مقالات معلم خصوصی

شروع تدریس خصوصی + نکات جذب شاگرد برای تدریس

استادبانک نویسنده
3559 0
19 مرداد 1400
شروع تدریس خصوصی-استادبانک

اگر به عنوان معلم در آموزش و پرورش مشغول به تدریس هستید، یا به طور کلی در آموزش درس خاصی تبحر دارید و از درآمدهای بالای معلمان خصوصی موفق چیزی شنیده باشید، احتمالا شما هم به فکر شروع تدریس خصوصی و کسب درآمد از این روش افتاده‌اید.

تدریس خصوصی مزایای زیادی دارد و درآمد معلم خصوصی در بسیاری از موارد، در مقایسه با درآمد معلمان آموزش و پرورش رقم قابل‌ توجه‌تری است. با این حال به یاد داشته باشید که دستیابی به موفقیت در این حوزه، نیاز به رعایت برخی نکات ضروری، تلاش، جدیت و استمرار بسیار زیادی دارد. این تلاش و جدیت تنها به افزایش دانش موضوعی یا توسعۀ مهارت‌های اولیه محدود نمی‌شود، بلکه با توجه به بازار رقابتیِ این حوزه، باید برای دیده شدن و جذب شاگرد نیز تلاش کنید، وقت بگذارید و احتمالا هزینه کنید.

با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیم داریم در این مقاله از مجلۀ اساتیدِ استادبانک، در مورد نحوۀ شروع تدریس خصوصی نکاتی را ارائه کنیم. همچنین به موارد مهمی در رابطه با جذب شاگرد برای تدریس خصوصی اشاره خواهیم کرد. لطفا تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

مراحل مهم برای شروع تدریس خصوصی 

اگر به دنبال این هستید که پاسخ سؤالاتی مانند “چگونه معلم خصوصی شویم” یا  “برای تدریس خصوصی از کجا شروع کنم” را پیدا کنید، نکات زیر برای شما بسیار مفید خواهند بود.

1. برای شروع تدریس خصوصی ابتدا حوزۀ تخصصی خود را مشخص کنید

برای موفقیت در تدریس خصوصی، قبل از هر چیز باید حوزۀ تخصصی و مورد علاقۀ خود را شناسایی کنید. ممکن است بتوانید دروس مختلفی را تدریس کنید. برای مثال به عنوان معلم خصوصی ریاضی، بتوانید تدریس خصوصی زبان را هم به خوبی انجام دهید، اما معمولا افراد موفق در این حوزه، از این روش استفاده نمی‌کنند.

اگر چه که تدریس دروس مختلف، در ابتدای کار به افزایش درآمد شما به عنوان معلم خصوصی کمک می‌کند، اما برای برند شدن در بازار رقابتی تدریس خصوصی، بسیار مهم است که شما را در یک حوزه به عنوان متخصص بشناسند. بهتر است شما به عنوان یک معلم ریاضی متخصص و حرفه‌ای شناخته شوید تا یک معلم ریاضی معمولی که سایر درس‌ها را هم تدریس می‌کند!

تمرکز روی یک حوزۀ مشخص برای تدریس، به شما کمک می‌کند تا مخاطبان و جامعۀ هدف خود را بهتر و راحت‌تر شناسایی کنید و برای معرفی خودتان به آن‌ها برنامه و استراتژی دقیق‌تری داشته باشید.

پیشنهاد ویژه:

نمونه قرارداد تدریس خصوصی

2. در مورد درس مورد نظر، تخصص و اطلاعات کافی داشته باشید

واضح است که بدون داشتن تخصص و دانش کافی در زمینۀ درس مورد نظرتان، موفقیتی در حوزۀ تدریس خصوصی کسب نخواهید کرد. اما فراموش نکنید که دانش و تخصص در یک موضوع مانند زبان، ریاضی، فیزیک و… نیز به تنهایی نمی‌تواند شما را به یک معلم خصوصی موفق تبدیل کند. حداقل انتظاری که از یک معلم خصوصی می‌رود این است که:

