روش تدریس معلم خصوصی

روش تدریس خصوصی کنکور-چگونه کنکور تدریس کنیم؟

استادبانک نویسنده
2069 0
12 آذر 1401

روش تدریس خصوصی کنکور در مقایسه با سایر حوزه‌های تدریس خصوصی تفاوت‌های بسیاری دارد. بارار رقابتی این حوزه، تفاوت نوع سؤالات کنکور در مقایسه با سوالات امتحانات مدارس، تأثیرگذار بودن آن در سرنوشت دانش‌آموزان و بسیاری موارد دیگر، تدریس خصوصی کنکور را به حوزه‌ای خاص، متفاوت و البته درآمدزا تبدیل کرده است.

به دلیل تفاوت این حوزه از تدریس خصوصی با سایر حوزه‌ها، معلم نیز به ویژگی‌ها و مهارت‌های خاصی در این زمینه نیاز دارد. در این مقاله نکاتی را در زمینۀ روش تدریس خصوصی کنکور، برای معلمان خصوصی که قصد تدریس در حوزۀ کنکور دارند، بیان کرده‌ایم.

1. حوزۀ تخصصی و مورد علاقۀ خود را انتخاب کنید

برای موفقیت در حوزه تدریس  خصوصی کنکور، بهتر است تنها یک درس مشخص را انتخاب کنید و در همان حوزه فعالیت کنید. ممکن است این تصور در شما وجود داشته باشد که تدریس دروس مختلف می‌تواند درآمد بالایی را برای شما ایجاد کند.

اما در بسیاری از موارد تمرکز روی چند درس، هم باعث آسیب دیدن برند شما به عنوان معلم خصوصی کنکور می‌شود و هم باعث می‌شود که نتوانید در همۀ درس‌ها خود را به روز نگه دارید. بنابراین اگر معلم خصوصی فیزیک هستید بهتر است به جای تدریس ریاضی، زبان و غیره خودتان را فقط در همین زمینه قوی کنید و برای برند شدن در این حوزه تلاش کنید.

درآمد معلم خصوصی کنکور

2. تسلط کامل روی درس در تدریس خصوصی کنکوری بیشترین اهمیت را دارد

 همان طور که در بالا هم اشاره کردیم تدریس خصوصی کنکور موضوع بسیار حساسی است. دانش‌آموزان از طریق کنکور آینده شغلی خود را رقم می‌زنند. ضمن اینکه تستی بودن سؤالات، رقابت شدید در این حوزه و بسیاری موارد دیگر تفاوت‌هایی را در روش تدریس خصوصی کنکوری با سایر روش‌های تدریس ایجاب می‌کند.
بنابراین برای موفقیت در روش تدریس خصوصی کنکور لازم است که دید کامل و همه جانبه‌ای نسبت به آن درس داشته باشید. از یک سو باید بتوانید مفاهیم را به گونه‌ای برای دانش‌آموز کنکوری تشریح کنید که او درک عمیقی از آن مفهوم را به دست بیاورد. از سویی دیگر باید شاگرد را با نکات تستی آن مفهوم آشنا کنید تا سر جلسه آزمون، بتواند با کمک این  نکات به بسیاری از سؤالات بدون صرف زمان زیاد پاسخ دهد. همۀ این‌ها مستلزم این است که خودتان به عنوان معلم کنکور تسلط کاملی روی درس مورد نظر داشته باشید.

استخدام معلم خصوصی ریاضی کنکور

3. تسلط روی سوالات دوره های قبل و آزمون‌های مختلف روش تدریس خصوصی کنکور شما را ارتقا می‌دهد

از دیگر شرایط یک معلم خصوصی موفق کنکور این است که علاوه بر تسلط روی درس مورد نظر، با انواع آزمون‌های سال‌های قبل و سال جاری نیز آشنا باشد. معلم خصوصی کنکور باید به آزمون‌های سال‌های قبل تسلط کافی داشته باشد. نکات مهم آن‌ها را استخراج کرده باشد و در اختیار دانش‌آموز قرار دهد.
همچنین انواع آزمون‌های سال جاری را به دقت رصد کند، ویژگی‌های دقیق هر یک از آزمون‌ها را بشناسد تا هم بتواند دانش‌آموز را برای انتخاب آزمون مناسب راهنمایی کند و هم سوالات این آزمون‌ها را در کلاس با دانش‌آموز حل کند.

