مقالات معلم خصوصی

چه مواردی یک کلاس خصوصی را برای دانش‌ آموزان و والدین هیجان انگیز می کند؟

استادبانک نویسنده
542 0
06 اسفند 1401

وقتی درباره دوران تحصیل صحبت می‌کنیم، معمولا آدم‌ها دو دسته می‌شوند. دسته اول آنهایی که عاشق دوران مدرسه هستند و خاطرات خوبی از آن دارند. دسته دیگر اما، از مدرسه متنفر هستند و اصلا دوست ندارند به آن دوره برگردند. شاید اگر کمی بیشتر بررسی کنیم، علت تنفر بعضی از ما نسبت به مدرسه و کلاس درس، کسل‌کننده بودن آن باشد. بنابراین شما به عنوان یک معلم خصوصی باید بتوانید راهکارهایی پیدا کنید تا کلاس درس هیجان انگیزی برای دانش آموزان و والدین آنها داشته باشید.  مهم است که بدانید چطور با دانش‌آموز ارتباط برقرار کنید، چطور از تکنولوژی کمک بگیرید و چند نکته دیگر. در این مقاله با روش‌هایی برای هیجان‌انگیز کردن کلاس آشنا می‌شوید.

ایجاد انگیزه در دانش‌ آموزان توسط والدین

قبل از اینکه به سراغ راهکارهای سرگرم‌کننده کلاس برویم، بیایید درباره نقش والدین در یادگیری فرزاندانشان صحبت کنیم. به عنوان یک معلم خصوصی، حتما نقش تربیت والدین را در تمام جنبه‌های یادگیری دانش‌آموزهایتان می‌بینید.

بنابراین می‌توانیم بگوییم والدین در ایجاد انگیزه در دانش‌‌ آموز نقش مهمی دارند. به همین دلیل لازم است که بتوانید با والدین دانش‌آموزتان ارتباط موثری برقرار کنید. می‌توانید از آنها بخواهید که برای یادگیری فرزندشان در کلاس خصوصی، تلاش کنند. مثلا با کلمات مثبت و تشویق کردن او، انگیزه‌هایش را تقویت کنند.

راهکارهای دیگری هم برای ایجاد انگیزه توسط والدین وجود دارد. مثلا جایزه دادن، حاضر شدن در کلاس درس کنار دانش‌آموز و کمک کردن در حل تمرین‌ها چند نمونه از این راهکارها هستند.

بنابراین برای ایجاد انگیزه در دانش آموز ، قدم اول این است که بتوانید از والدین بخواهید در مسیر یادگیری همراه و یاور او باشند.

ایجاد انگیزه در دانش آموزان توسط معلمان

قدم بعدی این است که شما هم به دانش‌آموزتان کمک کنید تا انگیزه بیشتری داشته باشد. قبل از هرچیز باید رابطه خوبی با او بسازید. در مرحله بعدی باید نقاط عطف او را شناسایی کنید. وقتی درباره موفقیت‌ها و دستاوردهای او در کلاس درس صحبت می‌کنید، انگیزه او تقویت می‌شود.

گاهی وقت‌ها با یک جمله الهام‌بخش، گاهی با یک جایزه، گاهی با بازی کردن و تفریح، می‌توانید انگیزه شاگردتان را چند برابر بیشتر کنید. مهم این است که رابطه خوبی داشته باشید. رابطه خوب، یعنی رابطه‌ای که هم شما و هم شاگردتان بتوانید به راحتی درباره خواسته‌هایتان صحبت کنید.

7 پیشنهاد برای داشتن کلاس درس هیجان انگیز

همیشه این موضوع را به خاطر داشته باشید که بچه‌ها حتی در یک کلاس درس هم به تفریح نیاز دارند. وقتی که به عنوان معلم یادگیری را هیجان‌انگیز می‌کنید، دانش‌آموزتان تمایل بیشتری به مشارکت در کلاس دارد. از طرفی مفاهیم درسی را هم راحت‌تر یاد می‌گیرد.

برای اینکه بدانید چطور می‌توانید کلاس درستان را هیجان انگیزتر کنید، چند پیشنهاد برایتان آورده‌ایم.

1.درس دادن را متوقف کنید

بسیاری از روش‌های تدریس اینطور هستند که شما به عنوان معلم در حال صحبت کردن هستید و دانش‌آموز گوش می‌کند. در این شرایط نمی‌توانید انتظار داشته باشید که دانش‌آموزتان بی‌وقفه به شما گوش کند. پس متوقف کردن درس در یک نقطه حساس، می‌تواند هیجان انگیز باشد و شاگردتان را علاقمند نگه ‌دارد.

می‌توانید در زمان استراحت، یک فعالیت انجام دهید. مثلا یک تمرین انجام دهید و دوباره درس دادن را شروع کنید. حتی یک استراحت 30 ثانیه‌ای می‌تواند معجزه کند. می‌توانید به جای حل کردن تمرین، یک خاطره مرتبط تعریف کنید. این کار هم به متمرکزتر شدن شاگردتان کمک می‌کند.

