مقالات معلم خصوصی

8 مورد از برترین ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضی

محمد مرادی نویسنده
304 0
24 خرداد 1403
ابزارهای آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضی

ریاضی یکی از درس‌های است که برای حل کردن آن نیاز به فکر، تمرین زیاد و تدریس خصوصی ریاضی است. به همین دلیل شاید برخی از افراد به دلایل مختلف مانند نداشتن وقت کافی، نیاز داشته باشند در مواقعی از هوش مصنوعی برای حل مسائل کمک بگیرند. هوش مصنوعی (AI) فراتر از تصورات انسان عمل کرده و پیشرفت چشمگیری در سال‌های اخیر داشته است. پیشرفت هوش مصنوعی به قدری بوده که توانسته ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی و غیره را به خوبی ارائه دهد.

هوش مصنوعی با استفاده از یادگیری ماشینی (Machine Learning) توانسته روز به روز خود را تقویت کرده و به شغل‌های زیادی از جمله ریاضی ورود کند. با اینکه هوش مصنوعی توانسته تا حدود زیادی خود را ثابت کند، اما باز ممکن است اطلاعات غلطی را ارائه کند. جهت جلوگیری از دریافت اطلاعات غلط، نیاز است تا به سایت یا اپلیکیشن معتبری رجوع کنید. در این محتوا به معرفی سایت‌ها و اپلیکیشن‌های با کمترین درصد خطا خواهیم پرداخت.

حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی

تا به حال به حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی فکر کرده‌اید؟ حتما از پیشرفت روز به روز هوش مصنوعی در تعجب هستید. قطعا بیشتر تعجب می‌کنید که بدانید امروزه هوش مصنوعی حتی مسائل ریاضی را نیز برای شما حل خواهد کرد. اگر از بزرگسالان بپرسید مخصوصا دهه هفتادی‌ها به شما خواهند گفت هوش مصنوعی مسئله حل کن زمان آن‌ها گام به گام بود. کتابی که حمل آن نیاز به مهارت در حد جاسوسان سیا و موساد داشت.

امروزه دیگر این همه ترس و جابجا کردن کتابی به آن قطوری لازم نیست. با یک وبگردی ساده به راحتی انواع و اقسام هوش‌های مصنوعی برای حل کردن مسائل را پیدا خواهید کرد. حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی در وهله اول ممکن است تقلب به نظر برسد. هرچند که هرگز این کار پسندیده نیست و بهتر است با تلاش و کوشش به جواب مسائل برسید. بااین‌حال این تکنولوژی می‌تواند روشی برای یادگیری ریاضی نیز باشد. جواب‌های ساده، راه‌حل‌های کوتاه، ارائه چند راه حل برای یک مسئله همگی برای یادگیری قلق‌های حل مسئله ریاضی مفید هستند. به همین دلیل گاهی بهتر است از تکنولوژی نیز استفاده کنید.

8 مورد از بهترین ابزار های آنلاین حل معادلات و مسائل ریاضی

برترین ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی عبارتند از:

 1. ربات symbolab
 2. ربات Math 10
 3. سایت cymath
 4. سایت mathway
 5. سایت brilliant
 6. سایت Microsoft Math Solver
 7. برنامه photomath
 8. برنامه Socratic

ربات های حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی

حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی
ربات حل مسائل ریاضی

پیش‌تر اشاره کردیم که هوش مصنوعی با تمامی سر و صدای که در چندسال اخیر کرده است، باز امکان اینکه اطلاعات غلط بدهد زیاد است. شما می‌توانید با انتخاب صحیح ربات و هوش مصنوعی، درصد این خطا را تا حدودی کم و حتی به صفر برسانید. در این بخش تعدادی از معتبرترین ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی و ربات‌های هوش مصنوعی را جهت حل مسائل ریاضی معرفی خواهیم کرد.

