مقالات معلم خصوصی

مزایا و معایب شغل معلم خصوصی چیست؟ | بررسی شغل تدریس خصوصی

مونا فلاحی نویسنده
965 0
10 خرداد 1403
مزایا و معایب شغل معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی به شخصی گفته می‌شود که بتواند در ساعات مقرر و خارج از ساعات مدرسه به تدریس خصوصی دروس بپردازد. شغل معلم خصوصی به دلیل مسئولیت بالای کاری، سختی یافتن شاگرد در ابتدای کار و غیره می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد. اما در عین وجود این چالش‌ها، دارای مزایایی است که این شغل را لذت بخش کرده است. در هر صورت، مزایا و معایب شغل معلمی خصوصی جنبه‌های مختلف دارد و فقط نمی‌توان به برخی از آن‌ها توجه کرد.

بررسی مزایا و معایب شغل معلمی در حوزه آموزش خصوصی، اجازه می‌دهد تا علاقه‌مندان به این حرفه با ذهنی بازتر برای آینده‌ی خود تصمیم بگیرند و انتخابی هوشمندانه داشته باشند. در این مقاله سعی بر معرفی مزایا و معایب معلمی یا شغل تدریس خصوصی داریم.

مزایا و معایب شغل معلم خصوصی | شغل تدریس خصوصی چگونه است؟

شغل معلم خصوصی همچون شغل معلم خصوصی ریاضی مانند بسیاری از حرفه‌ها از معایب و مزایای خود برخوردار است. اما می‌توان گفت که مزایای بسیار زیاد این کار، آن‌ را به شغلی محبوب تبدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر شما با شغل تدریس خصوصی به بررسی مهم‌ترین مزایا و معایب معلمی به صورت خصوصی می‌پردازیم.

همه با جمله معلمی شغل انبیا است آشنا هستند. در مقابل کمتر کسی است که بدانید این شغل چه چالش‌هایی دارد. درست است که در شغل معلمی چالش‌ها زیاد هستند، اما نباید از لزوم و اهمیت حضور معلمان در جامعه غافل بود. معلم‌ها اولین کسانی هستند که کودکان در خارج از محیط خانواده با آن‌ها آشنا می شوند. اولین کسانی که به جز پدر و مادر آموزش و تربیت کودک برایشان اهمیت دارد و اولین کسانی که پیکان یادگیری و آموزش به سمتشان نشانه می‌رود. در ادامه مزایا و معایب شغل معلمی جداگانه بررسی شده‌اند

مزایای شغل معلم خصوصی | مزیت‌های شغل تدریس خصوصی

مزایای شغل معلم خصوصی را می‌تواند در چندین مورد بیان کرد و از جنبه‌های گوناگون آن را بررسی کرد. اما مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند موارد زیر باشد:

انعطاف‌پذیری ساعات تدریس یکی از بهترین مزایای شغل معلمی خصوصی

معلمین و دانش‌آموزان در مدرسه باید طبق ساعات مقرر در کلاس تدریس حضور داشته باشند. ساعات تدریس معلمین مدرسه نمی‌تواند طبق میل و نیاز دانش‌آموز و معلین باشد و برای تغییر این ساعات احتیاج به مرخصی دارند. اما شغل معلم خصوصی دارای انعطاف‌پذیری بالایی است. شما می‌توانید با هماهنگی دانش‌اموز خود ساعاتی را برای تدریس خصوصی انتخاب کنید. این ساعات با توجه به برنامه شما و دانش‌آموز تعیین خواهد شد. بنابراین، داشتن ساعات کاری منعطف، یکی از مزایای شغل معلمی (خصوصی) است.

مدیریت کلاس خصوصی ، هر آنچه که باید بدانید

امکان پیشرفت در شغل تدریس خصوصی

شغل معلم خصوصی می‌تواند درآمد بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. چرا که با افزایش تجربه و کیفیت تدریس، دانش‌آموزان بیشتری مایل به داشتن کلاس خصوصی با شما خواهند بود. هم‌چنین با افزایش این تجربه می‌توانید تعرفه کلاس‌های خصوصی خود را افزایش داده و به درآمد بهتری دست پیدا کنید.

