چگونه معلم خصوصی شویم؟

چگونه معلم خصوصی کنکور شویم؟

استادبانک نویسنده
2698 0
27 مهر 1401
چگونه معلم خصوصی کنکور شویم

بدون هیچ اغراقی آزمون کنکور مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مقطع تحصیلی هر فرد در دوران نوجوانی‌ به حساب می‌آید که تعیین‌کننده آینده شغلی و زندگی او خواهد بود. موفقیت در کنکور سراسری باعث می‌شود تا دانش‌آموز بتواند با اعتماد به نفس مناسب در رشته تحصیلی مورد علاقه خود تحصیل کند و به همین خاطر آن‌ها باید از همه ابزارهای لازم برای آماده‌سازی جهت کنکور استفاده کنند و معلم خصوصی کنکور بهترین و مناسب‌ترین راه برای یادگیری دروس کنکور و افزایش مهارت تست‌زنی محسوب می‌شود. بسیاری از اساتید دروس مختلف به طور ویژه تمرکز کاری خود را بر مقطع کنکور سراسری قرار داده‌اند و به همین خاطر معلمانی که می‌خواهند به طوری جدی تدریس خصوصی را در پیش بگیرند، حتما تدریس خصوصی کنکور را شروع خواهند کرد.

سوالات زیادی درباره این که چگونه معلم خصوصی کنکور شویم وجود دارد؛ استاد کنکور چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ روش‌های جذب شاگرد به چه صورت است و استادبانک به عنوان پلتفرم تدریس خصوصی در منزل چه کمکی می‌تواند کند؟ در این مقاله از مجله معلم خصوصی استادبانک، به پاسخ این سوالات و بررسی این که چگونه می‌توانیم یک معلم خصوصی کنکور موفق شویم، می‌پردازیم.

 

مرحله اول: آیا به تدریس درس کنکور علاقه مندید؟ (+ ویژگی های یک استاد خوب کنکور)

تدریس کنکور چالش‌برانگیزترین تجربه تدریس هر استاد به حساب می‌آید و این دو دلیل مهم دارد:

 1. حساسیت آزمون کنکور بسیار شدید است.
 2. حجم دروس بسیار بالاست و مطالعه همه آن‌ها زمان و برنامه‌ریزی معینی را می‌طلبد.

به همین خاطر یک استاد تدریس خصوصی باید حتما علاقه داشته باشید تا در این زمینه کار کند.

برای آن که بدانیم چگونه معلم خصوصی کنکور شویم، آن هم به صورتی که در تدریس خصوصی موفق باشیم، باید نسبت به ویژگی‌ های یک استاد خوب کنکور آگاهی پیدا کنیم. از مهم‌ترین این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد‌:

 • سطح دانش یک استاد کنکور باید بالا باشد و بر جنبه‌های مختلف دروس تسلط یابد.
 • رعایت نظم در برگزاری کلاس‌ها و جدول‌بندی سرفصل‌های تدریس اهمیت بالایی دارد. یک استاد خوب باید بتواند آن را رعایت کند.
 • جدیت در عین خوشرویی لازمه برگزاری کلاس خصوصی است. استاد نباید خوشرو و خوش‌برخورد باشد تا دانش‌آموز بتواند با او ارتباط برقرار کند. در عین حال حفظ جدیت در هنگام تدریس نیز داشته باشد.
 • استاد باید بر حل تمرینات تستی تمرکز داشته باشد. سوالات تشریحی جایی در آزمون کنکور ندارند و با توجه به زمان محدود و حجم زیاد دروس، باید تنها روی سوالات تستی کار کرد.
 • استاد باید روش تدریس خود را با دانش‌آموز و توانایی‌های او هماهنگ کند و البته تلاش کند تا سطح او را ارتقا دهد.

این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا بتوانیم به عنوان یک معلم خصوصی کنکور در کار تدریس موفق شویم.

