مقالات معلم خصوصی

ویژگی های معلم خصوصی زیست خوب و کلاس درس استاندارد

استادبانک نویسنده
2743 0
21 مرداد 1400
معلم زیست خوب-استادبانک

آموزش چرخه زندگی و خصوصیات موجودات زنده، امری تخصصی است که هرکسی از پس آن برنمی‌آید. یک معلم خصوصی زیست شناسی حرفه‌ای، باید صاحب دانش فراگیر و مهارت ارائه دانش باشد. یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای، پویا و صبور است و هرگز دست از یادگیری برنمی‌دارد. جدای از این فاکتورها، یک معلم خصوصی زیست خوب باید بتواند مسائل مختلف زندگی را از دیدگاه دانش‌آموزان رصد کند.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس و معلم خصوصی میتوانید مقاله راهنمای کلاس خصوصی را بخوانید.

تنها در این صورت است که یک دبیر زیست، می‌تواند مسائل مختلف را بسته به نیاز دانش‌آموز به روش‌های مختلف بیان کند. شوخ طبعی این معلم‌ها حتی کسل کننده‌ترین مسائل را برای دانش‌آموز جذاب می‌کند. اما طرح درس معلم‌ها باید به چه شکل باشد؟ در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

جلسه آموزشی زیست شناسی باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

جلسه آموزشی یک معلم خصوصی حرفه‌ای زیست شناسی، هرگز خسته کننده نمی‌شود. انسان ذاتا نمی‌تواند یک گوشه بنشیند و برای مدت زمان یکی دو ساعته روی یک مطلب تمرکز کند. آن چه تمرکز طولانی مدت دانش‌آموز، در جلسه آموزشی زیست شناسی را ممکن می‌کند، مهارت استاد زیست شناسی است. جدای از بحث همراه کردن دانش‌آموز و متمرکز نگهداشتن او، سواد معلم خصوصی نیز بسیار تعیین کننده است.

قرار نیست سر جلسه امتحان یا کنکور، مطلبی خارج از مطالب کتاب مورد سوال قرار بگیرد. اما باید توجه کرد که مطالب کتاب‌های زیست دبیرستان، چکیده‌ای از مطالب گسترده‌تر هستند. بنابراین، گاهی نیاز است که استاد زیست برای آموزش بهتر گریزی به مطالب سطح بالاتر داشته باشد. بیایید درباره ویژگی‌های یک کلاس زیست استاندارد بیشتر صحبت کنیم.

پیشنهاد ویژه:

بهترین معلمان خصوصی کنکوری چه ویژگی‌هایی دارند؟ ویژگی‌های معلم خصوصی کنکور خوب و موفق

همه دانش‌آموزان باید فرصت برابری برای یادگیری داشته باشند

مهم‌ترین نقطه ظعف اکثر کلاس‌های گروهی زیست شناسی، نبود فرصت یادگیری برابر است. در بدترین شکل این قضیه، معلم یکی دو دانش‌آموز سوگلی دارد که تمرکزش روی آموزش آن‌ها است. بهترین حالت آموزش شخصی سازی شده در کلاس‌های گروهی، این است که معلم سواد تک تک بچه‌ها را به چالش بکشد. اگرچه چنین حالت نصف و نیمه‌ای هم به زور در کلاس‌ها به اجرا در می‌آید، اما از هیچی بهتر است.

ایده‌آل‌ترین حالت برای ایجاد فرصت برابر یادگیری، آنالیز پرسپکتیو هر دانش‌آموز است. یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای، می‌داند که مطالب کتاب زیست صرفا حفظی نیستند. برای این که بتوانید از پس تست‌های زیست شناسی بربیایید، باید دیدگاهی کلی نسبت به آن داشته باشید. جالب است بدانید که دیدگاه هر دانش‌آموز و در مقیاس بزرگ‌تر هر دانشجو، منحصر به فرد است. دقیقا به دلیل همین تفاوت دیدگاه، تشخیص هر پزشک ممکن است نسبت به پزشک دیگر متفاوت باشد.

یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای از منحصر به فرد بودن دیدگاه هر دانش‌آموز اطمینان دارد. وظیفه یک معلم زیست خوب، در این شرایط گنجاندن دیدگاه طراح کنکور در میدان دید دانش‌آموز است.

پیشنهاد ویژه:

چطور می‌توان به برترین اساتید تدریس خصوصی ایران دسترسی پیدا کرد؟

حجم جلسات درس باید مهندسی شده باشد

معمولا سر کلاس‌های زیست شناسی، معلم‌ها درباره مطالب خارج از چهارچوب کتاب هم صحبت می‌کنند. این قضیه به خودی خود ضرر ندارد؛ مشکل از جایی شروع می‌شود که کنترل حجم مطالب از دست معلم درمی‌رود. اگر سر و کارتان به معلم با تجربه‌ای افتاده باشد، احتمالا متوجه باگ‌های ارائه او نمی‌شوید. چند نشانه کلی وجود دارد، که می‌توانند شما را از اشکالات حجم ارائه آگاه کنند.

اولین نشانه وقت کم آوردن است. یک معلم حرفه‌ای به هیچ عنوان و به هیچ بهانه‌ای مطالب درسی را تندتر از حد معمول بیان نمی‌کند. حجم مطالب ارائه شده در یک جلسه، باید به اندازه‌ای باشد که دانش‌آموز در کل ساعات کلاس هوشیار و متمرکز باقی بماند. پس اگر احساس می‌کنید که بعد یک ساعت اول کلاس، بنزینتان تمام می‌شود، باید درباره حجم ارائه با معلمتان صحبت کنید.

