مقالات معلم خصوصی

8 نکته برای تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودکان

استادبانک نویسنده
538 0
07 اسفند 1401
8 نکته برای تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودکان

اگر معلم زبان کودکان هستید، احتمالا روز اول دلتان اصلا نمی‌خواست وارد کلاس شوید. چون هیچ‌چیز درباره آنها نمی‌دانستید. نمی‌دانستید که چطور می‌شود به بچه‌هایی که شاید هنوز روی زبان مادری‌شان هم تسلط ندارند، زبان انگلیسی یاد دهید! کاملا حق دارید. آموزش زبان به کودکان کار بسیار چالش‌برانگیزی است.

بچه‌ها توانایی خواندن و نوشتن ندارند و حتی ممکن است در طول کلاس دچار نوسانات خلقی شوند. اما نگران نباشید! تاکتیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای آموزش زبان به کودکان از آنها استفاده کنید. در این مقاله با مهم‌ترین نکات تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودکان آشنا می‌شوید.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با این 8 نکته

بچه‌ها مدام در حال یادگیری هستند. حتی وقتی بازی می‌کنند چیزهای زیادی از آن یاد می‌گیرند. بنابراین خیالتان راحت باشد که شما به عنوان معلم خصوصی زبان، همیشه چیزی برای آموزش دادن به کودکان دارید. اما برای اینکه کیفیت کارتان بالاتر برود، باید چند نکته مهم را بدانید. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

1.تیپ شخصیتی دانش‌آموزتان را بشناسید

اصولا بچه‌ها وقتی به موضوعی که به آنها می‌گویید، علاقه نداشته باشند، به سرعت تمرکزشان را از دست می‌دهند. بنابراین قبل از شروع کلاس، مهم است که برای شناختن شاگردهایتان وقت بگذارید.

با یک تحلیل ساده شروع کنید. ببینید که شاگرد شما به چه موضوعاتی علاقه دارد و از چه موضوعاتی فراری است. با پرسیدن چند سوال ساده به جواب می‌رسید.

همچنین بررسی کنید که براساس سن، شاگردتان چه مهارت‌هایی را می‌تواند یاد بگیرد و چه مهارت‌هایی را نه! توانایی درک مفاهیم براساس هر سن متفاوت است. پس نباید انتظارات غیرواقع‌بینانه از او داشته باشید.

در نهایت این شناخت به شما کمک می‌کند که برنامه درسی خود را براساس نیاز و توانایی دانش‌آموزتان تنظیم کنید. حتما این موضوع سرعت یادگیری او را چند برابر بیشتر می‌کند.

سایر مهارت‌ها:

5 نکته درباره استفاده از ویدئو در تدریس خصوصی زبان انگلیسی

 

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

2.کلاس آنلاین را رهبری کنید

اگر کلاس شما آنلاین است به این نکته دقت کنید: اصولا بچه‌ها تسلط کافی و مهارت لازم برای استفاده از کامپیوتر ندارند. پس شما باید کلاس را کنترل و مدیریت کنید. اگر بتوانید یکی از والدین را هم به کمک بگیرید عالی می‌شود.

برای اداره یک کلاس زبان آنلاین با بچه‌ها می‌توانید از ایده کمک بگیرید:

  • تصویری از یک رنگ را به دانش‌آموز نشان دهید
  • از او بخواهید که اسم رنگ را تکرار کند
  • حالا از او بخواهید که چیزی به آن رنگ پیدا کنند و به شما نشان دهند
  • در نهایت از او بخواهید که احساس خود را در مورد این رنگ بگوید.

این روش می‌تواند برای پیش بردن بسیاری از مفاهیم زبان به شما کمک کند. همچنین می‌توانید با استفاده از اشیا و تصاویر مناسب سن کودک، سرعت یادگیری را بالاتر ببرید.

سایر آموزش‌ها:

روش خلاقانه استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان انگلیسی

3.روتین داشته باشید

به طور کلی اگر برای کلاس‌های خصوصی‌تان یک روتین خاص داشته باشید، راندمان کارتان بالاتر می‌رود. این کار باعث نظم دادن به کلاس و بالا رفتن سرعت هم می‌شود. دانش‌آموزها هم با یک روتین خوب احساس امنیتی بیشتری دارند. چون می‌دانند که در هر جلسه از کلاس قرار است چه اتفاقاتی بیفتد.

به عنوان مثال روتین زیر را ببینید:

مرحله

شرح

 

خوش‌آمدگویی به دانش‌آموز خوشامدگویی کنید و حالش را بپرسید
گرم کردن یک بازی کوتاه و سرگرم کننده برای ایجاد انگیزه در کودک انجام دهید
بررسی تکالیف تکلیف‌های جلسه قبلی را بررسی کنید
تعیین هدف جلسه توضیح دهید که قرار است در این جلسه چه کاری انجام دهید
وظیفه اول درس را توضیح دهید و از دانش‌آموز بخواهید در بحث شرکت کند. مثلا تصاویر را با واژه‌ها تطابق دهد
استراحت یک استراحت کوتاه بدهید
وظیفه دوم یک گفتگوی کوتاه درباره درس انجام دهید
بازی یک بازی مرتبط با درس انجام دهید
مرور درس‌ها و مطالب را یکبار مرور کنید
تکلیف برای جلسه بعد تکلیف تعیین کنید

خداحافظی

خداحافظی کنید

 

بنابراین داشتن یک روتین مشخص کمکتان می‌کند تا کلاس را بهتر مدیریت کنید.

