مقالات معلم خصوصی

ریاضی ابتدایی یا متوسطه دوم؟ کدام یک برای تدریس خصوصی مناسب تر است؟

استادبانک نویسنده
596 0
18 اسفند 1401
ریاضی ابتدایی یا متوسطه دوم؟ کدام یک برای تدریس خصوصی مناسب تر است؟

زندگی ما پر از فرصت‌های انتخاب است. یک جمله معروف از ژان پل سارتر هست که می‌گوید: انتخاب نکردن هم خودش یک انتخاب است. حتی شاید کوچکترین انتخاب‌های ما هم تاثیر مهمی روی آینده‌مان داشته باشند. پس اگر عاشق تدریس ریاضی هستید و نمی‌دانید کدام مقطع را برای تدریس خصوصی انتخاب کنید، بدانید که بر سر یک دو راهی مهم ایستاده‌اید.

تدریس خصوصی به بچه‌های ابتدایی شیرین اما چالش‌برانگیز است. از طرف دیگر تدریس ریاضی به دانش‌آموزهای متوسطه، بسیار حساس و پرمسئولیت است. می‌خواهید بدانید چه چالش‌ها و فرصت‌هایی در هر دوی این دو مقطع وجود دارد؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا بهتر بتوانید انتخاب کنید.

تدریس خصوصی ریاضی به ابتدایی راحت‌تر است یا متوسطه دوم؟

بگذارید خیالتان را راحت کنیم. ریاضیات ابتدایی و دبیرستان هر دو به یک اندازه مهم هستند. تدریس هر کدام از این دو، چالش‌ها و پاداش‌های مخصوص به خود را دارد.

به عنوان مثال اگر معلم خصوصی ریاضی دبستان باشید، وظیفه اصلی‌تان این است که یک پایه قوی برای مفاهیم ریاضی در ذهن‌ بچه‌ها ایجاد کنید. یعنی بتوانید به بهترین نحو عملیات‌های مهم ریاضی را به آنها یاد دهید. مثل ضرب و تقسیم، جمع و تفریق. از طرف دیگر باید بتوانید عشق و علاقه به ریاضی در بچه‌ها بوجود آورید. آنها با کمک شما می‌توانند نگرش مثبتی نسبت به ریاضی پیدا کنند.

آموزش ریاضی به بچه‌های دبیرستان اما، نوع دیگری از چالش‌ها را برای شما ایجاد می‌کند. مثلا باید بتوانید مفاهیم پیچیده ریاضی مثل جبر و هندسه، مثلثات و حساب دیفرانسیل را به بچه‌ها یاد دهید. باید به بچه‌ها تفکر انتقادی و خلاقانه را یاد بدهید. به آنها کمک کنید تا مهارت‌های حل مسئله را در خودشان تقویت کنند.

از طرف دیگر بچه‌های دبیرستان برای کنکور آماده می‌شوند و حساسیت زیادی نسبت به یادگیری ریاضی دارند. خانواده‌های آنها هم تاکید زیادی روی یادگیری و نتیجه گرفتن بچه‌ها در کنکور دارند. همین موضوع هم می‌تواند از جمله چالش‌های مهم تدریس خصوصی ریاضی به بچه‌های متوسطه دوم باشد.

البته این روزها قبولی در آزمون‌های ورودی تیزهوشان هم برای بسیاری از خانواده‌ها مهم است. بنابراین ممکن است حساسیت نسبت به نتیجه گرفتن در امتحانات، برای بچه‌های دبستان هم وجود داشته باشد.

بنابراین نمی‌توانیم ادعا کنیم که تدریس ریاضی در دبستان راحت‌تر از دبیرستان است. یا برعکس! مهم میزان توانایی و مهارت‌های شماست. هرچقدر توانایی‌ها و تجربیات بیشتری داشته باشید، کار برایتان راحت‌تر می‌شود.

برای آموزش بیشتر:

7 نکته برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان

تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی

درآمد تدریس خصوصی ریاضی در کدام مقطع بیشتر است؟

برای اینکه بتوانیم به این سوال جواب دهیم، اجازه دهید از آمارهای استادبانک کمک بگیریم. طبق گزارش آماری استادبانک در سال 1400، بیشترین نیاز دانش‌آموزان به معلم خصوصی در مقطع تحصیلی متوسطه دوم بوده است که بیش از 20% کل درخواست‌ معلم خصوصی را به خود اختصاص داده است.

