مقالات معلم خصوصی

چگونه حسابان را پاس کنیم

ملیحه فراهانی نویسنده
49 0
06 تیر 1403
چگونه حسابان را پاس کنیم

چگونه حسابان را پاس کنیم؟ حسابان یکی از مهم‌ترین دروس ریاضی است که دانش‌آموزان در دوران دبیرستان با آن روبرو می‌شوند و نقش کلیدی در آماده‌سازی آن‌ها برای تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی و حتی اقتصاد دارد. با این حال، مفاهیم پایه‌ای و پیشرفته‌ی حسابان می‌تواند برای دانش‌آموزان دبیرستان به ویژه مسائل تحلیلی آن چالش‌برانگیز باشد.

برای پاس کردن حسابان، نمی‌توان تنها به شب‌های امتحان اکتفا کرد. حسابان همانند ریاضی، فیزیک، شیمی از دروسی بوده که باید در طول ترم نیز برای مطالعه و تمرین آن وقت گذاشته شود. اما باز هم رعایت یک سری نکات در پاسخ به سوال چگونه حسابان را پاس کنیم؟ باعث می‌شود که در شب‌های امتحان و فرصت محدود مطالعه، بتوانیم این درس را با موفقیت پاس کنیم.

قطعاً شرکت در کلاس معلم خصوصی حسابان یکی از تکنیک‌های زودبازده و سریع برای پاس کردن این درس است. تکنیک‌هایی که در ادامه به آن اشاره شده است تا راهنمای مناسبی برای شما دانش‌آموزان باشد.

چالش‌های درس حسابان در شب امتحان چیست؟

شب امتحان یکی از استرس‌آورترین مراحل تحصیلی برای بسیاری از دانش‌آموزان است و این استرس وقتی صحبت از درسی پیچیده مانند حسابان می‌شود، می‌تواند بیشتر هم بشود. در اینجا به چند چالش رایجی که دانش‌آموزان ممکن است در شب قبل از امتحان حسابان با آن‌ها مواجه شوند، اشاره می‌کنیم:

 1. حجم بالای مطالب: حسابان دارای مفاهیم و فرمول‌های متعددی است که باید به خاطر سپرده شوند. دانش‌آموزان ممکن است در شب امتحان با حجم زیادی از اطلاعاتی که باید مرور کنند، مواجه شده که این می‌تواند باعث افزایش استرس و تنش زیادی بر آن‌ها شود.
 2. فشار زمانی: با نزدیک شدن به زمان امتحان، دانش‌آموزان ممکن است احساس کنند که زمان کافی برای مرور تمام مطالب را ندارند. این فشار زمانی می‌تواند منجر به استرس و اضطراب شده که عملکرد آن‌ها را در امتحان تحت تأثیر قرار دهد.
 3. دشواری‌های مفهومی: برخی از مفاهیم حسابان، مانند مشتق‌گیری و انتگرال‌گیری، ممکن است هنوز برای برخی دانش‌آموزان نامفهوم و دشوار باقی مانده باشد. در شب امتحان، دانش‌آموزان ممکن است متوجه شوند که درک کاملی در برخی از مسائل ندارند.
 4. استراتژی‌های حل مسئله: تحت فشار زمانی و استرس، برخی دانش‌آموزان ممکن است در پیدا کردن بهترین روش برای حل مسائل مردد باشند. این می‌تواند منجر به اتلاف زمان و انرژی شود، خصوصاً اگر آن‌ها روش‌های ناکارآمد را انتخاب کنند.

چگونه حسابان را پاس کنیم

اما تکنیک‌ها و راه‌حل‌های مناسبی برای مقابله با این چالش‌ها وجود دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

البته می توانید در مقاله زیر، به طور کامل نکات روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی را مطالعه کرده و از آن‌ در جهت موفقیت خود بهره ببرید:

نکات مهم در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

تکنیک‌های موثر در روش خواندن حسابان برای امتحان نهایی

در پاسخ به سوال چگونه حسابان را پاس کنیم؟ باید بگوییم که استفاده از تکنیک‌های زیر در یادگیری، تمرین و به تسلط رسیدن به این درس بسیار راهگشا و کاربردی است.

