مقالات معلم خصوصی

ویژگی های مهم یک معلم خصوصی شیمی خوب

استادبانک نویسنده
2762 0
24 مرداد 1400
معلم شیمی خوب-استادبانک

شیمی از آن درس‌هایی است که یادگیری صد در صد آن بدون کمک یک معلم خوب ممکن نیست. حتی اگر کنکوری نباشید، باز هم نیاز به یک معلم خوب برای یادگیری درس شیمی را حس خواهید کرد. به نظرتان راز معلم محور بودن درس شیمی چیست؟ قضیه این است که یک معلم شیمی خوب، مطالب را به شکلی در اختیار دانش‌آموز قرار می‌دهد که در هیچ کتاب یا سایتی پیدا نمی‌شود.

این که جزوه یک معلم درست و حسابی را در اختیار داشته باشید برای موفق شدن کافی نیست. خواندن جزوه شیمی فلان استاد، تغییر چندانی در نتیجه یادگیری شما ایجاد نمی‌کند. شاید با یادگیری یکی دو تکنیکی که در جزوه نوشته، بتوانید در هر آزمون یکی دو تست بیشتر جواب دهید. اما آیا این یکی دو تست بیشتر در کنکور آزمایشی، بهبود نتیجه نهایی شما در کنکور سراسری را تضمین می‌کند؟

یک معلم خصوصی شیمی خوب چه چیزی به دانش‌آموز ارائه می‌دهد؟

مهم‌ترین توانایی یک معلم خصوصی شیمی خوب، ارائه دید فرا درسی به دانش‌آموز است. با توجه به پیچیدگی مطالب درس شیمی، دانش‌آموز نمی‌تواند صرفا به عنوان یکی از مخاطبان کتاب درسی به آن مسلط شود. البته که اشکال نه از کتاب درسی است و نه از دانش‌آموز. قضیه برمی‌گردد به ماهیت عمیق درس شیمی.

این که دانش‌آموز تک و تنها بنشیند پشت میزش و سعی کند روی همه مطالب کتاب مسلط شود را می‌توان به گیر کردن در باتلاق تشبیه کرد. به این صورت که دانش‌آموز خواندن یک مبحث را شروع می‌کند و بعد می‌رود سراغ جزوه و سایر ابزارهایی که در اختیار دارد. ولی هرچه از ابزارها استفاده می‌کند، به ته مطالعه نمی‌رسد و اگر وسواسی عمل کند، تقریبا هیچ وقت مطالعه یک مبحث برایش تمام شده محسوب نمی‌شود. شیمی خوان‌ها آن چه گفتم را با پوست و گوشتشان درک می‌کنند.

حالا در این اوضاع یک معلم خصوصی شیمی خوب چگونه به کمک دانش‌آموز می‌آید؟ یک معلم شیمی خوب، می‌تواند به دانش‌آموز دید بدهد. بدون کمک معلم، این مطالب کتاب هستند که به دانش‌آموز تسلط دارند. اما یک معلم شیمی خوب، به دانش‌آموز دید فرادرسی می‌دهد. به این ترتیب، دانش‌آموز می‌تواند به مطالب کتاب درسی از بالا نگاه کند و با یک نظر زیر و بم آن را شناسایی کنید.

آن چه که شما برای پاسخ به سوالات شیمی نیاز دارید، خارج از محدوده کتاب درس نیست. دقیقا به همین دلیل است که وقتی معلم سوال را برایتان حل می‌کند و یا خودتان سراغ پاسخنامه می‌روید، می‌بینید که پاسخ سوال آنقدرها هم پیچیده نبوده. همه این قضایا به دید شما نسبت به کتاب مرتبط است. یک معلم شیمی خوب دید شما نسبت به کتاب را اصلاح می‌کند.

پیشنهاد ویژه:

معلم خصوصی شیمی مجرب چه ویژگی‌هایی دارد؟ ویژگی‌های معلم خصوصی شیمی خوب و موفق

یک معلم خصوصی شیمی خوب چه چیزی به دانش‌آموز سال دهمی ارائه می‌کند؟

سال دهم، اولین سالی است که دانش‌آموز از خودش می‌پرسد: “آخه این شیمی هم درس بود که گذاشتند ما بخوانیم؟”. البته این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بچه‌ها از نعمت داشتن یک معلم شیمی کار درست محروم شده باشند. معلم شیمی سال دهم، باید ضمن ارائه دید فرادرسی به دانش‌آموز، او را به درس شیمی علاقه ‌من کند.

بسیاری فکر می‌کنند که از بین معلم‌های سال دهم، کسی کار درست است که به غیر از مطالب درسی این سال، گریزی هم به مطالب سال‌های بعد داشته باشد. این تفکر اشتباه محض است. اگرچه پیش مطالعه و ارائه مطالب ترکیبی بسیار مفید است، اما فاکتوری نیست که بتوان با کمک آن کیفیت معلم شیمی سال دهم را سنجید. کار معلم خصوصی شیمی سال دهم سخت‌تر از این صحبت‌ها است. تدریس موفق شیمی سال دهم به دانش‌آموز، اعتماد به نفس او در درس شیمی را می‌سازد.