پیشنهاد ویژه:

تدریس خصوصی در منزل با بهترین معلمان تدریس خصوصی استادبانک

باید از استراتژی‌های آموزشی جذاب استفاده شود

استراتژی آموزشی جذاب، چیزی فراتر از جوک تعریف کردن است. صمیمی بودن با دانش‌آموزان فوق‌العاده است، اما لطفا صمیمت را با استراتژی آموزشی اشتباه نگیرید. هر استراتژی آموزشی، گروهی از دانش‌آموزان را محوطه امنشان خارج کرده و گروه دیگر را راضی می‌کند. یک معلم حرفه‌ای زیست شناسی، باید بین استراتژی‌های آموزشی مختلف توازن برقرار کند. در کلی‌ترین تعریف از منطقه امن، می‌توان به شهودی و غیرشهودی بودن بچه‌ها اشاره کرد. در طول کلاس درس، هرچقدر که استراتژی معلم بیشتر منطبق با منطقه امن دانش‌آموز باشد، دانش‌آموز بهتر می‌تواد مطالب درس زیست را یاد بگیرد.

یک معلم خصوصی حرفه‌ای زیست، در همان دقایق اول کلاس، با طرح چند پرسش هوشمندانه، شکل دریافت دانش‌آموز را می‌سنجد. قضیه این است که در کلاس خصوصی، ضمن این که معلم دغدغه‌ای برای توازن استراتژی ندارد و راحت‌تر درس می‌دهد، دانش‌آموز نیز بهتر با مطالب ارتباط برقرار می‌کند، زیرا مطالب درسی را بر اساس استراتژی شخصی سازی شده دریافت می‌کند.

پیشنهاد ویژه:

معلم خصوصی آنلاین یا حضوری در منزل؟ کدام یک مفیدتر است؟

معلم خصوصی زیست هر پایه باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

همانطور که تا الان خواندید، برگزاری یک کلاس زیست استاندارد، کار چندان سختی نیست. با این حال برای این که معلمی بتواند بازدهی کلاس خود را افزایش دهد، نیازمند مهارت آموزشی است. این مهارت در هر پایه متفاوت است. طبیعتا نیازهای دانش‌آموزشی که برای اولین با درس زیست مواجه شده، متفاوت نیازهای دانش‌آموز سال دوازدهمی است که سه سال با این درس سر و کله زده.

دانش‌آموزشی که تا به حال تجربه‌ای از مطالعه زیست نداشته، زیست شناسی را به چشم یک درس سخت اما شب امتحانی می‌بیند. این وظیفه معلم است که با تغییر دید دانش آموز، دو نکته مهم را به او یادآور شود. اول این که زیست شناسی درس شب امتحانی نیست و دوم این که اصلا درس سختی نیست.

پیشنهاد ویژه:

چگونه بهترین نتیجه را از کلاس‌های تدریس خصوصی بگیریم؟

یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای در سال سال دهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

معلم خصوصی زیستی که تدریس سال دهم را برعهده می‌گیرد، باید ذاتا یک روان‌شناس باشد. معلم خصوصی زیست سال دهم، همان فردی است که دید شما نسبت به درس زیست شناسی را شکل می‌دهد. اساسا زیست سال دهم را نمی‌شود تند تند درس داد. معلم حرفه‌ای باید بتواند با معین کردن مکث‌های هدفمند، ضمن اطمینان از رسوب مطالب درسی در ذهن دانش‌آموز، با تعامل مداوم ذهنیت او نسبت به درس زیست شناسی را شکل دهد. یکی از ابزارهای شکل دادن به این ذهنیت پرسش‌های هدفمند است. معلم زیست سال دهم باید در کنار خلاقیت در تدریس، در طراحی سوال نیز خلاقیت به خرج دهد.

 

یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای در سال سال یازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

مطالب زیست کاملا مرتبط با یک دیگر‌اند. معلم زیست سال یازدهم به کتاب‌های زیست سال دوازدهم و سال دهم مسلط باشد. در ضمن طرز فکر دانش‌آموز در سال یازدهم شکل گرفته، بنابراین معلم خصوصی زیست باید شکل ارائه خود را با دیدگاه دانش‌‌آموز وقف دهد. مهم‌ترین وظایف معلم زیست سال یازدهم عبارت است:

آموزش صد در صدی همه مطالب کتاب بر اساس استراتژی‌های شخصی سازی شده هر دانش‌آموز.
آموزش روش مطالعه صحیح زیست شناسی (مطالعه تستی-تشریحی زیست).
دوره کامل مطالب سال دهم حین تدریس سال یازدهم.
علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان بی‌انگیزه به درس زیست.

یک معلم خصوصی زیست حرفه‌ای در سال سال دوازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

سال دوازدهم سال سرنوشت ساز است. دیگر قرار نیست همه مطالب بر اساس دیدگاه‌های دانش‌آموز آموزش داده شوند. یک معلم زیست قوی باید دست دانش‌آموز سال دوازدهمی را بگیرد و دیدگاهش را تا حد ممکن منطبق بر دیدگاه طراحان کنکور کند. بیایید دیدگاه دانش‌آموز و دیدگاه طراحان را مثل دو دایره در نظر بگریم که در دو نقطه هم را قطع می‌کنند. سطح مشترک این دو دایره مهارت تست زنی دانش‌آموز در جلسه کنکور است. کار معلم زیست سال دوازهم، گسترده کردن این سطح مشترک است.