مقالات معلم خصوصی

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

ملیحه فراهانی نویسنده
61 0
11 تیر 1403
روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی همانند روش خواندن سایر دروس تخصصی و مهم دوران تحصیل است. یعنی باید به صورت عمیق، متمرکز و با تمرین زیاد این درس را مطالعه کرد. البته که مطالعه درس حسابان نمی‌تواند محدود به شب‌های امتحان باشد، زیرا درسی نیست که بتوان آن را در ایام محدود امتحانات عمیق یاد گرفت. حسابان و سایر دروس ریاضی را باید در طول ترم خواند. اما با این وجود در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی، یک سری از تکنیک‌ها و راه‌حل‌ها وجود داشته که چه در طول ترم و چه در شب‌های امتحان کاملاً کاربرد دارد و دانش‌آموز را به هدف نهایی خود یعنی موفقیت در امتحان می‌رساند.

برای مثال استفاده از کلاس معلم خصوصی حسابان یکی از همان روش‌های موثر و ثابت شده‌ای است که هر دانش‌آموزی اگر از آن استفاده کند، می‌تواند قبولی خود را در امتحانات نهایی تضمین نماید. تکنیک‌های موثر دیگری نیز وجود دارد که استادبانک سعی کرده است در این مطلب به آن‌ها اشاره نماید تا راهنمای مناسبی برای شما دانش‌آموزان عزیز باشد.

تکنیک‌های موثر در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

بهتر است با کمک تکنیک‌های پیشنهادی زیر، از شروع ترم با درس حسابان روبه رو شوید. این تکنیک‌ها چه در طول ترم و چه در شب‌های امتحان و برای دروس تخصصی کاملاً کاربردی است. اما با این وجود اگر دانش‌آموزی هستی که تمام وقت مطالعاتی خود را به شب‌های امتحان و دقیقه نود موکول کرده‌ای، با بکارگیری این روش‌ها، تنها می‌توانی نمره قبولی را در امتحان حسابان کسب کنی، اما برای کسب نمره بالا باید در طول ترم درسی مثل حسابان را خوانده و تمرین نمایی. در هر صورت در ادامه به تکنیک‌هایی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در هر زمان برای شما مفید و موثر باشند.

۱.تمرکز بر مباحث مهم در روش مطالعه حسابان

باتوجه به پایه درسی خود، از مباحث مهم و کلیدی حسابان اطلاع پیدا کنید. با کمک معلم کلاس، معلم خصوصی حسابان، اهمیت و تاکید معلم بر توضیح برخی از مباحث و سرفصل‌‌ها و مرور سوالات امتحانی، سرفصل‌ها و دروسی که از لحاظ بارم‌بندی در امتحانات اولویت بالا دارد را مشخص کرده و در طول ترم یا حتی شب‌های امتحان روی یادگیری، مرور و تمرین این مباحث تمرکز کنید.

از مهم‌ترین مباحث حسابان به صورت کلی سرفصل‌های زیر است:

 • اعداد و عملیات عددی:
  • اعداد صحیح، اعشاری، و حقیقی
  • عملیات جمع، تفریق، ضرب، و تقسیم
  • قوانین جبری مانند توان، ریشه، و عبارات ترکیبی
 • توان و ریشه:
  • قوانین توان (ضرب توان، تقسیم توان)
  • ریشه‌های مثبت و منفی، و خصوصیات آنها
 • معادلات و نابرابری‌ها:
  • حل معادلات خطی و غیرخطی
  • نابرابری‌های ابتدایی و مترکب
 • توابع:
  • تابع خطی، مثلثاتی، لگاریتمی، و توابع توانی
  • ویژگی‌های توابع (دامنه، برد، و مقدار مطلق)
 • گراف‌ها:
  • نمودار تابع، مسیر تابع و متناظر با گراف
  • خصوصیات گراف و نقاط برش
 • حدود و پیوستگی:
  • تعریف حد، حدوحد غیر و جواب آن
  • تعریف اینتگرال‌ها و مفاهیم مربوط به آن

