مقالات معلم خصوصی

5 نکته درباره استفاده از ویدئو در تدریس خصوصی زبان انگلیسی

استادبانک نویسنده
399 0
05 اسفند 1401
5 نکته درباره استفاده از ویدئو در تدریس خصوصی زبان انگلیسی

جهان امروز جهان تکنولوژی و ارتباطات است. به همین دلیل خیلی مهم است که اگر یک معلم خصوصی زبان هستید، بتوانید از تکنولوژی به بهترین شکل استفاده کنید. مثلا یکی از بهترین ابزارهای آموزشی در دنیای امروز، ویدئو است. اما همه ویدیو‌ها نمی‌توانند برای آموزش تاثیرگذار باشند. باید بدانید که چطور می‌توانید از ویدیو استفاده کنید تا به نتیجه دلخواهتان در کلاس برسید. مثلا چه نوع ویدیوهایی به درد شاگردتان می‌خورد یا اینکه چطور باید پخش ویدئو را جذاب کنید. در این مقاله نکته‌های مهمی برای پخش ویدیو می‌خوانید.

چطور از ویدیو برای آموزش زبان انگلیسی استفاده کنید؟

می‌دانید بهترین راه برای یادگیری چیست؟ اینکه بتوانید موضوع درس را تا جایی که می‌توانید جذاب‌تر کنید. اکثر افراد دیدن ویدیو را جذاب‌تر از خواندن یک متن یا گوش دادن به آن می‌دانند. بنابراین اگر یک مفهوم درسی را با کمک ویدیو به دانش‌آموزهایتان یاد دهید، احتمال اینکه آن مفهوم را بهتر و دقیق‌تر به خاطر بیاورند، بیشتر است.

اما یادتان باشد که نحوه استفاده از ویدیو در آموزش زبان هم مهم است. حتی اینکه چطور ویدیویی انتخاب کنید یا بسازید هم اهمیت دارد. همه ویدیو‌ها جنبه آموزشی و موثر ندارند. بنابراین در ادامه نکته‌هایی درباره نحوه استفاده از ویدیو در کلاس زبان به شما می‌گوییم تا به عنوان معلم خصوصی زبان بتوانید از این ابزار بهتر استفاده کنید.

مشاهده سایر مهارت‌ها: روش خلاقانه استفاده از پادکست زبان انگلیسی در کلاس 

نکته اول: هماهنگی ویدیو با برنامه آموزشی

اگر کمی در یوتیوب یا آپارات بچرخید، به احتمال زیاد هزاران ویدیو آموزشی مرتبط با زبان پیدا می‌کنید. خیلی وسوسه می‌شوید که از ویدیوهای مختلف استفاده کنید. اما باید سعی کنید منطقی و براساس واقعیات انتخاب کنید.

مثلا اگر یک ویدیو با سطح بالا انتخاب کنید، ممکن است شاگرد شما احساس کند هیچ چیز بلد نیست! بنابراین باید ویدیوهایی را انتخاب کنید که با سطح آموزشی شاگرد شما هماهنگ باشند. مثلا شاگردتان در انتهای ویدیو بتواند حداقل 3 تا از شخصیت‌های اصلی ویدیو را شناسایی کند. پس حتما موضوع هماهنگ بودن ویدیو، با برنامه و سطح دانش‌آموزتان را در نظر بگیرید.

چگونه در زمینه تدریس خصوصی زبان موثرتر عمل کنیم؟

نکته دوم: همراهی با پخش ویدیو

شما به عنوان معلم خصوصی از ویدئو نباید فقط برای گذراندن زمان استفاده کنید! یعنی قرار نیست فقط به صرف پخش کردن یک ویدیو اتفاق خاصی بیفتد. به عنوان معلم باید با پخش ویدیو همراهی کنید. مثلا در جاهای خاصی از ویدیو سوال بپرسید. پخش را متوقف کنید و درباره موضوع بحث راه بیندازید. از شاگردتان بخواهید که درباره آنچه که فهمیده است، صحبت کند.

استفاده از ویدئو در کلاس زبان

نکته سوم: هدف‌گذاری قبل از پخش ویدیو

یک راه خوب برای شروع پخش ویدیو این است که یک سکانس از اول آن را نشان دهید و بگویید که قرار است برای این قسمت از درس، ویدئو تماشا کنید. سپس برای اینکه توجه دانش‌آموزتان بیشتر جلب شود، یک هدف تعیین کنید. مثلا بگویید در آخر ویدیو باید به یک یا دو سوال اصلی جواب دهد!

