مقالات معلم خصوصی

آیا می شود بدون معلم خصوصی، ریاضی را یاد گرفت؟

استادبانک نویسنده
1181 0
10 اسفند 1401
آیا می شود بدون معلم خصوصی، ریاضی را یاد گرفت؟

صبر کنید! دیگر از ریاضی فرار نکنید! به آن به چشم یک درس سخت و پیچیده نگاه نکنید! بیایید یکبار برای همیشه با ریاضی دوست شوید. شاید خیلی وقت‌ها سر کلاس ریاضی مضطرب می‌شوید یا احساس می‌کنید هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرید! نگران نباشید؛ شما تنها نیستید. خیلی از ما با این مشکل مواجه هستیم. اما راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی ریاضی را یاد بگیرید. اگر نمی‌خواهید گزینه معلم خصوصی را امتحان کنید، باید خودتان دست به کار شوید. در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم که برای یاد گرفتن ریاضی باید چه کار کنید.

چگونه ریاضی را یاد بگیریم؟

همانطور که می‌دانید، مفاهیم و مباحث ریاضی در درس ریاضی وجود دارد. ممکن است بعضی از این مباحث برای شما دشوار باشند. در حالی که بعضی دیگر را به راحتی آب خوردن یاد می‌گیرید.

به همین دلیل برای اینکه به کل درس ریاضی مسلط شوید، ابتدا باید لیستی از تمام مباحث ریاضی درست کنید. سپس به خودتان نمره دهید و ببینید که در کدام مباحث ضعیف‌تر هستید. به این ترتیب مباحثی که در آنها ضعیف‌ترید، باید اولویت قرار بگیرند.

در مرحله بعدی، یک زمان‌بندی تعیین کنید. یعنی مشخص کنید که در چه بازه زمانی و چه مدتی می‌خواهید مباحث را بخوانید. مثلا تعیین کنید که برای خواندن مثلثات چند هفته باید زمان بگذارید.

حالا ببینید که برای هر مبحث کدام منابع بیشتر به دردتان می‌خورد. مثلا در مبحث جبر چندین و چند منبع وجود دارد. کتاب درسی، کتاب‌های تست، کتاب‌های حل مسئله و هزاران منبع دیگر. یک یا دو منبع برای هر مبحث انتخاب کنید.

در نهایت یادتان باشد که ریاضی را باید درک کنید. بنابراین موقع خواندن باید حسابی متمرکز باشید. برای خواندن ریاضی یک محیط آرام و ساکت انتخاب کنید. کاغذ و خودکار هم دم دستتان باشد و تمام نکات مربوط به تمرین‌هایی که حل می‌کنید را بنویسید.

برای اطلاعات بیشتر:

سریع ترین راه یادگیری ریاضی چیست؟

آموزش ریاضی

نقش معلم خصوصی در آموزش ریاضی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که نقش معلم خصوصی در آموزش ریاضی، بسیار مهم است. یعنی با کمک یک معلم خصوصی ریاضی می‌توانید نتیجه بسیار مثبتی بگیرید. (منبع)

معلم خصوصی می‌تواند راهکارها و روش‌های جدیدی برای حل مسائل راضی به شما نشان دهد. راهکارهایی که شاید در کلاس‌های مدرسه اصلا به آنها اشاره‌ای نشده است. از طرفی شما می‌توانید تمام چالش‌ها و مشکلات خود را با معلم‌ درمیان بگذارید. قطعا معلم خصوصی کمکتان می‌کند تا فهم و درک بیشتری از ریاضی بدست آورید.

بنابراین با کمک گرفتن از معلم خصوصی، خیلی سریع‌تر به نتیجه دلخواهتان می‌رسید. استادبانک هم در این مسیر همراه شماست. شما می‌توانید در استادبانک یک معلم خصوصی ریاضی مجرب و حرفه‌ای پیدا کنید. معلم‌های استادبانک هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین می‌توانند برای شما کلاس ریاضی برگزار کنند.

چطور خودمان ریاضی را یاد بگیریم؟

اگر تصمیم دارید که خودتان روی مباحث ریاضی وقت بگذارید، باید چند قدم مهم بردارید. در ادامه این قدم‌ها را یک به یک برایتان توضیح می‌دهیم.

قدم اول: توضیحات تئوری را بخوانید

گفتیم که برای شروع خواندن ریاضی، باید تمام مباحث را لیست کنید. مثلا چنین لیستی درست کنید:

 • جبر
 • هندسه
 • مثلثات
 • نظریه اعداد
 • مشتق
 • توابع
 • سایر مباحث

بعد از این، انتخاب کنید که روی چه مبحثی قرار است کار کنید. در مرحله بعدی باید یک منبع مناسب انتخاب کنید. حالا برای هر درس، توضیحات داده شده را به دقت بخوانید. لازم نیست توضیحات را حفظ کنید. فقط چندبار از روی توضیحات بخوانید. بعدا به سراغ حل کردن تمرین بروید.

