مقالات معلم خصوصی

7 نکته برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان

استادبانک نویسنده
646 0
09 اسفند 1401
6 نکته برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان

یک معلم خوب در نحوه یادگیری دانش‌آموزان و احساس آنها نسبت به یادگیری خود تفاوت ایجاد می‌کند. این موضوع وقتی که معلم ریاضی ابتدایی باشید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چرا که به عنوان معلم ریاضی، نه تنها مفاهیم اولیه ریاضی را آموزش می‌دهید، بلکه کاری می‌کنید که بچه‌ها از سن پایین، عاشق ریاضی شوند. برای اینکه بدانید چطور می‌توانید کیفیت تدریس ریاضی به کودکان را بهتر کنید، نکاتی که در این مقاله می‌گوییم، به دردتان می‌خورد. با ما همراه باشید.

7 استراتژی برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان

هر دانش‌آموزی توانایی‌های منحصر به فردی در کلاس ریاضی دارد. همینطور سطح علاقه متفاوت! بعضی از بچه‌ها بدون هیچ زمینه‌ای، عاشق ریاضی هستند و بعضی دیگر از آن فراری‌اند.

شما به عنوان  معلم خصوصی ریاضی، برای اینکه بتوانید نیازهای آنها را در یادگیری ریاضی برآورده کنید، باید انعطاف‌پذیر باشید. باید بفهمید که شاگردتان چطور به بهترین شکل ممکن، ریاضی را یاد می‌گیرد.

برای اینکه به این درک برسید، می‌توانید از نکات و استراتژی‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم، کمک بگیرید.

1-استفاده از روش‌های عملی

بعضی از بچه‌ها نمی‌توانند با کتاب و کاغذ و تخته سیاه، ریاضی یاد بگیرند. پس لطفا کتاب و تخته سیاه را کنار بگذارید. برای این نوع دانش‌آموزها از روش‌های تدریس عملی استفاده کنید. بعضی از فعالیت‌های عملی برای تدریس ریاضی اینها هستند:

  • استفاده از جئوبرد (شکل ساز) نوعی بازی آموزشی که به یادگیری اشکال هندسی کمک می‌کند.
  • ساختن یک فروشگاه، که در آن بچه‌ها مهارت‌های مرتبط با پول را تمرین کنند. مثلا خرید و فروش کنند.
  • فعالیت‌های یادگیری مبتنی بر وسایل بازی. مثل لگو، خمیر، مجسمه اعداد و موارد مشابه.
  • استفاده از تاس که با کمک آن بچه‌ها می‌توانند ارزش مکانی، عدد بزرگتر و کوچکتر یا مساوی روی تخته را یاد بگیرند.

با کمک این روش‌ها و وسایل کمک آموزشی می‌توانید مفاهیم انتزاعی و پیچیده ریاضی را به بچه‌ها به سادگی یاد دهید. مهم این است که که به عنوان بهترین معلم تدریس خصوصی ریاضی کمی خلاق باشید.

آموزش ریاضی به کودکان

2- استفاده از تصویر

بعضی از دانش‌آموزها، مهارت دیداری بسیار قوی دارند و با کمک آن می‌توانند مفاهیم را یاد بگیرند. برای این دسته از بچه‌ها از تصاویر کمک بگیرید. مثلا روش‌های مختلف ضرب و تقسیم را با کمک تصویرهای واضح و جذاب به آنها نشان دهید. بعضی از بچه‌ها با کمک تصاویر می‌توانند بخش‌هایی از مغز خود را فعال کنند که به یادگیری مفاهیم پیچیده کمک می‌کند.

برای آموزش بیشتر:

روش خلاقانه استفاده از تصویر در کلاس خصوصی ریاضی

3-آموزش ریاضی با بازی

همه بچه‌ها بازی کردن را دوست دارند. پس یک راه عالی برای آموزش ریاضی کمک گرفتن از بازی است. بچه‌ها با بازی کردن، تجربه‌های مختلفی را یاد می‌گیرند و همین موضوع می‌تواند به یادگیری مفاهیم پیچیده منجر شود.

بعضی از بازی‌های مرتبط با ریاضی این موارد هستند:

  • بازی بولینگ با بطری‌های بازیافتی که می‌تواند عملیات جمع و تفریق را به کودک یاد دهد
  • بازی خواندن ساعت با گچ و زمین
  • بازی سودوکو
  • بازی 101 که یک بازی گروهی است و عملیات ضرب را به بچه‌ها یاد می‌دهد

بنابراین با کمک بازی‌ها می‌توانید بسیاری از مفاهیم پایه ریاضی را به بچه‌ها آموزش دهید.

