مقالات معلم خصوصی

گواهینامه هایی که یک معلم خصوصی زبان می تواند دریافت کند

استادبانک نویسنده
1373 0
09 اسفند 1401
گواهینامه هایی که یک معلم خصوصی زبان می تواند دریافت کند

گواهینامه‌های زبان انگلیسی برای تدریس، گواهینامه‌های حرفه‌ای هستند که مهارت در تدریس انگلیسی را به افراد تایید می‌کنند. به طور کلی گواهینامه‌های مختلفی برای تدریس زبان وجود دارد. مثل ESL و EFL که دریافت هرکدام از آنها شرایط خاص خود را دارد. اگر به تدریس زبان علاقمند هستنید، داشتن یکی از گواهینامه‌هایی که در این مقاله درباره آنها صحبت می‌کنیم، می‌تواند شانس شما را برای این شغل افزایش دهد.

مدرک های بین المللی تدریس زبان انگلیسی

درآمد یک معلم خصوصی زبان در ایران یا در بسیاری از کشورهای دنیا، می‌تواند به صورت قابل توجهی بالا باشد. جالب است بدانید که چند کشور معروف دنیا ماهیانه بین 2000 تا 3000 دلار به یک معلم زبان حقوق می‌دهند. به این شرط که شما واقعا زبان انگلیسی را دوست داشته باشید و بتوانید با مفاهیم آن ارتباط برقرار کنید.

اگر تصمیم گرفتید این حرفه را دنبال کنید و آینده شغلی بهتری داشته باشید، احتمالا به یکی از این گواهینامه های زبان انگلیسی احتیاج پیدا می‌کنید. در ادامه هر کدام از آنها را معرفی می‌کنیم.

.1گواهینامه TESOL

TESOL مخفف عبارت انگلیسی «Teaching English to Speakers of Other Languages» است. یعنی «آموزش انگلیسی به کسانی که به زبان‌های دیگر صحبت می‌کنند». کسب این گواهینامه شما را واجد شرایط تدریس در داخل ایران یا در سطح بین‌المللی می‌کند.

بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات در سراسر دنیا این گواهی را ارائه می‌کنند. البته اعتبار دانشگاه‌ها برای صدور این مدرک بیشتر از موسسه‌های خصوصی است.

در ایران این دوره به صورت مستقل و مستقیم برگزار نمی‌شود. اما بعضی از موسسه‌ها با همکاری موسسه‌ها خارجی اقدام به برگزاری این دوره می‌کنند. مثلا موسسه سفیر و مجتمع فنی تهران به صورت آنلاین و حضوری دوره TESOL را برگزار می‌کنند.

مدارکی که برای دریافت گواهینامه TESOL نیاز دارید، این موارد هستند:

 • مدرک کارشناسی
 • معدل
 • معرفی‌نامه شخصی
 • روزمه حرفه‌ای
 • توصیه‌نامه
 • تاییدیه مصاحبه که توسط موسسه به شما داده می‌شود

در نهایت با گذراندن 120 ساعت دوره آموزشی، می‌توانید گواهینامه TESOL را دریافت و شروع به کار کنید.

تدریس خصوصی زبان برای مصاحبه کاری 

گواهینامه TESOL

.2مدرک TEFL

TEFL که مخفف عبارت “Teaching English as a Foreign Language” است، مدرکی است برای غیرانگلیسی زبان‌ها، که می‌خواهند به تدریس زبان انگلیسی مشغول شوند. معادل این مدرک برای انگلیسی زبان‌ها، ESL است.

این مدرک یکی از معتبرترین گواهینامه‌های تدریس زبان در سراسر دنیاست. اگر موفق به دریافت آن شوید می‌توانید با بالاترین حقوق مشغول به کار شوید. مهم‌ترین الزاماتی که برای دریافت این گواهینامه نیاز دارید این موارد هستند:

 • گذراندن 120 ساعت دوره آموزشی
 • 6 ساعت تمرین عملی با دانشجویان واقعی
 • دیپلم دبیرستان
 • کارت شناسایی معتبر

خوب است بدانید که دوره آموزشی TEFL در ایران برگزار نمی‌شود. بنابراین برای دریافت این گواهینامه یا باید به کشورهای دیگر بروید یا به صورت آنلاین در دوره‌ها شرکت کنید. سایت‌های Tefl.org و Mytefl این دوره‌ را به صورت آنلاین برگزار می‌کنند.

