مقالات معلم خصوصی

وظایف معلم خصوصی چیست؟

مونا فلاحی نویسنده
854 0
16 بهمن 1401
وظایف معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی فردی است که به تدریس خصوصی در ساعاتی خارج از ساعات مدرسه می‌پردازد. او با ایجاد شناخت اولیه از دانش‌آموز به رفع اشکالات درسی و توضیح مباحث آن خواهد پرداخت. معلم خصوصی باید بتواند  با ایجاد محیطی آرام و بدون استرس، مباحث را به دانش‌آموز خود انتقال بدهد. این کلاس با افزایش مهارت دانش‌آموز در حل و فهم مسائل، باعث افزایش اعتماد بنفس او خواهد شد. بنابراین معلم خصوصی دارای وظایف متعددی است که می‌تواند پررنگ‌تر از وظایف معلم مدرسه باشد. در این مقاله به شرح وظایف معلم خصوصی خوهیم پرداخت.

وظایف معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی و دانش‌آموز با یکدیگر یک هدف را در تدریس خصوصی دنبال می‌کنند و آن هدف رسیدن به پیشرفت تحصیلی است. بنابراین هر دو نفر برای رسیدن به این هدف باید تلاش کنند. در این حال معلم خصوصی جهت رسیدن به کیفیت مطلوب تدریس خصوصی، وظایفی دارد که شمامل موارد زیر است:

افزایش اعتماد بنفس و انگیزه

نحوه‌ برخورد معلم با مسائل و مشکلات دانش‌آموز خود، بسیار اهمیت دارد. چرا که برخورد نامناسب او می‌تواند سبب سرخوردگی و کاهش انگیزه‌ دانش‌آموز شود. معلم خصوصی باید با ایجاد محیطی آرام به مشکلات دانش‌آموز خود رسیدگی کند و نقاط قوت او را به او یادآوری کند. این کار می‌تواند احساس دانش‌آموز را به کلاس و درس بهبود ببخشد. هم‌چنین معلم خصوصی با افزایش مهارت دانش‌آموز در حل مسائل می‌تواند اعتماد بنفس او را در شرکت در امتحانات و حضور در کلاس بیشتر کند و انگیزه او را برای ادامه مسیر افزایش دهد.

نقش تکنولوژي در تدریس خصوصی

پشتیبانی فردی دانش‌آموز

یکی از وظایف معلم خصوصی توجه خصوصی به یک دانش‌آموز است. او باید بتواند در ساعات تدریس خود به مشکلات و چالش‌های تحصیلی دانش‌آموز بپردازد و برای حل این چالش‌ها راه حل مناسب در نظر بگیرد. معلم خصوصی می‌تواند با ایجاد شناخت از شرایط دانش‌اموز او را از لحاظ روحی و روانی و مهارت تحصیلی پشتیبانی کرده و موجب دلگرمی دانش‌آموز خود باشد.

وظایف معلم خصوصی چیست؟

رفع نقاط ضعف تحصیلی دانش‌آموز

توجه اختصاصی معلم خصوصی به دانش‌آموز خود، می‌تواند او را از نقاط ضعف دانش‌آموز مطلع کند. معلم خصوصی با در نظر گرفتن تمارین هدفدار و ارزیابی‌های مستمر بر روی رفع این نقاط ضعف، تمرکز خواهد داشت. این مسئله‌ای است که معلمین مدرسه با تمارین و ارزیابی‌های همگانی، قادر به پرداختن به آن را ندارند. بنابراین دانش‌اموز می‌تواند مشکلات خود را در مباحث درسی در زمان کم، برطرف کند. به طور مثال اگر دانش‌آموزی در مبحث مثلثات مشکل داشته باشد؛ معلم خصوصی ریاضی می‌تواند با تعریف تمارین در این زمینه، به حل این مشکل بپردازد.

ایجاد محیطی صمیمی و آرام در کلاس

معلم خصوصی باید قابلیت مدیریت کلاس را داشته باشد به طوری که دانش‌آموز بتواند در بهترین محیط به یادگیری بپردازد. ایجاد محیطی امن برای درمیان گذاشتن مشکلات و چالش‌ها بدون نگرانی، از مهم‌ترین وظایف معلم خصوصی است. او باید با حفظ احترام دوطرفه محیطی صمیمی و دوستانه با دانش آموز خود داشته باشد و از سخت‌گیری و یا تندروی در تدریس بپرهیزد. بدین وسیله دانش‌آموز می‌تواند به محیط درسی خود علاقه مند شده و در محیطی بدون استرس مسائل درسی خود را عنوان کند.

 4 سبک و روش تدریس خصوصی ابتدایی کدامند؟

اطمینان از فهم درست دانش‌آموز از درس

دانش‌اموزان ممکن است گاهی صحبت‌های معلم خود را متوجه نشوند. این ویژگی در مدارس بیشتر دیده می‌شود. چرا که دانش‌آموز ممکن است از مطرح کردن سوالات خود خجالت بکشد و یا معلم زمان کافی برای پاسخگویی به همه سوالات را نداشته باشد. معلم خصوصی باید با صبر به توضیح مسائل بپردازد و پس از اتمام توضیح خود از دانش‌آموز بخواهد سوالات و نظرات خود را مطرح کند. به این روش می‌تواند این اطمینان را کسب کند که دانش‌آموز تمام مطالب را به خوبی متوجه شده است. به طور مثال معلم خصوصی زبان انگلیسی برای اطمینان از فهم دانش‌آموز خود در مباحثی مانند گرامر و یا لغات، می‌تواند از او بخواهد که با ساختار تدریس شده برای او جمله بسازد.

چگونه دانش آموزان را در کلاس خصوصی ارزیابی کنیم؟

یافتن معلم خصوصی مجرب در استادبانک

با شناخت وظایف معلم خصوصی به اهمیت حضور او در روند تحصیلی دانش‌اموزان پی بردیم . اما یافتن یک استاد مجرب، برای کلاس خصوصی می‌تواند امری زمان‌بر باشد. استادبانک، سامانه جامع استاد خصوصی است که با گزینش اساتید خصوصی برتر، به مجموعه‌ای از بهترین اساتید خصوصی ایران دست پیدا کرده است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت استادبانک نام درس و مقطع تحصیلی مورد نظر خود را جستجو نمایید. با این کار به لیستی از اساتید برتر آن درس دست پیدا خواهید کرد. در صفحه‌ی تدریس خصوصی معلمین اطلاعاتی مانند رزومه، سوابق ، افتخارات و قیمت تدریس خصوصی معلمین وجود دارد. با بررسی این اطلاعات و خواندن نظر دیگر دانش‌آموزان در رابطه با اساتید مختلف، می‌توانید به بهترین انتخاب برای تدریس خصوصی خود دست پیدا کنید.

هم‌چنین در صورت وجود هر گونه سوال و یا ابهام در این مسیر می‌‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و به تیم پشتیبانی ما متصل شوید. فراموش نکنید که با استادبانک می‌توانید مسیر یادگیری هموارتر و سریع‌تری داشته باشید.