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی 

۲. انتخاب بهترین منابع و کتب در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

بارها تاکید کرده‌ایم که مهم‌ترین منبع مطالعاتی هر دانش‌آموزی در هر مقطعی در ابتدا باید کتاب اصلی مدرسه باشد. زیرا منبع همه طراحان سوالات امتحانی برای طرح سوال، کتاب درسی است. پس در زمینه بهترین منبع در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی، در ابتدا بهتر است دانش‌آموز کتاب درسی را باتوجه به اهمیت سرفصل‌ها، مطالعه کند و با خلاصه‌نویسی، کدگذاری در حاشیه کتاب و حل تمرینات آن یک ذهنیت مناسب نسبت به درس پیدا نماید.

سپس برای درک بیشتر و تمرین سوالات چالشی به سراغ کتب کمک آموزشی برود. برای انتخاب کتب کمک آموزشی نیز بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

۱.محتوای کتاب‌های کمکی درجه سختی متفاوتی دارند. برخی تنها کتاب حل تمرین و تست بوده و برخی دیگر درسنامه‌های جامعی نیز دارند. بهتر است کتابی را انتخاب کنید که در ابتدا متناسب با سطح ریاضی شما بوده و سپس شامل یک درسنامه جامع باشد. در واقع بتواند تکمیل‌کننده توضیحات کتاب اصلی باشد.

۲.کتابی که انتخاب می‌کنید باید بعد از درسنامه، برای درک بهتر مثال‌های فراوان داشته و همچنین تمرینات تشریحی و تستی با درجه سختی متفاوت نیز در پایان هر فصل ارائه داده باشد.

۳.کتابی که انتخاب می‌کنید قرار نیست شما را برای شرکت در المپیاد ریاضی آماده کند، بلکه قرار است درک و سطح شما را برای پاسخ به سوالات امتحانی بالا ببرد. بنابراین نباید چیزی متفاوت از کتاب درسی باشد، از حاشیه و محتواهای پراکنده به دور بوده و توضیحات آن شفاف بوده و بیانی ساده داشته باشد. این کتاب قرار نیست شما را به چالش کشیده و توانایی‌های‌تان را زیر سوال ببرد. قرار است این کتاب مکمل خوبی در جهت یادگیری‌های قبلی شما باشد.

باتوجه به این توضیحات از بهترین کتب حسابان پایه برای یادگیری و تمرین بیشتر می‌توان به کتاب‌های زیر اشاره کرد:

کتاب شب امتحان حسابان ۱ برای دانش‌آموزان پایه یازدهم از انتشارات خیلی سبز

کتاب شب امتحان حسابان ۱ – یازدهم ریاضی نوشته‌ی محمدجواد نوری و امیر زراندوز، شامل چندین آزمون، درس‌نامه، مشاوره و پاسخ‌نامه‌ی تشریحی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا از امتحانات این درس سربلند و با نمره‌ی عالی بیرون بیایند.

کتاب مورد نظر از چهار بخش آزمون‌های نوبت اول، آزمون‌های نوبت دوم، پاسخ‌نامه‌ی تشریحی آزمون‌ها و درس‌نامه‌ی کامل شب امتحانی تشکیل شده است.

کتاب ماجراهای من و درسام؛ حسابان پایه ۱ – پایه یازدهم از انتشارات خیلی سبز 

کتاب ماجراهای من و درسام؛ حسابان ۱ – پایه یازدهم نوشته‌ی مصطفی دیداری، دربردارنده‌ی درس‌نامه، نمونه سؤالات امتحانی و نمونه سؤالات آزمون‌های آزمایشی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا این درس را بهتر یاد بگیرند و در آزمون‌ها نمره خوبی به دست آورند.

