مقالات معلم خصوصی

تفاوت معلم مدرسه با معلم خصوصی در چیست؟

مونا فلاحی نویسنده
1103 0
09 بهمن 1401
تفاوت معلم مدرسه با معلم خصوصی در چیست؟

ممکن است در نگاه اول تفاوت چندانی بین وظایف معلم مدرسه و معلم خصوصی وجود نداشته باشد. اما در حقیقت این دو شخص دارای تفاوت‌هایی در شغل و وطایف خود هستند که عملکرد هر کدام را تا حدودی متفاوت می‌کند. دانستن این تفاوت‌ها می‌تواند ما را در انتخاب معلم خصوصی مصمم‌تر کند. اما پیش از دانستن تفاوت این دو معلم، به تعریف معلم خصوصی می‌پردازیم.

معلم خصوصی کیست؟

معلم خصوصی  فردی است که با دانش و تخصص خود به تدریس در ساعاتی غیر از ساعات مدسه می‌پردازد. این نوع تدریس نوعی پشتیبانی فردی است که برای یک فرد در ساعات مشخص شده انجام می‌گیرد. در این نوع تدریس تمرکز معلم بر روی یک دانش‌آموز و بهبود تحصیل او خواهد بود. تدریس خصوصی با توجه به شرایط و درخواست دانش‌آموز می‌تواند به شکل آنلاین و در بستر اینترنت و یا به شکل حضوری برگزار شود. معلم خصوصی می‌تواند با توجه به تخصص خود دروس تحصیلی و یا غیرتحصیلی مانند مهارت‌های هنر یا ورزش و … را به دانش‌آموز خود یاد بدهد.

تفاوت معلم مدرسه با معلم خصوصی در چیست؟

تفاوت معلم مدرسه با معلم خصوصی در چیست؟

با تعریف معلم خصوصی به وظایف این معلم به طور خلاصه پرداختیم. همه ما تجربه داشتن معلم در مدرسه را داشته‌ایم و با نقش ایشان آشنا هستیم اما برای آشنایی بیشتر با وظایف یک معلم خصوصی به تفاوت این دو معلم خواهیم پرداخت. این تفاوت می‌تواند در شرایط و وظایف باشد که شامل موارد زیر هستند:

تفاوت در رویکرد آموزشی

معلم مدرسه دارای برنامه‌ای از سمت مدرسه است که باید طبق آن پیش برود و متد آموزشی‌ خود را بر اساس همین برنامه بچیند. بنابراین نمی‌تواند به توضیح مباحث خارج از این برنامه بپردازد. اما معلم خصوصی می‌تواند با توجه به متد آموزشی خود و نیازهای دانش‌آموز به آموزش بپردازد. این آموزش باید بر مبنای خواسته‌های دانش‌آموز و برطرف نمودن ضعف‌های او باشد.

کلاس خصوصی یا گروهی؟ کدام یک برای آیلتس مناسب تر است؟

تفاوت در میزان انعطاف‌پذیری

معلم مدرسه در ساعات تعیین شده به تدریس خود می‌پردازد. این ساعات از طرف معلم یا دانش‌آموز قابلیت تغییر ندارد و با توجه به همگانی بودن این آموزش، توجهی به شرایط فردی هر دانش‌آموز نمی‌شود. اما معلم خصوصی می‌بایست زمان تدریس خود را با توجه به خواسته و شرایط دانش‌آموز تنظیم نماید. این ساعات می‌تواند در شرایطی به شکل تدریس فشرده برگزار شود تا دانش‌آموز بتواند در مدت زمان کوتاه، خلاهای تحصیلی خود را پر نماید.

بازخورد و توجه

با توجه به همگانی بودن ارزیابی‌ها در مدرسه، بازخوردهای فردی در این محیط به حداقل خود می‌رسند. در این هنگام دانش‌آموزان نمی‌توانند نیازها و نقاط ضعف و قدرت خود را به خوبی بازیابند. اما معلم خصوصی با داشتن شناخت اولیه از دانش‌آموز خود، به نقاط ضعف و قدرت او آشناست و بر اساس همین نیاز ارزیابی‌های هدفدار داش‌آموز خود را انجام می‌دهد. این ارزیابی‌ها با توجه به شرایط دانش‌آموز و نقاط ضعف و قوت او انجام می‌گیرد. پس از این ارزیابی، معلم خصوصی، در محیطی آرام و به دور از استرس، به رفع اشکال ارزیابی‌ها پرداخته و نکات مورد نظر را با دانش‌آموز خود در میان می‌گذارد. به طور مثال معلم خصوصی ریاضی می‌تواند ابتدا با تعریف تمارین هدفدار، دانش‌آموز را با سوالات و تمارین مختلف آشنا کرده و سپس با تصحیح سوالات به رفع اشکال در آن مبحث بپردازد.

پشتیبانی فردی

معلم خصوصی در تمام طول تدریس خود موظف به پشتیبانی از دانش‌آموز در فضای کلاس خصوصی است. این پشتیبانی در محیط آرام کلاس و شامل برطرف نمودن تمامی سوالات و مشکلات دانش‌آموز است. چرا که ممکن است گره‌های ذهنی فراوانی در ذهن دانش‌آموز باشد که محیط مدرسه پاسخگوی این ابهامات نیست. بنابراین معلم در تدریس خصوصی می‌تواند با ایجاد محیطی آرام به این گره‌های ذهنی پاسخ داده و آن‌ها را برطرف نماید.

چگونه معلم خصوصی به دانش آموز کمک می کند؟

تدریس گزیده بر اساس نیاز دانش‌آموز

در بسیاری از موارد دانش‌آموزان بر روی یک مبحث بخصوص مشکل دارند و با داشتن معلم خصوصی به رفع نیاز خود در همان مبحث می‌پردازند. به طور مثال ممکن است که شما در مکالمه زبان انگلیسی مشکل داشته‌ باشید. در این حالت کافی است به دنبال تدریس خصوصی زبان انگلیسی مکالمه باشید. معلم خصوصی با تمرکز بر این مبحث در طی جلسات برگزار شده، مهارت مکالمه شما را تقویت خواهد کرد. با این روش می‌توانید در زمان اندک، مشکلات تحصیلی خود را برطرف نمایید.

یافتن معلم خصوصی در استادبانک

استادبانک بستر جامع تدریس خصوصی است که می‌تواند به شما در یافتن معلم خصوصی در کم‌ترین زمان کمک کند. این مجموعه، با گزینش بهترین اساتید ایران در رشته‌ها و مقاطع مختلف لیستی از این اساتید تهیه کرده است. شما می‌توانید با ورود به سایت استادبانک نام درس و مقطع تحصیلی خود را وارد نمایید. با این کار لیستی از بهترین اساتید همان درس برای شما نمایش داده می‌شود. در این لیست به معرفی اساتید و رزومه‌ی آن‌ها پرداخته‌ایم. شما با دسترسی به قیمت تدریس خصوصی می‌توانید به مقایسه این اساتید پرداخته و بسته به ملا‌ک‌های انتخابی خود، استاد مورد نظر را انتخاب کرده و کلاس تدریس خصوصی خود را آغاز نمایید.

استادبانک در تمام طول مسیر کلاس همراه شما خواهد بود و بر روند تدریس اساتید، برای رسیدن به کیفیت مطلوب، نظارت خواهد داشت. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و با تیم پشتیبانی استادبانک در ارتباط باشید.