مرحله دوم: پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک

پیدا کردن سایت های آگهی و پلتفرم تدریس خصوصی مانند استادبانک اولین و مهم‌ترین گام در مسیر جذب شاگرد خصوصی کنکور به شمار می‌آید. هرچقدر هم در کار خود ماهر شوید و همه تخصص‌های لازم برای تبدیل به یک استاد خصوصی موفق را هم دارا باشید، باز هم بدون تبلیغات و معرفی خود به دیگران نمی‌توانید شاگرد خصوصی جذب کنید و این شاید در ابتدا کمی چالش‌برانگیز به نظر برسد.

از سوی دیگر اما دریافت شاگرد خصوصی در استادبانک در صورتی که تمام مراحل ثبت نام را به درستی انجام داده باشید، ساده و آسان است. استادبانک به شما کمک می‌کند تا بتوانید خود را و مهارت‌های تدریسی که دارید را به بهترین شکل ممکن به طیف گسترده‌ای از متقاضیان کلاس کنکور معرفی کنید و به صورت آنلاین یا حضوری برایشان کلاس برگزار کنید.

مرحله سوم: ثبت نام در وب سایت (توضیحات نحوه ثبت نام در استادبانک)

ثبت نام در وب سایت استادبانک

مراحل ثبت نام در وب سایت استادبانک به گونه‌ای طراحی شده تا هم کوتاه باشند، هم بسیار ساده. برای استخدام در استادبانک به عنوان معلم خصوصی به شرح زیر است:

 • روی گزینه عضویت اساتید در صفحه اصلی استادبانک را کلیک کنید.
 • پس از آن تعدادی فرم‌ آنلاین وجود دارد که باید آن‌ها را با دقت پر کنید. این فرم‌ها شامل اطلاعات کلی هویتی، مدرک دانشگاهی، سابقه تدریس، زمینه تدریس، نحوه برگزاری کلاس به صورت آنلاین یا حضوری و غیره می‌شود.
 • مرحله بعد، یک مصاحبه تلفنی است که معمولا از 5 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.
 • جمع‌بندی مصاحبه و فرم‌ها منجر به تعیین ستاره معلم خصوصی در استادبانک که نشان‌دهنده کیفیت آموزش و تجربه اوست، می‌شود(از یک تا 5 ستاره و استاد VIP)
 • در انتها یک وبینار آموزشی با هدف آشنایی اولیه متقاضی با شرایط همکاری استادبانک، شیوه برگزاری کلاس و راه‌های جذب شاگرد نیز برگزار می‌شود.

پس از آن که این مراحل به اتمام رسید، حالا استاد می‌تواند به عنوان یک معلم خصوصی کنکور فعالیت خود را در استادبانک آغاز کند.

مرحله چهارم: تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و صفحه استاد در وب سایت

نسل جدید نوجوانان از همان دوران کودکی با اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی رشد کرده‌اند و به همین خاطر نمی‌توان از تاثیر قابل توجه سوشال مدیا بر زندگی امروزه ما و آن‌ها گذشت. تولید محتوا در شبکه های اجتماعی و صفحه استاد در وب سایت استادبانک یک قدم مثبت و مهم در راستای شناخت بیشتر نوجوانان امروزی، معرفی توانایی‌های خود به آن‌ها و ایجاد یک تعامل و ارتباط مثبت به شمار می‌آید.

تعامل میان شاگرد و استاد هرچقدر مناسب‌تر و بهتر پیش رود، کلاس‌های تدریس خصوصی کنکور نیز بهره‌وری بالاتری خواهند داشت. در واقع بخشی از روند آموزش در همین تعامل دوطرفته و بی‌واسطه شکل می‌گیرد که تاثیر مثبت آن بر رشد تحصیلی دانش‌آموز انکارناپذیر است. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله “تاثیر کلاس خصوصی چگونه مشخص می شود؟ آیا کلاس خصوصی خوب است؟” را مطالعه کنید.

تولید محتوا در صفحه استاد در وب سایت استادبانک نیز یک روش دیگر در راستای اعتمادسازی و نمایش توانایی‌های تدریس استاد محسوب می‌شود و بسیاری از والدین و دانش‌آموزان در هنگام انتخاب معلم خصوصی کنکور به محتواهای نگارش‌یافته در صفحه استاد توجه می‌کنند.

