مهر 1401
مدارک لازم برای تدریس خصوصی

از آن روزها که فقط دانش‌آموزان ضعیف را به کلاس‌های خصوصی می‌فرستادند، گذشته است و امروزه تدریس خصوصی بخش مهمی از آموزش را تشکیل می‌دهد. فشار تحصیل و رقابت باعث شده است تا دانش‌آموزان بیشتر از هر وقتی به حضور معلم خصوصی نیاز پیدا کنند. اگر جزء آن دسته از کسانی هستید که مایل به فعالیت در زمینه تدریس خصوصی هستید و دانش کافی از شرایط و قیمت آن ندارید، به شما توصیه می‌کنم تا این مقاله را در مجله معلم خصوصی استادبانک مطالعه کنید تا اطلاعات کافی را از تدریس خصوصی، شرایط همکاری با استادبانک و مدارک لازم برای تدریس خصوصی را بدست آورید.

حرفه تدریس خصوصی به عنوان شغلی پردرآمد

معلم خصوصی کسی است که ضعف و مشکلات دانش‌آموز را در مورد یک موضوع خاص درک می‌کند و پس از توضیح و آموزش کامل آن، به دانش‌آموز کمک می‌کند تا روش و تکنیک‌های مربوط به حل مشکل را یاد بگیرد و بر آن‌ها مسلط شود. معلمان خصوصی نقش مهمی را در مسیر تحصیلی و آینده شغلی دانش‌آموز ایفا می‌کنند و هر مقطع تحصیلی سبک تدریس و الزامات مخصوص به خودش را دارد. برای مثال: درمقطع ابتدایی، ممکن است به کودکان (کلاس‌های ۱ تا ۶) کمک کنید تا مهارت‌هایشان در خواندن، نوشتن یا ریاضی بهبود ببخشند. در متوسطه اول، می‌توانید به دانش‌آموزان (پایه‌های ۷ تا ۹) در دروس انگلیسی، تاریخ، علوم، ریاضی یا سایر موضوعات کمک برسانید.

در آخر نیز در متوسطه دوم ممکن است در کنار دروسی مانند، زیست، فلسفه، فیزیک، عربی و غیره دانش‌آموز را در مسیر منتهی به کنکور همراهی کنید. شما خوداشتغال هستید و وظایف شما شامل:

 • شناسایی بخش‌هایی که دانش‌آموزان‌ در آن‌ها بیشترین مشکل را دارند
 • برنامه‌ریزی برای تعیین زمان و منابع موردنیاز برای رفع نواقص و اشتباهات دانش‌آموز
 • آموزش بهترین روش‌های مطالعه، نکته برداری، خلاصه نویسی و غیره
 • کمک به شناخت علایق و استعدادهای دانش‌آموز
 • طراحی و استفاده از سوالات متناسب با توانایی دانش‌آموز
 • تقویت انگیزه و روحیه
 • تعیین و تصحیح تکالیف خانه

از همه مهم‌تر معمولاً از شما انتظار می‌رود تا وضعیت دانش‌آموز را با والدینش در میان بگذارید و آن‌ها را از میزان مشکلات و نواقص دانش‌آموز آگاه کنید.

یکی از دغدغه‌های اصلی معلمین برای برگزاری کلاس‌های خصوصی، قیمت تدریس خصوصی است و فاکتورهای زیادی است که باید برای تعیین قیمت تدریس خصوصی درنظر گرفت. فاکتورهایی مانند: موضوعی که تدریس می‌کنید، مقطع تحصیلی، تجربه و مدارک تحصیلی‌تان، موقعیت جغرافیایی، آنلاین و یا حضوری بودن و زمان صرف شده برای کلاس.

ممکن است تصور کنید شغل معلمی درآمد بالا و جای رشد زیادی ندارد؛ اما باید بگویم شغل معلم خصوصی به مانند دیگر مشاغل، هرچقدر تجربه و رزومه‌ی پربارتری داشته باشید، به همان اندازه نیز شهرت و درآمدتان افزایش خواهد یافت. در واقع، یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای تدریس خصوصی، داشتن رزومه قوی و سابقه آموزشی است.

استادبانک بستری امن و راحت را برای ارتباط دانش‌آموزان و معلمان تمام مقاطع و دروس ایجاد کرده است و این فرصت را دارید تا با دانش‌آموزان سراسر کشور به طور مستقیم درارتباط باشید و درآمدی بالاتر از متوسط سطح جامعه بدست آورید.

در استادبانک قیمت تدریس خصوصی به عوامل زیر بستگی دارد:

 •  تعداد ستارۀ پروفایل استاد
 • آنلاین یا حضوری بودن
 • برگزاری کلاس در تهران و شهرستان‌ها
 • موضوع تدریس
 • نوع تدریس

باید بدانید که ستاره‌های موجود در استادبانک نقش اساسی‌ای را در کارنامه کاری‌تان ایفا می‌کند و براساس سنجش تمام مولفه‌های ذکرشده، تعیین می‌گردد.