برای دانش‌آموزانی که در شب امتحان حسابان به دنبال تکنیک‌های مؤثر مطالعه هستند، چندین استراتژی کاربردی وجود دارد که می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با اعتماد به نفس و آمادگی بیشتری در امتحان شرکت کنند:

۱. برنامه‌ریزی و مدیریت زمان

به دلیل محدود بودن زمان مطالعه برای آمادگی در امتحان نهایی حسابان، هوشمندانه‌ترین تصمیم، داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق است. داشتن برنامه‌ریزی شما را از حاشیه‌خوانی دور کرده و باعث می‌شود که روی مفاهیم و نکات کلیدی حسابان تمرکز داشته باشید.

بهتر است در ابتدا کتاب حسابان را براساس بارم‌بندی و اهمیت آن در امتحان، به دو سته مباحث پراهمیت و کم اهمیت تقسیم کنید. سپس باتوجه به زمان خود و اهمیت موضوع با انتخاب منابع صحیح و کمک معلم خصوصی حسابان، مطالعه و تمرین این درس را شروع کنید.

بعد از تقسیم‌بندی کتاب براساس اولویت‌ها و اهمیت‌ها، در صورت کمبود وقت، می‌توانید مباحث کم اهمیت یا با اولویت پایین را کنار بگذارید. اما می‌دانید برای مباحثی با ضریب بالای امتحانی به اندازه کافی وقت برای مطالعه، مرور و تمرین گذاشته‌اید.

مدیریت زمان برای درس خواندن

۲. مرور مفهومی حسابان برای امتحان نهایی

بجای صرف وقت برای حفظ کردن فرمول‌ها، تلاش کنید مفاهیم کلیدی حسابان مانند حد، مشتق و انتگرال را درک کنید. در واقع مفاهیمی که در امتحان نهایی حسابان، ضریب بالایی داشته و احتمال طرح سوالات زیاد از آن‌ها بسیار است.  استفاده از نمودارها و تصاویر برای تجسم این مفاهیم می‌تواند بسیار مفید باشد.

برای یادگیری و مفهومی خواندن این مفاهیم، می‌توانید از کتب کمک درسی مناسب استفاده کنید. کتبی که مناسب سطح شما بوده و درک توضیحات آن برای‌تان راحت است. از مهم‌ترین کتب کمکی برای یادگیری و درک بهتر مباحث حسابان یازدهم، حسابان دوازدهم و کنکور، مربوط به انتشارات زیر است:

 • فرمول بیست حسابان یازدهم گاج 
 • جیبی چکیده حسابان یازدهم خیلی سبز
 • اقیانوس تست و نکته حسابان یازدهم مبتکران 
 • حسابان یازدهم و دوازدهم لقمه مهر و ماه 
 • بانک نهایی حسابان یازدهم خیلی سبز برای حل تمرین و مرور سوالات امتحانات نهایی 
 • حسابان جامع هرکول جلد یک و جلد دو راه اندیشه 

۳. حل مسائل نمونه و تمرین فراوان

انجام دادن تعداد زیادی مسئله نمونه می‌تواند به شما کمک کند تا با ساختار سوالات امتحان آشنا شوید و تکنیک‌های حل مسئله را تقویت کنید. سعی کنید مسائلی با درجه‌های مختلفی از سختی را حل کنید تا آمادگی شما برای هر نوع سوالی در امتحان بیشتر شود.

اگر سوالات امتحان نهایی سوال‌های پیش را داشته باشید، بهترین منبع برای تمرین و مرور مباحث حسابان است. پس بعد از مطالعه فصل‌های مهم، از تمرین و حل سوالات مختلف آن غافل نشوید.

۴. مطالعه گروهی

برگزاری جلسات مطالعه با دوستان یا همکلاسی‌هایی که در حسابان توانمند هستند، می‌تواند بسیار مفید باشد. تبادل نظر و حل مسائل به صورت گروهی می‌تواند به شما کمک کند تا روش‌های جدیدی برای حل مسائل بیاموزید و ابهامات خود را رفع کنید.

۵. استفاده از کارت‌های مرور

ساختن کارت‌های مرور که شامل فرمول‌ها، تعاریف و نکات کلیدی بوده، می‌تواند در شب امتحان برای مرور سریع و آسان مفید باشد. این کارت‌ها را می‌توانید در جاهایی که زمان زیادی را صرف می‌کنید، مانند جلوی میز تحریر یا دیوار اتاق‌تان، قرار دهید.