کتاب نردبام حسابان و ریاضیات پیشرفته – جامع

اگر به‌ دنبال یک کتاب جامع و کامل برای یادگیری عمیق دروس ریاضی و حسابان هستید، کتاب نردبام حسابان و ریاضیات پیشرفته – جامع تألیف مهرداد کیوان، حسین شفیع زاده و سید محمدصالح ارشاد بهترین انتخاب برای شما است. این کتاب شامل ریاضیات ۱، حسابان ۱ و حسابان ۲ است.

برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونیم؟

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

۳. بهترین انتخاب‌ها برای تسلط در روش مطالعه حسابان یازدهم و دوازدهم

در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی، بعد از مشخص کردن مباحث و نکات کلیدی و انتخاب بهترین منبع مطالعاتی، می‌توان با یک سری تکنیک و فن‌های مناسب، به تسلط بالایی در حسابان رسید. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر است:

 • معلم خصوصی حسابان روشی تضمین شده برای موفقیت در این درس 

ریاضیات به دلیل ماهیت مفهومی خود همانند دروس حفظی نیست که بتوان به تنهایی به درک کامل مفاهیم آن رسید. همراهی یک آموزش‌دهنده خوب می‌تواند مسیر یادگیری را برای‌تان راحت‌تر نماید. معلم مدرسه به دلیل محدودیت در تایم کلاس، تعداد بالای دانش‌آموزان و سایر عوامل حواس‌پرتی نمی‌تواند در حد یک کلاس خصوصی برای شما وقت بگذارد. اما کلاس خصوصی مختص به شما است، آموزش‌ها، توضیحات و منابع تدریس معلم متناسب با نیازها و نقاط ضعف شما انتخاب می‌شود.

مهم‌تر از همه معلم خصوصی نوع آموزش، نحوه توضیح مفاهیم و تدریس را متناسب با میزان سطح و درک شما پیش می‌برد. به طور مثال اگر لازم باشد برای تسلط بیشتر‌تان بر مباحث، مثال‌های فراوانی‌ زده یا سوالات تشریحی بسیار حل می‌کند و این نکته مهم‌ترین مزیت کلاس معلم خصوصی حسابان است.

منعطف بودن ساعات برگزاری کلاس طبق برنامه زمانی شما، برگزاری کلاس به صورت تدریس خصوصی آنلاین یا حضوری به منظور حفظ زمان و هزینه شما بابت حذف مسیر رفت و آمد، برقراری ارتباط مناسب با معلم و بالا رفتن اعتماد به نفس شاگرد در یادگیری دروس به دلیل آموزش مناسب از دیگر مزیت‌های کلاس معلم خصوصی است.

بنابراین شما می‌توانید چه در طول ترم و چه در شب‌های امتحان با انتخاب معلم خصوصی در چند جلسه آموزشی، به تسلط مناسبی از مباحث مهم حسابان رسیده و با آمادگی بالا در امتحان شرکت کنید.

مهم ترین فواید و مزایای معلم خصوصی

 • کمک از روش پومودور و مدیریت زمان برای کاهش حواس‌پرتی

یکی از دلایلی که دانش‌آموزان یادگیری و مطالعه درس حسابان یا سایر دروس خود را به دقیقه نود و شب امتحان موکول می‌کنند، نداشتن عادت مطالعاتی و مشکل بزرگ اهمال‌کاری‌ است. اهمال‌کاری باعث می‌شود که آن‌ها دائماً به خود گفته که هنوز برای یادگیری وقت داشته و فرآیند یادگیری را به تعویق می‌اندازند.

یکی از بهترین راهکارها که با تمرین آن می‌توان به مرور این عادت اشتباه را در خود کمرنگ و از بین برد، تکنیک پومودور است. با این تکنیک دانش‌آموز فقط ۲۵ دقیقه لازم است تمرکز کرده و مطالعه خود را شروع کند. اما وقتی در جریان مطالعه قرار گیرد، کم کم حوصله و تمرکز لازم را برای خواندن به دست می‌آورد. در این روش دانش‌آموز ۲۵ دقیقه تمرکز کامل و سپس یه استراحت کوتاه و مجدد ۲۵ دقیقه دیگر برای مطالعه وقت می‌گذارد. به همین ترتیب این فرآیند ادامه پیدا کرده تا دانش‌آموز بتواند به طور کامل کتاب خود را تمام کند.