  • به نحوۀ تدریس درس مورد نظر در مدرسه و نکات مربوط به هر پایه آشنا باشد
  • علاوه بر داشتن تخصص کافی، با نمونه سؤالات امتحانی آن درس آشنایی داشته باشد
  • میزان اهمیت و بارم هر موضوع در امتحانات پایان ترم و… را بداند
  • به اهمیت و تأثیر درس مورد نظر در پایه‌های بالاتر و آزمون کنکور واقف باشد
  • بتواند در زمینۀ آزمون‌های مختلفی مانند تیزهوشان، نمونه دولتی، کنکور و… به دانش‌آموزان اطلاعات کافی بدهد
  • با مدارس مختلف و نیازهای دانش‌آموز در آن درس برای ورود به این مدارس آشنا باشد
  • و…

پیشنهاد ویژه:

نمونه قرارداد تدریس خصوصی استادبانک + مزایای کلاس خصوصی آنلاین

3.  نرخ مناسبی را برای شروع تدریس خصوصی خود در نظر بگیرید 

قبل از تعیین نرخ کلاس‌های خصوصی خود، در این زمینه تحقیق کنید و هزینۀ مناسبی را برای کلاس‌هایتان در نظر بگیرید. بی‌اطلاعی از نرخ رایج کلاس خصوصی، می‌تواند برای معلم خصوصی مشکلاتی را ایجاد کند.

پیشنهاد قیمت‌های بسیار بالا، منجر به کاهش تعداد شاگردان شما خواهد شد. از سویی دیگر، تعیین قیمت‌های بسیار پایین‌تر از حد نرمال نیز به والدین یا دانش‌آموز، این پیام را ارسال می‌کند که معلم به اندازۀ کافی مسلط و با تجربه نیست که با چنین قیمت‌هایی حاضر به شروع تدریس خصوصی شده است.

البته به طور طبیعی معلم‌های تازه‌کار قیمت‌های پایین‌تری را ارائه می‌دهند و معلم‌های شناخته شده و با تجربه‌، نرخ بالاتری را برای کلاس‌های خود در نظر می‌گیرند. اطلاع از همۀ این موارد و تحقیق و بررسی در مورد آن‌ها به شما کمک می‌کند تا با توجه به شرایط خود، هزینه‌های منطقی‌تری را برای کلاستان در نظر بگیرید.

استخدام معلم خصوصی در استادبانک

4. به فکر پوشش و آراستگی ظاهری خود نیز باشید

برخی از افراد تصور می‌کنند با هر پوششی می‌توانند در جلسۀ تدریس خصوصی حاضر شوند. اما این یکی از اشتباهات معلم خصوصی است که باید از آن اجتناب کنید. جلسۀ تدریس، محل فعالیت و کار استاد است. پس حتی اگر عادت به پوشیدن لباس رسمی ندارید، سعی کنید حداقل در جلسۀ اول با پوششی رسمی‌ ظاهر شوید. حضور با پوشش غیررسمی یا نامناسب، به ذائقۀ بسیاری از خانواده‌ها خوش نمی‌آید و ممکن است موجب قضاوت نادرست در مورد استاد شود.

قبل از شروع تدریس خصوصی، برای موضوعاتی مانند نوع پوشش و آراستگی ظاهری خود برنامه‌ریزی کنید.

پیشنهاد ويژه:

معرفی کتاب تدریس خصوصی مهم است | تیفانی چین و جرومه رابو

5. برای جذب شاگرد برنامه داشته باشید 

همان طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم بازار تدریس خصوصی بسیار رقابتی است. بنابراین به عنوان معلم خصوصی باید برای دیده شدن و جذب شاگرد نیز تلاش کنید. همچنین باید مشخص کنید که قصد دارید با چه روشی شاگرد خصوصی جذب کنید.

یکی از روش‌های جذب شاگرد، تبلیغات به صورت انفرادی است. در این روش، مسئولیت تبلیغات و جذب شاگرد به طور کامل به عهدۀ معلم است. مزیت این حالت، این است که همۀ هزینۀ کلاس‌ها متعلق به خودتان است. اما مشکلی که وجود دارد این است که معلم خصوصی، همواره باید برای تبلیغات و جذب دانش‌آموز برنامه‌ریزی کند و وقت و هزینه صرف کند.