2.به دانش‌آموز حق انتخاب بدهید

حقیقت این است که بچه‌ها در برنامه روزانه خود، چه در مدرسه و چه در خانه، انتخاب‌های زیادی ندارند. گاهی وقت‌ها فقط می‌خواهند با کسی حرف بزنند. بنابراین اگر حق انتخاب داشته باشند، به آنها کمک می‌کند که بیشتر درگیر شوند و اتفاقات بعدی را راحت‌تر بپذیرند.

پس به آنها اجازه دهید که مثلا تکالیفشان را خودشان تعیین کنند. یا مثلا بعضی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده‌شان را سر کلاس درس هم انجام دهند. این کار به علاقمند شدن آنها به کلاس درس کمک زیادی می‌کند.

کلاس درس هیجان انگیز

3. بازی کنید

بازی‌ها هیجان‌انگیزترین روش‌ برای هیجان انگیز کردن کلاس خصوصی هستند. از طرفی آماده کردن یک بازی هزینه زیادی ندارد و باعث می‌شود دانش آموز به راحتی مفاهیم را درک کند.

امروزه هزاران بازی آنلاین آموزشی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای درس خودتان استفاده کنید یا ایده بگیرید. گاهی وقت‌ها خودتان هم می‌توانید بازی طراحی کنید.

4.ورزش و نرمش

اکثر بچه‌ها دوست ندارند برای ساعت‌های طولانی بی‌حرکت بنشینند. برای اینکه کلاس از حالت کسل‌کننده خارج شود، هر چند وقت یکبار به شاگردتان تمرین‌های فیزیکی بدهید.

یک روش خلاقانه دیگر این است که مثلا چند پوستر یا کارت، روی دیوار نصب کنید. این کارت‌ها می‌توانند مرتبط با موضوع درس باشند. از شاگردتان بخواهید روبروی هر کارت قرار بگیرد و به سوال‌ها جواب دهد. این کار هم یک تمرین درسی است هم ورزشی!

سرگرم کردن دانش آموز خصوصی

5.به گردش علمی بروید

اردو و گردش علمی رفتن، یکی از بهترین خاطره‌های هر دانش‌آموزی است. اگر کمی فکر کنید، مکان‌های مختلفی برای گردش علمی رفتن، مرتبط با درستان پیدا می‌کنید. از نمایشگاه و موزه گرفته تا مکان‌های تاریخی.

حتی می‌توانید تورهای مجازی آنلاین بروید. مهم این است که بعضی وقت‌ها از کلاس درس خارج شوید و به دنیای دیگری بروید.

6.از تکنولوژی کمک بگیرید

یک راه ساده اما بسیار موثر، کمک گرفتن از فناوری برای سرگرم‌ کردن بچه‌هاست. کلاس خود را با استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی هیجان‌انگیز‌تر کنید. مثلا موضوعات درسی خود را با پاورپوینت نمایش دهید.

حتی می‌توانید از سایت‌هایی مثل یوتیوب و آپارات برای نمایش فیلم‌های کوتاه استفاده کنید. یا مثلا با کمک بعضی از نرم‌افزارها، بازی‌های علمی مرتبط با درس‌تان را انجام دهید.

مثلا اگر معلم خصوصی زبان هستید، می‌توانید از اپلیکیشن‌های زبان برای گرفتن امتحان استفاده کنید. اکثر این نرم‌افزارها رایگان هستند و بسیار خلاقانه طراحی شده‌اند.

7. از سرگرمی‌های مورد علاقه دانش‌آموز استفاده کنید

دانش‌آموز شما ممکن است علاقه زیادی به نقاشی، موسیقی یا ورزش داشته باشد. یکی از بهترین راهکارها برای هیجان انگیز کردن کلاس این است که از خود او کمک بگیرید. در مورد سرگرمی‌های او سوال کنید.

وقتی متوجه شدید به چه چیزهایی علاقه دارد، از همان عوامل برای یادگیری او کمک بگیرید. مثلا اگر معلم خصوصی ریاضی هستید و دانش‌آموزتان به بازی فوتبال علاقه دارد، می‌توانید مسئله‌ها را با نام بازیکنان فوتبال طراحی کنید.

استادبانک چطور می‌تواند به معلم‌های خصوصی کمک کند؟

همانطور که متوجه شدید، روش‌های زیادی برای هیجان انگیز کردن کلاس خصوصی وجود دارد. مثل استفاده از تکنولوژی، طراحی بازی، گردش علمی و موارد دیگر. نکته مهم این است که بتوانید رابطه خوبی با دانش‌آموز و والدین او برقرار کنید.

استادبانک هم می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد. شما با کمک استادبانک می‌توانید در زمینه تدریس خود با دانش‌آموزهای زیادی آشنا شوید و تجربه کسب کنید. همچنین استادبانک می‌تواند در زمینه تعیین قیمت تدریس خصوصی، هماهنگی‌های مربوط به کلاس و موارد دیگر به شما کمک کند.

برای اینکه همین الان به یکی از معلم‌های استادبانک تبدیل شوید، به قسمت عضویت اساتید سر بزنید. همچنین می‌توانید تمام سوالات خود را از ما بپرسید. شماره تلفن 02191005343 پاسخگوی شماست.