مقالات معلم خصوصی

چگونه روند پیشرفت دانش آموز خود را بسنجبم؟

استادبانک نویسنده
834 0
18 فروردین 1402

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که برای همه معلم‌ها پیش می‌آید این است که چگونه باید روند پیشرفت دانش‌آموز خود را بسنجیم؟ این سوال بسیار مهم و ارزشمند است. می‌دانیم که هدف از ارزشیابی این است که بفهمیم آیا در جهت درستی برای یادگیری پیش می‌رویم یا نه؟ روش‌های ارزشیابی باید به مربی کمک کند تا به این سؤالات پاسخ دهد: «چگونه بفهمم یادگیری مورد نیاز انجام شده است؟ چه چیزی ممکن است نیاز به تغییر در مورد دوره داشته باشم تا بهترین پشتیبانی از یادگیری دانش‌آموز باشد؟»

از طرفی روش‌های ارزشیابی باید منصفانه و دقیق باشند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین روش‌های ارزشیابی دانش‌آموز را توضیح دهیم.

چرا ارزیابی روند پیشرفت دانش‌آموز مهم است؟

اینها دلایلی هستند که نشان می‌دهند چرا اندازه‌گیری میزان یادگیری و پیشرفت دانش‌آموز مهم است:

  • ارزیابی رویکردهای تدریس: اندازه‌گیری یادگیری می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید رویکردهای آموزشی شما چقدر به دانش‌آموزان کمک می‌کند.
  • شناسایی مشکلات مربوط دانش‌ معلم: اگر بسیاری از دانش‌آموزان کلاس شما با یک موضوع مشترک مشکل دارند، می‌توانید آن را به عنوان یک مشکل در سطح دانش و معلومات خودتان، تشخیص دهید.
  • تعدیل راهبردهای آموزشی: هنگامی که یک موضوع دشوار یا شکاف دانش را شناسایی می‌کنید، می‌توانید بر آن تمرکز کنید و استراتژی‌های تدریس خود را تنظیم کنید.

چگونه دانش آموزان را در کلاس خصوصی ارزیابی کنیم؟

ارزیابی دانش‌آموز

روش‌های ارزشیابی دانش‌آموز چند نوع هستند؟

روش‌های اندازه‌گیری یادگیری دانش‌آموز اغلب به‌عنوان ارزیابی‌های جمعی یا تکوینی مشخص می‌شوند:

  • ارزیابی‌های جمع‌بندی : آزمون‌ها، آزمونک‌ها و سایر فعالیت‌های دوره‌ای که برای سنجش عملکرد دانش‌آموز استفاده می‌شوند. این روش‌ها، تجمعی هستند و اغلب آنچه را که دانش آموزان در پایان یک واحد یا پایان یک دوره آموخته‌اند، نشان می دهند. در یک دوره، ارزشیابی جمعی شامل سیستم محاسبه نمرات فردی دانش‌آموزان است.
  • ارزشیابی تکوینی : هر عاملی که از طریق آن دانش‌آموزان بازخوردی را در مورد عملکرد نسبی خود می‌فهمند، تا به بهبود آنها کمک کند. مثلا ساعات حضور در کلاس، نظرات کتبی در مورد تکالیف، نظرات در مورد کلاس، شرکت در بحث‌های کلاسی و موارد شبیه به اینها. ارزشیابی تکوینی یا غیرمستقیم می‌تواند برای اندازه‌گیری یادگیری دانش آموزان به صورت روزانه و مداوم استفاده شود. این ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که دانش‌آموزان چگونه و چه چیزی را در طول دوره یاد می‌گیرند و اغلب مراحل بعدی آموزش و یادگیری را نشان می‌دهند.

بنابراین در سیستم ارزشیابی تکوینی، به جای اینکه از دانش‌آموزان بپرسید که آیا می‌فهمند یا سؤالی دارند، می‌توانید سیستماتیک‌تر و هدفمندتر عمل کنید. مثلا از دانش‌آموزان در پایان دوره کلاس بخواهید که مهم‌ترین نکات یا گیج‌کننده‌ترین جنبه درس را روی کارت‌های سوال بنویسند. جمع‌آوری و بررسی پاسخ‌ها، بینشی در مورد موضوعاتی که دانش‌آموزان حفظ کرده‌اند یا متوجه شده‌اند و گام‌های آموزشی بعدی شما فراهم می‌کند. همچنین ارائه بازخورد در مورد این موضوعات به دانش آموزان، به آنها بینشی نسبت به یادگیری‌شان می‌دهد.