عدم نیاز به سابقه کاری بالا برای شروع تدریس

برای تبدیل شدن به معلم خصوصی شما احتیاجی به سوابق کاری متعدد ندارید. در بسیاری از موارد می‌توانید با داشتن مدارک کافی تدریس خود را آغاز نمایید. برای این کار نیازمند بستری برای معرفی خود به دانش‌اموزان دارید. به طور مثال معلم تدریس خصوصی ریاضی می‌تواند با در اختیار داشتن مدارک مربوط به رشته ریاضی در سایت استادبانک و در قسمت عضویت اساتید درخواست خود را ثبت نماید. متخصصین ما با بررسی این مدارک طی مصاحبه تلفنی با شما صحبت خواهند کرد و در صورت تایید شدن مدارک، صفحه معرفی شما در سایت استادبانک ساخته می‌شود. این در حالی است که یکی از معایب معلمی در سازمان‌های دولتی، عبور از فرآیند سخت استخدام است.

تا اینجا با مزایای شغل معلمی در حوزه آموزش خصوصی یا همان مزایا شغل تدریس خصوصی آشنا شدیم. در ادامه معایب شغل معلم خصوصی را نیز بررسی می‌کنیم تا به یک جمع‌بندی درست و اصولی برسید.

معلم شدن عشق به یادگیری و اثرگذاری را می‌طلبد. مزیت شغل معلمی نیز دقیقا در همین اثرگذاری تعریف می‌شود. وقتی به کودکی درسی یاد می‌دهید. وقتی اشکال درسی دانش‌آموزی را رفع می‌کنید یا حتی زمانی که به دانشجویان مبحث جدیدی را می‌آموزید که تا به حال در مورد آن چیزی بلد نبودند، اثر خلق کرده‌اید. اثری ماندگار که تا ابد به یاد شاگردتان خواهد ماند. دری از آگاهی را به روی انسان‌های ناآگاه گشودن تنها از معلمان بر‌می‌آید.

  • معلمان بسته به مقطعی که در آن تدریس می‌کنند ساعات کاری مختلفی دارند. با این حال حداکثر زمان کاری برای معلم ها 6 ساعت در روز است و در بازه تدریس، فواصل مشخصی استراحت نیز دارند.
  • معلم‌ها در تابستان که مدارس تعطیل است به استراحت می‌پردازند. همچنین می‌توانند با برگزاری کلاس‌های خصوصی ساعات تابستان خود را موثرتر بگذرانند.
  • حقوق معلمان مخصوصا دانشجو معلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر از روز اول دانشجویی محاسبه می‌شود. دوران تحصیل نیز جزو سال‌های خدمت آن ها به شمار می‌رود.

علاوه بر این دانشجوهای پسری که در دانشگاه‌های معلمی ی درس می‌خوانند از خدمت سربازی معاف هستند.

معایب شغل تدریس خصوصی | معایب معلمی در حوزه آموزش خصوصی

چالش‌ها و معایب این شغل را می‌توان در جنبه‌های متعددی بررسی کرد. معایبی که گاها معلمین خصوصی با آن برخورد می‌کنند شامل موارد زیر است:

مسئولیت بالای کاری یکی از معایب شغل تدریس خصوصی

شما به عنوان یک معلم خصوصی دارای مسئولیت‌های بسیاری هستید. مسئولیت‌هایی مانند ایجاد رابطه محترمانه و صمیمی با دانش‌آموز، شناخت نقاط ضعف و قدرت دانش‌آموز، اطمینان از فهم دانش‌آموز از مطالب و… . انجام تمامی این مسئولیت‌ها در کنار هم می‌تواند شما را به یک معلم خصوصی خوب تبدیل کند. گاها عملی کردن همه این وظایف در کنار هم ممکن است چالش برانگیز باشد و به نظر یکی از معایب معلمی است. اما با صبر و تمرین می‌توان به نتایج فوق‌العاده‌ای رسید.

تفاوت تدریس خصوصی برای کودکان و بزرگسالان در چیست؟

سختی جذب شاگرد در ابتدای کار؛ از معایب شغل معلم خصوصی

در ابتدای کار تدریس خصوصی شما یک فرد ناشناخته هستید. بنابراین دانش‌آمون از روش تدریس شما آگاهی نداشته و گاها به سختی به شما اعتماد می‌کنند. بنابراین این نکته می‌تواند شروع کار را برای شما سخت کند. اما نگران این مسئله نباشید. چراکه می‌توانید با ثبت‌نام در استادبانک این روند را سریع‌تر کنید و به دانش‌آموزان معرفی شوید. به طور مثال اگر شما معلم خصوصی زبان انگلیسی هستید؛ نیازمند شناخته شدن در ابتدای تدریس خود هستید تا بتوانید شاگردان این درس را جذب کنید. بنابراین با ثبت نام در استادبانک می‌توانید به بهترین اساتید زبان ایران بپیوندید و دیگر نگران معایب معلمی نباشید!

