مقالات معلم خصوصی

آیا درآمد معلم خصوصی از معلم مدرسه بیشتر است؟

استادبانک نویسنده
866 0
18 بهمن 1401
آیا درآمد معلم خصوصی از معلم مدرسه بیشتر است؟

احتمالا شما هم درباره درآمد شغل معلمی از اخبار یا آشنایان‌تان چیزهای زیادی شنیده‌اید. حقوق معلم‌ها به خصوص در سال‌های اخیر و با توجه به شرایط اقتصادی کانون توجه بسیاری بوده است. اگر به شغل معلمی و تدریس علاقه داشته باشید احتمالا یکی از دغدغه‌های اصلی‌تان حقوق و درآمد این شغل است. اما در این مقاله می‌خواهیم درباره یک موضوع جالب توجه یعنی میزان درآمد یک معلم خصوصی صحبت کنیم. درآمد تدریس خصوصی می‌تواند شگفت‌زده‌تان کند. به طوری که شاید 2 یا 3 برابر یک معلم مدرسه درآمد داشته باشید. با ما همراه باشید تا اطلاعاتتان کامل شود.

حقوق معلم در ایران چقدر است؟

قبل از هرچیز بیایید درباره حقوق و درآمد یک معلم در کشورمان ایران صحبت کنیم. البته می‌دانیم که درآمد معلم‌ها در مقاطع پایه‌های مختلف با توجه به سوابق و میزان تحصیلات آنها تعیین می‌شود. اما به طور کلی می‌دانیم که حقوق معلم‌های استخدام رسمی با توجه به منابع خبری، به طور متوسط بین 6 میلیون تا 9 میلیون تومان در سال 1401 است.

توجه داشته باشید که همانطور که توضیح دادیم این مبالغ براساس نظام رتبه‌بندی معلمان تعیین می‌شود.

درآمد تدریس خصوصی چقدر است؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید درآمد تدریس خصوصی می‌تواند بسیار بیشتر از تدریس در مدرسه یا موسسه‌های خصوصی و دولتی باشد. شاید به این دلیل است که تدریس خصوصی، یک کار حرفه‌ای‌تر و پربازده‌تر به حساب می‌آید. همچنین می‌دانیم که به دلیل رقابت درسی گسترده‌ای که در ایران وجود دارد، خیلی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان با کمک یک معلم خصوصی نتیجه بهتری کسب کند. همین موضوع باعث می‌شود درآمد یک معلم خصوصی، به طور قابل توجهی بیشتر از یک معلم مدرسه باشد.

درآمد معلم خصوصی با توجه به زمینه درسی و میزان تسلط او بسیار متغیر است. اما به طور میانگین می‌توانیم بگوییم که درآمد یک معلم خصوصی در تهران میانگین بین ساعتی 80 هزارتومان تا 1 میلیون و 250 هزار تومان است. در شهرستان هم این عدد بین 60 هزار تومان تا 1 میلیون تومان است.

بنابراین اگر به عنوان مثال میانگین کلاس شما ساعتی 200 هزار تومان باشد، می‌توانید ماهیانه (با احتساب 144 ساعت در ماه) درآمد نزدیک به 30 میلیون تومان داشته باشید. این یعنی تقریبا 3 برابر یک معلم مدرسه!

درآمد معلم خصوصی

مزایا و معایب تدریس خصوصی چیست؟

تا اینجا متوجه شدید که تدریس خصوصی می‌تواند یک راه عالی برای کسب درآمد باشد. علاوه بر اینکه این کار تقریبا یک شغل پاره‌وقت به حساب می‌آید و به همین دلیل می‌تواند شغل دومتان باشد. شما می‌توانید به دانش‌آموزان ابتدایی، متوسطه یا دبیرستانی آموزش دهید. حتی می‌توانید به آموزش زبان بپردازید و معلم زبان شوید که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. یا به عنوان معلم ریاضی مشغول به کار شوید که آن هم شغل پرتقاضایی است.

اما خوب است بدانید که تدریس خصوصی هم مانند هر شغل دیگری مزایا و معایب مخصوص به خودش را دارد. در ادامه به بعضی از مهم‌ترین مزایا و معایب این شغل اشاره می‌کنیم.