هدف‌گذاری قبل از پخش ویدیو هم به جلب توجه بیشتر دانش‌آموزتان کمک می‌کند و هم می‌توانید بفهمید که شاگرد شما در کدام بخش‌ها بیشتر ضعف دارد.

مشاهده سایر آموزش‌ها: مهارت‌های مورد نیاز یک معلم خصوصی زبان چیست؟

نکته چهارم: آموزش لغات و اصطلاحات دشوار قبل از پخش ویدیو

همانطور که توضیح دادیم، هدف از پخش ویدیو این است که سطح تعامل و یادگیری شاگرد شما بیشتر شود. برای این کار لازم است که دانش‌آموزتان با موضوع فیلم ارتباط برقرار کند. اگر لغات و اصطلاحات سختی در مکالمات ویدیو وجود داشته باشد، مطمئنا حواس شاگردتان پرت می‌شود.

بنابراین برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است که لغات سخت را از قبل برای او توضیح دهید. به این ترتیب برقراری ارتباط با مفهوم خیلی ساده‌تر می‌شود.

در جلسه اول تدریس خصوصی زبان چه کنیم؟

نکته پنجم: انتخاب ویدیو برای بخش‌های سخت درس

اگر از بهترین اساتید زبان انگلیسی باشید، حتما این تجربه را داشته‌اید و می‌دانید که یادگیری بخش‌هایی از درس برای دانش‌آموزها سخت‌تر از بقیه قسمت‌هاست. زمان شما هم محدود است. این یعنی نمی‌توانید برای همه بخش‌های درس از ویدیو کمک بگیرید.

پس بهتر است قسمت‌های دشوار درستان را با کمک ویدئو پیش ببرید. برای این کار اول ببینید که شاگرد شما در کدام قسمت‌ها ضعیف‌تر است. مثلا یاد گرفتن بخش‌هایی از گرامر ممکن است برای او سخت باشد. پس فقط برای همین بخش‌ها ویدیو پیدا کنید.

یادگیری زبان با ویدئو

برای پخش ویدیو به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

یک نکته مهم و اصلی دیگر برای پخش ویدئو، داشتن تجهیزات مناسب است. مثلا اگر کلاس خصوصی حضوری دارید، باید دستگاهی برای پخش ویدیو داشته باشید. مثلا یک تلویزیون یا لپتاپ.

همچنین باید اینترنت پر سرعت هم داشته باشید. به این دلیل که کیفیت پخش ویدیو با سرعت اینترنت ارتباط مستقیمی دارد. پس حتام این موضوع را در نظر بگیرید.

اگر کلاس خصوصی شما به صورت آنلاین برگزار می‌شود، می‌توانید از نرم‌افزارهایی استفاده کنید که امکان به اشتراک‌گذاری صفحه نمایش را داشته باشند. مثل گوگل میت یا اسکایپ.

در هر صورت، حتما قبل از پخش ویدیو یکبار به صورت امتحانی، پخش آن را بررسی کنید.

برای مشاهده قیمت تدریس خصوصی زبان انگلیسی روی لینک زیر کلیک کنید.

قیمت تدریس خصوصی زبان انگلیسی در استادبانک

استادبانک چطور می‌تواند به معلم‌های زبان کمک کند؟

یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شبکه‌های تدریس خصوصی در ایران، استادبانک است. شما با کمک استادبانک می‌توانید با شاگرد‌های خصوصی زیادی آشنا شوید. همچنین می‌توانید از قیمت‌ تدریس خصوصی با خبر شوید. برای این کار حتما به قسمت عضویت اساتید سر بزنید و یک پروفایل رایگان بسازید.

در مرحله بعدی کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند تا مصاحبه تلفنی انجام شود. در ضمن استادبانک می‌تواند به شما کمک کند که تدریس امنی داشته باشید. می‌توانید مقاله استادبانک چطور امنیت اساتید را تامین می‌کند، بخوانید.

همچنین می‌توانید تمام سوالات خود را از ما بپرسید. فقط کافیست با شماره 02191005343 تماس بگیرید.