در جلسه اول تدریس خصوصی زبان چه کنیم؟

4.قانون وضع کنید

یکی از چیزهایی که باید حتما در تدریس خصوصی زبان به کودکان در نظر بگیرید، تعیین قوانین است. بچه‌ها عموما مشکلات رفتاری دارند و این مشکلات می‌تواند به مختل شدن کلاس منجر شود.

بنابراین خیلی مهم است که همان ابتدای شروع دوره، چند قانون مشخص برای شاگردتان تنظیم کنید. مثلا به او بگویید که نباید بدون اجازه از کلاس خارج شود. همچنین بازی کردن با گوشی یا وسایل دیگر در زمان کلاس ممنوع است. برای رفتن به دستشویی باید اجازه بگیرد. همچنین غذا خوردن در کلاس مجاز نیست.

پس اگر بتوانید چند قانون تنظیم کنید، هم مدیریت زمان بهتر انجام می‌شود و هم راندمان کاری بالاتر می‌رود.

5.فعالیت‌های کلاسی را به خوبی توضیح دهید

برای آموزش زبان انگلیسی مهم است که بتوانید تمام فعالیت‌هایی که مي‌خواهید انجام شوند را توضیح دهید. یعنی باید از قبل ذهن بچه‌ها را با آنچه قرار است اتفاق بیفتد، آشنا کنید.

به عنوان مثال به شاگردتان بگویید قرار است یک تمرین حل کنند. برای حل این تمرین باید اول فایل صوتی را به دقت گوش کند. در مرحله بعدی باید هرچیزی را که شنیده است روی کاغذ بنویسد. در نهایت باید از روی متن خود بخواند. یعنی باید تمام مراحل را با دقت برای او توضیح دهید.

توضیح دادن فعالیت‌های کلاسی، کمک می‌کند تا شاگردتان دچار اضطراب نشود و بتواند به راحتی از پس حل کردن تمرین‌ها بربیاید.

تدریس خصوصی زبان به کودکان

6.فعالیت‌ها را ساده و کوتاه کنید

یکی از چالش‌ها آموزش به بچه‌ها این است که دامنه توجه آنها کوتاه است. برای مقابله با این موضوع باید درس‌ها و فعالیت‌ها را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید.

از طرفی برای انجام فعالیت‌ها باید محدوده زمانی تعیین کنید. به جای فعالیت‌های طولانی و خسته‌کننده، فعالیت‌های کوتاه و ساده با تعداد بیشتر در نظر بگیرید. یادتان باشد که بین انجام فعالیت‌ها، حتما به آنها استراحت بدهید.

7.از والدین کمک بگیرید

مواجه شدن با بعضی از رفتارهای کودکان ممکن است در توان شما نباشد. بنابراین قبل از شروع کلاس از والدین بخواهید که در صورت امکان، در کنار کودکشان حضور داشته باشند. از آنها بخواهید که در صورت عصبانی و ناراحت شدن فرزندشان، به آرام کردن او کمک کنند.

همچنین می‌توانید برای حل کردن تکالیف هم از والدین بخواهید که کمک کنند. تشویق کردن و ایجاد انگیزه توسط والدین در کودک هم می‌تواند به سرعت پیشرفت شاگرد شما کمک کند.

چگونه در زمینه تدریس خصوصی زبان موثرتر عمل کنیم؟

8.از طیف وسیعی از منابع استفاده کنید

به عنوان بهترین معلم زبان برای آموزش دادن به کودکان، باید خلاق باشید. از هرچیزی که می‌توانید به عنوان منبع آموزشی استفاده کنید.

مثلا برای آموزش لغات از اشیا و تصاویر کمک بگیرید. برای آموزش تلفظ آواز بخوانید و آهنگ پخش کنید. حتی می‌توانید برای حل تمرین یا امتحان گرفتن از بازی‌ها کمک بگیرید.

استادبانک چطور به معلم‌های خصوصی زبان کمک می‌کند؟

برای اینکه بتوانید در تدریس زبان خصوصی به کودکان حرفه‌ای شوید، باید تجربه کسب کنید. برای این کار باید شاگردهای زیادی پیدا کنید. استادبانک یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین شبکه‌های تدریس خصوصی در کشور است که می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

برای اینکه بتوانید شاگردهای خصوصی زبان پیدا کنید، کافیست به قسمت عضویت اساتید در استادبانک سر بزنید. بعد از تکمیل اطلاعات،  بارگزاری مدارک و مصاحبه تلفنی، می‌توانید به جمع اساتید زبان بپیوندید.

همچنین می‌توانید تمام سوالات و نظرات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شماست.