ربات symbolab

یکی از سایت‌های قدرتمند در حوزه ریاضی و معادلات، سایت symbolab است. این سایت رابط کاربری بسیار روانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. کافیست تا مسئله خود را تایپ کرده و دکمه Go را بزنید. در کسری از ثانیه مسئله شما حل خواهد شد؛ البته گاهی ممکن است بنا به پیچیدگی مسئله تا چند دقیقه طول بکشد.

آدرس سایت: https://de.symbolab.com

ربات Math 10

اسم ربات math 10 کاملا بیانگر عملکرد آن است. این ربات آینده‌دار، تنها برای حل مسائل ریاضی ساخته شده است و می‌توان گفت که جزو برترین ابزارهای آنلاین حل ریاضی می‌باشد. کار با این سایت نیز همانند ربات symbolab می‌باشد. کافیست مسئله را وارد کرده و منتظر جواب بمانید.
آدرس سایت: https://www.math10.com/en/problem-solver

سایت حل مسائل ریاضی

هرچند که بهتر است خودتان مسائل ریاضی داده شده به عنوان تکلیف را حل کنید، اما برخی سایت‌ها نیز مشکل را برایتان حل می‌کنند. سایت‌های آنلاین، برنامه‌های هوش مصنوعی و ربات‌ها امروزه کار را برای بسیاری از افراد و حتی دانش‌آموزان راحت می‌کنند. با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر کسی نیاز به فکر کردن نخواهد داشت چرا که ربات‌ها این کار را به جای شما انجام می‌دهند.

ریاضی در اغلب مواقع درسی است که دانش‌آموزان زیادی از آن فرار می‌کنند. اغلب دانش‌آموزان در حل مسائل ریاضی مشکل دارند و نمی‌توانند با این درس ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل به دنبال یک راه ساده برای حل مسائل خود می‌گردند. چه راهی ساده‌تر از سایت‌های که در کمترین زمان مسائل ریاضی را حل کند؟

سایت ها و ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی

سایت حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی
حل مسائل ریاضی با هوش مصنوعی

در بخش قبلی، برترین ربات‌های هوش مصنوعی را در حوزه حل معادلات ریاضی معرفی کردیم. علاوه‌بر ربات‌ها که کارایی بسیار عالی از خود نشان داده‌اند، سایت‌ها نیز نقش بزرگی در حل معادلات دارند. در ادامه برخی از معتبرترین سایت‌ها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

سایت cymath

سایت Cymath یکی از ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی است که به کاربران امکان محاسبه و حل مسائل ریاضی را می‌دهد. این سایت قادر است به صورت خودکار معادلات، توابع، اعداد مختلط، ماتریس ها و سایر مسائل سنگین ریاضی را حل کند و نتایج قابل قبولی به کاربران ارائه دهد. از آنجا که Cymath یک ابزار آنلاین است، کاربران به راحتی می‌توانند از آن بر روی هر دستگاهی که به اینترنت متصل است، استفاده کنند.

آدرس سایت: https://www.cymath.com

سایت mathway

سایت matwhay راه ورود شما به دنیای شیرین ریاضی می‌باشد؛ البته ورود به دنیای راحت حل مسائل و معادلاتی که پیش رو دارید. این هوش مصنوعی با قدرتی که دارد می‌تواند معادلات سنگین ریاضی را با درصد خطای بسیار پایین حل کند. رابط کاربری راحت این سایت به اکثریت کاربران اجازه استفاده را می‌دهد.

