مقالات معلم خصوصی

برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟

ملیحه فراهانی نویسنده
74 0
11 تیر 1403
برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟

کنکور یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های تحصیلی هر دانش‌آموزی محسوب می‌شود. گویی همه تلاش‌ها، زحمت‌ها و دستاوردهایی که دانش‌آموز تا این مرحله از تحصیل کشیده یا به دست آورده، در این ماراتن مهم به نمایش می‌گذارد. در این امتحان سرنوشت‌ساز یکی از مهم‌ترین و چالشی‌ترین دروس نیز درس ریاضی و مشتقات آن حسابان و هندسه است. برای موفقیت در این دروس، دانش‌‌آموزان دائماً در حال یادگیری، تمرین و تست منابع مختلف هستند. قطعاً در این زمینه این سوال که برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟ از مهم‌ترین دغدغه‌های ذهنی هر کدام از دانش‌آموزان کنکوری به حساب می‌آید. سوالی مهمی که می‌توان با کمک معلم خصوصی ریاضی، معلم خصوصی حسابان به آن پاسخ داد. زیرا ایشان با تجربه‌ای که در تدریس این دروس دارد، می‌تواند بهترین راهنما در این زمینه باشد.

در این مقاله نیز با نکاتی که به آن اشاره شده است، استادبانک سعی کرده بهترین منابع و کتب معتبر را به همراه برخی از تکنیک‌های مطالعاتی به شما دانش‌آموزان عزیز معرفی کند تا راهنمای مناسب و جامعی برای‌تان باشد.

ویژگی‌های بهترین منابع ریاضی کنکور

بهترین کتاب ریاضی کنکور باید متناسب با هر دانش‌آموز کنکوری باشد و متناسب با نیازهای درسی او، در واقع موارد زیر، از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کتاب ریاضی پایه کنکور است:

 • ساختار واضح و منظم: کتاب باید یک ساختار منطقی داشته باشد که درس‌ها و مباحث به ترتیبی که به رشد تدریجی دانش آموزان کمک می‌کند، ارائه شود.
 • توضیحات واضح و دقیق: توضیحات داخل کتاب باید واضح و دقیق باشند تا دانش‌آموزان بتوانند مباحث را به راحتی درک کنند و به سوالات خود پاسخ دهند.
 • تمرینات و مسائل متنوع: کتاب باید شامل تمرینات و مسائل متنوعی با درجه سختی متفاوت باشد تا دانش‌آموزان بتوانند مهارت‌های مختلف را پرورش دهند و درک خود را از مباحث تقویت کنند.
 • پاسخ‌های کامل و توضیحات مربوطه: باید پاسخ‌های کامل به تمرینات در کنار توضیحات مربوطه وجود داشته باشد تا دانش‌آموزان بتوانند از این پاسخ‌ها برای یادگیری بهتر استفاده کنند.
 • بروزرسانی و تطبیق با مشخصات کنکور: کتاب باید با توجه به مشخصات و نیازهای آخرین فرمت کنکور طراحی شده باشد و همچنین با توجه به تغییرات در مباحث ریاضی، به روزرسانی شود.
 • استفاده از منابع معتبر: نویسنده یا تیم تدوین کننده کتاب باید از منابع معتبر و پژوهشی برای تدوین مطالب استفاده کنند تا اطمینان داشته باشند مطالب داخل کتاب دارای صحت و دقت کافی هستند.
 • تنوع روش‌های آموزشی: کتاب باید از تنوع در روش‌های آموزشی استفاده کند تا به نیازهای مختلف دانش‌آموزان پاسخ دهد (مثلاً توضیحات متنی، نمودارها، تصاویر توضیح دهنده و …)
 • قابلیت استفاده آسان: کتاب باید دارای طراحی و چیدمانی باشد که استفاده از آن برای دانش‌آموزان آسان بوده و آن‌ها را از خستگی و بی‌حوصلگی در طول مطالعه محافظت کند.

روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

باتوجه به این توضیحات در ادامه بر برخی از برترین منابع ریاضی و حسابان کنکور اشاره کرده‌ایم:

بهترین منابع ریاضی و حسابان کنکور از پایه

در پاسخ به سوال برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟ باید بگوییم که باتوجه به ویژگی‌هایی که در مورد بهترین منابع توضیح‌ داشته شد، این کتب کمک آموزشی که در ادامه معرفی کرده‌ایم، جزو بهترین منابعی مطالعاتی برای ریاضی و حسابان کنکور شناخته شده‌اند:

کتاب حسابان و ریاضی هرکول آریان حیدری از انتشارات راه اندیشه

یکی از بهترین کتاب‌های کمک درسی برای مطالعه ریاضی، کتاب هرکول ریاضی تجربی و حسابان آریان حیدری راه اندیشه است. کتاب‌های دوجلدی هرکول ریاضی تجربی و حسابان آریان حیدری، مباحث و تست‌های ریاضی تجربی و بخش‌های مخصوص رشته ریاضی (از جمله حسابان، هندسه، آمار و احتمال) را پوشش می‌دهند. این کتاب به ویژه برای دانش‌آموزانی که به دنبال یک منبع جامع و کامل برای مرور و تقویت مفاهیم پایه ریاضیات هستند، مناسب است.