مرحله پنجم: نکاتی مهم درباره جذب شاگرد و دانش آموز

نکاتی مهم درباره جذب شاگرد و دانش آموز

نمی‌توان بدون انجام هیچ کار ویژ‌ه‌ای جذب شاگرد و دانش‌آموز داشت. فضای کار برای تدریس خصوصی کنکور بسیار گسترده است و هم متقاضیان زیادی برای کلاس خصوصی وجود دارند، هم اساتید متعددی برای تدریس. بنابراین اگر قرار باشد بدانیم که چگونه معلم خصوصی کنکور شویم، باید از روش تبلیغات برای تدریس خصوصی و شناساندن توانایی‌هایی تدریس خود به دانش‌آموزان استفاده کنیم.

آزمون کنکور با این که معمولا قالب یکسانی دارد و تغییرات کمی را در طی سالیان اخیر پذیرفته، اما روش‌های تدریس خصوصی کنکور دائما در حال به‌روزشدن است و به همین خاطر معلم خصصی کنکور باید بتواند دائما سطح دانش تدریس خود را ارتقا دهد تا بتواند در جذب شاگرد موفق باشد. نکات کلیدی تست‌زنی در کنکور نیز یکی دیگر از وظایف پیش روی استاد است که معمولا دانش‌آموزان نیز در انتخاب معلم خصوصی کنکور توجه می‌کنند تا آن استادی که این نکات را بهتر آموزش می‌دهد، برگزینند.

مرحله ششم : گذراندن دروس روش تدریس کنکور

روش تدریس کنکور تفاوت‌های عمده‌ای با سایر مقاطع تحصیلی دارد. حساسیت بسیار بالای این آزمون، سوالات تستی در مقابل سوالات تشریحی که آزمون‌های امتحانات مدرسه را شامل می‌شود و حجم قابل توجه دروس که ده‌ها کتاب را شامل می‌شود و دانش‌آموز باید در یک ماراتن چند ساعته از پس همه آن‌ها برآید، از تفاوت‌های مهم کنکور با سایر امتحانات است که باعث می‌شود روش تدریس متفاوتی را بطلبد.

در ادامه به چهار نکته کلیدی در روش تدریس کنکور می‌پردازیم:

 

انتخاب حوزه تخصصی برای تدریس کنکور

اجازه ندهید این تصور اشتباه که با تدریس در چند درس مختلف می‌توانید درآمد بیشتری داشته باشید، بر شما غالب شود. یک درس را انتخاب کنید و با تمرکز بر آن، بهترین کیفیت تدریس را اراده دهید.

تسلط کامل بر مباحث درس

فراموش نکنید که شما به عنوان معلم خصوصی کنکور، مهم‌ترین مرجع پاسخگویی به سوالات دانش‌آموز درباره دروس هستید. بنابراین همواره تسلط خود را بر مباحث و سرفصل‌های دروس حفظ کنید.

شناخت کافی از سوالات سال های قبل کنکور

سوالات سال‌های قبل کنکور، مهم‌ترین مرجع حل تمرین دروس مختلف به شمار می‌آید و با بررسی آن‌ها متوجه برخی الگوهای ثابت در طراحی سوالات و مباحث مهم می‌شویم. به همین خاطر اگر دانش‌آموز بتواند بر این سوالات تمرکز کند و آن‌ها را تمرین کند، درصد قابل توجهی از سوالات کنکور خود را نیز می‌تواند حل کند.

توجه به شرایط و نیازهای دانش آموز

آزمون کنکور یک مسابقه دو سرعت نیست، بلکه بیشتر مانند دوی ماراتن است. بنابراین علاوه بر توجه به زمان‌بندی و پرهیز از اضافه‌گویی در تدریس، باید به شکل آهسته و پیوسته در مباحث درسی پیش رفت. اگر دانش‌آموز در جایی نیاز به توضیح بیشتر داشت، نباید به سرعت پیش رفت، بلکه تا رفع مشکل و جاافتادن کامل مبحث برای او باید ایستاد و بر آن تمرکز کرد. برخی دانش‌آموزان کندتر و عده‌ای دیگر سریع‌تر درس را یاد می‌گیرند. ارزیابی معلم خصوصی کنکور از توانایی و استعدادهای دانش‌آموز می‌تواند نقش موثری در کیفیت تدریس خصوصی داشته باشد.

