مقالات معلم خصوصی

آيا تدریس خصوصی بدون مدرک امکان پذیر است؟

مونا فلاحی نویسنده
1533 0
02 بهمن 1401
آيا تدریس خصوصی بدون مدرک امکان پذیر است؟

آيا تدریس خصوصی بدون مدرک امکان پذیر است؟

تدریس خصوصی یکی از روش‌های تدریس محبوب و کاربردی است. در این نوع تدریس معلم بر تکیه بر دانش و تجربه‌ی خود، مسیر درست را به دانش‌آموز نشان می‌دهد. این نوع تدریس اختصاص وقت معلم به یک دانش‌آموز در خارج از زمان مدرسه است. این پشتیبانی فردی می‌تواند دانش‌آموز را در جهت پیشرفت تحصیلی کمک کند. تدریس خصوصی به دلیل تمرکز بر روی نقاط ضعف دانش‌آموزان می‌تواند بسیار نتیجه‌بخش بوده و پیشرفت چشم‌گیری را برای دانش‌آموزان داشته باشد. همین عوامل سبب محبوبیت و فراگیری این کلاس‌ها شده و معلمین فراوانی را به انجام تدریس خصوصی مجاب کرده‌است. بسیاری از معلمین می‌توانند با داشتن شرایط حداقل تدریس به تدریس خصوصی در رشته‌ی تخصصی خود بپردازد. در این مقاله به این شرایط حداقلی خواهیم پرداخت.

معلم تدریس خصوصی برای داشتن کلاس‌های خصوصی موفق، نیازمند تجربیات متعدد است. اما مهم‌ترین سوالی که مدرسین می‌پرسند این سوال است که آیا می‌توان بدون مدرک به تدریس خصوصی پرداخت؟

جواب این سوال در یک کلمه خیر می‌باشد. شما نمی‌توانید بدون مدارک مورد نیاز در رشته‌ی مرتبط شروع به تدریس نمایید. شما برای شروع تدریس باید دارای حداقل مدرک مورد نیاز یعنی لیسانس در رشته‌ی مرتبط باشید و با داشتن سوابق دیگر رزومه‌ی خود را بهبود ببخشید. می‌توان این‌طور بیان کرد که داشتن مدرک بالاتر برای شروع تدریس شما می‌تواند سبب بهبود رزومه و ایجاد اطمینان در دانش‌آموزان باشد؛ اما با مدرک لیسانس نیز می‌توان تدریس خصوصی را آغاز نمود. بنابراین اگر شما دارای مدرک حداقل لیسانس هستید و در حال حاضر دانشجو نمی‌باشید؛ می‌توانید با داشتن مشخصات تکمیل کننده‌ی دیگر به شروع تدریس خود در استادبانک بپردازید. در ادامه به بخشی از این دیگر مشخصات خواهیم‌پرداخت.

آيا تدریس خصوصی بدون مدرک امکان پذیر است؟

پیشنهاد ویژه:

معرفی کتاب تدریس خصوصی مهم است | تیفانی چین و جرومه رابو

مشخصات مورد نیاز برای شروع تدریس خصوصی

همان‌طور که اشاره شد؛ حداقل مدرک مورد نیاز برای شروع تدریس خصوصی یک معلم مدرک لیسانس و اتمام تحصیل اوست. باید در نظر داشت مدارک استاد لزوما مدارک تحصیلی او نیست. بلکه مدارک دیگری مانند مدارک آموزشگاهی، مدارک آموزش معلمی و… می‌تواند نشان‌ دهنده‌ی تجربه‌ی کافی او باشد. اما برای تبدیل شدن به یک معلم خصوصی خوب شما نیازمند داشتن مشخصاتی هستید که بتواند به بهترین شکل دانش‌آموزان را راهنمایی کند. در ادامه به برخی از این مشخصات می‌پردازیم.

