مقالات معلم خصوصی

مزایا و معایب شغل معلم خصوصی چیست؟

مونا فلاحی نویسنده
167 0
16 بهمن 1401
مزایا و معایب شغل معلم خصوصی چیست؟

معلم خصوصی به شخصی گفته می‌شود که بتواند در ساعات مقرر و خارج از ساعات مدرسه به تدریس خصوصی دروس بپردازد. شغل معلم خصوصی به دلیل مسئولیت بالای کاری، سختی یافتن شاگرد در ابتدای کار و … می‌تواند چالش‌ برانگیز باشد. اما در عین وجود این چالش‌ها، دارای مزایایی است که این شغل را لذت بخش کرده است. در این مقاله سعی بر معرفی چالش‌ها و مزایای شغل معلم خصوصی داریم.

مزایا و معایب شغل معلم خصوصی

شغل معلم خصوصی مانند بسیاری از شغل‌ها از معایب و مزایای خود برخوردار است.اما می‌توان گفت که مزایای بسیار زیاد این شغل، آن‌ را به شغلی محبوب تبدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر شما با این شغل به بررسی برخی از مزایا و معایب آن در زیر پرداخته‌ایم.

مزایای شغل معلم خصوصی

مزایای معلم خصوصی را می‌تواند در چندین مورد بیان کرد و از جنبه‌های گوناگون آن را بررسی کرد. اما مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند موارد زیر باشد:

انعطاف‌پذیری ساعات تدریس

معلمین و دانش‌آموزان در مدرسه باید طبق ساعات مقرر در کلاس تدریس حضور داشته باشند. ساعات تدریس معلمین مدرسه نمی‌تواند طبق میل و نیاز دانش‌آموز و معلین باشد و برای تغییر این ساعات احتیاج به مرخصی دارند. اما شغل معلم خصوصی دارای انعطاف‌پذیری بالایی است. شما می‌توانید با هماهنگی دانش‌اموز خود ساعاتی را برای تدریس خصوصی انتخاب کنید. این ساعات با توجه به برنامه شما و دانش‌آموز تعیین خواهد شد.

امکان پیشرفت در حوزه کاری

شغل معلم خصوصی می‌تواند درآمد بالایی را برای شما به همراه داشته باشد. چرا که با افزایش تجربه و کیفیت تدریس، دانش‌آموزان بیشتری مایل به داشتن کلاس خصوصی با شما خواهند بود. هم‌چنین با افزایش این تجربه می‌توانید تعرفه کلاس‌های خصوصی خود را افزایش داده و به درآمد بهتری دست پیدا کنید.

مزایا و معایب شغل معلم خصوصی چیست؟

عدم نیاز به سابقه کاری بالا برای شروع تدریس

برای تبدیل شدن به معلم خصوصی شما احتیاجی به سوابق کاری متعدد ندارید. در بسیاری از موارد می‌توانید با داشتن مدارک کافی تدریس خود را آغاز نمایید. برای این کار نیازمند بستری برای معرفی خود به دانش‌اموزان دارید. به طور مثال معلم ریاضی می‌تواند با در اختیار داشتن مدارک مربوط به رشته ریاضی در سایت استادبانک و در قسمت عضویت اساتید درخواست خود را ثبت نماید. متخصصین ما با بررسی این مدارک طی مصاحبه تلفنی با شما صحبت خواهند کرد و در صورت تایید شدن مدارک، صفحه معرفی شما در سایت استادبانک ساخته می‌شود.

معایب شغل معلم خصوصی

چالش‌ها و معایب این شغل را می‌توان در جنبه‌های متعددی بررسی کرد. معایبی که گاها معلمین خصوصی با آن برخورد می‌کنند شامل موارد زیر است:

مسئولیت بالای کاری

شما به عنوان یک معلم خصوصی دارای مسئولیت‌های بسیاری هستید. مسئولیت‌هایی مانند ایجاد رابطه محترمانه و صمیمی با دانش‌آموز، شناخت نقاط ضعف و قدرت دانش‌آموز، اطمینان از فهم دانش‌آموز از مطالب و… . انجام تمامی این مسئولیت‌ها در کنار هم می‌تواند شما را به یک معلم خصوصی خوب تبدیل کند. گاها عملی کردن همه این وظایف در کنار هم ممکن است چالش برانگیز باشد. اما با صبر و تمرین می‌توان به نتایج فوق‌العاده‌ای رسید.

سختی جذب شاگرد در ابتدای کار

در ابتدای کار تدریس خصوصی شما یک فرد ناشناخته هستید. بنابراین دانش‌آمون از روش تدریس شما آگاهی نداشته و گاها به سختی به شما اعتماد می‌کنند. بنابراین این نکته می‌تواند شروع کار را برای شما سخت کند. اما نگران این مسئله نباشید. چراکه می‌توانید با ثبت‌نام در استادبانک این روند را سریع‌تر کنید و به دانش‌آموزان معرفی شوید. به طور مثال اگر شما معلم خصوصی زبان انگلیسی هستید؛ نیازمند شناخته شدن در ابتدای تدریس خود هستید تا بتوانید شاگردان این درس را جذب کنید. بنابراین با ثبت نام در استادبانک می‌توانید به بهترین اساتید زبان ایران بپیوندید.

چالش ارتباط با دانش‌آموزان متفاوت

شغل معلم خصوصی شغلی است که نیازمند مهارت معلم در ارتباط است. چرا که معلم خصوصی در طول کلاس‌های متعدد با دانش‌آموزان مختلف برخورد خواهد داشت. این دانش‌آموزان از هر لحاظ دارای تفاوت‌هایی هستند. بنابراین معلم خصوصی باید بتواند در نگاه اول به شناخت نسبی از دانش‌آموزان رسیده و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. ارتباط خوب و دوستانه با دانش‌آموز می‌تواند او را به درس و کلاس علاقه‌مند کند. با این کار میزان رضایت دانش‌آموز از کلاس افزایش خواهد یافت.

تدریس خصوصی در استادبانک

استادبانک، سامانه تخصصی تدریس خصوصی است که سال‌هاست در زمینه‌ی تدریس خصوصی فعالیت دارد. همانطور که در بالا نیز اشاره شد؛ شما می‌توانید برای شروع کار تدریس خود به سایت استادبانک مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید تا با شما تماس گرفته شود. تایید شدن شما به عنوان استاد در مجموعه استادبانک، می‌تواند شما را با دانش‌آموزان آشنا کند تا بدین ترتیب بتوانید به شروع تدریس خصوصی خود بپردازید. با این کار قدم اول تدریس خود را محکم برخواهید داشت و در صورت توانایی و تلاش خود می‌توانید به درآمد قابل توجهی در این مسیر دست پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت تدریس خصوصی اساتید به این سایت مراجعه کرده و حدود تعرفه‌های تدریس را مشاهده کنید.

در صورت وجود سوال و یا ابهام در این مسیر می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و به تیم پشتیبانی ما متصل شوید. استادبانک، در مسیر موفقیت همراه شما خواهد بود.