این موضوع به رقابت بسیار زیاد دانش‌آموزان متوسطه دوم برمی‌گردد. بنابراین شاید بتوانیم بگوییم که درآمد یک معلم خصوصی ریاضی در مقطع متوسطه دوم بیشتر از مقطع دبستان باشد.

البته این موضوع را هم باید اضافه کنیم که طبیعتا ساعت‌های کاری یک معلم خصوصی متوسطه دوم، بیشتر از معلم خصوصی دبستان است.

برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره قیمت تدریس خصوصی ریاضی بدست آورید، بهتر است مقاله‌های مرتبط با هزینه تدریس خصوصی را بخوانید. نمودار زیر هم می‌تواند میانگین قیمت تدریس را به شما نشان دهد.

تفاوت‌های تدریس خصوصی ریاضی متوسطه دوم و ابتدایی چیست؟

گفتیم که تدریس ریاضی در این دو مقطع، با وجود یکسان بودن درس، تفاوت‌های زیادی دارد. اما بیایید ببینیم این تفاوت‌ها چیستند؟

نوع یادگیری

بچه‌های دبستان برای یادگیری مفاهیم، نیاز به همراهی و کمک معلم دارند. یعنی آنها نمی‌توانند مستقلانه مفاهیم ریاضی را درک کنند. شما باید بتوانید قدم به قدم در کنارشان باشید و کمکشان کنید.

در حالی که دانش‌آموزان دبیرستانی، برای یادگیری مفاهیم، استقلال بیشتری دارند. آنها می‌توانند خودشان هم به خودشان آموزش دهند. کافیست شما راهنمای خوبی برایشان باشید.

ویژگی‌های معلم خصوصی ریاضی خوب و موفق

توانایی‌ها

بچه‌های دبستانی، توانایی‌های کمتری نسبت به بچه‌های دبیرستانی دارند. بچه‌های متوسطه دوم، می‌توانند از پس حل کردن مسائل سخت و پیچیده بربیایند. در حالی که بچه‌های ابتدایی برای حل کردن مسائل نیاز به کمک دارند.

محتوای دروس

محتوای دروس دبیرستان به مراتب پیچیده‌تر از دروس دبستان است. بیشتر دروس ابتدایی، حول محور مفاهیم پایه است. یعنی معلم فقط باید بتواند درکی از کلیات ریاضی در دانش‌آموزان بوجود آورد.

در حالی که بچه‌های دبیرستان وارد جزئیات می‌شوند. آنها باید بخش‌های مختلف ریاضی را بخوانند. مثل جبر، هندسه، مثلثات، توابع لگاریتمی، دیفرانسیل و سایر مباحث مهم.

در نتیجه آموزش ریاضی به دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه دوم، به دلیل تفاوت در محتوا، توانایی‌ها و نوع یادگیری، نیازمند رویکردها و راهبردهای متفاوت است.

بهترین معلم‌های ریاضی کسانی هستند که خودشان را با نیازهای دانش‌آموزان هر مقطع سازگار می‌کنند. این یعنی باید انواع روش‌های تدریس را برای هر مقطع یاد می‌گیرند و به کار می‌برند.

برای اطلاعات بیشتر:

چند نکته برای افزایش بازدهی کلاس خصوصی ریاضی

 

تدریس خصوصی ریاضی دبیرستان

استادبانک چطور می‌تواند به معلم‌های خصوصی ریاضی کمک کند؟

اگر دوست دارید که به عنوان معلم ریاضی خصوصی کار کنید، باید اول از همه حوزه کاری‌تان را مشخص کنید. یعنی ببینید که می‌خواهید در چه مقطعی مشغول به کار شوید.

همانطور که متوجه شدید، تدریس خصوصی ریاضی در ابتدایی و دبیرستان دو تجربه کاملا متفاوت است. هم از نظر سبک‌ تدریس و هم از نظر درآمد. یکی از راه‌کار افزایش درآمد، این است که شاگردهای خصوصی زیادی پیدا کنید.

استادبانک قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است و شما را با شاگردهای خصوصی آشنا می‌کند. برای اینکه به جمع اساتید ریاضی بپیوندید، به بخش عضویت اساتید سر بزنید.

همچنین می‌توانید با صحبت کردن با همکاران ما، اطلاعات بیشتری بدست آورید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شماست.