روش دیگر برای جذب شاگرد، همکاری با پلتفرم‌های آنلاین تدریس خصوصی، مانند استادبانک است. از مزایای این روش می‌توان به حذف شدن دغدغۀ تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد برای استاد اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که این پلتفرم‌ها برای برگزاری هر جلسه، مبلغی را از هزینۀ کلاس کم می‌کنند. در استادبانک، ۷۵ درصد از هرینۀ هر جلسه متعلق به معلم خصوصی و ۲۵ درصد متعلق به استادبانک است. این مبلغ، در مقابل زمان و هزینه‌ای که استاد برای تبلیغات و جذب شاگرد به صورت انفرادی باید صرف کند، بسیار منصفانه و ناچیز است.

پیشنهاد ویژه:

معرفی و مقایسۀ 3 پلتفرم‌ برتر در تدریس آنلاین

نکات جذب شاگرد در شروع تدریس خصوصی

بعد از آماده شدن برای شروع تدریس خصوصی، اولین سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که چطور شاگردان بیشتری جذب کنم. در قسمت قبل اشاره کردیم که دو راه اصلی برای این کار وجود دارد؛ جذب شاگرد به صورت انفرادی و همکاری با پلتفرم‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک. در این قسمت به نکاتی در مورد هر دو روش اشاره می‌کنیم.

1. شفافیت و توجه کامل به قوانین و مقرراتِ پلتفرم‌هایی مانند استادبانک

گفتیم یکی از روش‌ها برای جذب شاگرد خصوصی، ثبت نام در سایت‌های تدریس خصوصی مانند استادبانک و ایجاد یک پروفایل کامل و جذاب در این سایت‌ها است. اما در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد، دانش‌آموزان و والدین، انتخاب معلم را به عهدۀ استادبانک می‌گذارند. در صورتی که به عنوان معلم خصوصی، عملکرد خوبی در تدریس خصوصی داشته باشید و همچنین فعالیت‌های شما در این سایت کاملا شفاف و حرفه‌ای باشد، در چنین مواردی کارشناسان استادبانک شما را جزو اساتید منتخب برای معرفی به شاگردان قرار می‌دهند. این موضوع باعث افزایش تعداد شاگردان شما و در نتیجه افزایش درآمد شما به عنوان معلم خصوصی خواهد شد.

2. ثبت نظرات مثبت شاگردان قدیمی، در جذب شاگرد جدید بسیار تأثیرگذار است

مشاهدۀ نظرات مثبت شاگردان شما در تصمیم‌گیری سایر دانش‌آموزان و والدین آن‌ها بسیار تأثیرگذار است. در استادبانک این شرایط فراهم شده است که دانش‌آموزانِ هر استاد، نظرات خود را در مورد تدریس استاد، در پروفایل ایشان ثبت کنند. برای رشد سریع پروفایلتان، می‌توانید از دانش‌آموزتان بخواهید که فرم نظرسنجی را تکمیل کند. همچنین اگر در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنید، بخشی از محتواهای خود را به ارائۀ نظرات مثبت دانش‌آموزانتان اختصاص دهید.

پیشنهاد ويژه:

نبایدهای معلم خصوصی، کارهایی که نباید انجام شود

3. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی 

بسیاری از دانشجویان، دانش‌آموزان یا والدین آن‌ها در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی حضور دارند. این‌ یک فرصت فوق‌العاده برای شماست که با فعالیت و یا حتی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی شاگردان بسیاری را جذب کنید. می‌توانید فیلم‌هایی از تدریس خود را برای مخاطبان به اشتراک بگذارید. در کنار آن نیز چند نمونه سوال مرتبط را حل کنید تا کیفیت کار شما مشخص شود. البته این روش نیاز به صرف هزینه برای تبلیغات دارد. به علاوه باید چندین ساعت در روز برای مدیریت شبکه اجتماعی خود و تولید محتوا زمان بگذارید.

