مقالات معلم خصوصی

ریاضی ابتدایی یا متوسطه اول؟ کدام یک برای تدریس خصوصی مناسب تر است؟

استادبانک نویسنده
797 0
15 اسفند 1401
ریاضی ابتدایی یا متوسطه اول؟ کدام یک برای تدریس خصوصی مناسب تر است؟

سرنوشت و هویت بعضی از ما، با آموزش پیوند خورده است. پس نباید این بخش از هویت‌تان را که عاشق آموزش است، نادیده بگیرید. فقط کافیست یک انتخاب درست انجام دهید. مثلا تصمیم بگیرید که می‌خواهید معلم ریاضی ابتدایی باشید یا متوسطه اول؟ چندین تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد. مثلا میزان درآمد، محیط و مسئولیت‌ها. اگر جزئیات بیشتری درباره هرکدام از این موضوعات بدانید، احتمالا تصمیم بهتری می‌گیرید. پس با ما همراه باشید.

برای تدریس خصوصی ریاضی ابتدایی بهتر است یا متوسطه اول؟

آموزش ریاضی هم به کودکان و هم به دانش‌آموزان متوسطه اول، چالش‌ها و مزایای منحصر به فرد خود را دارد. اینکه کدام یک را انتخاب کنید، بیشتر از هر چیز دیگری به علایق و نقاط قوت شما بستگی دارد.

آموزش خصوصی ریاضی به کودکان می‌تواند یک تجربه ارزشمند باشد. چرا که شما این فرصت را دارید که پایه و اساس مفاهیم ریاضی را برای آنها توضیح دهید. حتی می‌توانید از روش‌های خلاقانه برای آموزش استفاده کنید که این موضوع در نوع خودش بسیار جذاب است.

آموزش ریاضی به دانش‌آموزان متوسطه اول هم می‌تواند به همان اندازه رضایت‌بخش باشد. می‌توانید ذهن آنها را به چالش بکشید، تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله را به آنها یاد دهید. از طرف دیگر این فرصت را دارید که از آموزش‌های پیشرفته کمک بگیرید و از شاگردهایتان بخواهید ریاضی را وراد زندگی روزمره‌شان کنند. با تدریس خصوصی ریاضی به بچه‌های متوسطه اول، در واقع آنها را برای آینده تحصیلی‌شان آماده می‌کنید.

بنابراین هم آموزش ریاضی به کودکان و هم به دانش‌آموزان متوسطه، هر دو تجربه‌های ارزشمندی هستند. اما برای اینکه بتوانید راحت‌تر انتخاب کنید، در ادامه درباره چند نکته و تفاوت مهم صحبت می‌کنیم.

چه تفاوتی بین تدریس ریاضی در ابتدایی و متوسطه اول وجود دارد؟

گفتیم که انتخاب مقطع برای تدریس خصوصی، بیشتر از هرچیز، به علایق شما بستگی دارد. اما چندین تفاوت مهم وجود دارد که دانستن آنها مهم است. بعضی از این تفاوت‌ها این موارد هستند:

رفتار/اخلاق

اگر تدریس به کودکان ابتدایی انتخاب شماست، باید بدانید که اصولا بچه‌ها نمی‌توانند احساساتشان را مدیریت کنند. در حالی که بچه‌های متوسطه اول تقریبا به احساسات خود مسلط هستند. بنابراین باید به دانش‌آموزان ابتدایی کمک کنید تا به احساسات خود تسلط پیدا کنند.

از طرفی دانش‌آموزان متوسطه به این دلیل که در سن بلوغ هستند، کمی گوشه‌گیر و منزوی می‌شوند. گاهی وقت‌ها بی‌انگیزه و بی‌علاقه هستند. پس باید بتوانید این مشکلات را مدیریت کنید.

معلم ریاضی خصوصی ابتدایی

توانایی‌های دانش‌آموز

دانش‌آموزان ابتدایی معمولا نسبت به دانش‌آموزان متوسطه، توانایی‌های کمتری دارند. مثلا به عنوان یک معلم خصوصی ریاضی باید به آنها کمک کنید تا تکالیفشان را انجام دهند. بیشتر بچه‌ها در انجام تکالیف و تمرین‌های ریاضی مستقل نیستند.

