مقالات معلم خصوصی

آیا می شود بدون معلم خصوصی، ریاضی را یاد گرفت؟

استادبانک نویسنده
1430 0
04 تیر 1403
آیا می شود بدون معلم خصوصی، ریاضی را یاد گرفت؟

صبر کنید! دیگر از ریاضی فرار نکنید! به آن به چشم یک درس سخت و پیچیده نگاه نکنید! بیایید یکبار برای همیشه با ریاضی دوست شوید. شاید خیلی وقت‌ها سر کلاس ریاضی مضطرب می‌شوید یا احساس می‌کنید هیچ‌چیز یاد نمی‌گیرید! نگران نباشید؛ شما تنها نیستید. خیلی از ما با این مشکل مواجه هستیم. اما راهکارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی ریاضی را یاد بگیرید. اگر نمی‌خواهید گزینه معلم خصوصی را امتحان کنید، باید خودتان دست به کار شوید. در این مقاله می‌خواهیم توضیح دهیم که برای یاد گرفتن ریاضی باید چه کار کنید.

یادگیری ریاضی بدون معلم

درست است که یادگیری ریاضی نیازی به معلم نیاز دارد، اما اگر نمی‌توانید با معلم‌ها ارتباط برقرار کنید یا از پس هزینه‌های تدریس خصوصی بر نمی‌آیید و هر دلیل دیگر، یادگیری ریاضی بدون معلم را امتحان کنید. بدون معلم و به صورت خودخوان می‌توانید از بسته‌های آموزشی ریاضی استفاده کنید، فیلم ببینید و تمرین‌های موجود در کتاب‌های آموزشی، کمک آموزشی و اینترنت را حل کنید.

به این ترتیب با تمام سبک‌های یادگیری آشنا می‌شوید و می‌توان سبک کاستومایز شده یادگیری خود را بسازید. هرچند که ممکن است در این راه اذیت شوید و یادگیری شما نسبت به آموزش ریاضی با معلم کندتر پیش برود.

هیچ کاری نشد ندارد، حتی یادگیری ریاضی بدون معلم هم امکان دارد. کافی است هدف خود را مشخص کنید. برای دانش‌آموزانی که نمی‌توانند به هر دلیلی به کلاس‌های خصوصی ریاضی بروند، یادگیری با روش‌های خودآموز و بدون معلم نیز امکان‌پذیر است. هرچند که راه راحت‌تر کلاس رفتن با معلمی مجرب و حرفه‌ای است اما یادگیری ریاضی بدون معلم نیز نشد ندارد.

 • هزینه بالای برخی کلاس‌های خصوصی ریاضی
 • نداشتن اعتماد به نفس کافی برای شرکت در کلاس‌های عمومی
 • سخت بودن رفت و آمد برای کلاس‌های ریاضی آموزشگاه‌ها

برخی از دلایلی هستند که دانش‌آموزان یا والدین آن‌ها را مجاب به خودخوانی ریاضی می‌کند. همچنین اگر هدف از یادگیری ریاضی حل مسئله، رفع اشکال یا تمرین و تکرار باشد، الزاما نیاز به کلاس خصوصی نیست.

روش های یادگیری ریاضی بدون معلم

یادگیری ریاضی بدون معلم بدون دانستن روش‌های آن، از یادگیری در کلاس سخت‌تر خواهد بود. نداشتن راهنمایی که اشکالات خود را از او بپرسید می‌تواند گیج‌کننده باشد. بااین‌حال انواع و اقسام راهکارها برای یادگیری درس ریاضی بدون کمک معلم وجود دارد.

فیلم‌های آموزشی زیادی برای یادگیری ریاضی در یوتیوب وجود دارد. بسیاری از این فیلم‌ها رایگان هستند و می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی وب سایت‌های ایرانی نیز آموزش ریاضی آنلاین دارند.

کتاب‌ها نیز کمک‌کننده خواهند بود‌. کتاب‌های کمک آموزشی ریاضی با متن‌های ساده و روان که تمرینات ساده تا سخت دارند، یکی از روش‌های یادگیری ریاضی بدون معلم است. پکیج‌های آموزشی نیز صفر تا صد ریاضی را آموزش می‌دهند. حتی می‌توانید این پکیج‌ها را با دوستانتان بخرید و از آن‌ها استفاده کنید.

