مقالات معلم خصوصی

آیا معلم خصوصی شغل پرتقاضایی است؟

استادبانک نویسنده
581 0
23 بهمن 1401

همه ما می‌دانیم که در سال‌های اخیر فرآیند آموزش و درس خواندن دانش‌آموزان به دلیل وجود مشکلات مختلف دستخوش تغییراتی شده است. مشکلاتی مثل تعطیلی به خاطر آلودگی هوا، شیوع کرونا و حواس‌پرتی‌های بچه‌ها به دلیل وجود اینترنت و گوشی‌های موبایل. خانواده‌ها اما، همچنان تاکید زیادی روی آموزش فرزاندانشان دارند. به همین دلیل است که شاید نقش معلم‌های خصوصی بیشتر از هر وقت دیگری اهمیت پیدا کرده است. آمارها هم نشان‌دهنده این است که در سال‌های آینده، میزان تقاضا برای این شغل بیشتر هم خواهد شد. در این مقاله می‌خواهیم درباره میزان تقاضای جامعه برای شغل معلم خصوصی صحبت کنیم.

آمارها در خصوص تقاضای شغل معلم خصوصی چه می‌گویند؟

جالب است بدانید که براساس آمارهای جهانی، بازار تدریس خصوصی در سال‌های اخیر، رشد چشم‌گیری داشته است. همچنین تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که اندازه این بازار در سال‌های آینده هم بیشتر و بزرگ‌تر شود. عواملی که باعث رشد این بازار شده است مواردی مثل افزایش رقابت و آموزش‌پذیری بیشتر دانش‌آموزان با معلم خصوصی بوده است. (منبع)

بازار تدریس خصوصی در جهان

چرا تقاضا برای تدریس خصوصی بیشتر شده است؟

بسیاری از کارشناسان می‌گویند تنظیم یک برنامه‌ریزی تحصیلی شخصی برای دانش‌آموز، باعث می‌شود حواس‌پرتی کمتری داشته باشد. از طرفی داشتن یک معلم خصوصی هم به تقویت انگیزه و عملکرد او کمک می‌کند.

شاید در سال‌های اخیر که به دلیل شیوع کرونا نقش مدرسه کمرنگ‌تر شده است، حضور یک معلم خصوصی بتواند انگیزه‌های دانش‌آموزان یا دانشجویان را برای درس خواندن بیشتر تقویت کند.

به همین دلیل است که بسیاری از خانواده‌ها، به دنبال روش‌هایی برای از بین بردن حواس‌پرتی و بهبود فضای درس‌ خواندن فرزاندانشان هستند. همین موضوع عاملی است که میزان تقاضا برای تدریس خصوصی را بالاتر برده است.

مهم ترین فواید و مزایای معلم خصوصی آنلاین برای پیشرفت تحصیلی

قیمت هر ساعت تدریس خصوصی چقدر است؟

همانطور که توضیح دادیم، تقاضا برای تدریس خصوصی در سال‌های اخیر به طور چشم‌گیری افزایش داشته است. براساس قانون عرضه و تقاضا هرچقدر که تقاضا برای خدمات بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود.

قیمت تدریس خصوصی براساس زمینه تدریس و میزان تسلط معلم متغیر است. اما به صورت میانگین قیمت هر ساعت تدریس خصوصی می‌تواند بین ساعتی 80 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هم باشد. مثلا فرض کنید شما به عنوان یک معلم خصوصی ساعتی معادل 200 هزار تومان درآمد داشته باشید. درآمد شما ماهانه بیشتر از 20 میلیون تومان خواهد بود. این عدد تقریبا سه برابر حقوق یک معلم استخدام رسمی آموزش و پرورش است.

اگر دوست دارید درباره هزینه‌های تدریس خصوصی اطلاعات بیشتری داشته باشید مقاله قیمت تدریس خصوصی را حتما بخوانید.

کدام رشته‌ها برای تدریس خصوصی پرطرفدارتر هستند؟

با توجه به گستردگی اطلاعات در دنیای امروز ما، تقریبا در همه رشته‌ها و زمینه‌های علمی تقاضا برای تدریس خصوصی وجود دارد. اما شاید در مقاطع تحصیلی چند مورد پرتقاضاتر از بقیه باشند. به عنوان مثال درس ریاضی یکی از مهم‌ترین دروس در سال‌های تحصیل است. به همین دلیل است که بیشتر خانواده‌ها به دنبال یک معلم خصوصی ریاضی هستند.

همچنین درس زبان، عربی، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک هم از دیگر دروس مورد نیاز تدریس خصوصی هستند.

