روش تدریس معلم خصوصی

روش تدریس خصوصی فیزیک-چگونه فیزیک تدریس کنیم؟

استادبانک نویسنده
2028 0
12 آذر 1401

اگر در زمینۀ تدریس خصوصی فیزیک فعالیت می‌کنید و یا به عنوان معلم فیزیک در مدارس مشغول به تدریس هستید حتما همواره به دنبال بهترین روش تدریس خصوصی فیزیک برای آموزش هر چه بهتر به دانش‌آموزنتان هستید.

روش تدریس خصوصی فیزیک برای هر پایه نکات خاص خود را دارد که می‌توانید با استفاده از مقالات و پادکست‌های بخش روش تدریس خصوصی فیزیک در مجله اساتید استادبانک و همچنین با استفاده از کتاب‌های راهنمای معلم در سایت آموزش و پرورش به این نکات دسترسی داشته باشید. با این حال برخی نکات کلی و عمومی در مورد روش تدریس فیزیک در تمامی پایه‌ها وجود دارد که آشنایی با آن‌ها برای هر معلمی ضروری است.

در ادامۀ این مقاله نیز به 8 نکتۀ کاربردی برای ارتقای روش تدریس خصوصی فیزیک در کلاس‌های گروهی و خصوصی اشاره خواهیم کرد.

1. طرح درس مشخصی داشته باشید

در تدوین روش تدریس خصوصی فیزیک، داشتن یک طرح درس مشخص و دقیق برای معلم فیزیک بسیار ضروری است. معلم فیزیک باید بداند که در هر جلسه قرار است چه موضوعاتی را ارائه کند. همچنین دانش‌آموز نیز باید در جریان این موضوع قرار بگیرد که چه موضوعاتی را در ظی جلسه آموزش خواهد دید.

ویژگی‌های مهم یک معلم خصوصی فیزیک خوب

2. از ابزارهای آموزش آنلاین در تدریس خصوصی فیزیک استفاده کنید

در کلاس‌های حضوری، معلم فیزیک می‌تواند می‌تواند تنها با استفاده از کتاب کمک درسی دانش‌آموز، شروع به حل مسأله کند. اما در کلاس‌های آنلاین چنین امکانی وجود ندارد. بنابراین استفاده از ابزارهایی مانند قلم نوری و پلتفرم‌های رایج تدریس آنلاین به خصوص برای معلم‌های فیزیک و ریاضی بسیار ضروری است.

همچنین لازم است برخی آموزش‌ها در قالب فایل‌های ورد یا پی‌دی‌اف یا پاورپوینت برای دانش‌آموز از قبل آماده شود.

3. از سطح کتاب درسی فراتر بروید

کتاب‌های درسی فیزیک در برخی موارد نتوانسته‌اند مطالب را به خوبی به دانش‌آموز منتقل کنند. معلم فیزیک در چنین مواردی باید سعی کند تا فراتر از سطح کتاب درسی، مطالب را به بهترین شکل به دانش‌آموزان آموزش بدهد.

استفاده از انیمیشن، شبیه‌سازی و ویدیو در روش تدریس خصوصی فیزیک بسیار مفید خواهد بود. سایت‌هایی مانند جستار، phet برای شبیه‌سازی درس فیزیک بسیار مفید هستند.

4. رفع اشکال درس مربوط به جلسه قبل را در روش تدریس خصوصی فیزیک بگنجانید

در ابتدای هر جلسه از دانش‌آموز بخواهید که اشکالات جلسۀ قبل خود را مطرح کند. بهتر است شما نیز سؤالاتی را در این زمینه آماده کنید تا بتواند سطح اطلاعات دانش‌آموز را محک بزنید. پس رفع اشکالات جلسۀ قبل می‌توانید وارد آموزش مباحث جدید فیزیک شوید. در غیر این صورت به دلیل پیوستگی این مطالب دانش‌آموز در یادگیری مطالب جدید نیز به مشکل برخواهد خورد.

ضمنا در حین تدریس مطالب جدید نیز از دانش‌اموز بخواهید تعدادی سؤال را حل کند تا متوجه شوید که آیا یادگیری در شاگرد اتفاق می‌افتد یا خیر.  در کلاس‌های آنلاین می‌توانید در ابتدا یک سوال به دانش‌آموز بدهید و از او بخواهید مراحل را برای شما توضیح دهد و شما بنویسید.

در مرحلۀ بعد یک سوال به دانش‌آموز بدهید تا به طور کامل حل کند و هر جا که اشکالی داشت از شما سؤال کند.

در انتهای کلاس نیز ار کتاب کمک درسی دانش‌آموز سؤالات یا تست‌هایی را مشخص کنید تا به عنوان تکلیف در منزل انجام دهد.