4-مفاهیم ریاضی در زندگی روزمره

آیا ریاضی هیچوقت در زندگی ما کاربرد دارد؟ بله! پس دانش‌آموزتان را با تمام روش‌هایی که ریاضی را در زندگی واقعی ما پررنگ می‌کند، آشنا کنید. مثل خرید کردن، حسابداری خانواده، پس‌انداز کردن و هرچیز دیگری که فکر می‌کنید در زندگی ما کاربرد دارد.

وب‌سایت GET THE MATH یکی از سایت‌هایی است که راه‌های آموزشی زیادی برای بچه‌ها به صورت عملی و واقعی دارد.

چند نکته برای افزایش بازدهی کلاس خصوصی ریاضی

5- بازخورد گرفتن مداوم

یادگیری ریاضی برای دانش‌آموزان، یک سفر است و شما راهنمای این سفر هستید. در مسیر سفر باید مرتب با آنها در ارتباط باشید. یعنی باید ببینید که روند پیشرفت آنها چگونه است. آیا در حال رشد هستند یا نه؟ این کار را می‌توانید با بازخورد گرفتن از دانش‌آموز و والدین او انجام دهید.

جلساتی در طی روند کلاس‌های تدریس خصوصی خود برگزار کنید و از دانش‌آموز بخواهید درباره مفاهیمی که یاد گرفته است توضیحاتی بدهد. در این جلسه بهتر است که والدین هم حضور داشته باشند. همچنین از او بخواهید که درباره چالش‌ها و مشکلاتش هم صحبت کند.

6-استفاده از مسیر پاداش

یکی از مهم‌ترین مسیرهای یادگیری ذهن انسان، مسیر پاداش است. پس حتما از این مسیر کمک بگیرید. مثلا اگر دانش‌آموز شما موفق شد عملیات ضرب را به خوبی یاد بگیرد، چرا یک جشن کوچک برای او نگیرید؟

یک جایزه کوچک برای دستاوردهای کوچک و جوایز بزرگتر برای دستاوردهای مهم‌تر. مطمئن باشید پاداش گرفتن سرعت پیشرفت و یادگیری را چند برابر بیشتر می‌کند.

تدریس ریاضی به کودکان

7-توجه به پیوستگی مفاهیم

در کلاس ریاضی، مفاهیم مستقل از یکدیگر وجود ندارد. تمام مفاهیم به صورت مشخصی به هم ارتباط دارند. بنابراین گاهی وقت‌ها می‌توانید به دانش‌آموزتان اجازه دهید تا خودش یک درس جدید را براساس درس‌های قبلی یاد بگیرد.

تحقیقات نشان داده است که دانش‌آموزانی که با سرعت خودشان یک مطلب را یاد می‌گیرند، می‌توانند دستاوردهای بیشتری کسب‌ کنند. بنابراین وقتی یک دانش‌آموز بتواند خودش مطالب ریاضی را یاد بگیرد، نگرش مثبتی نسبت به این درس پیدا می‌کند.

راهکارهایی برای داشتن بهترین تدریس خصوصی ریاضی

درآمد تدریس خصوصی ریاضی چقدر است؟

همانطور که می‌دانید ریاضی یکی از مهم‌ترین درس‌های ابتدایی است. دانش‌آموزان ابتدایی نیاز اساسی به آن دارند و والدین به خوبی این موضوع را می‌دانند. بنابراین درآمد یک معلم خصوصی ریاضی می‌تواند قابل توجه باشد.

قیمت تدریس خصوصی ریاضی بسته به پایه و مقطع، حضوری یا آنلاین بودن کلاس و عوامل مشابه، متغیر است. اما می‌توانید هزینه‌های کلاس خصوصی ریاضی را در استادبانک ببینید. استادبانک قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. شما با کمک استادبانک می‌توانید شاگردهای خصوصی ریاضی پیدا کنید.

کافیست به قسمت عضویت اساتید سر بزنید و اطلاعات خود را وارد کنید. بعد از مصاحبه تلنفی و تایید اطلاعات، پروفایل شما در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید. شماره 02191005343 پاسخگوی شماست.