استخدام معلم خصوصی زبان کنکور

4. به شرایط دانش آموز و نیاز او توجه کنید 

یکی از نکات مهم در روش تدریس خصوصی کنکوری این است که به خواسته و نیاز دانش‌آموز در این زمینه توجه کافی داشته باشید. مسلما دانش‌آموز کنکوری نیازی به حل سوالات تشریحی ندارد. با توجه به رشته‌ یا دانشگاهی که دانش‌آموز قصد قبولی در آن را دارد می‌توانید سطح سؤالات و روش تدریسی که برای او در نظر می‌گیرید را تعیین کنید.

5. داشتن جزوه یکی از نشانه‌های تسلط شما بر روش تدریس خصوصی کنکوری است 

از دیگر مواردی که برای دانش‌آموزان کنکوری و خانواده‌های آن‌ها در انتخاب استاد بسیار مهم است، داشتن جزوه و آرشیو کاملی از نمونه سوالات درس مربوطه است. معمولا خانواده‌ها از یک استاد خوب کنکور توقع دارند که جزوۀ کاملی را در درس مورد نظر به دانش‌آموز ارائه دهد. بنابراین بعد از تسلط روی درس، بهتر است برای تهیه جزوۀ مفید و کامل و آرشیو کاملی از نمونه سوالات تستی وقت بگذارید.

استخدام معلم خصوصی زیست شناسی کنکور

6. با سایر اساتید کنکور در ارتباط باشید

شبکه‌سازی و ارتباط با سایر معلم‌های خصوصی کنکور به شما کمک می‌کند تا در تدریس  خصوصی کنکور موفق‌تر عمل کنید. از یک سو اساتیدی که در حوزۀ شما فعالیت می‌کنند تجاربی دارند که می‌توانند آن‌ها در اختیار شما قرار دهند. از سویی دیگر اساتیدی که در حوزه‌های دیگر تدریس می‌کنند شاگردانی دارند که ممکن است به معلم خصوصی در حوزۀ شما نیاز داشته باشند. در صورتی که این اساتید از شما شناخت کافی داشته باشند به احتمال زیاد شما را به شاگردشان معرفی خواهند کرد.

استخدام مدرس خصوصی عربی کنکور

7. در سایت‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک ثبت نام کنید

یکی دیگر از روش‌ها برای موفقیت در تدریس خصوصی کنکور ثبت نام در سایت‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک و ایجاد یک پروفایل کامل و جذاب و دقیق از در این سایت‌ها است. با ثبت نام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک دغدغۀ تبلیغات، تولید محتوا و هزینه کردن برای آن‌ها در فرایند تدریس شما حذف می‌شود. استادبانک وظیفۀ جذب شاگرد را برای معلمان خود انجام می‌دهد تا معلمان بتوانند تنها روی بهتر کردن عملکرد خود در تدریس تمرکز کنند.

استخدام مدرس خصوصی شیمی کنکور

8. برندسازی را فراموش نکنید

به عنوان یک معلم خصوصی کنکور و با توجه به بازار رقابتیِ این حوزه،  باید برای دیده شدن نیز تلاش کنید. برای معرفی خودتان، تخصص و تجربیاتتان وقت بگذارید و احتمالا هزینه کنید تا یک برند شخصی قوی برای خودتان ایجاد کنید.
بسیاری از معلمان برای جذب شاگردان بیشتر و ایجاد فرصت‌های شغلی، صرفا به تبلیغات دهان به دهان بسنده می‌کنند. اما برخی دیگر برای ایجاد برند شخصی خود به عنوان معلم خصوصی کنکور قعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهند که از جمله می‌توان به تولید محتواهای آموزشی رایگان و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد.

استخدام معلم خصوصی کنکور در استادبانک

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است. همچنین کیفیت کلاس‌ اساتید به خودی خود تبلیغی قوی برای آن‌ها محسوب می‌شود.

استخدام مدرس خصوصی

اگر شما هم قصد تدریس خصوصی در زمینۀ کنکور را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل  استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. ثبت‌نام در استادبانک مراحل و شرایط خاصی ندارد؛ اما مهم‌ترین موضوع این است که به عنوان معلم خصوصی کنکور باید عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشید تا امتیاز شما به سرعت افزایش پیدا کند و دانش‌آموزان، شما را برای کلاس‌های کنکور خود انتخاب کنند.

برای مشاهدۀ مزایای تدریس خصوصی در استادبانک و مقایسۀ آن با سایر سایت‌ها و آموزشگاه‌های تدریس خصوصی، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک را نیز مطالعه کنید.