یک راه دیگر برای یادگیری ریاضی بدون معلم، کمک گرفتن از دوستانتان است. با همکلاسی‌ها یا دوستان خود یک گروه تشکیل دهید. هر درس و مبحث را بخوانید و به یکدیگر توضیح دهید. در این حالت هم درس جدید را یاد گرفته‌اید و هم در صورت وجود اشکال در یادگیری و آموزش، دوستانتان آن را به شما خواهند گفت. یادگیری از طریق آموزش دادن به دیگران تا ۹۰ درصد می‌تواند روی یادگیری خود شما تاثیر مثبت داشته باشد.

مزایا و معایب خودآموزی

یادگیری ریاضی بدون معلم برای هر فرد می‌تواند نتایج متفاوتی داشته باشد. اینکه بخواهید ریاضی را بدون معلم یاد بگیرید به هدف شما و نیازتان مربوط می‌شود. هر روش مزایا و معایب خود را دارد و خودخوانی ریاضی نیز از این موضوع مستثنی نیست.

مزایا:

 • هزینه اضافی برای کلاس‌ها خصوصی ندارد. علاوه بر این اگر کلاس حضوری باشد باید هزینه رفت و آمد پرداخت کنید که خودخوانی این هزینه را نخواهد داشت.
 • خودخوانی ریاضی کمک می‌کند تا دانش‌آموز متکی به خود رشد کند.
 • کلاس‌های ریاضی چه به صورت حضوری و چه آنلاین نیاز به زمان مشخص ساعت و روز دارد. در‌حالی‌که خودخوانی ریاضی با برنامه‌های دانش‌آموز هماهنگ است و دانش‌آموز هر زمان ک اراده کند به درس خواندن می‌پردازد.

معایب:

 • با خواندن ریاضی بدون معلم، اشکالات روش خود را پیدا نخواهید کرد.
 • در خودآموزی با محیط کلاس‌های خصوصی یا عمومی آشنا نمی‌شوید و شاید مدت زمانی طول بکشد تا بفهمید کدام مسئله روش‌های حل متفاوتی دارد و کدام آسان‌تر یا کدام سخت‌تر است.
 • خودخوانی برای آزمون‌های مهمی مثل کنکور توصیه نمی‌شود، زیرا باید روش‌های تست زنی و رد گزینه را یاد بگیرید.

با دانستن مزایا و معایب یادگیری ریاضی بدون معلم، در نهایت این شما هستید که باتوجه‌به ویژگی‌های فردی دانش‌آموز تصمیم نهایی را خواهید گرفت. اگر خودتان دانش‌آموز هستید روش مناسب خود را می‌شناسید و انتخاب می‌کنید. اگر والدین دانش‌اموز هستید باید بفهمید فرزندتان با کدام روش یادگیری ریاضی راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند.

چگونه ریاضی را یاد بگیریم؟

همانطور که می‌دانید، مفاهیم و مباحث ریاضی در درس ریاضی وجود دارد. ممکن است بعضی از این مباحث برای شما دشوار باشند. در حالی که بعضی دیگر را به راحتی آب خوردن یاد می‌گیرید.

به همین دلیل برای اینکه به کل درس ریاضی مسلط شوید، ابتدا باید لیستی از تمام مباحث ریاضی درست کنید. سپس به خودتان نمره دهید و ببینید که در کدام مباحث ضعیف‌تر هستید. به این ترتیب مباحثی که در آنها ضعیف‌ترید، باید اولویت قرار بگیرند.

در مرحله بعدی، یک زمان‌بندی تعیین کنید. یعنی مشخص کنید که در چه بازه زمانی و چه مدتی می‌خواهید مباحث را بخوانید. مثلا تعیین کنید که برای خواندن مثلثات چند هفته باید زمان بگذارید.

حالا ببینید که برای هر مبحث کدام منابع بیشتر به دردتان می‌خورد. مثلا در مبحث جبر چندین و چند منبع وجود دارد. کتاب درسی، کتاب‌های تست، کتاب‌های حل مسئله و هزاران منبع دیگر. یک یا دو منبع برای هر مبحث انتخاب کنید.

در نهایت یادتان باشد که ریاضی را باید درک کنید. بنابراین موقع خواندن باید حسابی متمرکز باشید. برای خواندن ریاضی یک محیط آرام و ساکت انتخاب کنید. کاغذ و خودکار هم دم دستتان باشد و تمام نکات مربوط به تمرین‌هایی که حل می‌کنید را بنویسید.

