مقالات معلم خصوصی

روش خلاقانه استفاده از تصویر در کلاس خصوصی ریاضی

استادبانک نویسنده
1059 0
10 اسفند 1401
روش خلاقانه استفاده از تصویر در کلاس خصوصی ریاضی

حتما شما هم این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید:«شنیدن کی بود مانند دیدن؟». به طور کلی بینایی یکی از قوی‌ترین حواس ماست و به یادگیری ما کمک بسیار زیادی می‌کند. پس چه راهی بهتر از آموزش مفاهیم ریاضی با کمک تصاویر؟ آن هم در دوره‌ای که با کمک اینترنت می‌توانید هزاران تصویر مرتبط با مطالب درسی‌تان پیدا کنید! از این گذشته روش‌ های خلاقانه تری هم برای استفاده از تصاویر در کلاس خصوصی ریاضی وجود دارد. در این مقاله با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

حل مشکلات با کمک تصویر در کلاس خصوصی ریاضی

دانش‌آموز شما ممکن است مشکلات زیادی در کلاس ریاضی داشته باشد. مثلا تسلط خوبی به جمع یا تفریق نداشته باشد. شاید این مشکل یک راه‌حل ساده داشته باشد: استفاده از یادگیری بصری!

مثلا به عکس زیر نگاه کنید. با کمک یک شانه تخم‌مرغ می‌توانید به راحتی مفهوم جمع و تفریق را به دانش‌آموزتان یاد دهید. بدون اینکه بخواهید درگیر حل کردن مسئله شوید.

استفاده از تصویر در کلاس ریاضی خصوصی

بنابراین با کمک تصاویر خلاقانه، بسیاری از مفاهیم ریاضی را می‌توانید بدون کمترین زحمت، به شاگردتان یاد دهید.

پیدا کردن تصاویر متناسب با موضوع و مقطع تحصیلی

اگر تصمیم گرفتید برای آموزش ریاضی از تصاویر کمک بگیرید، به یک نکته مهم دقت کنید. شما باید براساس مقطع تحصیلی و موضوع درس تصاویری پیدا کنید. گاهی وقت‌ها با کمک تصاویر ساده هم می‌توانید موضوعات پیچیده را درس دهید. پس حتما به دنبال تصاویر خاص نباشید. حتی خودتان هم می‌توانید از بعضی از اشیا عکس بگیرید.

در ادامه نحوه انتخاب تصویر برای هر مقطع را توضیح می‌دهیم.

تصاویر مناسب ریاضی ابتدایی

در مقطع تحصیلی ابتدایی، چهار عمل اصلی یعنی: جمع و تفریق، ضرب و تقسیم، مهم‌ترین مفاهیم پایه ریاضی هستند. بنابراین کارتان برای پیدا کردن عکس بسیار راحت است. می‌توانید تصاویر مرتبط با اشیا پیدا کنید.

مثلا اشیا پراکنده که در تصویر بعدی جمع می‌شوند. از دانش‌آموزتان بخواهید با شمارش و جمع، تعداد را بدست آورد.

7 نکته برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان

تصاویر مناسب متوسطه اول

در مقطع متوسطه تمرکز اصلی روی حل مسائل و معادلات است. بنابراین در نقش  بهترین معلم خصوصی ریاضی باید از تصاویر گرافیکی، اشکال هندسی و چیزهایی شبیه به اینها کمک بگیرید.

برای آموزش این مفاهیم، باید از تصاویر گرافیکی، مثل اینفوگرافیک‌ها استفاده کنید. در ادامه انواعی از این نوع تصاویر را می‌بینید.

انواع تصاویر خلاقانه مناسب تدریس ریاضی در کلاس خصوصی

برای اینکه بتوانید تصاویر خلاقانه در اینترنت پیدا کنید، کافیست عبارت انگلیسی «Math Puzzles» را در گوگل یا پینترست جستجو کنید.

تنوع بسیار زیادی در زمینه این نوع تصاویر وجود دارد. نکته مهم این است که متناسب با سطح شاگردتان تصاویر را انتخاب کنید.

تصاویر معادلاتی

این نوع تصاویر عموما با الهام از یک معادله ریاضی ساخته شده‌اند. اشیا نماد یک عدد هستند و باید با حل یک یا دو معادله، به جواب معادله سوم برسید.

راهکارهایی برای داشتن بهترین تدریس خصوصی ریاضی

تصاویر خلاقانه ریاضی

تصاویر جدول

این دسته از تصاویر، براساس بازی اعداد طراحی می‌شوند. البته بیشتر این تصاویر، انواع ساده‌ شده سودوکو هستند. با کمی جستجو تعداد زیادی از جدول‌ها را پیدا می‌کنید.

جدول ریاضی

اشکال هندسی و اشیا

با کمک این نوع تصاویر می‌توانید عملیات‌های ضرب، تفریق، تقسیم یا جمع را به خوبی به شاگردتان آموزش دهید. مثلا می‌توانید این تصاویر را به شاگردتان نشان دهید و از او بخواهید تعداد مثلث‌های قرمز را بشمرد و از کل تعداد مثلث‌ها کم کند.

تصاویر مرتبط با هندسه

این نوع از تصاویر هم برای محاسبه محیط و مساحت در هندسه، بسیار کاربردی هستند. بنابراین برای آسان‌تر شدن محاسبات هندسه، حتما از این نوع تصاویر کمک بگیرید.

تصاویر مساحت و محیط

وسایل کمک آموزشی برای آموزش ریاضی

علاوه بر تصویر، انواع دیگری از وسایل کمک آموزشی هم برای آموزش ریاضی وجود دارد. هرچقدر که بتوانید آموزش ریاضی را برای یک دانش‌آموز به یک فرآیند بصری-عملی تبدیل کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید.

به طور کلی باید توجه داشته باشید که برای تدریس خصوصی ریاضی به کودکان، باید از روش‌های خلاقانه استفاده کنید. انواع ابزارهایی که می‌توانید از آنها کمک بگیرید، این موارد هستند:

  • مکعب روبیک
  • چرتکه
  • لگو
  • ساعت اسباب‌بازی
  • تخته و گچ
  • جئوبرد

بنابراین به عنوان یک معلم خصوصی ریاضی باید بتوانید آموزش ریاضی را به یک تجربه شیرین و دلچسب تبدیل کنید. چرا که درس ریاضی از جمله درس‌های چالش‌برانگیز برای کودکان است.

چند نکته برای افزایش بازدهی کلاس خصوصی ریاضی

استادبانک چطور می‌تواند به معلم خصوصی ریاضی کمک کند؟

اگر یک معلم خصوصی ریاضی هستید و به دنبال دانش‌آموز می‌گردید، بهترین راه برای شما کمک گرفتن از استادبانک است. استادبانک بزرگ‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. با کمک استادبانک می‌توانید با شاگردهای خصوصی زیادی آشنا شوید.

کافیست به قسمت عضویت اساتید بروید و ثبت نام کنید. بعد از تایید اطلاعات توسط کارشناسان ما، پروفایل شما در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. در سال 1400 نزدیک به 47 هزار دانش‌آموز در استادبانک ثبت نام کرده‌اند.

در ضمن می‌توانید تمام سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید. شماره 02191005343 پاسخگوی شماست.