چالش ارتباط با دانش‌آموزان متفاوت؛ مشکلات شغل تدریس خصوصی

شغل معلم خصوصی شغلی است که نیازمند مهارت معلم در ارتباط است. چرا که معلم خصوصی در طول کلاس‌های متعدد با دانش‌آموزان مختلف برخورد خواهد داشت. این دانش‌آموزان از هر لحاظ دارای تفاوت‌هایی هستند. بنابراین معلم خصوصی باید بتواند در نگاه اول به شناخت نسبی از دانش‌آموزان رسیده و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. ارتباط خوب و دوستانه با دانش‌آموز می‌تواند او را به درس و کلاس علاقه‌مند کند. با این کار میزان رضایت دانش‌آموز از کلاس افزایش خواهد یافت.

چگونه دانش آموزان را در کلاس خصوصی ارزیابی کنیم؟

در مقابل مزایای شغل معلمی شاید معایب آن زیاد به چشم نیاید، اما باز هم جزو معایب هستند. معایبی که اگر برایتان اولویت قرار گیرند، مسیر شغلی شما را دچار چالش خواهند کرد.

  • حقوق معلمان نسبت به مشاغل دیگر کمتر است. باتوجه‌به اهمیت شغل معلمی، آموزگاران و اساتید و معلم‌های زیادی در مقاطع مختلف از حقوق خود راضی نیستند.
  • معلمی شغلی است که با رفتارها سر و کار دارد. یعنی باید به هر تیپ شخصیتی و رفتاری متفاوتی باتوجه‌به نیاز خودش تدریس شود. به همین دلیل معلم نیاز دارد تا روانشناسی رفتار و مهارت‌های نرم را به خوبی بداند.
  • وقتی معلم می‌شوید باید همیشه اطلاعات خود را به‌روز نگه دارید. هر آموخته‌ای که در دانشگاه یاد گرفته‌اید نیاز دارد با توجه به نیاز روز، آپدیت شود. نمی‌توانید برای نسل جدید به روش‌های قدیمی تدریس کنید.
  • طرح سوال، تصحیح برگه‌های امتحانی زیاد و توضیح اشکالات به دانش‌آموزان مختلف خود یک چالش است.

این معایب باعث می‌شود تا معلم‌های زیادی در مسیر خود ناامید شوند. همچنین باعث می‌شود تا دانش‌آموزانی که با هدف معلم شدن درس می‌خوانند از خود بپرسند آیا ارزشش را دارد؟ معلمی زمانی معنا دارد که اثربخشی جزوی از ارزش‌های زندگی شما باشد.

موفقیت در شغل معلم خصوصی با کمک استادبانک!

مزایا و معایب شغل معلمی به صورت خصوصی در این مقاله بررسی شد. بدون شک، دانستن مزایای شغل معلمی در خوره آموزش خصوصی، باعث دلگرمی علاقه‌مندان است. از سمت دیگر، معایب معلمی در کلاس‌های خصوصی یا به طور کلی معایب شغل تدریس خصوصی، نباید شما را دلسرد کند. کافی است با اعتمادبه‌نفس و داشتن سواد کافی و با کمک مراجعه تخصصی مانند استادبانک، قدم در این مسیر آموزشی جذاب بگذارید.

استادبانک، سامانه تخصصی تدریس خصوصی است که سال‌هاست در زمینه‌ی تدریس خصوصی فعالیت دارد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد؛ شما می‌توانید برای شروع کار تدریس خود به سایت استادبانک مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید تا با شما تماس گرفته شود. تایید شدن شما به عنوان استاد در مجموعه استادبانک، می‌تواند شما را با دانش‌آموزان آشنا کند تا بدین ترتیب بتوانید به شروع تدریس خصوصی خود بپردازید. با این کار قدم اول تدریس خود را محکم برخواهید داشت و در صورت توانایی و تلاش خود می‌توانید به درآمد قابل توجهی در این مسیر دست پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تدریس خصوصی اساتید به این سایت مراجعه کرده و حدود تعرفه‌های تدریس را مشاهده کنید.

در صورت وجود سوال و یا ابهام در این مسیر می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و به تیم پشتیبانی ما متصل شوید. استادبانک، در مسیر موفقیت همراه شما خواهد بود.