.3مدرک CELTA

CELTA در واقع مخفف (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) یعنی «گواهی آموزش انگلیسی به غیرانگلیسی زبان‌ها» است. این گواهینامه توسط دانشگاه کمبریج انگلستان ارائه می‌شود. البته برای دریافت این دوره حتما نیاز نیست به این دانشگاه بروید. بلکه دوره به صورت آنلاین هم در دسترس است. حتی بعضی از موسسه‌ها در سراسر دنیا این دوره را برگزار می‌کنند.

شرایط دریافت این گواهینامه، موارد زیر هستند:

 • حداقل 18 سال سن
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • مدرک دیپلم دبیرستان

در ایران برای دریافت این مدرک می‌توانید از موسسه‌های معتبر و ثبت شده در British Council کمک بگیرید.

۷ مورد برای شروع تدریس خصوصی زبان انگلیسی آنلاین

.4گواهینامه DELTA

دلتا در واقع مخفف Diploma in English Language Teaching to Adults یعنی «دیپلم آموزش زبان به بزرگسالان» است. این گواهینامه هم توسط دانشگاه کمبریج ارائه می‌شود.

صدور گواهینامه دلتا به سه عامل زیر بستگی دارد:

 • مهارت‌های زبانی
 • روش‌های تدریس
 • تخصص‌های زبانی

برای دریافت این مدرک در ایران به عنوان معلم خصوصی، باید از طریق موسسه‌های معتبر و مورد تایید کمک بگیرید.

گواهینامه زبان برای تدریس

.5مدرک TKT

TKT هم از جمله مدرک‌های دیگری است که توسط دانشگاه کمبریج ارائه می‌شود. TKT در واقع یک مدرک معتبر بین‌المللی و مقرون به صرفه است که برای انواع معلم‌ها کاربرد دارد:

 • معلم‌های تازه‌کار
 • معلم‌های باتجربه
 • غیرانگلیسی‌ زبان‌ها

در ایران چندین موسسه دوره TKT را برگزار می‌کنند. شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آن و برگزاری آزمون، این گواهینامه را دریافت کنید.

مهارت‌های مورد نیاز یک معلم خصوصی زبان چیست؟

.6آیلتس جنرال

آیلتس یکی از شناخته‌شده‌ترین گواهینامه‌های زبان در ایران است. گواهینامه آیلتس کاربردهای زیادی دارد. با کمک این مدرک هم می‌توانید به تدریس زبان در داخل و خارج از کشور بپردازید.

برای دریافت مدرک آیلتس باید حداقل 16 سال سن داشته باشید. همچنین باید بتوانید نمره قبولی در آزمون را کسب کنید. نمزه آزمون بین 0 تا 9 در نظر گرفته شده است.

بسیاری از موسسات و آموزشگاه‌ها در ایران دوره‌های آموزشی مربوط به آیلتس را برگزار می‌کنند.

برای مشاهده هزینه‌ تدریس خصوصی زبان انگلیسی در استادبانک روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت تدریس خصوصی زبان انگلیسی

استادبانک چطور می‌تواند به معلم‌های خصوصی زبان کمک کند؟

بعد از اینکه موفق شدید گواهینامه زبان بگیرید، مهم است که بتوانید تجربه کافی برای تدریس کسب کنید. برای پیدا کردن شاگرد خصوصی حتما باید از پلتفرم‌های آموزش خصوصی کمک بگیرید.

استادبانک قدیمی‌ترین و بزرگترین پلتفرم آموزش زبان در ایران است. با کمک استادبانک می‌توانید با شاگرد‌های خصوصی زیادی آشنا شوید. همچنین می‌توانید از قیمت‌های تدریس خصوصی هم مطلع شوید.

برای شروع تدریس، به قسمت عضویت اساتید سر بزنید. بعد از تکمیل اطلاعات، کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند. بعد از یک مصاحبه تلفنی، پروفایل شما در دسترس شاگردهای خصوصی قرار می‌گیرد.

همچنین شما می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. شماره 02191005343 پاسخگوی شماست.