مقالات معلم خصوصی

نقش معلم خصوصی چیست؟

مونا فلاحی نویسنده
980 0
09 بهمن 1401
نقش معلم خصوصی چیست؟

تدریس خصوصی یکی از روش‌های آموزشی است که طرفدران بسیاری دارد. تدریس خصوصی به جهت یادگیری بیشتر و بهتر دروس تحصیلی و یا غیر تحصیلی انجام می‌گیرد. این نوع تدریس می‌تواند به شکل آنلاین و از راه دور و یا به شکل حضوری برگزار شود. یکی از مهم‌ترین عوامل در میزان موفقیت یک کلاس می‌تواند معلم خصوصی آن باشد. رابطه‌ی معلم خصوصی با دانش‌آموز و میزان تجربه و مهارت او می‌تواند میزان موفقیت کلاس خصوصی را نیز افزایش دهد. ما در استادبانک (مرجع تخصصی تدریس خصوصی) و در این مقاله، قصد پرداختن به نقش معلم خصوصی در کلاس تدریس را داریم.

نقش معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی به فردی گفته می‌شود که در ساعاتی خارج از ساعات مدرسه به تدریس خصوصی می‌پردازد. این تدریس در ساعات مقرر بین دانش‌آموز و استاد، انجام گرفته و به جهت پیشرفت تحصیلی او صورت می‌گیرد. استاد خصوصی در تمام این جلسات دارای وظایفی است که بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند. نقش معلم خصوصی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش نمرات دانش‌آموز در امتحانات

یکی از نقش‌های مهم معلم خصوصی در مسیر تدریس، افزایش نمرات دانش‌آموز در امتحانات و آزمون‌های اوست. استاد به وسیله‌ی تفهیم مسائل و تعریف تمارین بسیار، مفهوم درس را برای دانش‌آموز خود شرح می‌دهد و مهارت او را در حل مسائل بالا می‌برد. قطعا کسب موفقیت در امتحانات نیازمند تلاش دوجانبه‌ی معلم و شاگرد است؛ اما تحقیقات نشان داده است که معلم خصوصی با تمرکز بر روی نیاز تحصیلی دانش‌آموز خود در پیشرفت تحصیلی او تاثیر بسزایی دارد.

مهم ترین فواید و مزایای معلم خصوصی آنلاین برای پیشرفت تحصیلی

پشتیبانی فردی برای شاگردان

معلم خصوصی در نقش یک پشتیبان فردی برای دانش‌آموز خود عمل می‌کند. او با ایجاد محیطی صمیمی و به دور از استرس، فضا را برای راحتی شاگرد خود مهیا می‌کند. در این محیط دانش‌آموز می‌تواند مشکلات تحصیلی و شرایط خود را برای استاد شرح بدهد. معلم خصوصی با توجه به شرایط و مشکلات تحصیلی دانش‌آموز، مسیر را برای او را روشن خواهد کرد.

نقش معلم خصوصی چیست؟

نقش معلم خصوصی در افزایش اعتماد بنفس

نقش معلم خصوصی در افزایش اعتماد بنفس دانش‌آموزان می‌تواند بسیار پررنگ باشد. چرا که استاد می‌تواند با تکرار و تمرین درست، سرعت و مهارت دانش‌آموز در پاسخ‌گویی به سوالات را بالا ببرد. همین موضوع اعتماد بنفس او را در جواب‌دهی به امتحانات و مسائل درسی بالا می‌برد. با افزایش این اعتماد بنفس، انگیزه‌ی دانش‌آموز در ادامه‌ی مسیر تحصیلی خود نیز بیشتر خواهد شد. به طور مثال زبان انگلیسی یکی از دروسی است که یادگیری آن نیازمند صبر و استمرار است. اما دانش‌آموزانی که این زبان را در کلاس‌های خصوصی فرا گرفته‌اند؛ اعتماد بنفس بیشتری در صحبت کردن به زبان انگلیسی دارند. تدریس خصوصی زبان به شما این امکان را می‌دهد که در مقابل معلم خود به زبان دوم صحبت کرده و اشکالات شما در این کلاس‌ها برطرف شود. این کار اعتماد بنفس شما را در صحبت کردن در مکان‌های دیگر افزایش خواهد داد.

تاثیر معلم خصوصی در موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان

ارزیابی هدف‌دار و رفع اشکال

پس از شناخت اولیه‌ی معلم خصوصی از شاگرد خود، به نیازهای تحصیلی او پی می‌برد. معلم می‌تواند با تکیه بر این نیازها به تعریف مسائل و تمارین هدف‌دار برای دانش‌آموز خود بپردازد. با انجام این تمارین دانش‌آموز می‌تواند بر خلاهای تحصیلی خود آگاه شده و آن‌ها را برطرف کند. این ارزیابی‌ها می‌تواند در قالب سوالات امتحانی، تست و یا تمارین مستمر باشد. دسته‌بندی این ارزیابی می‌تواند دانش‌آموز را با سوالات امتحانی و یا تست‌های آزمون آشنا کند.

هم‌چنین یکی دیگر از روش‌های یادگیری می‌تواند مطالعه‌ی جواب‌های دانش‌آموز و رفع اشکال آن‌ها توسط معلم باشد. امکانی که به دلیل کمبود وقت در مدارس وجود ندارد. معلم خصوصی با بررسی جواب‌دهی دانش‌آموز به رفع اشکال آن‌ها پرداخته و نکات تکمیلی را به دانش‌آموز یادآوری می‌کند. با این روش دانش‌آموز می‌تواند ضعف‌های خود را پیش از برگزاری امتحانات رفع کند.

چرا معلم خصوصی یکی از بهترین روش‌های یادگیری است؟

رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت

همانطور که در بالا اشاره شد؛ معلم خصوصی می‌تواند به نقاط ضعف و قوت دانش‌آموز خود آشنا باشد و در هنگام تدریس خود در محیطی آرام و به دور از استرس بر روی این نقاط ضعف کار کرده و آن را برطرف نماید. به طور مثال اگر دانش‌آموزی در جدول ضرب دچار مشکل است؛ معلم خصوصی ریاضی می‌تواند با متدهای پیشرفته بر روی این نکته کار کرده و آن را برطرف نماید. هم‌چنین معلم خصوصی می‌تواند نقاط قوت دانش‌آموز را به چالش کشیده و آن را تقویت نماید.

برای مشاهده قیمت تدریس خصوصی روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت تدریس خصوصی در استادبانک

استادبانک، مرجع تدریس خصوصی در ایران

با توجه به اهمیت استاد خصوصی، شما احتیاج به بستری برای شناخت اساتید خصوصی برتر ایران خواهید داشت. چرا که یافتن استاد خوب و مجرب می‌تواند انرژی و وقت زیادی از شما بگیرد. استادبانک با گزینش بهترین اساتید ایران در رشته‌ها و مقاطع مختلف، به جمع‌آوری این اساتید پرداخته‌است. این کار برای سرعت و راحتی کار دانش‌آموز در شناخت و مقایسه‌ی اساتید خصوصی ایران است. شما می‌توانید با ورود به سایت استادبانک و جستجوی درس و مقطع مورد نظر خود به بهترین معلمین خصوصی ایران دست پیدا کنید. هم‌چنین در همین سایت امکان مشاهده قیمت تدریس خصوصی برای شما وجود دارد.

در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و به تیم پشتیبانی ما متصل شوید. استادبانک، در تمام طول مسیر یادگیری همراه با شما خواهد بود.