مقالات معلم خصوصی

روش خلاقانه استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان انگلیسی

استادبانک نویسنده
467 0
03 اسفند 1401
روش خلاقانه استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان انگلیسی

اگر شما هم معلم خصوصی زبان هستید، حتما این موضوع برایتان چالش‌برانگیز است: درگیر کردن شاگردتان در کلاس خصوصی.

البته این درگیر کردن فقط شامل کلاس درس نیست. بلکه ایده‌آل شما به عنوان معلم خصوصی این است که شاگردتان، خارج از کلاس هم درگیر زبان باشد. یکی از بهترین راهکارها برای بالا بردن سطح تعامل افراد با زبان انگلیسی، گوش کردن به پادکست است. استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان مزایای زیادی دارد. مثلا می‌تواند به تقویت مهارت شنیداری کمک کند. علاوه بر این، برای گسترده‌تر کردن دایره لغات و بهبود مکالمه هم مفید است. اما چطور باید به سراغ استفاده از پادکست بروید؟ در این مقاله به شما توضیح می‌دهیم.

استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان انگلیسی چه مزایایی دارد؟

پادکست‌ها به دلایل مختلفی برای یادگیری زبان عالی هستند. مثلا اینکه اگر از پادکست در کلاس خصوصی استفاده کنید، فضای کلاس برای شاگرد جذاب‌تر می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از پادکست، این موارد هستند:

 • پادکست‌ها به جای مکالمه‌های ساختگی و بی‌محتوا که معمولا در سی‌دی‌های آموزشی پیدا می‌شوند، مکالمات واقعی دارند. بنابراین شاگرد شما می‌تواند مطالب و مفاهیم کاربردی و به درد بخور در این مکالمه‌ها یاد بگیرد.
 • امروزه پادکست‌ها تنوع بسیار زیادی دارند. با انواع موضوع‌ها و انواع لهجه‌ها. بنابراین شاگرد شما می‌تواند در حوزه مورد علاقه خود پادکست پیدا کند و با کمک آنها روی لهجه و مکالمه خود کار کند.
 • گوش کردن به پادکست، کار سختی نیست! یکی از مهم‌ترین مزایای پادکست این است که می‌توانید داخل باشگاه، مطب دکتر، هنگام رانندگی یا هر موقعیت دلخواه دیگری،‌ آنها را گوش کنید.
 • جالب و جذابند. پادکست‌ها طوری ساخته می‌شوند که برای مخاطبان‌شان جذاب باشند. بنابراین باعث برانگیخته شدن حس کنجکاوی مخاطب می‌شوند.
 • باعث تقویت مهارت مکالمه، شنیداری، گرامر و دایره لغات و اصطلاحات می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت استفاده از پادکست مزایای زیادی برای تقویت زبان انگلیسی شاگرد خصوصی شما دارد و سرعت پیشرفت او را چند برابر بالاتر می‌برد.

برای اطلاعات بیشتر:

گواهینامه هایی که یک معلم خصوصی زبان می تواند دریافت کند

با چه روش‌هایی می‌توان از پادکست در کلاس زبان استفاده کرد؟

اگر معلم خصوصی زبان هستید، خیلی مهم است که بتوانید تکنیک‌های آموزشی خود را به درستی اجرا کنید. مثلا باید بدانید که چطور با کمک پادکست به پیشرفت شاگردتان کمک کنید. در اینجا چهار روش برای استفاده از پادکست در کلاس را توضیح می دهیم:

 • از پادکست به عنوان بخش شنیداری کلاس استفاده کنید (Listening)
 • یک پادکست به عنوان بخش مکالمه کلاس درست کنید (Speaking)
 • برای پادکست‌ها تکلیف اختصاص دهید
 • پادکست را به عنوان یک فعالیت مکمل توصیه کنید

در ادامه هرکدام از این روش‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم.

کلاس خصوصی زبان انگلیسی

استفاده از پادکست برای بخش شنیداری کلاس زبان

یکی از بخش‌های مهم هر کلاس زبان، بخش شنیداری یا همان ‌Listening  است. استفاده از پادکست در همین بخش می‌تواند یک جایگزین عالی برای درس‌های سی‌دی زبان باشد. می‌توانید یک پادکست کوتاه پیدا کنید یا هربار بخش‌های کوتاه از یک پادکست بلند را در کلاس پخش کنید.

پادکست ساختن در کلاس خصوصی زبان

یک روش جالب و خلاقانه دیگر این است که سر کلاس پادکست بسازید. شاید در نگاه اول این کار کمی سخت به نظر برسد. اما به مرور تاثیر فوق‌العاده‌ای در سرعت یادگیری و پیشرفت دانش‌آموزتان دارد. برای ساختن پادکست، می‌توانید موضوعات مختلفی در نظر بگیرید. مثلا این موارد:

 • اتفاقات روز جهان: صحبت کردن در مورد وقایع و اتفاقاتی که در اخبار می‌خوانید می‌تواند یک بحث جالب برای پادکست باشد.
 • فرهنگ: به چالش کشیدن یک فرهنگ یا آداب و رسوم و نظر دادن درباره آنها هم، یکی دیگر از موضوعات جالب ساختن پادکست در کلاس زبان است.
 • مصاحبه: می‌توانید با دانش‌آ‌موزتان مصاحبه کنید و از او درباره گذشته یا آینده‌اش بپرسید.
 • فیلم، موسیقی یا کتاب: یکی دیگر از بحث‌های جذاب برای ساختن پادکست، صحبت درباره یک فیلم یا کتاب است.

بنابراین می‌توانید یک بحث جذاب پیدا کنید و با صحبت کردن درباره آن، پادکست بسازید. این کار به بهبود مهارت مکالمه و تلفظ دانش‌آموزتان کمک می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر:

۷ مورد برای شروع تدریس خصوصی زبان انگلیسی آنلاین که باید بدانید

پادکست زبان

تکلیف دادن از پادکست

اگر فرصت کافی برای گوش دادن به پادکست سر کلاس ندارید، می‌توانید از شاگردتان بخواهید یک پادکست خاص را گوش کند و بخش‌هایی از آن را به عنوان تکلیف خلاصه کند. این کار به مهارت شنیداری او کمک ویژه‌ای می‌کند.

معرفی پادکست به شاگرد خصوصی

یکی دیگر از کارهایی که در ارتباط با پادکست می‌توانید انجام دهید، پیدا کردن پادکست و معرفی آنها به شاگردتان است. سعی کنید متناسب با سطح و علاقه شاگردتان، پادکست‌هایی پیدا کنید و برای او بفرستید.

چه کسی بهترین معلم زبان انگلیسی است

چطور به عنوان معلم خصوصی زبان شاگرد پیدا کنیم؟

حتما می‌دانید که در سال‌های اخیر تعداد متقاضیان آموزش زبان بیشتر و بیشتر شده است. اما گاهی وقت‌ها پیدا کردن شاگرد خصوصی کار ساده‌ای نیست. استادبانک بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در کشور است. با کمک استادبانک می‌توانید خودتان را به عنوان معلم خصوصی زبان به خوبی معرفی کنید و با شاگردهای خصوصی زیادی آشنا شوید. کافیست به قسمت عضویت اساتید بروید و یک پروفایل رایگان بسازید.

همچنین می‌توانید تمام سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. برای این کار شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ پاسخگوی شما است.