آدرس سایت: https://www.mathway.com

سایت brilliant

تا به اینجای محتوا تمامی مواردی که معرفی شد، صرفا جنبه ابزاری داشته و تنها در حل مسائل کاربردی بوده‌اند. سایت brilliant در کنار ابزار خود، یک پلتفرم آنلاین نیز برای یادگیری مسائل و معادلات ریاضی ارائه می‌دهد. دانشجویان می‌توانند جهت افزایش علم و دانش خود از این سایت نهایت استفاده را بکنند.
آدرس سایت: https://brilliant.org

سایت Microsoft Math Solver

محصولی بی‌نظیر از کمپانی بی‌نظیر و مطرح مایکروسافت؛ این سایت رابط کاربری بسیار روانی دارد و و تمامی افراد با هر سطحی می‌توانند از این هوش مصنوعی استفاده کنند. سایت سایت Microsoft Math Solver با بهره‌گیری از قدرت ماشینی، قادر است معادلات ریاضی را با کمترین درصد خطا حل کند.

آدرس سایت: https://math.microsoft.com/en

اپلیکیشن های حل ریاضی هوش مصنوعی

پس از معرفی ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی یعنی ربات‌ها و سایت‌های حل معادلات ریاضی، نوبت به معرفی اپلیکشین‌ها می‌رسد. یکی از بزرگترین مزیت‌های استفاده از اپلیکیشن به جای سایت و ربات، امکان استفاده آفلان می‌باشد. سازندگان امکان استفاده آفلاین از برنامه را فراهم نموده‌اند تا فرد در هر لحضه و هرجا بتواند از برنامه استفاده کند. البته برخی از ابزارها نیاز به اتصال به اینترنت دارند. به هر حال در ادامه برخی از این برنامه‌ها را معرفی خواهیم کرد.

برنامه photomath

Photomath یک برنامه موبایل است که به کمک دوربین گوشی، مسائل ریاضی را حل می‌کند. این برنامه ابتدا عکسی از معادله یا مسئله ریاضی مورد نظرتان می‌گیرد و سپس با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، پاسخ صحیح را به شما نشان می‌دهد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا مسائل ریاضی را به سرعت و به راحتی حل کنید و مفهوم‌های جدید را بهتر درک کنید. اما توجه داشته باشید که استفاده از این برنامه به تنهایی، ممکن است مهارت‌های شما در حل مسائل ریاضی را بهبود ندهد، بلکه تنها به عنوان یک ابزار کمکی مفید استفاده شود.

لینک دانلود از گوگل پلی:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microblink.photomath&hl=en_US

لینک دانلود از اپ استور: https://apps.apple.com/us/app/photomath/id919087726

برنامه Socratic

یکی از کاربردی‌ترین برنامه‌ها که توسط کمپانی مطرح گوگل توسعه داده شده‌است، اپلیکیشن Socratic می‌باشد. وجه تمایز این برنامه با سایر برنامه‌ها، حل مسائلی همچون علوم، تاریخ و غیره است. افراد می‌توانند به غیر از ریاضی، سوال مربوطه خود را از سایر درس‌ها دریافت کنند.

لینک دانلود برای اندروید: https://play.google.com/store/search?q=socratic&c=apps

لینک دانلود برای آیفون: https://apps.apple.com/us/app/socratic-by-google/id1014164514

مزایا و معایب استفاده از سایت حل مسائل ریاضی

احتمالا همه شما با گام به گام آشنا هستید. کتاب حل‌المسائلی که داشتن آن جرمی نابخشودنی بود. کتابی که اغلب دانش‌آموزان یا آن را داشتند یا از یکدیگر قرض می‌گرفتند تا مسائل ریاضی را از روی آن رونویسی کنند. سایت حل مسائل ریاضی نیز دقیقا همان گام به گام است. ارزان‌تر، در دسترس‌تر و سریع‌تر از کتابی که حجم زیادی داشت.

امروزه دانش‌آموزان دیگر وقت خود را روی فکر کردن و حل کردن مسائل نمی‌گذارند. از ذهن خود کار زیادی نمی‌کشند و روش‌های راحت الحلقوم را انتخاب می‌کنند. این باعث می‌شود تا راحت طلب شوند و در ادامه زندگی نیز به دنبال راه حل‌های تقلبی که زودتر به مقصد برسد، بگردند.

