مقالات معلم خصوصی

 4 سبک و روش تدریس خصوصی ابتدایی کدامند؟

استادبانک نویسنده
528 0
20 بهمن 1401

همیشه یادتان باشد که هر دانش‌آموزی پتانسیل رشد و پیشرفت دارد. تنها تفاوت‌ آنها در نحوه یادگیری‌شان است. بنابراین خیلی مهم است که به عنوان یک معلم خصوصی بتوانید روش تدریس مناسب برای هر دانش‌آموز را انتخاب کنید و براساس آن پیش بروید. شاید این نکته، تفاوت اصلی شما با یک معلم مدرسه باشد. در این مقاله با چهار سبک تدریس خصوصی یعنی روش معلم‌محور، پروژه محور، مونته‌سوری و کلاس درس معکوس آشنا می‌شوید. آشنایی با این روش‌های تدریس می‌تواند میزان یادگیری دانش‌آموزتان را کاملا متحول کند.

انواع روش‌های تدریس ابتدایی کدامند؟

اگر بخواهیم یک تعریف مختصر درباره روش تدریس داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم: روش‌های تدریس مجموعه تکنیک‌هایی هستند که برای کمک به دانش‌آموزان به منظور یادگیری دروس استفاده می‌شوند. هدف اصلی همه روش‌های تدریس این است که دانش‌آموزان به محتوای درس تسلط پیدا کنند. بر این اساس چند نوع روش تدریس ابتدایی وجود دارد:

روش تدریس اکتشافی

در روش تدریس اکتشافی، معلم از دانش‌آموزان می‌خواهد که با محیط خود به تعامل بپردازند و با تحقیق و تفکر رابطه بین پدیده‌ها را کشف کنند.

روش تدریس مشارکتی

مبنای این روش تدریس، مشارکت کردن دانش‌آموزان در فعالیت‌های گروهی است. در این روش دانش‌آموزان به یادگیری همدیگر، کمک می‌کنند. . این روش تدریس برای دروسی مانند علوم و اجتماعی می‌تواند روش موفقی باشد.

برای اطلاعات بیشتر:

چگونه بچه ها را در کلاس خصوصی درگیر کنیم؟

روش تدریس کاوشگری

در این روش معلم بدون اینکه مستیقما مفاهیم را به دانش‌آموزان یاد دهد، با مطرح کردن سوال از آنها می‌خواهد فرضیه‌سازی کنند. دانش‌آموزان با کمک این فرضیه‌ها پله‌پله به جواب می‌رسند. این روش برای تدریس درس ریاضی می‌تواند بسیار موثر باشد.

روش تدریس بحث گروهی

در این روش دانش‌آموزان درباره یک موضوع درسی به بحث و گفتگو می‌پردازند. هریک از دانش‌آموزان تجربیات و نظرات خود را با دیگران مطرح می‌کند. معلم در نقش رهبری کننده گفتگو ظاهر می‌شود و بحث را مدیریت می‌کند. این روش برای درس‌هایی مانند تاریخ، جغرافی، اجتماعی و دروسی شبیه به اینها مناسب است.

انواع روش‌های تدریس

انواع روش‌های تدریس خصوصی برای دانش‌آموزان ابتدایی کدامند؟

با روش‌های تدریس کلاسیک، برای دانش‌آموزان ابتدایی آشنا شدید. این روش‌های تدریس برای دانش‌آموزان ابتدایی در مدرسه بسیار موثر هستند. اما اگر شما یک یا تعداد محدودی شاگرد داشته باشید، قطعا روش‌های گروهی چندان به کارتان نمی‌آید.

بنابراین در اینجا 4 سبک و روش تدریس خصوصی برایتان معرفی می‌کنیم. البته به این موضوع توجه کنید که باید دانش‌آموزتان را به خوبی بشناسید و بفهمید که کدام یک از روش‌های تدریس، برای او مناسب‌تر است.

چگونه برنامه درسی برای شاگرد خصوصی خود بنویسم؟

1.روش تدریس معلم محور

یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تدریس در کلاس‌های خصوصی، شیوه معلم محور است. در این روش معلم مسئولیت اصلی در کلاس را دارد و تمام فعالیت‌ها را هدایت می‌کند. در این روش بیشتر وقت کلاس صرف توضیح مفاهیم و تعیین تکالیف می‌شود.