مزایای معلم خصوصی بودن

از مهم‌ترین مزایای تدریس خصوصی، انعطاف‌پذیر بودن این شغل است. یعنی شما می‌توانید ساعت کاری‌تان را خودتان تعیین کنید. از طرف دیگر درآمد یک معلم خصوصی، می‌تواند بسیار بالا باشد. پس چه شغل اولتان باشد چه شغل دوم، می‌توانید درآمد خود را چندین برابر کنید. مزایای دیگر تدریس خصوصی این موارد هستند:

 • هیچ هزینه یا سرمایه‌ای برای شروع این شغل نیاز ندارید
 • همیشه تقاضا برای پیدا کردن معلم خصوصی وجود دارد
 • هیچ محدودیتی برای آنچه که می‌توانید به عنوان معلم تدریس کنید وجود ندارد

آیا معلم خصوصی شدن انتخاب خوبی برای مسیر شغلی است؟

معایب معلم خصوصی بودن

در کنار مزایای زیادی که برای شغل معلم خصوصی وجود دارد، چند نکته منفی هم هست که باید به آنها توجه کنید. مهم‌ترین معایبی که در مورد این شغل وجود دارد، این موارد هستند:

 • گاهی ساعت کاری‌تان ممکن است طولانی باشد
 • برای موفقیت باید صبر و پشتکاری زیادی داشته باشید
 • برقراری ارتباط با بعضی از دانش‌آموزان یا والدین آنها ممکن است دشوار باشد

چگونه تدریس خصوصی را شروع کنیم؟

اول به این سوال‌ جواب دهید: آیا شما علاقه‌ای به تدریس کردن دارید؟ اگر جوابتان مثبت است، مطمئن باشید که می‌توانید یک راه خوب برای شروع کردن تدریس خصوصی پیدا کنید. فقط کافیست که برای خودتان یک نقشه راه ترسیم کنید. می‌توانید با این مراحل شروع کنید:

 • مهارت‌ها و زمینه‌های تدریس خود را مشخص کنید
 • فهرستی از بازار هدف خود تهیه کنید
 • تصمیم بگیرید که چطور می‌توانید خدمات خود را بهتر ارائه دهید
 • در مورد قیمت‌گذاری و روش تدریس خود فکر کنید
 • بیمه را در نظر بگیرید
 • در مورد ساختار کسب‌وکار و کسانی که در این شغل فعالیت می‌کنند، تحقیق کنید

6 نکته برای افزایش بازدهی کلاس های خصوصی

شروع تدریس خصوصی

استخدام معلم خصوصی چطور انجام می‌شود؟

شاید یکی از مهم‌ترین معضل‌های معلم‌های خصوصی پیدا کردن شاگرد باشد. درست است که تقاضای زیادی برای تدریس خصوصی وجود دارد و هزاران دانش‌آموز به معلم خصوصی نیاز دارند، اما برای پیدا کردن شاگرد نیاز به کمک دارید. استادبانک محلی است برای پیدا کردن شاگردهای خصوصی که در زمینه‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف نیاز به معلم دارند. اگر در هر یک زمینه‌های تحصیلی مهارت کافی داشته باشید، کارشناسان استادبانک به شما کمک می‌کنند تا شاگرد خصوصی پیدا کنید. فقط کافیست به قسمت عضویت اساتید سر بزنید. همچنین می‌توانید قیمت تدریس خصوصی را اینجا ببینید.

با کمک استادبانک می‌توانید مراحل سخت را هم آسان کنید. مراحلی مثل آشنایی با دانش‌آموز، هماهنگی و برنامه‌ریزی و موضوعات مربوط به پرداخت هزینه کلاس. استادبانک در همه این مراحل همراه شماست.

همچنین برای مشاهده قیمت تدریس خصوصی روی لینک زیر کلیک کنید:

قیمت تدریس خصوصی استادبانک

بیمه معلم خصوصی چطور انجام می‌شود؟

از آنجایی که معلم‌های خصوصی استخدام رسمی سازمان خاصی نیستند، بیمه سازمانی ندارند. مزیتی که شاید بسیاری از معلم‌های مدرسه به غیر از معلم‌های حق‌التدریس از آن بهره‌مند باشند. اما لازم نیست نگران شوید. امروزه روش‌های زیادی برای دریافت حق بیمه وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که شما بیمه خویش‌فرمایی برای خودتان رد کنید. با کمی تحقیق و جستجو حتما می‌توانید اطلاعات بیشتری در خصوص بیمه کردن خودتان بدست بیاورید.

نتیجه اینکه

همانطور که در این مقاله خواندید، درآمد یک معلم خصوصی به مراتب بیشتر از یک معلم مدرسه باشد. همچنین یک معلم خصوصی می‌تواند ساعت کاری‌ آزادتری نسبت به معلم مدرسه داشته باشد. همچنین متوجه شدید که استادبانک بزرگترین پلتفرم معلم خصوصی کشور است که می‌تواند به شما کمک کند با دانش‌آموزان بیشتری آشنا شوید و درآمد بیشتری کسب کنید.

شما می‌توانید تمام سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید. فقط کافیست با شماره 91005343-021 تماس بگیرید.