مقالات معلم خصوصی

چگونه شاگرد جذب کنیم؟ راه‌های جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی

استادبانک نویسنده
1951 0
26 بهمن 1401
چگونه شاگرد جذب کنیم برای تدریس خصوصی

توانایی و مهارت تدریس کردن یک چیز است و توانایی پیدا کردن شاگرد خصوصی برای تدریس، چیز دیگری است. بنابراین شما ممکن است یک معلم خصوصی فوق‌العاده و باسواد باشید، اما مهارتی در جذب شاگرد خصوصی نداشته باشید. یا اینکه نمی‌دانید باید از چه طریقی این کار را انجام دهید. نگران نباشید، روش‌های زیادی برای جذب شاگرد وجود دارد که در این مقاله با آن‌ها آشنا می‌شوید. ممکن است بعضی از این روش‌ها را بشناسید؛ مثل استفاده از شبکه‌های اجتماعی. اما مطمئناً روش‌های دیگری است که اصلاً در مورد آن‌ها اطلاعاتی ندارید. پس با ما همراه باشید.

چگونه تدریس خصوصی را شروع کنیم و در آن موفق باشیم؟

برای شروع تدریس خصوصی اول باید از این موضوع مطمئن باشید که در یک زمینه درسی، نرم‌افزاری یا موسیقی مهارت دارید. علاوه بر داشتن مهارت و تسلط، به یک مدرک یا گواهینامه هم نیاز دارید. این مدرک می‌تواند نشان دهد که شما صلاحیت لازم برای تدریس در یک حوزه خاص را دارید.

مرحله بعدی این است که برای خود یک نقشه راه ترسیم کنید. مثلاً بدانید از کجا می‌خواهید شروع کنید. به چه امکاناتی نیاز داشته و چطور می‌توانید دانش‌آموز پیدا کنید. خوب است که در این مرحله درباره روش کار اساتید دیگری که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند، تحقیق کنید.

در نهایت برای موفق شدن در تدریس خصوصی باید این نکات را رعایت کنید:

 • انرژی‌تان را مدیریت کنید
 • تسلط کلامی و مهارت گوش دادن داشته باشید
 • توانایی برقراری رابطه موثر را در خودتان تقویت کنید
 • اشتیاق واقعی داشته باشید
 • تفکر یادگیری مستمر داشته باشید
 • همان معلمی شوید که همیشه دوست داشته، خودتان داشته باشید

اگر عاشقانه تدریس کردن را دوست داشته باشید، با رعایت این نکته‌ها، حتماً به موفقیت می‌رسید.

راهکارهای جذب دانش‌ آموز برای تدریس خصوصی چیست؟

احتمالاً با بعضی از این راهکاریی که در اینجا قرار است در موردشان بخوانید، آشنا هستید. اما خودتان را آماده کنید، چون قرار است بار راهکارهایی آشنا شوید که قبلا در مورد آن‌ها آگاهی کافی نداشته‌اید.

۱. جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی با کمک سایت‌های معتبر تدریس خصوصی

سایت‌های تدریس خصوصی معتبر یکی از بهترین‌ راه‌های جذب دانش‌‌آموز برای تدریس خصوصی است. این سایت‌ها به دلیل اینکه تنها ماهیت آگهی نداشته و با ارائه خدمات ویژه، می‌توانند دانش‌آموزان، زبان‌آموزان و سایر مخاطبان آموزشی را جذب پلتفرم‌ خود کنند، از بهترین منابع برای جذب شاگرد خصوصی هستند. از بهترین سایت‌های تدریس خصوصی خارجی می‌توان به پلتفرم‌های زیر اشاره کرد:

 • Chegg Tutors: سایتی است که دانشجویان می‌توانند به کمک آن با معلم‌های خصوصی در تماس باشند.
 • Wyzant: یک پلتفرم است که معلمان و دانش‌آموزان را به یکدیگر متصل می‌کند.
 • Tutor.com: یکی از سایت‌های پیشرو در ارائه خدمات تدریس خصوصی آنلاین است.
 • Varsity Tutors: ارائه‌دهنده خدمات تدریس خصوصی با یک پلتفرم آنلاین جامع است.
 • Preply: سایتی برای یادگیری زبان‌های خارجی با کمک معلم‌های خصوصی می‌باشد.
 • TakeLessons: پلتفرمی که در کنار زبان‌های خارجی، دروسی در زمینه‌های مختلف مانند موسیقی، هنر و غیره را نیز پوشش می‌دهد.
 • Skooli: یک پلتفرم آموزشی آنلاین که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با معلمان متخصص در ارتباط باشند.
 • TutorMe: ارائه خدمات تدریس خصوصی در بیش از 300 موضوع دراین سایت انجام می‌شود.
 • Khan Academy: همچنان که مستقیماً یک سایت تدریس خصوصی نیست، اما منابع آموزشی رایگان و با کیفیت زیادی را ارائه می‌دهد که بسیاری از دانش‌آموزان و معلمان از آن استفاده می‌کنند.