اگر این روش تدریس را انتخاب کردید، بهتر است برای جلوگیری از منفعل شدن دانش‌آموز سوالاتی از او بپرسید. اجازه دهید که دانش‌آموز شما هم حضور فعالی در کلاس داشته باشد. اگر معلم خصوصی زبان هستید، احتمالا این روش برای شما کاربردی است.

2.روش تدریس پروژه محور

یک روش نسبتا جدید است که بر یادگیری براساس انجام پروژه تعریف می‌شود. در این رویکرد دانش‌آموز پروژه‌ها را تکمیل می‌کند. پروژه معمولا با یک سوال شروع می‌شود. دانش‌آموز باید با تحقیق و جستجو جواب سوال را پیدا کند.

این روش تدریس به دانش‌آموز کمک می‌کند تا تفکر انتقادی، ارزیابی و تجزیه‌وتحلیل یاد بگیرد. از این سبک تدریس می‌توانید برای آموزش دروسی مثل علوم و اجتماعی استفاده کنید.

6 مشکلی که معلم خصوصی با آنها مواجه می شود

3. روش مونته سوری

جالب است بدانید که روش مونته‌سوری بیش از 100 سال قدمت دارد. اما همچنان به عنوان یک رویکرد جدید تدریس، معرفی می‌شود و برای تدریس در پایه‌های ابتدایی مناسب است. مونته‌ سوری روشی است که براساس یادگیری شناختی و تغییر باورهای قبلی کودک تعریف می‌شود.

هدف از مونته‌سوری این است که کودک مفاهیم را از طریق بازی و تجربه کردن یاد بگیرد. مثلا استفاده از اسباب‌بازی، کارت و هر شی‌ دیگری برای تدریس، جزو این سبک تدریس است. مثلا اگر معلم خصوصی ریاضی هستید، می‌توانید از این روش کمک بگیرید.

4.روش تدریس کلاس معکوس

در این روش معلم از طریق تهیه محتوای ویدیویی و فرستادن آن برای دانش‌آموز به یادگیری او کمک می‌کند. هدف از این روش تدریس این است که دانش‌آموز با سرعت متناسب خودش، مطالب را یاد بگیرد. بنابراین دانش‌آموز کنترل بیشتری بر یادگیری خود دارد.

محتوایی که معلم برای دانش‌آموز تهیه می‌کند باید انعطاف‌پذیر، هدفمند و حرفه‌ای باشد.

روش تدریس کلاس معکوس

بهترین روش تدریس خصوصی کدام است؟

در واقع هیچ روش برتری برای تدریس وجود ندارد. هرچند که بسیاری از محققان می‌گویند روش‌هایی که مبتنی بر فعالیت دانش‌آموز در کلاس هستند، به بهبود یادگیری کمک می‌کنند. بنابراین به عنوان یک معلم نباید تنها استراتژی تدریس شما، روش معلم محور باشد. باید بتوانید سبک‌های تدریس دیگر را هم به خوبی اجرا کنید.

بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که بهترین روش تدریس خصوصی کدام روش است. نکته اصلی این است که باید سبک آموزشی‌تان را متناسب با شخصیت دانش‌آموز و نوع یادگیری او انتخاب کنید.

نقش تکنولوژي در تدریس خصوصی

نتیجه اینکه

هر دانش‌آموز ابتدایی شخصیت منحصر به فرد خودش را دارد. بنابراین نحوه یادگیری او هم با بقیه متفاوت است. مسئولیت اصلی شما به عنوان معلم خصوصی این است که سبک یادگیری مخصوص او را پیدا کنید. اینجا با چهار سبک اصلی تدریس یعنی سبک معلم محور، پروژه محور، مونته سوری و کلاس درس معکوس آشنا شدید. شاید اگر کمی بیشتر تحقیق کنید و خلاقیت به خرج دهید بتوانید سبک تدریس مخصوص به خودتان را هم کشف کنید.

استادبانک هم در این مسیر همراه شماست. شما با کمک استادبانک می‌توانید با دانش‌آموزان پایه‌های مختلف ابتدایی آشنا شوید. استادبانک بزرگ‌ترین شبکه معلم خصوصی در کشور است و حالا با بیش از 8 سال سابقه در این زمینه می‌تواند همراه شما باشد. کافیست همین الان با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.