مقالات معلم خصوصی

آیا تدریس خصوصی زبان انگلیسی سخت است؟

استادبانک نویسنده
576 0
24 بهمن 1401

وقتی پای آموزش زبان وسط باشد، تقریبا همه دوست دارند که سراغ بهترین‌ها بروند. شاید همین موضوع کار معلم‌های زبان را سخت‌تر کند. یک معلم خصوصی زبان با چالش‌های زیادی مواجه است. مثلا باید بتواند یک محیط آموزشی مناسب فراهم کند. یا با محدودیت‌های زمانی شاگردهایش به خوبی کنار بیاید. اما به جرات می‌توانیم بگوییم که تجربه تدریس زبان انگلیسی یکی از شیرین‌ترین تجربه‌های هر معلم خصوصی است. در این مقاله درباره سختی‌ها و مهارت‌های یک معلم زبان خصوصی صحبت می‌کنیم.

اصلی‌ترین سختی‌ها و چالش‌های تدریس خصوصی زبان انگلیسی چیست؟

زبان انگلیسی یکی از محبوب‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است. اما این اصلا به این معنی نیست که زبان ساده‌ای است و به راحتی می‌توان آن را یاد گرفت. آموزش زبان انگلیسی به غیرانگلیسی زبان‌ها برای معلم‌ خصوصی زبان کار آسانی نیست.

از جمله مهم‌ترین چالش‌هایی که برای تدریس خصوصی زبان انگلیسی وجود دارد، این موارد هستند:

محیط یادگیری

محیطی که شما و شاگردتان در آن حضور باید کاملا مناسب تدریس زبان باشد. یعنی هیچگونه سروصدا و عوامل حواس‌پرتی در آن وجود نداشته باشد. پیدا کردن چنین محیطی می‌تواند تا حدی چالش‌برانگیز باشد.

منابع تدریس

پیدا کردن یک کتاب یا منبع مناسب برای تدریس هم یکی دیگر از چالش‌هاست. با وجود اینکه تعداد زیادی کتاب برای تدریس وجود دارد اما باید بتوانید بهترین منبع را متناسب با یادگیری شاگردتان پیدا کنید.

محدودیت زمانی

زمان مهم‌ترین عامل در یادگیری زبان است. به همین دلیل سخت‌ترین قسمت کارتان این است که در یک محدوده زمانی کوتاه بتوانید مفاهیم زیادی را به شاگردتان انتقال دهید.

وقفه‌های آموزشی

یکی دیگر از چالش‌های مهم، کنار آمدن با وقفه‌هایی است که شاگرد شما ممکن است به وجود آورد. مثلا کنسل کردن کلاس از سمت دانش‌آموز یا انجام ندادن تکالیف. در چنین شرایطی پیش بردن روند یادگیری سخت می‌شود.

استفاده از زبان مادری

رایج‌ترین مشکل‌ دیگر معلم‌های زبان این است که شاگردهایشان سر کلاس از زبان مادرزادی برای صحبت کردن یا جمله‌سازی کمک می‌گیرند. این موضوع هم سرعت پیشرفت شاگردتان را کُند می‌کند.

روش خلاقانه استفاده از پادکست در کلاس خصوصی زبان انگلیسی

معلم خصوصی زبان

تفاوت کلاس خصوصی و عمومی زبان انگلیسی چیست؟

بیشتر کلاس‌های عمومی زبان در محیط‌هایی مثل موسسات آموزشی برگزار می‌شوند. این کلاس‌ها ترمی یا فشرده هستند و با تعداد نفرات 10 نفر یا بیشتر پیش می‌روند. این در حالی است که در یک کلاس خصوصی شما فقط یک یا نهایتا 4 شاگرد زبان دارید. طبیعتا مدیریت کردن یک کلاس 4 نفره بسیار راحت‌تر از یک کلاس 10 نفره است.

از طرف دیگر در یک کلاس عمومی زبان ، محدودیت زمانی شما به مراتب از کلاس خصوصی بیشتر است. چرا که سرعت پیشرفت کلاس، تحت تاثیر سرعت یادگیری افراد قرار می‌گیرد. اما در یک کلاس خصوصی می‌توانید خیلی راحت‌تر و سریع‌تر جلو بروید.

بنابراین می‌توان گفت یادگیری زبان در یک کلاس خصوصی بازدهی بالاتری نسبت به کلاس عمومی دارد. هرچند که از نظر هزینه شرکت کردن در کلاس‌های عمومی مقرون به صرفه‌تر است.

مهارت‌های مورد نیاز یک معلم خصوصی زبان چیست؟

درآمد معلم خصوصی زبان چقدر است و استادبانک چطور می‌تواند به من کمک کند؟

شغل تدریس خصوصی زبان، یکی از پردرآمدترین شغل‌هاست. این شغل در آینده هم از جمله درآمدزاترین مشاغل خواهد بود. از مزیت‌های مهم دیگر آن هم این است که ساعت‌ کاری‌تان توسط خود شما تعیین می‌شود. بنابراین احتمالا راحت‌تر می‌توانید برای کارهایتان برنامه‌ریزی کنید.