البته نمونه موفق فارسی پلتفرم تدریس خصوصی در ایران، سایت تدریس خصوصی استادبانک (Ostadbank.com) است که می‌تواند بهترین مسیر برای ورود شما به بازار کار تدریس خصوصی، جذب شاگردان فراوان و کسب درآمد تدریس خصوصی بسیار باشد.

پیدا کردن شاگرد خصوصی با کمک استادبانک

بدون شک بهترین راه پیدا کردن شاگرد خصوصی در ایران، استادبانک است. استادبانک یک پلتفرم تدریس خصوصی است و از سال 94 تاکنون فعالیت می‌کند. اگر مدارک و مهارت لازم برای تدریس در رشته‌های مرتبط با ابتدایی، متوسطه اول، دوم، کنکور، نرم‌افزار یا موسیقی دارید، می‌توانید به بخش عضویت اساتید  مراجعه کنید. در اینجا اطلاعات لازم برای ثبت نام را وارد می‌کنید. بعد از این کارشناسان استادبانک با شما تماس گرفته و مصاحبه اولیه انجام می‌شود.

بعد از این مرحله برای خودتان یک پروفایل دارید. در پروفایل شما باید اطلاعات مربوط به شما و زمینه تدریس‌تان وجود داشته باشد. پس بهتر است خودتان را به بهترین شکل معرفی کنید. با کمک استادبانک می‌توانید با دانش‌آموزهای زیادی آشنا شده و به صورت حضوری یا آنلاین به تدریس خصوصی مشغول شوید.

شبکه تدریس خصوصی استادبانک

۲.استفاده از شبکه‌های اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های شناخته شده و محبوب، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام است. تولید محتوا در اینستاگرام یکی از بهترین‌ راهکارها برای جذب شاگرد خصوصی است. پس روش‌های تولید محتوا را یاد بگیرید. مثل ساختن ویدیو، اینفوگرافیک و قصه‌گویی. مطمئن باشید که با کمی تلاش و کوشش، می‌توانید فالوورهای زیادی پیدا کنید. در نهایت فالوورهای اینستاگرام شما به شاگرد خصوصی تبدیل می‌شوند.

البته یادتان باشد که رقابت کردن در اینستاگرام بسیار سخت است و حتماً باید استمرار داشته باشید. به عنوان مثال اگر یک معلم خصوصی ریاضی هستید، هر هفته سه پست درباره حل تمرین‌های ریاضی بگذارید.

پیدا کردن دانش آموز خصوصی با شبکه‌های اجتماعی

۳.گیمیفیکیشن یا بازی آفرینی

یک روش جذاب دیگر برای پیدا کردن دانش آموز این است که «بازی سازی» کنید. گیمیفیکیشن یا بازی سازی یعنی استراتژی‌هایی طراحی کنید که باعث شود مخاطب‌های بیشتری درگیر کسب‌وکار شما شوند. به عنوان مثال می‌توانید جلسه اول از درستان را رایگان کنید و به شاگردتان بگویید که در ازای معرفی کردن هریک از دوستانش، ۲۰ درصد تخفیف می‌گیرد.

روش های جذب شاگرد خصوصی

۴.کتاب الکترونیکی رایگان بنویسید

E-Bookها در واقع کتاب‌های الکترونیک هستند. یکی دیگر از روش‌های جذب شاگرد این است که یک E-book رایگان بنویسید. این کتاب باید شامل بخش‌های کوتاه و جذاب در مورد حوزه تدریس شما باشد. سپس کتاب را وب‌سایت‌های مرتبط با کتاب آپلود کنید. حتماً راه‌‌های ارتباط و شماره تماس خود را در جایی از کتاب ذکر کنید. از این طریق هم می‌توانید شاگرد خصوصی پیدا کنید. مثلاً اگر معلم خصوصی زبان هستید، یک کتاب کوتاه درباره چند نکته گرامری بنویسید. این نوع کتاب‌ها بسیار پربازدید هستند.

۵.یک وبلاگ یا وب‌سایت راه‌اندازی کنید

می‌دانید که گوگل یک موتور جستجوی قوی و بسیار هوشمند است. روزانه میلیون‌ها نفر از آن استفاده کرده و کمک می‌گیرند و مطالب مختلفی را با آن جستجو می‌کنند. بنابراین اگر بتوانید در حوزه کاری خودتان مقاله‌های جذاب و مفید بنویسید، احتمالاً کاربران زیادی از طریق گوگل به سایت شما می‌رسند. ممکن است خیلی از این کاربرها با دیدن دوره‌های آموزشی‌تان، شاگرد خصوصی شما شوند.

نکات پیددا کردن دانش آموز برای تدریس خصوصی

۶.با مدرسه‌ها در ارتباط باشید

حتماً خبر دارید که چه رقابت نفس‌گیری بین دانش‌آموزهای یک مدرسه وجود دارد. بنابراین مدرسه‌ها پتانسیل زیادی برای جذب شاگرد دارند. می‌توانید با مدیران مدرسه‌ها ارتباط برقرار کنید. از آن‌ها بخواهید که شما را به دانش‌آموزها معرفی کنند. حتی می‌توانید تراکت‌های تبلیغاتی درست کرده و در نزدیکی مدارس پخش کنید.