از طرفی امروزه تدریس نرم‌افزارهای تخصصی هم بازار داغی پیدا کرده است. به عنوان مثال نرم‌افزارهای گرافیکی، تدوین، معماری و حسابداری از جمله محبوب‌ترین ابزارهای سال‌های اخیر بوده‌اند. بنابراین اگر به این نوع نرم‌افزارها تسلط داشته باشید می‌توانید با تدریس آن هم درآمد کسب کنید.

تدریس خصوصی و کنکور

حتما شما هم از اهمیت کنکور در کشورمان ایران باخبر هستید. می‌دانید که کنکور مهم‌ترین رقابت تحصیلی در بین دانش‌آموزهای ایرانی است و می‌توانند تعیین‌کننده سرنوشت آنها باشد. در چنین فضای رقابتی، تمایل زیادی برای تدریس خصوصی و تقویت مهارت‌های دانش‌آموزان وجود دارد. بنابراین تدریس خصوصی دروس کنکور، می‌تواند هم به بسیاری از دانش‌آموزان کمک کند و هم برای معلم‌های خصوصی درآمدزایی بالایی به همراه داشته باشد.

معیار انتخاب بهترین معلم تدریس خصوصی

تدریس خصوصی و مهاجرت

در زمینه مهاجرت هم می‌توان گفت تدریس خصوصی اهمیت ویژه‌ای دارد. اول به این دلیل که بسیاری از کشور‌های مهاجرپذیر به این شغل نیاز دارند. بنابراین اگر زبان بلد باشید می‌توانید با ارائه مدارک خود در بعضی از کشورها، به این شغل مشغول شوید.

از طرف دیگر امروزه تعداد زیادی از دانشجویان و متخصصان به دنبال مهاجرت هستند. این افراد برای تقویت و گرفتن مدرک زبان به معلم خصوصی زبان نیاز دارند. بنابراین از این جهت هم می‌توانید روی تدریس خصوصی زبان حساب کنید. خوب است بدانید که معلم‌های خصوصی زبان درآمد بسیار قابل توجهی دارند.

تقاضا برای معلم خصوصی

چگونه شروع به تدریس خصوصی کنیم؟

نگران نباشید، شروع تدریس خصوصی کار چندان سختی نیست. فقط کافی است که قبل از هرچیز این چند قدم اساسی را بردارید:

  • بررسی کنید که در چه موضوعات و زمینه‌هایی می‌توانید تدریس کنید
  • بازار هدف خود را مشخص کنید
  • در مورد روش‌های تدریس و هزینه آن فکر کنید
  • به فکر بیمه باشید
  • در خصوص نحوه تدریس معلم‌های خصوصی دیگر تحقیق کنید

چطور می‌توان به برترین اساتید تدریس خصوصی ایران دسترسی پیدا کرد؟

استادبانک چطور می‌تواند به استخدام معلم‌های خصوصی کمک کند؟

استادبانک بزرگترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. اساتید و معلم‌های خصوصی با کمک استادبانک می‌توانند با دانش‌آموزان و دانشجویانی که به تدریس خصوصی نیاز دارند آشنا شوند. اگر در زمینه‌ تدریس درس یا مقطع تحصیلی خاصی، تسلط دارید همین الان به صفحه عضویت اساتید سر بزنید. در این قسمت شما می‌توانید به صورت رایگان یک پروفایل بسازید. همچنین استادبانک با رتبه‌بندی کردن معلم‌ها به شما کمک می‌کند تا فرآیند تدریس خود را بهبود ببخشید. با کمک استادبانک خیالتان از نحوه برنامه‌ریزی برای جلسات و پرداخت هزینه هم راحت‌ است. کارشناسان ما در تمام مسیر همراه و یاور شما معلم‌ خصوصی‌های عزیز هستند.

در آخر

شغل معلم خصوصی در سال‌های اخیر و بعد از شیوع همه‌گیری کرونا به طور چشم‌گیری تقاضای بیشتری در سراسر دنیا داشته است. از طرفی تدریس خصوصی باعث می‌شود دانش‌آموزان حواس‌پرتی کمتری داشته باشند و باانگیزه‌تر درس بخوانند. پیش‌بينی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های آینده هم تقاضا برای این شغل بیشتر از قبل باشد. بنابراین اگر هنوز هم درباره انتخاب این شغل تردید دارید حالا می‌توانید با اطمینان بیشتری تصمیم بگیرید.

همچنین می‌توانید تمام سوالات خود را درباره تدریس خصوصی و نحوه کار استادبانک با کارشناسان ما در میان بگذارید. شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ پاسخگوی شما خواهد بود.