وظایف معلم خصوصی چیست؟

چه روش‌هایی برای ارزیابی پیشرفت دانش‌آموز وجود دارد؟

برای ارزیابی دانش آموز، روش های مختلفی وجود دارد که به صورت خلاصه به شرح زیر است:

آزمون های کتبی

آزمون‌های کتبی شامل تست‌های مختلفی هستند که معمولاً در پایان یک واحد یا در پایان ترم برگزار می‌شوند. این آزمون‌ها برای ارزیابی دانش‌آموز در مورد مطالبی که در کلاس به او آموزش داده شده استفاده می‌شوند.

پروژه

محول کردن یک پروژه به دانش‌آموز به عنوان یک روش ارزیابی فعالیت‌های دانش آموز در کلاس استفاده می‌شود. در این روش، دانش آموزان باید یک پروژه مرتبط با مطالب درسی خود انجام دهند. با این روش‌، شما می‌توانید بفهمید که دانش‌آموز چقدر به عمق مفهوم درسی پی برده است.

 ارائه

یکی دیگر از روش‌های ارزیابی، ارائه یک درس در کلاس است. این روش به عنوان یک روش ارزیابی مهارت‌های گفتاری و نوشتاری دانش‌آموز استفاده می‌شود. در این روش، دانش‌آموز باید یک موضوع خاص را با استفاده از مهارت‌های گفتاری و نوشتاری خود ارائه دهد.

6 نکته برای افزایش بازدهی کلاس های خصوصی

کارنامه‌های روزانه

کارنامه‌های روزانه شامل نمراتی هستند که برای حضور و غیاب، تکالیف و فعالیت‌های کلاسی دانش‌آموز در طول ترم یا سال تحصیلی به او داده می‌شود. کارنامه‌های روزانه، یکی از بهترین روش‌ها برای سنجش پیشرفت دانش‌آموز در طول یک دوره است. به عنوان یک معلم خصوصی دلسوز می‌توانید این کارنامه‌ها را به صورت نمودارهای میله‌ای رسم کنید و در طول دوره از آنها کمک بگیرید.

همچین جهت مشاهده قیمت تدریس خصوصی روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت تدریس خصوصی استادبانک 

مشاهده و نظارت

مشاهده و نظارت به عنوان یک روش ارزیابی در کلاس استفاده می شود. در این روش، معلم باید به دقت فعالیت‌های دانش‌آموز را در کلاس مشاهده کند و سپس نظر خود را درباره پیشرفت او بدهد.

ارزیابی پیشرفت دانش‌آموز

استادبانک چطور می‌تواند به معلم‌های خصوصی کمک کند؟

در این مقاله درباره روش‌های مختلف ارزیابی و سنجش پیشرفت دانش‌آموز صحبت کردیم. گفتیم که سیستم‌های ارزیابی یادگیری، دو نوع هستند. ارزیابی‌های جمع‌بندی و تکوینی. هدف از ارزیابی دانش‌آموز این است که ببینیم مراحل آموزشی بعدی در کلاس درسی ما چیست. همچنین ببینیم که آیا رویکردهای تدریس ما درست هستند یا نه.

اما اگر به عنوان یک معلم خصوصی به دنبال شاگرد خصوصی هستید می‌توانید از استادبانک کمک بگیرید. استادبانک قدیمی‌ترین و بهترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. با کمک استادبانک می‌توانید شاگرد خصوصی پیدا کنید. برای شروع به قسمت عضویت اساتید بروید و اطلاعات خود را وارد کنید. بعد از این کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند تا مصاحبه تلفنی انجام شود. در نهایت پروفایل شما تایید می‌شود و در دسترس دانش‌آموز قرار می‌گیرد. استادبانک در تمام طول مسیر همراه شما خواهد بود.

علاوه بر این، با همکاری استادبانک، شما می‌توانید برای خودتان رزومه و سابقه کار جمع کنید. همچنین با دانش‌آموزان زیادی آشنا می‌شوید که در نهایت این کار باعث افزایش تجربه کاری شما می‌شود.

اگر هنوز سوالاتی در این زمینه دارید، می‌توانید با شماره 02191005343 تماس بگیرید. کارشناسان ما به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی شما خواهند بود.