برای اطلاعات بیشتر:

سریع ترین راه یادگیری ریاضی چیست؟

نقش معلم خصوصی در آموزش ریاضی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که نقش معلم خصوصی در آموزش ریاضی، بسیار مهم است. یعنی با کمک یک معلم خصوصی ریاضی می‌توانید نتیجه بسیار مثبتی بگیرید. (منبع)

معلم خصوصی می‌تواند راهکارها و روش‌های جدیدی برای حل مسائل راضی به شما نشان دهد. راهکارهایی که شاید در کلاس‌های مدرسه اصلا به آنها اشاره‌ای نشده است. از طرفی شما می‌توانید تمام چالش‌ها و مشکلات خود را با معلم‌ درمیان بگذارید. قطعا معلم خصوصی کمکتان می‌کند تا فهم و درک بیشتری از ریاضی بدست آورید.

بنابراین با کمک گرفتن از معلم خصوصی، خیلی سریع‌تر به نتیجه دلخواهتان می‌رسید. استادبانک هم در این مسیر همراه شماست. شما می‌توانید در استادبانک یک معلم خصوصی ریاضی مجرب و حرفه‌ای پیدا کنید. معلم‌های استادبانک هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین می‌توانند برای شما کلاس ریاضی برگزار کنند.

چطور خودمان ریاضی را یاد بگیریم؟

اگر تصمیم دارید که خودتان روی مباحث ریاضی وقت بگذارید، باید چند قدم مهم بردارید. در ادامه این قدم‌ها را یک به یک برایتان توضیح می‌دهیم.

قدم اول: توضیحات تئوری را بخوانید

گفتیم که برای شروع خواندن ریاضی، باید تمام مباحث را لیست کنید. مثلا چنین لیستی درست کنید:

 • جبر
 • هندسه
 • مثلثات
 • نظریه اعداد
 • مشتق
 • توابع
 • سایر مباحث

بعد از این، انتخاب کنید که روی چه مبحثی قرار است کار کنید. در مرحله بعدی باید یک منبع مناسب انتخاب کنید. حالا برای هر درس، توضیحات داده شده را به دقت بخوانید. لازم نیست توضیحات را حفظ کنید. فقط چندبار از روی توضیحات بخوانید. بعدا به سراغ حل کردن تمرین بروید.

اگر توضیحات منبع شما، کامل نیست، به سراغ یک منبع دیگر بروید. آنقدر تحقیق کنید تا بالاخره به یک منبع خوب برسید. بنابراین برای یک مبحث ریاضی، خودتان را به یک منبع محدود نکنید.

۶ دلیل برای آنکه تدریس خصوصی ریاضی باعث گرفتن نمره ۲۰ می‌شود!

قدم دوم: مسئله حل کنید

یادتان باشد که در خواندن مباحث ریاضی افراط نکنید. ریاضی چیزی نیست که با خواندن یا نگاه کردن ویدئو آن را یاد بگیرید. بلکه باید تمرین و مسئله حل کنید.

سعی کنید برای حل کردن تمرین‌ها، یک منبع مناسب داشته باشید. یعنی منبعی که هم سوالات دشوار و سخت داشته باشد و هم سوالات آسان. در ضمن برای اینکه خسته نشوید، بهتر است حل کردن تمرین‌ها را در روزهای مختلف هفته پخش کنید.

قدم سوم: ریاضی را عمیقا درک کنید

تمرین حل کردن خیلی خوب است اما باید یک قدم جلوتر بروید. این یعنی باید به عمق مفاهیم ریاضی بروید. یعنی باید بفهمید که فرمول‌های ریاضی چطور بوجود آمده‌اند؟ چطور می‌توانید آنها را در هر مسئله‌ای به کار ببرید و حلشان کنید؟ برای اینکه به چنین درکی برسید، توصیه می‌کنیم این پنج نکته را به کار بگیرید:

 • فرمول یا مفهومی را که می‌خواهید یاد بگیرید را به خوبی مشخص کنید
 • ببینید در حال حاضر چقدر به این فرمول یا مبحث تسلط دارید. خودتان را ارزیابی کنید
 • درباره این مبحث هرچقدر می‌توانید اطلاعات جمع کنید و در یک جزوه بنویسید
 • همینطور که پیش می‌روید ببینید در حال یادگیری مبحث و نکته‌های جدید هستید یا نه
 • حالا یکبار دیگر خودتان را ارزیابی کنید و ببینید چقدر به این مبحث تسلط دارید

همه این مراحل، زمان‌بر هستند. بنابراین اگر می‌خواهید واقعا ریاضی یاد بگیرید، باید زمان بگذارید.

قدم چهارم: ریاضی را وارد زندگیتان کنید

برای تسلط همه جانبه به ریاضی، یک قدم دیگر این است که آن را وارد زندگیتان کنید. مثلا در طول روز سرگرمی‌های مرتبط با ریاضی انجام دهید. یا مثلا روی کاغذهای کوچک، مسئله‌های ساده بنویسید و در بخش‌های مختلف خانه بگذارید. البته در این زمینه نیز می‌توانید از بهترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی کمک بگیرید.