  • تعیین قیمت هر جلسه تدریس، پیش از شروع تدریس خصوصی
  • ارزیابی و سنجش دانش‌آموز جهت شناخت وضعیت تحصیلی او
  • وقت‌شناسی و تاکید بر نظم کلاس‌ها
  • ایجاد رابطه‌ی صمیمانه و دوستانه و احترام دوجانبه در کلاس
  • داشتن ظاهر مناسب و مرتب
  • روشن کردن مسیر کلاس برای اطلاع دانش‌آموز و والدین از اهداف کلاس
  • صداقت در تدریس و عدم ایجاد انتظارات فراتر از حد کلاس برای دانش‌آموز
  • بهره‌مندی از حداکثر زمان کلاس برای رسیدن به نتیجه‌ی مناسب

تمامی موارد بالا از جمله مشخصاتی است که اساتید باید برای تدریس خصوصی خود به بهترین شکل، رعایت نمایند.

تعیین درجه اساتید

استاد بانک برای دسته‌بندی اساتید آن‌ها درجه بندی کرده‌است. این درجه بندی از ۱ ستاره تا ۵ ستاره و اساتید vip  تشکیل شده‌است. این دسته بندی بر اساس مدارک، تجربیات، سوابق تدریس و… تعیین می‌شود. تمامی این اساتید تحت گزینش انتخاب شده و از کیفیت خوبی برخوردار هستند. اساتید برای افزایش این درجه می‌توانند کارهای مشخصی انجام دهند. به طور مثال اساتید با ترفیع مدارک تحصیلی، افزایش سوابق تدریس، افزایش زمان همکاری با استادبانک و کسب رضایت دانش‌آموزان، گذراندن دوره‌های تدریس و.. به افزایش درجه‌ی خود پراخته و هزینه‌ی تدریس خود را افزایش دهند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی قیمت تدریس از حدود قیمت تدریس خصوصی اساتید استادبانک مطلع شوید.

پیشنهاد ویژه:

قوانین تدریس خصوصی | 9 قانون مهم که هر معلم خصوصی باید رعایت کند

تدریس خصوصی در استادبانک

استاد بانک سامانه‌ی جامع معرفی استاد خصوصی است که لیستی از بهترین اساتید خصوصی ایران در رشته‌ها و شهرهای مختلف را گرد هم آورده است. این سایت برای معرفی دانش‌آموزان و اساتید به هم طراحی شده و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن شما را به دانش‌آموزان معرفی کند. استادبانک در انتخاب اساتید خود سخت‌گیر بوده و قبل از تایید آن‌ها به گزینش اساتید از طریق درج رزومه و سپس مصاحبه‌ی تلفنی خواهد پرداخت. پس از تاییدیه‌ی اولیه‌ی استادبانک، استاد مورد نظر درجه بندی شده و صفحه‌ی معرفی ایشان ساخته می‌شود.

به طور مثال اگر شما دارای مدرک ریاضی هستید و قصد دارید به تدریس ریاضی بپردازید؛ می‌توانید مدارک و سوابق خود را بارگذاری نمایید تا پس از تایید، صفحه معرفی شما در قسمت درس ریاضی و در مقطع مورد نظر شما درج شود. صفحه‌ی استاد بانک در مقاطع و رشته‌های متفاوت تفکیک شده و مشخصات هر استاد در رشته‌ی تخصصی آن‌ها درج شده‌است. به طور مثال معلم زبان انگلیسی در صفحه‌ی این رشته قابل رویت است. بدین ترتیب دانش‌آموزان می‌توانند در کمٰ‌ترین زمان به استاد درس مورد نظر خود دست یابند. بنابراین اگر شما در رشته‌ای مورد نظر استادبانک دارای حداقل مدرک لیسانس بوده و از شرایط بالا برخوردار هستید؛ می‌توانید وارد سایت استادبانک شده و در قسمت عضویت اساتید، مشخصات خود را وارد کنید؛ تا با شما تماس گرفته‌شود.