بحث دیگری که معلم‌های سال دهم به آن واردند، شناخت ابزارهای عمومی است. یک سری ابزارها هستند، که یادگیری آن‌ها به پایه خاصی مربوط نمی‌شود. برای مثال، یادگیری صد در صد جدول تناوبی محدود به هیچ پایه‌ای نیست. بچه‌ها باید از همان اول به زیر و بم این جدول مسلط شوند. از این دست ابزارهای عمومی در یادگیری درس شیمی کم نیستند. یک معلم خصوصی شیمی کار درست که وظیفه یاد دادن شیمی به دانش‌آموزان سال دهمی را بر عهده گرفته باید این ابزارها را بشناسد و کار با آن‌ها به دانش‌آموزانش یاد دهد.

متاسفانه به دلیل زمان محدود کلاس‌های مدرسه، آموزش کار با این ابزارها نادیده گرفته می‌شود. در حقیقت، معلمی که بتواند در مدت زمان تعیین شده اصل مطالب کتاب را درس دهد کلی هنر کرده. چه برسد به این که بخواهد کار با ابزارهای عمومی را به دانش‌آموزانش یاد دهد و روی اعتماد به نفسش کار کند.

پیشنهاد ویژه:

معلم خصوصی آنلاین یا حضوری در منزل؟ کدام یک مفیدتر است؟

یک معلم خصوصی شیمی خوب چه چیزی به دانش‌آموز سال یازدهمی ارائه می‌کند؟

بچه‌های یازدهمی، کم کم باید درگیر تب و تاب کنکور شوند. یک معلمخصوصی شیمی در پایه یازدهم، مانند یک مربی ورزشی می‌ماند که مشغول گرم کردن شاگردانش پیش از ورود به زمین مسابقه است. معلم‌های شیمی یازدهم، باید ضمن تدرس مطالب کتاب شیمی (2)، نگاهی تمام قد به مطالب شیمی سال دهم و نیم گاهی به کتاب شیمی دوازدهم داشته باشند. شرط موفقیت در کنکور و امتحانات نهایی، این است که تکنیک‎های مورد نیاز برای کسب نتیجه قابل قبول را در سال یازدهم یاد بگیرید. اگر بی‌خبر از همه جا وارد سال دوازدهم شوید و تازه بخواهید تکنیک‌های مطالعه تستی تشریحی را یاد بگیرید، کارتان سخت می‌شود.

یک معلم خصوصی شیمی خوب، می‌داند که باید حین تدریس سال یازدهم، مطالب سال دهم را به تدریج مرور کند و در مواقع نیاز، گریزی به مطالب سال دوازدهم بزند. خیلی از معلم‌ها برای راحت‌تر کردن کار بچه‌ها، یک یا دو مبحث سخت از سال دوازدهم را به طور کلی تدریس می‌کنند. متاسفانه به دلیل زمان کم و تفاوت سطح بچه‌ها در کلاس درس، معلم‌های مدرسه معمولا به تدریس کامل مطالب کتاب درسی اکتفا می‌کنند.

پیشنهاد ویژه:

بهترین معلمان خصوصی کنکوری چه ویژگی‌هایی دارند؟ ویژگی‌های معلم خصوصی کنکور خوب و موفق

یک معلم خصوصی شیمی خوب چه چیزی به دانش‌آموز سال دوازدهمی ارائه می‌کند؟

سال دوازدهم همان سال سرنوشت ساز است. کیفیت تدریس معلم شما در پایه دوازدهم آینده شما را رقم می‌زند. مهم‌ترین ویژگی یک معلم خصوصی شیمی خوب برای تدریس سال دوازدهم، داشتن یک طرح درس منسجم است. ارائه طرح درس به دانش‌آموز کاملا وابسته به تجربه معلم خصوصی شما است. هرچه معلم با تجربه‌تر، طرح درس دقیق‌تر و هرچه طرح درس دقیق‌تر، دانش‌آموز موفق‌تر. حالا شاید از خودتان بپرسید که منظورمان از طرح درس چیست؟

طرح درس، همان چیزی است که آزمون‌های آزمایشی بر اساس آن‌‌ها برنامه‌ریزی می‌شوند. برای مثال ممکن است درس دوم از کتاب شیمی دهم، با فصل سوم کتاب‌های شیمی یازدهم و دوازدهم مرتبط باشد. یک معلم قوی، از این ارتباط‌ها در مقیاس‌های بزرگ و کوچک کتاب درسی آگاه است. جدای از آگاهی، مهم این است که معلم بتواند برنامه آموزشی خود را بر اساس این ارتباط شکل دهد. آن چه در اکثر مدارس رایج است، تدریس جداگانه مطالب پایه و دوازدهم است. در صورت هماهنگی صد در صدی معلم‌ها و ارائه طرح درس ثابت، به کار بستن چنین روشی چندان مشکل ساز نیست، اما معلم‌های مدارس معمولا مستقل از یک دیگر عمل می‌کنند.