اگر توضیحات منبع شما، کامل نیست، به سراغ یک منبع دیگر بروید. آنقدر تحقیق کنید تا بالاخره به یک منبع خوب برسید. بنابراین برای یک مبحث ریاضی، خودتان را به یک منبع محدود نکنید.

۶ دلیل برای آنکه تدریس خصوصی ریاضی باعث گرفتن نمره ۲۰ می‌شود!

قدم دوم: مسئله حل کنید

یادتان باشد که در خواندن مباحث ریاضی افراط نکنید. ریاضی چیزی نیست که با خواندن یا نگاه کردن ویدئو آن را یاد بگیرید. بلکه باید تمرین و مسئله حل کنید.

سعی کنید برای حل کردن تمرین‌ها، یک منبع مناسب داشته باشید. یعنی منبعی که هم سوالات دشوار و سخت داشته باشد و هم سوالات آسان. در ضمن برای اینکه خسته نشوید، بهتر است حل کردن تمرین‌ها را در روزهای مختلف هفته پخش کنید.

قدم سوم: ریاضی را عمیقا درک کنید

تمرین حل کردن خیلی خوب است اما باید یک قدم جلوتر بروید. این یعنی باید به عمق مفاهیم ریاضی بروید. یعنی باید بفهمید که فرمول‌های ریاضی چطور بوجود آمده‌اند؟ چطور می‌توانید آنها را در هر مسئله‌ای به کار ببرید و حلشان کنید؟ برای اینکه به چنین درکی برسید، توصیه می‌کنیم این پنج نکته را به کار بگیرید:

 • فرمول یا مفهومی را که می‌خواهید یاد بگیرید را به خوبی مشخص کنید
 • ببینید در حال حاضر چقدر به این فرمول یا مبحث تسلط دارید. خودتان را ارزیابی کنید
 • درباره این مبحث هرچقدر می‌توانید اطلاعات جمع کنید و در یک جزوه بنویسید
 • همینطور که پیش می‌روید ببینید در حال یادگیری مبحث و نکته‌های جدید هستید یا نه
 • حالا یکبار دیگر خودتان را ارزیابی کنید و ببینید چقدر به این مبحث تسلط دارید

همه این مراحل، زمان‌بر هستند. بنابراین اگر می‌خواهید واقعا ریاضی یاد بگیرید، باید زمان بگذارید.

قدم چهارم: ریاضی را وارد زندگیتان کنید

برای تسلط همه جانبه به ریاضی، یک قدم دیگر این است که آن را وارد زندگیتان کنید. مثلا در طول روز سرگرمی‌های مرتبط با ریاضی انجام دهید. یا مثلا روی کاغذهای کوچک، مسئله‌های ساده بنویسید و در بخش‌های مختلف خانه بگذارید. البته در این زمینه نیز می‌توانید از بهترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی کمک بگیرید.

اگر کمی در اینترنت بگردید، بازی‌های جالبی پیدا می‌کنید که مرتبط با ریاضی هستند. بنابراین به هر شکلی که می‌توانید زندگی روزمره‌تان را با ریاضی درگیر کنید.

یادگیری ریاضی بدون معلم

چگونه در زمان کم ریاضی بخوانیم؟

وقتی که مجبور هستید در یک زمان کوتاه، ریاضی بخوانید، باید حتما منابع مناسبی داشته باشید. مثلا یک جزوه خلاصه‌نویسی شده، یا نمونه‌ سوال‌هایی که به صورت جامع همه مباحث را دربرمی‌گیرند.

این ایده خوبی است که در طول سال تحصیلی، یک جزوه خلاصی‌نویسی شده تهیه کنید. اما اگر چنین جزوه‌ای ندارید، می‌توانید از جزوه‌های تالیف شده استفاده کنید. اگر کمی بگردید حتما کتاب‌های خلاصه مربوط به مباحث مهم پیدا می‌کنید.

بنابراین وقتی زمان زیادی برای خواندن ریاضی ندارید، سعی کنید سراغ مباحث آسان اما مهم بروید. مباحث پیچیده زمان‌بر هستند و احتمال اضطراب شما رو بیشتر می‌کنند. پس فقط به سراغ قسمت‌هایی بروید که می‌دانید تسلط نسبی در آنها دارید.

قیمت کلاس تقویتی ریاضی به صورت آنلاین و حضوری

در نتیجه

یاد گرفتن ریاضی، به تنهایی و بدون معلم خصوصی، ممکن است سخت و زمان‌بر باشد. اما اگر واقعا می‌خواهید ریاضی را یاد بگیرید، باید چند قدم اساسی را بردارید. مثلا منابع خوب انتخاب کنید، مرتبا تمرین حل کنید و در نهایت ریاضی را با زندگی‌‌تان پیوند بزنید.

اما اگر موفق نشدید می‌توانید روی کمک معلم‌های خصوصی ریاضی استادبانک حساب کنید. استادبانک قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. می‌توانید با مراجعه به بخش معرفی اساتید ریاضی با بهترین اساتید آشنا شوید. همچنین می‌توانید در این زمینه از کارشناسان ما کمک بگیرید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شماست.