با این حال این سایت‌ها در برخی مواقع کارآمد نیز هستند. مسائل سخت و پیچیده را با راه‌حل‌های ساده حل می‌کنند و توضیحات مناسبی برای روش حل خود دارند. دانش‌آموزانی که به دنبال یادگیری بیشتر باشند، از این ویژگی‌های استفاده بهتری می‌کنند تا ریاضی را با دقت بیشتری یاد بگیریند.

برنامه های هوش مصنوعی برای حل مسائل ریاضی

با پیشرفت علم و گسترش artificial intelligence، دنیای وسیعی از برنامه‌های حل مسئله در دسترس همگان قرار دارد. هوش مصنوعی می‌تواند بخواند، بنویسد، مسائل جبری و آماری حل کند و در این بین حتی آموزش‌پذیر نیز هست. برنامه‌های هوش مصنوعی حل مسائل ریاضی می‌توانند از مسائل ساده ریاضی شروع و به صورت تصاعدی یاد بگیرند. این AIها که بر پایه یادگیری ماشین پیش می‌روند به مرور قادر خواهند بود مسائل پیچیده ریاضی را نیز حل کنند. در زیر 4 برنامه موبایلی هوش مصنوعی برای حل مسائل ریاضی معرفی شده است.

 • Photomath: برنامه‌ای مناسب برای گوشی‌های اندروید و IOS که با اسکن مسئله در چند دقیقه جواب را پیدا می‌کند.
 • Socratic: این برنامه که با هوش مصنوعی کار می‌کند علاوه بر حل مسائل ریاضی، قادر به پاسخگویی سوالات تاریخ و علوم نیز هست.
 • CameraMath: این برنامه با حل مسائل ریاضی به کمک هوش مصنوعی، نوعی کلاس تقویتی ریاضی برای دانش‌آموزان خواهد بود. چرا که بانکی از راه‌حل‌ها، فرمول‌ها و مفاهیم را نیز ارائه می‌کند.
 • Brilliant: برنامه‌ای قوی برای یادگیری ریاضی و حل مسائل دشوار. این برنامه می‌تواند براساس میزان مهارت دانش‌آموز سطح بندی شود و سوالات ریاضی مطرح کند.

تمام این برنامه‌ها را می‌توانید از گوگل پلی و اپ استور دانلود و روی گوشی همراه خود نصب کنید.

سخن پایانی

بسیاری از برنامه‌ها وجود دارند که به شما در حل مسائل و معادلات ریاضی کمک می‌کنند. اما باید در نظر داشته باشید که مهارت شما با چنین ابزارهای آنلاین حل ریاضی، بهبود نمی‌یابد. توصیه می‌شود زمانی از ابزارهای حل مسئله استفاده کنید که زمان کمی برای ارائه تمرین و غیره دارید. برنامه‌های ذکر شده، جزو بهترین سایت‌ها و ربات‌ها می‌باشند که درصد خطای بسیار پایینی دارند. شما می‌توانید با خیال راحت مسئله خود را وارد کرده و منتظر پاسخ صحیح بمانید.

سوالات متداول درباره ابزارهای آنلاین حل مسائل ریاضی

 1. بهترین برنامه حل مسائل ریاضی از رو عکس کدام است؟
  برای حل مسائل از روی عکس می‌توانید از برنامه photomath استفاده کنید. این برنامه با درصد خطای بسیار پایین جواب مسئله را از روی عکس می‌دهد.
 2. بهترین ربات حل مسائل ریاضی با درصد خطای پایین کدام است؟
  ربات‌های بسیاری برای حل معادلات ریاضی وجود دارند اما معتبرترین آن‌ها ربات Math 10 است.
 3. بهترین سایت حل معادلات ریاضی کدام است؟
  بهترین سایت در حوزه حل مسائل و معادلات ریاضی، سایت brilliant است. شما می‌توانید علاوه‌بر مسائل ریاضی، مسائل درسی دیگر مانند علوم و تاریخ را با این سایت حل کنید.