۶. داشتن خواب کافی

اطمینان حاصل کنید که شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشید. خواب کافی به بهبود حافظه و تمرکز کمک می‌کند و می‌تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد شما در امتحان داشته باشد.

۷. تنظیم محیط مطالعه

محیط مطالعه‌ی آرام و منظم، بدون حواس‌پرتی‌هایی مانند تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی، می‌تواند به شما کمک کند تا تمرکز بهتری داشته و مطالعه‌ی مؤثرتری داشته باشید.

استفاده از تکنیک پومودورو می‌تواند در افزایش تمرکز‌تان در زمان مطالعه و کاهش حواس‌پرتی موثر باشد.

 1. پومودورو 1 (۲۵ دقیقه): مطالعه پارت اول
 2. استراحت کوتاه (۵ دقیقه): قدم زدن، نوشیدن آب، یا کشش عضلات.
 3. پومودورو 2 (۲۵ دقیقه): حل مسائل مختلف پارت اول
 4. استراحت کوتاه (۵ دقیقه): استراحتی کوتاه برای تجدید قوا.
 5. پومودورو 3 (۲۵ دقیقه): مطالعه پارت دوم
 6. استراحت کوتاه (۵ دقیقه): یک استراحت کوتاه و دوباره تجدید قوا.
 7. پومودورو 4 (۲۵ دقیقه): حل تمرینات پارت دوم
 8. استراحت طولانی (۱۵ تا ۳۰ دقیقه): استراحتی طولانی برای تجدید انرژی

و سپس به همین ترتیب کل زمان روزانه خود را صرف مطالعه و تمرین حسابان با کمک این تکنیک کنید.

۸. کلاس معلم خصوصی حسابان

باوجود تلاش برای یادگیری و درک مباحث مهم و پراهمیت حسابان، باز هم یا در زمان مطالعه یا در زمان حل تمرین از پس برخی از مفاهیم چالشی، سخت و حتی پایه‌ای این درس عاجز می‌شویم. در این شرایط بهینه‌ترین و موثرترین روش یادگیری و درک کامل موضوع، استفاده از کلاس معلم خصوصی حسابان است.

معلم خصوصی حسابان، باتوجه به سطح شما و تجربه‌ای که در زمینه مباحث مهم و تدریس حسابان داشته، می‌تواند آمادگی شما را برای شرکت در امتحان نهایی بالا ببرد.

معلم خصوصی در ابتدا آموزشی متناسب با سطح و درک شما از مباحث ضعیف و مشکل‌دار دارد و سپس با کمک جزوات، کتب کمک درسی و سوالات دوره‌های امتحانی، با تمرین و تکرار، درک این مباحث را برای‌تان هموار می‌کند.

بنابراین یکی از بهینه‌ترین روش‌ها، استفاده از کلاس تدریس خصوصی حسابان است. مزیت دیگر این کلاس این است که شاگرد انرژی کمتری را در مقایسه با زمانی که خود با آزمون و خطا به درک موضوع می‌رسد، از خود صرف می‌کند. زیرا معلم با تجربیات خود دانش‌آموز را در مسیر درست یادگیری هدایت کرده و از آزمون و خطای او، جلوگیری می‌کند.

بنابراین با کمک کلاس معلم خصوصی حسابان و استفاده از این تکنیک‌ها، دانش‌آموزان می‌توانند شانس موفقیت خود را در امتحان حسابان افزایش دهند و تجربه‌ی کم‌استرس‌تری در شب امتحان داشته باشند.

چگونه حسابان را پاس کنیم

استادبانک و اساتید برتر این مجموعه برای موفقیت در حسابان

استادبانک نیز در کنار این تکنیک‌ها می‌تواند با معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی حسابان و سایر روش‌های موثر آموزشی، نقش مهمی در موفقیت شما داشته باشد. تنها کافیست وارد سایت استادبانک به نشانی www.ostadbank.com شده و با ورود به صفحه معلم خصوصی حسابان، لیستی از برترین اساتید این درس به همراه سوابق، افتخارات آموزشی و نظرات شاگردان‌شان را مشاهده کنید و با کمک بخش پشتیبانی این مجموعه در انتخاب خود مطمئن شده و درخواست‌تان را ثبت نمایید.

در هر صورت باتوجه به زمان و فرصت محدود امتحانات، استفاده از این تکنیک‌ها و کمک از معلم تدریس خصوصی می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که شما برای موفقیت در حسابان گرفته باشید.