دانش‌آموزهای متوسطه اول اما، مهارت‌های بیشتری در حل تمرین و مسائل ریاضی دارند. بنابراین احتمالا راحت‌تر می‌توانید با آنها کار کنید. اما باید حواستون باشد که مرتبا اشتباهات‌ آنها را تصحیح کنید.

سبک تدریس و طرح درس

یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی این است که برای تدریس خصوصی ریاضی به دانش‌آموزان دبستان، باید برنامه‌های متفاوتی طراحی کنید. مثلا دانش‌آموز شما در کلاس‌های مدرسه موفق به درک مفاهیم نشده است. بنابراین باید با یک طرح آموزشی متفاوت کار کنید. این یعنی باید به سبک‌های تدریس مختلف تسلط داشته باشید.

اما اصولا در مقطع متوسطه اول، دانش‌آموزان نیاز دارند که در حل تمرین‌ها و مسئله‌ها به آنها کمک کنید. پس سبک تدریس شما احتمالا مشخص و یکسان است. فقط وظیفه شما این است که نقاط ضعف و قوت شاگردتان را به خوبی شناسایی کنید.

مسئولیت

دانش‌آموزان دوره ابتدایی اصولا با نمره‌های توصیفی ارزیابی می‌شوند. بنابراین دانش‌آموز شما ممکن است با یک یا دو غلط هم موفق به دریافت نمرات بالا بشود.

اما به عنوان یک معلم ریاضی خصوص متوسطه، مسئولیت بیشتری دارید. چرا که هم میزان حساسیت والدین بیشتر است و هم دانش‌آموز وسواس بیشتری روی نمرات خود دارد. بنابراین یک معلم خصوصی متوسطه مسئولیت بیشتری نسبت به معلم ابتدایی دارد.

میزان درآمد

از آنجایی که دروس ریاضی در مقاطع بالاتر، پیچیده‌تر می‌شود، ممکن است بازار کار یک معلم متوسطه بهتر از معلم ابتدایی باشد. از طرفی رقابت در بین دانش‌آموزان متوسطه بیشتر از ابتدایی است. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه تدریس خصوصی ریاضی به دانش‌آموزان متوسطه بیشتر از ابتدایی باشد.

پس به طور کلی می‌توان گفت میزان درآمد یک معلم خصوصی ریاضی متوسطه اول تا حدودی بیشتر از معلم ریاضی ابتدایی است.

درآمد معلم خصوصی ریاضی

ساعت کاری

همانطور که گفتیم میزان رقابت در دانش‌آموزان متوسطه بیشتر از ابتدایی است. از طرف دیگر پیچیدگی مفاهیم ریاضی در مقاطع بالاتر هم بیشتر است. همین دو عامل باعث می‌شود که تعداد ساعت‌های کاری یک معلم خصوصی متوسطه اول بیشتر از معلم خصوصی ابتدایی باشد.

نتیجه اینکه

چه تدریس خصوصی به دانش‌آموزان ابتدایی را انتخاب کنید و چه متوسطه اول، در هردو صورت باید خودتان را برای رویارویی با چالش‌های بسیاری آماده کنید. اما اگر واقعا به تدریس ریاضی علاقمند باشید، می‌توانید همه چالش‌ها را پشت سر بگذارید و تجربیات ارزشمند بدست بیاورید.

مهم‌ترین چیز این است که واقعا از آموزش دادن به بچه‌ها لذت ببرید. استادبانک هم در این مسیر همراه و یاور شماست. با کمک استادبانک می‌توانید با شاگردهای خصوصی زیادی در مقاطع مختلف آشنا شوید.

استادبانک قدیمی‌ترین شبکه تدریس خصوصی در ایران است. شما می‌توانید به قسمت عضویت اساتید سر بزنید و اطلاعات خود را بارگذاری کنید. همکاران ما با شما تماس می‌گیرند و بعد از مصاحبه تلفنی، پروفایل شما در دسترس دانش‌آموزان خصوصی قرار می‌گیرد.

شماره تماس 02191005343 هم در دسترس شماست تا تمام سوالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.