 

رعایت این نکات ساده، اما کاربردی می‌تواند نقش موثری در ارتقای کیفیت تدریس خصوصی کنکور استاد شود.

مرحله هفتم : گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک

گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک

دوره اخلاق حرفه ای استادبانک از جمله مزیت‌های برجسته این پلتفرم برای اساتید و دانش‌آموزان محسوب می‌شود. بسیاری از والدین در هنگام انتخاب معلم خصوصی برای فرزند خود، گذراندن دوره اخلاق حرفه ای استادبانک را یکی از ملاک‌های مهم در نظر می‌گیرند و به همین خاطر همواره به اساتید کنکور توصیه می‌شود تا این دوره را بگذرانند.

دوره اخلاق حرفه ای استادبانک در واقع یک مجموعه مفصل شامل یازده درسنامه می‌شود که به استاد کمک می‌کند تا درباره تعامل با دانش‌آموزان و والدینشان بیشتر بیاموزد؛ امری که ظاهرا ساده به نظر می‌رسد، اما در حقیقت کاری دشوار است. ایجاد و شکل‌دهی تعامل بین استاد و شاگرد خود بخشی از فرآیند آموزش محسوب می‌شود و به همین خاطر اهمیت زیادی دارد. اساتیدی که این دوره اخلاق حرفه‌ای را گذرانده باشند، تاثیر آموزه‌های آن را بر کیفیت کلاس‌های خود مشاهده خواهند کرد.

استادبانک، مرجع انتخاب معلم خصوصی کنکور

حال که می‌دانیم چگونه معلم خصوصی کنکور شویم و نکات لازم برای موفقیت در تدریس خصوصی را یاد گرفته‌ایم، نباید از نقش محوری و مهم استادبانک به عنوان دارای بهترین اساتید خصوصی کنکور بگذریم. بهترین خدمات تدریس خصوصی در منزل با بهترین قیمت در استادبانک در کنار امکان انتخاب کلاس‌های آنلاین با اساتید مختلف باعث شده تا این پلتفرم انتخاب اول دانش‌آموزان برای انتخاب معلم خصوصی و اساتید برای تدریس خصوصی باشد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک علاوه بر برترین اساتید دروس مختلف، خدمات متنوع دیگری مانند مشاورین تحصیلی کنکور، مجموعه مقالات آموزشی، روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، بسته‌های معلم خصوصی، بانک نمونه سوالات کنکور و اپلیکیشن استادبانک را نیز به دانش‌آموزان سراسر کشور ارائه می‌دهد.  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره متناسب با شرایط خود و هم چنین اطلاع از هزینه تدریس خصوصی از طریق شماره تماس 91005343 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

 

 

چگونه می‌توان معلم خصوصی کنکور شد؟

بنا به رشته‌ای که تخصص شماست و بر اساس توانایی‌هایتان در آموزش نکات کنکوری در آن درس می‌توانید به عنوان معلم خصوصی کنکور فعالیت کنید و استادبانک هم کمک می‌کند تا بتوانید شاگرد جذب کنید.

 

آیا می‌توان کلاس آنلاین کنکور برگزار کرد؟

به لطف ابزارهای جدید تکنولوژی این مسئله امکان‌پذیر است و استاد می‌تواند از هر جایی که هست، بدون واسطه با دانش‌آموز خود در ارتباط باشد.

نقش کتاب و فیلم‌های کمک‌آموزشی در تدریس خصوصی چیست؟

آن‌ها می‌توانند به عنوان مکمل- و نه جایگزین- تدریس خصوصی مورد استفاده قرار گیرند و به طور کلی از هر راهی که بتوان به دانش‌آموز کمک کرد تا آموزش ببیند، باید استفاده کرد.