ویژگی‌های این کتاب:

پوشش جامع مفاهیم: کتاب حسابان و ریاضی هرکول شامل یک بررسی جامع از مفاهیم مختلف ریاضیات پایه کنکور می‌باشد که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تمامی مباحث را مرور و درک کنند. محتوای کتاب مطابق با جدیدترین ویرایش‌های کتاب درسی است.

توضیحات واضح و ساده: نوشتار و توضیحات این کتاب به طور کلی واضح و ساده و برای دانش‌آموزان قابل درک است.

تمرینات و مثال‌های متنوع: کتاب شامل تمرینات و مثال‌های متنوعی است که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مهارت‌های مختلف خود را تقویت کنند. شامل تست‌های تالیفی، نمونه سوالات کنکور به همراه پاسخ‌نامه تشریحی می‌باشد.

درسنامه کتاب شامل چهار باکس با توضیحات زیر است:

 • باکس آموزش نکته: نکات مهم تستی و مباحث درسی
 • باکس تذکر: نکات دشوار و تله‌های تستی
 • باکس آنچه گذشت: مرور برای تثبیت مطالب در حافظه بلندمدت
 • باکس آنچه خواهیم دید: اشاره به نکات مباحث بعدی

تست‌های کتاب هرکول شامل دو نوع از تست‌های سبز و قرمز با توضیحات زیر است:

تست‌های سبز: شامل تست‌های استاندارد با درجه سختی آسان تا متوسط است. تست‌های سبز، چندان دشوار نبوده و با تمرین و تکرار می‌توان به خوبی بر نکات آن‌ها مسلط شد.

تست‌های قرمز: زمان استفاده از آن بعد از رسیدن به تسلط در تست‌های سبز است. در این مرحله دانش‌‌آموزان می‌خواهند با حل تست‌های قرمز، ذهن خود را به چالش بکشند. توصیه می‌شود در ابتدا تست‌های سبز را حل کرده و سپس به سراغ تست‌های قرمز کتاب هرکول ریاضی آریان حیدری بروید.

برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟

حسابان و ریاضی جامع تست خیلی سبز

حسابان انتشارات خیلی سبز اثر رسول محسنی منش، سروش موئینی، علی شهرابی و کوروش اسلامی دارای دو جلد کتاب است. جلد اول کتاب شامل درسنامه و تست‌ها و پاسخنامه نیز در جلد دوم کتاب منتشر شده است.

در حسابان و ریاضی جامع خیلی سبز، هر فصل با یک شناسنامه شروع می‌شود که در مورد موضوعات زیر اطلاع رسانی می‌کند:

 • تعداد تست‌های آن فصل در کنکور
 • مباحث مهم و پرسوال آن،
 • پیش نیازهای علمی آن و اینکه به کدام فصل از کتاب درسی مرتبط است

از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب حسابان و ریاضی جامع خیلی سبز:

 • درسنامه کامل به همراه مثال‌های فراوان برای درک بیشتر دانش‌آموزان
 • رعایت چارچوب کتاب درسی و کنکور در کتاب و نبود مطالب حاشیه‌ای در بین درسنامه‌ها
 • بررسی اشتباهات رایج دانش‌آموزان در کتاب که می‌تواند بخش بسیار مهمی برای کنکوری‌های عزیز باشد.
 • سطح‌بندی تست‌ها با علامت آدمک که می‌توانید درجه سختی را خود با مشخص کردن آدمک خوشحال یا آدمک گریان، بعد از حل مشخص کنید.
 • طراحی تست‌ها از سطح ساده به سخت برای آماده کردن ذهن دانش‌آموزان

کتاب میکروحسابان انتشارات گاج

کتاب میکروحسابان گاج در دو جلد منتشر شده است که جلد دوم شامل تست‌های چهارگزینه‌ای متناسب با درسنامه‌ها است.

مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب میکروحسابان گاج موارد زیر است:

 • آموزش کامل منطبق با آخرین تغییرات و ویرایش‌های کتاب درسی
 • درسنامه نکته محور و بیش از ۹۰۰ نکته آموزشی
 • بیش از ۳۳۰۰ تست از سطح ساده تا متوسط و دشوار
 • بررسی گزینه‌های غلط
 • پاسخنامه کاملاً تشریحی

کتاب جامع ریاضی ۱ و حسابان + موج آزمون از انتشارات نشر الگو

موج آزمون از نشر الگو شامل تمام مباحث ریاضی دهم، حسابان یازدهم و دوازدهم است. این کتاب شامل دو جلد است که در جلد اول درسنامه، تست‌های تمرینی، آزمون‌ها و پاسخنامه کلیدی قرار داشته و در جلد دوم پاسخنامه‌های تشریحی موجود است.  در این کتاب معمولاً چند مثال خواندنی بعد از ارائه مطلب یا نکته آمده و بعد از تست‌های مرتبط با مبحث قرار گرفته‌اند.