پیشنهاد ویژه:

چگونه کلاس خصوصی برگزار کنیم؟

مزایای تدریس خصوصی

ممکن است به هردلیلی اقدام به تدریس خصوصی نمایید و دلایلی مانند شلوغی کلاس درس، کیفیت پایین تدریس، نبودن منابع کمک آموزشی، نداشتن زمان کافی برای مطالعه و غیره از دلایلی هستند که می‌توانند باعث شوند دانش‌آموزان به حضور شما نیاز پیدا کنند. برای درک بهتر مزایای تدریس خصوصی می‌توانید موارد زیر را مطالعه کنید:

 1. تعداد جلسات و زمان لازم و مکان هر جلسه را خودتان تعیین می‌کنید.
 2. می‌توانید جلسات را به صورت گروهی یا فردی داشته باشید که امکان بیشتری برای رسیدگی به سوالات و مشکلات دانش‌آموزان وجود دارد.
 3. براساس سلیقه خودتان می‌توانید دانش‌آموزان مدنظرتان را انتخاب کنید.
 4. با تمرکز و آرامش بیشتری به امر تدریس می‌پردازید

درنظر داشته باشید که بعد از شیوع کرونا، تدریس آنلاین گسترش زیادی پیدا کرده است و شما معلمان این امکان را دارید تا به صورت آنلاین و از راه دور برای امر تدریس از پلتفرم‌های اسکای‌روم و ادوبی کانکت استفاده کنید. با این امکانات بسیاری از دغدغه‌های مربوط به تدریس خصوصی‌تان رفع خواهد شد. در ادامه بیشتر در مورد مدارک لازم برای تدریس خصوصی و شرایط آن صحبت می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه:

چگونه تدریس خصوصی را شروع کنیم؟

 

مدارک لازم برای تدریس خصوصی | آیا نیاز به مدرک دانشگاهی است؟

یکی از مهم‌ترین شرایط همکاری و از حداقل مدارک لازم برای تدریس خصوصی داشتن حداقل مدرک کارشناسی (لیسانس) و در صورت نبود مدرک مرتبط، تجربه کاری چندین ساله است. مسلما  ثبت‌نام با مدرک کارشناسی بهتر است اما در صورت نبود مدرک مرتبط با حوزه‌ کاری‌تان هم می‌توانید ثبت‌نام کنید، فقط پذیرش و شروع به کار شما در این شغل کمی سخت‌تر است. توجه داشته باشید قیمت تدریس خصوصی با توجه به مدرک تحصیلی و تجربه‌ی شما تغییر می‌کند و مسلم است قیمت تدریس خصوصی شیمی یازدهم با زیست دهم فرق دارد.

به هردلیلی اگر مدرک تحصیلی‌ مرتبط با حوزه درسی‌تان ندارید، می‌توانید در زمانی که در مدرسه مشغول به تدریس هستید، به دنبال موقعیت‌های تدریس خصوصی مرتبط با حوزه آموزشی‌تان در مقاطع تحصیلی و یا مراکز آموزشی دیگر نیز باشید تا با استفاده از آن بتوانید رزومه‌تان را بهبود ببخشید.

اگر به دنبال شروع کار در این حرفه هستید، کسب اطلاعات در مورد برنامه‌های درسی مختلفی که می‌خواهید در آن‌ها فعالیت کنید و داشتن تخصص و تجربه در یک موضوع، مانند ریاضی، شیمی، زیست و یا آمادگی برای کنکور بسیار مفید است. باید اطلاعات کافی را درباره روش‌ها و منابع آموزشی جدید کسب و سعی کنید به طور روزمره به دنبال ارتقای خود باشید. از آنجایی که بعد از شیوع کرونا تکنولوژی نقش پررنگ‌تری را در امر آموزش ایفا می‌کند، بسیار مهم است که بتوانید از نرم‌افزارهای جدیدی که برای بهبود مهارت‌های دانش‌آموز طراحی شده است استفاده کرده و آن‌ها را باهم ترکیب کنید.

البته باید بگویم شما عزیزان می‌توانید به صورت رایگان و به راحتی در استادبانک ثبت‌نام و از مزایای تدریس خصوصی در سامانه ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد ویژه:

کسب درآمد بالا از تدریس خصوصی

مدارک کامل مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه تدریس خصوصی استادبانک

فرقی نمی‌کند که در چه حوزه‌ای به عنوان معلم خصوصی فعالیت می‌کنید زیرا استادبانک علاوه بر مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم، امکان همکاری با اساتید رشته‌های مختلفی مانند: موسیقی، برنامه‌نویسی، زبان‌های خارجه و غیره را به وجود آورده است. در صورتی که حداقل شرایط لازم برای همکاری با استادبانک را دارید، می‌توانید به بخش ثبت‌نام استادبانک مراجعه و مدارک لازم برای تدریس خصوصی را در آنجا آپلود کنید.