در اینجا میانگین هزینه تدریس هر ساعت معلم‌ خصوصی زبان را در استادبانک می‌بینید. استادبانک بزرگترین شبکه معلم خصوصی کشور است و می‌تواند شما را با تعداد زیادی از شاگردهای خصوصی آشنا کند. بنابراین هرچه سریعتر به قسمت عضویت اساتید بروید و پروفایل خود را بسازید.

میانگین قیمت تدریس خصوصی زبان

برای تدریس زبان به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اگر تصمیم‌ دارید که به صورت جدی تدریس خصوصی زبان را شروع کنید، به یک یا چند گواهی نیاز دارید. اگر پیشینه تحصیلی مرتبط با زبان انگلیسی داشته باشید، مطمئنا به دردتان می‌خورد. مثل لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی.

اما اگر مدرک تحصیلی شما مرتبط با زبان نیست، می‌توانید یک مدرک زبان بگیرید. به طور کلی چند نوع مدرک زبان معتبر در کشور ما وجود دارد:

 • IELTS
 • TOEFL
 • TESOL
 • Doulingo

برای اینکه بتوانید هر کدام از این گواهي‌ها را بگیرید، باید امتحان بدهید. بعد از دریافت مدرک زبان با نمره قابل قبول، می‌توانید شروع به کار کنید. کافیست مدرک خود را به موسسه‌های آموزشی یا برای استادبانک بفرستید. با عضویت در قسمت اساتید می‌توانید کار خود را به عنوان یک معلم خصوصی زبان شروع کنید.

چه کسی بهترین معلم زبان انگلیسی است؟

آزمون زبان با معلم خصوصی

برای تدریس زبان باید چه مهارت‌هایی داشته باشم؟

مسلما باید به عنوان یک معلم خوش‌قول، بتوانید شاگردهایتان را در یاد گرفتن زبان کمک کنید و رشد دهید. پس به چند مهارت مهم نیاز دارید. مثلا باید بتوانید درس‌ها را به خوبی آماده کنید. در هر مورد خاصی که نیاز دارید، مطالعه کنید تا بتوانید راحت‌تر آن را تدریس کنید.

باید بتوانید به شاگردهایتان تکلیف و پروژه‌های موثر بدهید. همینطور باید به طور مستمر آنها را ارزیابی کنید تا بفهمید مطالب را به خوبی یاد می‌گیرند یا نه. برای انجام همه این کارها به این مهارت‌ها نیاز دارید:

 • توانایی خوب و روان صحبت کردن و نوشتن (Speaking and Writing)
 • مهارت‌های مرتبط با درک زبان (Listening)
 • خلاقیت و داشتن ایده‌های جذاب برای پیشبرد کلاس
 • توانایی مدیریت زمان و برنامه‌ریزی
 • داشتن اعتماد به نفس و رفتار دوستانه
 • توانایی کار کردن در شرایط سخت
 • انعطاف‌پذیر بودن

بنابراین به عنوان یک معلم زبان، هم باید روی مهارت‌های زبانی خود کار کنید و هم بتوانید توانایی اداره کردن یک کلاس را داشته باشید.

چگونه در زمینه تدریس خصوصی زبان موثرتر عمل کنیم؟

بهترین سن برای تدریس خصوصی چیست؟

احتمالا الان یکی از دیگر سوال‌های شما این است: باید چند ساله باشم؟

جواب این است: در هر سنی می‌توانید معلم خصوصی زبان شوید؛ البته نه در سنین کمتر از دبیرستان!

همانطور که گفتیم، محدودیت سنی خاصی برای تدریس زبان وجود ندارد. اما به شرطی که یک موضوع مهم را در انتخاب شاگرد در نظر بگیرید؛ بهتر است اگر مثلا بسیار جوان (مثلا دانش‌آموز دبیرستان) هستید، شاگردهای با سن بالا قبول نکنید. چرا که ممکن است در اداره کردن کلاس به مشکل بربخورید و آنها با شما احساس راحتی نکنند.

بنابراین سن اهمیت خاصی در تدریس زبان ندارد، چه یک دانشجوی جوان باشید و چه یک فرد 40 ساله، می‌توانید تدریس خصوصی زبان را شروع کنید. استادبانک هم در این مسیر همراه شماست.

در آخر

تدریس خصوصی زبان یکی از محبوب‌ترین و البته درآمدزاترین شغل‌ها در سراسر دنیاست. اما نباید چالش‌ها و سختی‌های این شغل را هم نادیده بگیرید. هرچند که اگر به این شغل علاقمند باشید می‌توانید بر سختی‌های آن هم غلبه کنید. استادبانک هم می‌تواند به آسان‌تر کردن مسیر شما کمک کند. شما می‌توانید همه سوالات خود را با ما در میان بگذارید. کافیست با شماره 02191005343 تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.