۷.تبلیغات دهان به دهان

اگر معلم توانمندی باشید، مطمئناً خود شاگردهای شما برای‌تان تبلیغ می‌کنند. در واقع بهترین تبلیغ‌کنندگان شما، شاگردهای‌تان هستند. پس حتماً برای آن‌ها وقت بگذارید و مطمئن شوید که به نتیجه دلخواهشان می‌رسند. در این صورت شما هم به نتیجه دلخواه‌تان می‌رسید.

۸. استفاده از سایت‌های آگهی با هدف جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی

در پاسخ به سوال چگونه شاگرد جذب کنیم؟ باید بگوییم که یکی دیگر از جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی، این است که به سراغ سایت‌های آگهی رفته و متن برای جذب شاگرد و متن تبلیغاتی برای معلم خصوصی خود را در این سایت‌ها منتشر کنید. برخی از سایت‌های آگهی، سایت‌های زیر هستند که در بین مردم بیشتر شناخته شده‌اند:

 • سایت آگهی دیوار:  divar.ir
 • سایت آگهی شیپور: sheypoor.com
 • سایت ایران تجارت: iran-tejarat.com
 • سایت نیاز روز: niazerooz.com

نکات مهم برای جذب شاگرد خصوصی

با مهم‌ترین روش‌های جذب شاگرد خصوصی آشنا شدید. اما چند نکته مهم دیگر بوده که به شما کمک می‌کند شاگردهای بیشتری جذب کنید. پس به این موارد هم دقت کنید:

 • زود ناامید نشوید و برای رسیدن به هدف، صبور باشید
 • شبکه‌سازی کنید
 • دائماً خودتان را به روز کنید
 • روی اعتماد به نفس و مهارت‌های مدیریتی خود کار کنید

با رعایت این چند نکته، حتماً می‌توانید در این مسیر موفقیت بیشتری کسب کنید.

استادبانک؛ بهترین پلتفرم با هدف جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی

اولین چیزی که برای تدریس خصوصی به آن نیاز دارید، دانش و تسلط است. اما فقط همین کافی نیست. باید بلد باشید که خودتان را تبلیغ کرده و شاگرد بگیرید. پس آشنایی با روش‌های تبلیغاتی به کارتان می‌آید. برای مثال تولید محتوا کردن در اینستاگرام. اما راهکار ساده‌تر این است که با استادبانک همراه شوید. استادبانک می‌تواند در این مسیر یار و همراه شما باشد.

جذب دانش‌آموز برای تدریس خصوصی از طریق استادبانک، علاوه بر اینکه به رزومه‌تان به دلیل همکاری با پلتفرم معتبر این مجموعه، اعتبار و ارزش می‌بخشد، باعث شده دانش‌آموزان بسیاری وارد صفحه شما شده و از پروفایل‌تان دیدن کنند تا شانس شما برای انتخاب از طرف شاگرد بیشتر شود.

دانش‌آموزان به سایت یا پلتفرمی برای انتخاب معلم خصوصی اعتماد کرده که ماهیت آگهی نداشته باشد و بتواند برای‌شان با امکانات ویژه‌ خود، مسیر را برای شناخت اساتید مختلف سایت، هموار کند. دانش‌‌آموزان به راحتی می‌توانند از طریق بخش رزومه تحصیلی و سوابق تدریس‌تان که اعتبارسنجی شده است به همراه بخش نظرسنجی و مشاهده نظرات والدین و شاگردان خصوصی دیگر شما، به کیفیت تدریس‌تان پی برده و شما را به عنوان معلم خصوصی خود انتخاب نمایند.

پروفایل استاد مهتاب مدنی از اساتید تدریس خصوصی زبان استادبانک می‌تواند مثال خوبی برای پاسخ به سوال چگونه شاگرد خصوصی زبان پیدا کنیم؟ باشد. ایشان با آماده کردن متن برای جذب شاگرد به همراه سایر جملات ترغیب کننده که شامل موارد زیر است، سعی کرده راه شناخت بهتر خود را برای زبان‌آموزان هموارتر کند.

 • استاد مهتاب مدنی، معلم خصوصی پنج ستاره استادبانک، با ۸۲۱ جلسه موفق برگزار شده به صورت آنلاین و حضوری
 • بیش از 10 سال سابقه تدریس در آموزشگاه های ایران اروپا، ایرانمهر، گات و سرور
 • گذراندن دوره TTC for adults در سال 1390
 • بیش از یک سال همکاری با مجموعه استادبانک
 • دارای مدرک دوره اخلاق حرفه‌ای تدریس استادبانک

شما نیز می‌توانید وارد بخش عضویت اساتید شده و با ثبت‌‌نام و وارد کردن اطلاعات تدریس خود، که شامل متن برای جذب شاگرد، افتخارات تحصیلی به همراه رزومه تحصیلی و سوابق‌ تدریس‌تان بوده، پروفایل خود را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید تمام سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. کافیست با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.