در ادامه برای تسریع در روند ثبت‌نام، مدارک لازم برای تدریس خصوصی در استادبانک را برایتان ذکر کرده‌ایم:

 • کد ملی (اجباری)
 • عکس یا اسکن کارت ملی برای بارگذاری در سایت (اجباری)
 • کد پستی ۱۰ رقمی (اجباری)
 • آدرس دقیق محل سکونت (اجباری)
 • درج اطلاعات مقاطع مختلف تحصیلی شامل نام رشته، نام دانشگاه، سال شروع و سال پایان (اجباری)
 • عکس یا اسکن مدارک تحصیلی برای بارگذاری در سایت (بارگذاری مدرک تحصیلی لیسانس اجباری است.)
 • عکس یا اسکن افتخارات تحصیلی مانند رتبه خاص، معدل بالا، شرکت در المپیاد، نوشتن مقالات بین‌المللی و غیره (اختیاری)
 • عکس یا اسکن افتخارات و سوابق تدریس مانند معلم رسمی آموزش و پرورش، قبولی دانش‌آموزان در دانشگاه‌های برتر، ویراستاری کتاب‌های درسی، تدریس در مدارس خاص و غیره (اختیاری)
 • متنی برای معرفی خود و متدهای تدریس شامل مقدمه‌ای در مورد خود، سوابق تدریس و تحصیل، ویژگی‌های مثبت شخصیتی در رابطه با تدریس (اجباری)
 • آپلود عکس مناسب پروفایل با حداکثر حجم ۲ مگابایت. لزومی به استفاده از عکس پرسنلی نیست (اجباری)
 • درج ویدیوی معرفی با رعایت آداب و پوشش رسمی، به مدت ۱ الی ۲ دقیقه، با حجم
 • حداکثر ۱۰۰ مگابایت و قرار گرفتن دوربین به صورت افقی (اختیاری)

حوزه تدریس خصوصی جوانب مختلفی دارد که ما در مجله معلم خصوصی استادبانک به آن پرداخته‌ایم و شما معلمان عزیز برای کسب آگاهی بیشتر می‌توانید به آن مراجعه نمایید.

پیشنهاد ویژه:

اساتید چگونه می‌توانند در استادبانک رشد کنند؟

مدارک و شرایط تدریس خصوصی در منزل

یکی دیگر از انواع روش‌های تدریس خصوصی، آموزش در منزل است. بسیاری از معلمان در ساعات غیرکاری خود شروع به تدریس خصوصی در منزل می‌کنند. مدرک های مورد نیاز برای تدریس خصوصی در منزل پیچیدگی خاصی ندارند و مهم‌ترین معیار در درجه اول مهارت تدریس معلم و سپس محلی مناسب برای برگزاری کلاس است. اگر در خانه خود قصد تدریس دارید، بهتر است جدا از محل زندگی اعضای خانواده باشد.

بسیاری از اساتید از پارکینگ یا اتاقکی در حیاط یا پارکینگ برای برگزاری جلسات تدریس خصوصی در خانه استفاده می‌کنند. بنابراین، شرایط تدریس خصوصی در منزل ساده است و نیاز به کسب مجوز یا داشتن مدارکی خاص ندارد. به این نکته هم توجه کنید که با ثبت نام در استادبانک نیز می‌توانید همچنان از فرآیند تدریس خصوصی در منزل بهره ببرید و شانس گرفتن شاگردهای بیشتری را داشته باشید.

بهترین و باکیفیت‌ترین تدریس خصوصی همراه با استادبانک

در این مقاله مدارک لازم برای تدریس خصوصی را بررسی کردیم و به جوانب مختلف آن مانند: مزایا، تدریس خصوصی در منزل، درآمد این حرفه و البته مدرک های مورد نیاز برای تدریس خصوصی پرداختیم. اما همان‌طور که گفته شد، ثبت نام در استادبانک، یک فرصت عالی برای معلمان و اساتید است تا درحوزه‌ی تدریس خصوصی شرایط بهتری را تجربه کنند.

یکی از شرایط مهم برای همکاری با استادبانک، نگاه بلند مدت‌تان به تدریس خصوصی است. ثابت شده است اساتیدی که مایل به همکاری بلندمدت با ما هستند تلاش می‌کنند تا تمامی نکات و قوانین را رعایت کنند و از تمام توان‌شان برای ارائۀ باکیفیت‌ترین خدمات تحصیلی و آموزشی استفاده می‌کنند. برای ما بسیار مهم است که اساتید عزیز خود را ملزم به پایبندی به قوانین، رعایت اصول کار حرفه‌ای و داشتن صداقت و شفافیت در عملکرد بدانند. باید بدانید بالاترین اولویت ما حفظ کیفیت بالای تدریس خصوصی است.

امیدواریم که به زودی شاهد حضور شما عزیزان در سامانه تدریس خصوصی استادبانک باشیم. جهت ثبت درخواست، کافیست فرم ثبت نام معلم خصوصی را تکمیل و مدارک لازم برای تدریس خصوصی را آماده کنید تا همکاران ما بعد از بررسی درخواستتان در اولین فرصت با شما تماس بگیرند. همچنین از طریق شماره تلفن ۹۱۰۰۵۳۴۳ – ۰۲۱ می‌توانید با مشاورین ما در استادبانک در ارتباط باشید و هر گونه سوالی که در زمینه‌ استخدام و تدریس خصوصی دارید را مطرح کنید.

پیشنهاد ویژه:

شرایط همکاری با استادبانک به عنوان معلم خصوصی