تمام رسانه‌های اجتماعی برای فعالیت به عنوان معلم خصوصی مناسب و کارآمد نیستند. بنابراین برای شروع تدریس خصوصی ابتدا باید پلتفرم‌های مناسب در این زمینه را شناسایی کنید و سپس بر اساس کاربردی که برای شما دارند، تصمیم بگیرید که می‌خواهید در کدام یک از آن‌ها فعالیت کنید.

4. ثبت آگهی تبلیغاتی 

ثبت آگهی تبلیغاتی، چاپ تراکت و کارت ویزیت نیز یکی دیگر از روش‌های جذب شاگرد برای شروع تدریس خصوصی است. البته این روش‌ها نیز قواعد و نکات خاص خود را دارد. برای مثال ثبت آگهی و پخش تراکت در زمان و مکان نامناسب، منجر به هدر رفتن هزینه و زمان شما می‌شود. بنابراین برای این مورد نیز باید اطلاعات کافی داشته باشید. در مقالۀ “همه چیز دربارۀ تبلیغات برای تدریس خصوصی” به نکات مهمی در این زمینه اشاره کرده‌ایم.

ایام امتحانات، بهترین زمان برای پخش تراکت، کارت ویزیت و ثبت آگهی تدریس خصوصی است.

5. ارتباط با سایر معلم‌های خصوصی

شبکه‌سازی و ارتباط با سایر معلم‌های خصوصی به شما کمک می‌کند تا در جذب شاگرد و برای تدریس خصوصی موفق‌تر عمل کنید. از یک سو اساتیدی که در حوزۀ شما فعالیت می‌کنند تجاربی دارند که می‌توانند آن‌ها در اختیار شما قرار دهند. از سویی دیگر اساتیدی که در حوزه‌های دیگر تدریس می‌کنند، شاگردانی دارند که ممکن است به معلم خصوصی در درس مورد نظر شما نیاز داشته باشند. در صورتی که این اساتید از شما شناخت کافی داشته باشند به احتمال زیاد شما را به شاگردشان معرفی خواهند کرد. به همین ترتیب شما نیز می‌توانید این اساتید را به دانش‌آموزان خود معرفی کنید.

سخن پایانی

روش‌هایی که در بالا ذکر شد مزایا و معایب خاص خود را دارند. بنابراین به عنوان فردی که قصد شروع تدریس خصوصی را دارد، باید روشی را انتخاب کنید که بیشترین مزایا را برای شما داشته باشد. همان طور که اشاره کردیم یکی از مزایای تدریس خصوصی در استادبانک حذف دغدغه و نگرانی معلم خصوصی برای جذب شاگرد است. مزیت دیگر، سهم منصفانه‌ای که از هر کلاس به استادبانک تعلق می‌گیرد. تدریس خصوصی در استادبانک مزایای دیگری نیز دارد که پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعۀ بیشتر روی این لینک کلیک کنید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاسگزاریم.

همکاری با استادبانک، یکی از برترین مؤسسات تدریس خصوصی در ایران

استادبانک بزرگ‌ترین مرجع انتخاب معلم خصوصی در کشور است. ثبت نام در این سایت، یکی از روش‌های کسب درآمد از تدریس خصوصی برای بسیاری از فرهنگیان و معلمان عزیز است. معلمان در این سایت نگران تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد نیستند، چرا که این وظایف همگی بر عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک است.

اگر شما هم قصد کسب درآمد از تدریس خصوصی را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. در صورت نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات، کافی است با شماره 91005343-021 تماس بگیرید و یا از بخش تیکت پشتیبانی در پروفایل خود اقدام کنید. همکاران ما پاسخگوی سؤالات شما عزیزان خواهند بود و شما را به طور کامل راهنمایی خواهند کرد.

“بحث و مشارکت” شما چه تجربیاتی در مورد شروع تدریس خصوصی و جذب شاگرد برای تدریس دارید؟ لطفا نظرات خود را با ما و سایر همکارانتان به اشتراک بگذارید. “]