یکی از نکات ارزشمند کتاب این است که هر درسنامه خود به چندین گام تقسیم شده و در تست‌های آزمون‌ها، یک یا چند گام مرتبط با آن مشخص شده است که اگر مخاطب کتاب در حل تستی دچار مشکل شد، قبل از مطالعه پاسخنامه، مشکل خود را حل کند.

از سایر منابع مهم اما تک جلدی برای مطالعه حسابان و ریاضی پایه کنکور می‌توان به دو کتاب جمع و جور زیر اشاره کرد:

 • ریاضیات پایه و حسابان جامع مهروماه
 • حسابان و ریاضی پایه جامع منتشران

منابه معرفی شده از بهترین منابع برای یادگیری درس حسابان و ریاضیات پایه هستند. با این وجود در کنار مطالعه این منابع نباید از تکنیک‌های یادگیری و روش‌های بهینه مطالعه ریاضی برای کنکور غافل شد.

برای مثال یکی از تکنیک‌های بهینه و زودبازده، استفاده از کلاس معلم خصوصی حسابان و تدریس خصوصی ریاضی است. مهم‌ترین مزیت‌هایی که والدین و دانش‌آموزان کنکوری را قانع می‌کند تا برای کسب درصد بالا در درس ریاضی و حسابان به سراغ معلم خصوصی بروند، موارد زیر است:

 1. توجه فردی و تخصصی: یکی از مهم‌ترین مزایای معلم خصوصی این است که به دانش‌آموز با توجه به نیازها و نقاط ضعف و قوتش، توجه فردی می‌کند. این به دانش‌آموز این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم با معلم کار کند و سوالات خود را بپرسد و در مسیر یادگیری خود تمرکز کند.
 2. توضیحات دقیق و واضح: معلم خصوصی می‌تواند مفاهیم را به یک شیوه دقیق و واضح توضیح دهد که برای دانش‌آموز قابل درک باشد. او می‌تواند به صورت شفاف‌تر و با استفاده از مثال‌های متعدد، ابهامات را برطرف کرده و اطمینان حاصل کند که دانش‌آموز موضوع را درک کرده است.
 3. تمرینات و پشتیبانی اضافی: معلم خصوصی می‌تواند تمرینات اضافی و تمرینات تکمیلی ارائه دهد که به دانش‌آموز کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در ریاضیات بهبود دهد. همچنین، او می‌تواند به دانش‌آموز پشتیبانی اضافی در خارج از کلاس بدهد، مثلاً از طریق پیامک یا تماس تلفنی.
 4. مدیریت زمان و تعامل بیشتر: در یک کلاس خصوصی، دانش‌آموز می‌تواند به طور مستقیم و با هماهنگی بیشتر با معلم خود تعامل کند. این امکان را به دانش‌آموز می‌دهد تا در مسیر یادگیری خود موثرتر پیش برود.
 5. آموزش سفارشی: معلم خصوصی می‌تواند برنامه‌ای انعطاف‌پذیر و سفارشی برای دانش‌آموز طراحی کند که به نیازهای خاص و سطح توانایی او پاسخ دهد. این امر باعث می‌شود که دانش‌آموز به نحو بهتری مفاهیم را درک کرده و یادگیری بهتری داشته باشد.

با توجه به این مزایا، معلم خصوصی ریاضی یا حسابان می‌تواند به طور قابل توجهی در بهبود درک و عملکرد دانش‌آموز در ریاضیات کمک کند و از طرفی به والدین و دانش‌آموزان اعتماد بیشتری به توانایی‌های‌شان دهد.

برای حسابان و ریاضی پایه کنکور چی بخونم؟

نقش استادبانک در کسب درصد بالا ریاضی و حسابان در کنکور

در کنار توضیحات بالا، می‌توان با کمک استادبانک و اساتید تدریس خصوصی ریاضی نیز به بهترین نتایج ممکن دست یابید. استادبانک با قیمت تدریس خصوصی ریاضی مناسب، اساتید حرفه‌ای در تدریس، می‌تواند نقاط ضعف شما در کنکور را برطرف کرده و با آموزش تکنیک‌های تست‌زنی، شما را برای شرکت در کنکور آماده نمایند.

بنابراین شما می‌توانید با ورود به سایت استادبانک به نشانی www.ostadbank.com و همچنین ورود به صفحه معلم خصوصی حسابان، لیستی از برترین اساتید این درس به همراه سوابق، افتخارات آموزشی و نظرات شاگردان‌شان را مشاهده کنید و با کمک بخش پشتیبانی این مجموعه در انتخاب خود مطمئن شده و درخواست‌تان را ثبت نمایید.