روش تدریس فیزیک دوازدهم | استاد محمد پوررضا

5. ارتباط با دانش‌آموز را در فضای مجازی فراموش نکنید

در بسیاری از موارد ممکن است دانش‌آموز به دلیل عدم درک یک نکتۀ کوچک، زمان زیادی را برای حل مسائل فیزیک از دست بدهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که در حد امکان و با یک برنامۀ مشخص از طریق فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها با دانش‌اموز در ارتباط باشید تا در چنین شرایط بتواند به شما دسترسی داشته باشد و برخی از اشکالات خود را رفع کند.

6. در روش تدریس خصوصی فیزیک، به مفاهیم و نکات تستی به صورت هم‌زمان توجه کنید

درس فیزیک از جمله درس‌هایی است که می‌توان آن را هم به صورت مفهومی و هم به صورت تستی آموزش داد. بنابراین معلم باید در وهلۀ اول به نیاز دانش‌آموز توجه کند. در شیوۀ مفهومی معلم بیشتر به مفاهیم فیزیک می‌پردازد و حل تست را بر عهدۀ خود دانش‌آموز می‌گذارد. در شیوۀ تستی نیز تمرکز معلم و دانش‌آموز روی یادگیری نکات تستی و حل تست‌های کنکور است.

به طور کلی تلفیقی از این دو روش برای دانش‌آموز می‌تواند بهترین گزینه در روش تدریس خصوصی فیزیک باشد. یعنی در ابتدا مفاهیم به طور کامل آموزش داده شود و بعد به سراغ نکات تستی بروید و در نهایت از دانش‌آموز بخواهید که چند سؤال تستی مشابه را حل کند. توجه داشته باشید که بسیاری از مفاهیم فیزیک در تست‌ها خودشان را نشان می‌دهند. بنابراین اگر تنها به آموزش مفاهیم اکتفا کنیم دانش‌آموز به اهمیت این مفاهیم پی نخواهد برد.

7.  برای آموزش فیزیک، از مثال‌های ملموس استفاده کنید

برای تفهیم هر چه بیشتر درس بهتر است معلم فیزیک باید در روش تدریس خود مثال‌هایی ملموس را بگنجاند که دانش‌آموز بتواند با مطلب ارتباط بهتری برقرار کند. برای مثال در حین تدریس قوانین نیوتن، به دانش‌آموز بگویید برایند نیروهای وارد بر هواپیمایی که با سرعت ثابت در حال حرکت است، صفر است. یا برای آموزش مفهوم اینرسی، سکه‌ای را روی کاغذ قرار دهید سپس کاغذ را بکشید تا سکه جا بماند و دلیل آن را با توجه به مفهوم ایترسی برای دانش‌آموز توضیح دهید.

8. از کتاب‌های روش تدریس خصوصی فیزیک استفاده کنید

یکی از بهترین منابع برای آموزش هر چه بهتر درس فیزیک، استفاده از کتاب‌های راهنمای تدریس آموزش و پرورش است. در این کتاب‌ها می‌توانید به صورت فصل به فصل و صفحه به صفحه با روش تدریس خصوصی فیزیک هر پایه آشنا شوید و نکات آموزندۀ آن را در کلاس خود به کار ببرید.

معلم خصوصی فیزیک در استادبانک

استادبانک بزرگ‌ترین سامانۀ آنلاین انتخاب معلم خصوصی و تدریس آنلاین در کشور است. هدف این سایت معرفی معلمان و اساتید توانمند در سرتاسر کشور به دانش‌آموزان و دانشجویان است. معلمان با ثبت نام در سایت استادبانک می‌توانند وظیفۀ تبلیغات، تولید محتوا و جذب شاگرد را به عهدۀ تیم فعال و پرتلاش استادبانک می‌گذارند و تمرکز خود را تنها بر روی تدریس هر چه بهتر معطوف می‌کنند.

استخدام مدرس فیزیک

اگر شما هم قصد تدریس خصوصی فیزیک را دارید کافی است با ثبت‌نام کاملا رایگان، مراحل  استخدام معلم خصوصی در استادبانک را طی کنید و کسب درآمد خود را از این طریق آغاز کنید. ثبت‌نام در استادبانک مراحل و شرایط خاصی ندارد؛ اما مهم‌ترین موضوع این است که به عنوان معلم خصوصی فیزیک باید عملکرد بالایی داشته باشید تا امتیاز شما به سرعت افزایش پیدا کند و دانش‌آموزان، شما برای کلاس‌های خود انتخاب کنند.

برای مشاهدۀ مزایای تدریس خصوصی در استادبانک و مقایسۀ آن با سایر سایت‌ها و آموزشگاه‌های تدریس خصوصی، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ مزایای استخدام به عنوان معلم خصوصی در استادبانک را نیز مطالعه کنید.