اگر کمی در اینترنت بگردید، بازی‌های جالبی پیدا می‌کنید که مرتبط با ریاضی هستند. بنابراین به هر شکلی که می‌توانید زندگی روزمره‌تان را با ریاضی درگیر کنید.

چگونه در زمان کم ریاضی بخوانیم؟

وقتی که مجبور هستید در یک زمان کوتاه، ریاضی بخوانید، باید حتما منابع مناسبی داشته باشید. مثلا یک جزوه خلاصه‌نویسی شده، یا نمونه‌ سوال‌هایی که به صورت جامع همه مباحث را دربرمی‌گیرند.

این ایده خوبی است که در طول سال تحصیلی، یک جزوه خلاصی‌نویسی شده تهیه کنید. اما اگر چنین جزوه‌ای ندارید، می‌توانید از جزوه‌های تالیف شده استفاده کنید. اگر کمی بگردید حتما کتاب‌های خلاصه مربوط به مباحث مهم پیدا می‌کنید.

بنابراین وقتی زمان زیادی برای خواندن ریاضی ندارید، سعی کنید سراغ مباحث آسان اما مهم بروید. مباحث پیچیده زمان‌بر هستند و احتمال اضطراب شما رو بیشتر می‌کنند. پس فقط به سراغ قسمت‌هایی بروید که می‌دانید تسلط نسبی در آنها دارید.

قیمت کلاس تقویتی ریاضی به صورت آنلاین و حضوری

معایب خودآموزی ریاضی بدون معلم

اول از همه باید بدانید ریاضی جزو درس‌های سخت محسوب می‌شود که بهتر است برای درک و فهم عمیق آن یک راهنما و معلم داشته باشید. بدون معلم ممکن است ساعت‌ها پای یک مسئله بنشینید و به جواب نرسید. اگر در فهم یک مبحث مشکل داشته باشید این معلم است که می‌تواند به بهترین نحو آن مبحث را به شما توضیح دهد.

پیدا کردن منبع، نمونه سوالات و حل تمام آن‌ها به عهده خودتان خواهد بود. ممکن است یک منبع را انتخاب کنید و در نیمه راه بفهمید برای شما مناسب نیست. همچنین گاهی تمرینات کتابی که انتخاب کرده‌اید برای سطح شما زیادی ساده یا سخت هستند. مخصوصا اگر قرار است برای کنکور یا امتحانات ریاضی بخوانید بهتر است با یک تا دو جلسه تدریس خصوصی کار خود را راحت‌تر کنید.

مزایای یادگیری ریاضی با معلم خصوصی

اگر از آن دسته دانش‌آموزان سختکوش و باهوشی هستید که مطالب را سر کلاس متوجه می‌شوید، نیاز چندانی به معلم برای یادگیری ریاضی و حل تمرین نخواهید داشت. یادگیری ریاضی بدون معلم مناسب آن دسته از افرادی است که قلق‌های یادگیری خود را می‌دانند و بدون مکث به سراغ روش‌ خودآموزی مناسب خود می‌روند.

با خودآموزی ریاضی دیگر نگران سروقت انجام دادن تکالیف معلم نخواهید بود و می‌توانید منابع مخصوص خودتان را پیدا کنید. حتی می‌توانید آنقدر در این کار پیشرفت کنید که برای خودتان یک جزوه شخصی از یادگیری ریاضی خودخوان تهیه کنید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید. بدون معلم باید مشکلات درسی خود را به تنهایی حل کنید و یاد خواهید گرفت چطور مستقلانه درس بخوانید.

در نتیجه

یاد گرفتن ریاضی، به تنهایی و بدون معلم خصوصی، ممکن است سخت و زمان‌بر باشد. اما اگر واقعا می‌خواهید ریاضی را یاد بگیرید، باید چند قدم اساسی را بردارید. مثلا منابع خوب انتخاب کنید، مرتبا تمرین حل کنید و در نهایت ریاضی را با زندگی‌‌تان پیوند بزنید.

اما اگر موفق نشدید می‌توانید روی کمک معلم‌های خصوصی ریاضی استادبانک حساب کنید. استادبانک قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. می‌توانید با مراجعه به بخش معرفی اساتید ریاضی با بهترین اساتید آشنا شوید. همچنین می‌توانید در این زمینه از کارشناسان ما کمک بگیرید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شماست.