بنابراین برای شروع یادگیری می‌توان از این تکنیک‌های موثر جهت پیش‌بردن اهداف آموزشی خود استفاده کرد.

 • خلاصه‌نویسی و یادداشت برداری برای مرور در شب امتحان

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعاتی که می‌تواند در زمان شما صرفه‌جویی کرده و در شب‌های امتحان بهترین منبع برای مرور مطالب کلیدی امتحان باشد، خلاصه‌هایی بوده که شما در طول ترم و در زمان مطالعه خود از مباحث پراهمیت برداشته‌اید.

در اولین مرحله مطالعه، با کمک هایلایت کردن نکات کلیدی، کدگذاری در حاشیه کتاب، نوشتن خلاصه‌ای از مبحث، کشیدن نمودار و جدول برای مباحث مرتبط یا آماده کردن جدول فرمول‌ها، این لطف را به خود می‌کنید که در زمان مرور دوم، انرژی و وقت‌تان را حفظ کرده و تنها به سراغ همین مطالب دسته‌بندی شده مهم بروید.

بهترین تکنیک‌های خلاصه‌برداری

 • حل نمونه سوالات امتحانی سال‌های پیش برای جمع‌بندی و مرور نهایی 

در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی و در شب امتحان، تنها سه عامل می‌تواند برای موفقیت بالای شما تاثیر‌گذار باشد.

 • عامل اول: کلاس معلم خصوصی در یک یا چند جلسه برای رفع نقاط ضعف‌‌ خود
 • عامل دوم: خلاصه‌برداری و دسترسی به مفاهیم کلیدی و مهم حسابان، مرور و تمرین آن‌ها 
 • عامل سوم: حل تعدادی زیادی از نمونه سوالات امتحانی حسابان

عامل سوم یکی از بهترین منابع برای مرور آنچه تاکنون خوانده و تمرین کرد‌ه‌اید، می‌باشد. در ضمن هر سال تعدادی از سوالات امتحانی تکرار سال‌های قبل بوده و تمرین این نمونه سوالات باعث می‌شود که در جلسه امتحان، سوالات مشابه را راحت‌تر و بهتر پاسخ دهید. بنابراین از فرصت شب امتحان استفاده کرده و تا جایی که وقت است نمونه سوالات دوره‌های قبل را حل کنید.

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

نقش استادبانک و میزان موفقیت دانش‌آموز در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

تمام آنچه که در این مقاله توضیح داده شد، تکنیک‌هایی می‌باشد که برای هر درسی فارغ از ماهیت آن (مفهومی یا حفظی) یا فارغ از زمان آن ( در طول ترم یا شب‌های امتحان) می‌تواند کاربردی باشد. در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی، استادبانک و اساتید تدریس خصوصی این مجموعه نیز می‌توانند نقش مهمی داشته باشند.

استادبانک و تیم آن با معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی، تدریس خصوصی حسابان، با کیفیت بالای تدریس مدرسین و همچنین پیگیری و همراهی تیم پشتیبانی، مسیر یادگیری و رسیدن به تسلط در حسابان و ریاضیات را برای‌تان هموار می‌‌کنند.

به این منظور می‌توانید به آدرس www.ostadbank.com مراجعه کرده و از صفحه معلم خصوصی حسابان و سوابق تدریس اساتید این درس به همراه نظرات شاگردان قبلی ایشان دیدن کنید. در نهایت با کمک کارشناسان این مجموعه، نزدیک‌ترین استاد به بودجه مورد نظر خود و سایر معیارها‌ی‌تان را انتخاب و درخواست نمایید. مسیر یادگیری ریاضیات می‌تواند لذت‌بخش باشد اگر انتخاب مناسبی داشته باشید.