مقالات معلم خصوصی

چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

محمد مرادی نویسنده
36 0
10 خرداد 1403
چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا یادمان نرود؟

موضوع کنکور سراسری این روزها بیش از هر موضوع دیگری بین بچه‌های دبیرستانی داغ است. آزمونی سرنوشت‌ساز که تبدیل به غول مرحله آخر شده است. غولی که می‌تواند دانش‌آموز را در خود غرق کند یا دانش‌آموز با موفقیت از سد او رد شود. نگرانی برای به یاد سپردن تمامی مباحث سه سال کامل تحصیلی و استفاده از تمام آن‌ها در چند ساعت امری طبیعی است. برای رهایی از بند نگرانی‌های حفظ کردن و یادگیری عمیق مطالب باید بدانید چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا یادمان نرود؟ پاسخ به این سوال و بررسی روش‌های کارآمد درس خواندن برای فراموش نکردن مباحث کنکور به کمک تدریس خصوصی کنکور را در مقاله پیش رو بخوانید.

غول کنکور و مباحث بی شمار

همه دانش‌آموزان دبیرستانی و والدین آن‌ها می‌دانند کنکور آزمونی است که باید طی حداکثر 4 ساعت حاصل سه سال تحصیلی کامل و تمام مباحث آن روی کاغذ بیاید. این موضوع سبب می‌شود تا دانش‌آموزان نگرانی زیادی بابت عدم به یاد آوردن کامل مطالب داشته باشند. درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی به نقل محافل دانش‌آموزانی تبدیل شده که می‌خواهند غول کنکور را شکست دهند.

موضوعات زیاد سه سال تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم که منابع کنکور سراسر هستند، باید به روش‌های تثبیت مباحث کنکور در ذهن تمرین شوند. به این ترتیب یادگیری آنقدر عمیق خواهد شد که دیگر فراموش نشود.

درس خواندن برای رد شدن از سد کنکور

اکثر دانش‌آموزان در سالی که کنکور دارند از خود و همسالان خود می‌پرسند چگونه درس‌ها را برای کنکور حفظ کنیم؟ چطور برای کنکور درس بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ شاید بهتر باشد بگوییم درس خواندن صرفا برای رد شدن از سد کنکور ایده خوبی نیست. بهتر است درس را برای یادگیری و به کار بردن در زندگی بخوانید. اما این‌ جملات تنها شعار خواهند بود.

در زمانی که کنکور بخش مهمی از زندگی دانش آموزی 18 ساله را تشکیل می‌دهد. آن هم بخشی که سرنوشت او را تعیین می‌کند، درس خواندن فقط به نیت درس خواندن کار راحتی نخواهد بود. برای‌آن‌که بتوانید از سد کنکور با موفقیت عبور کنید باید آنقدر تلاش کنید و خوب درس بخوانید تا تمام مباحث ملکه ذهنتان شود. در این راه می‌توانید از روش‌های تثبیت مباحث کنکور در ذهن کمک بگیرید که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

روش های مفید درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی

درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی یک هنر است. هنری که برخی آن را ذاتا دارند و برخی برای فرا گرفتن آن به معلم و مشوق نیاز دارند. معلمانی که با مهارت و تجربه خود بتوانند بهترین روش درس خواندن برای کنکور را آموزش دهند.

روش های مفید درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی
درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی

معلم‌های استادبانک تجربه زیادی در تدریس دروس کنکور دارند. آن‌ها می‌توانند قلق یادگیری و نقاط ضعف دانش‌آموز را تنها در یک جلسه متوجه شوند. پس از سنجش در جلسه اول متناسب با نتیجه از روش‌های مشخص و مفید برای آموزش استفاده می‌کنند. اگر دانش‌آموزی هستید که ترجیح می‌دهید خودآموز و بدون کمک معلم برای کنکور درس بخوانید، در ادامه روش‌های مفید درس خواندن برای کنکور جهت فراموش نشدن مباحث این آزمون، آمده است.

تمرکز کافی؛ آغاز شروع درس خواندن مفید برای کنکور

درس خواندن در محیطی که دانش‌آموز بتواند در آن تمرکز کند اهمیت بالایی دارد. در محیطی که امن، راحت و آرام باشد، دانش‌آموز تمرکز بالاتری دارد و درسی که می‌خواند بیشتر در ذهن او باقی می‌ماند و فراموش نمی‌شود.

بدون هدف درس نخوانید!

برای درس خواندن خود هدف تعیین کنید. هدف بزرگ که موفقیت در کنکور است را به اهداف کوچکتر و راحت‌تر تقسیم کنید تا بتوانید به آن‌ها برسید. رسیدن به این اهداف خرد خود موفقیتی کوچک خواهد بود که انگیزه ادامه دادن خواهد شد. هدف‌گذاری مشخص در طول درس خواندن، مانند تمام کردن یک مبحث مشخص یا پاسخ دادن به تعداد معینی سوال از این قبیل اهداف کوچک هستند.

برنامه ریزی در راستای هدف بزرگ و اهداف کوچک

همانطور که رسیدن به هدف بزرگتر یعنی رد شدن از سد کنکور نیاز به برنامه‌ریزی دارد. درس خواندن روزانه برای رسیدن به این هدف بزرگ نیز برنامه‌ریزی نیاز دارد. راهکار برنامه ریزی منظم برای روز، هفته و ماه یک راهکار عالی برای انگیزه گرفتن دانش آموز است. هنگامی که تیک انجام شدن برنامه آن روز یا چک لیست هفته را زدید به خودتان جایزه بدهید تا انگیزه بیشتری برای درس خواندن بگیرید. برای هر روز و هر هفته خود برنامه مشخصی تعیین کنید و برای آن زمان بگذارید. زمان تعیین کردن برای برنامه، الزام به پایبندی به آن خواهد بود.

نت برداری درست؛ کلید حفظ مباحث کنکور

نت برداری کلید درس خواندن برای کنکور بدون فراموشی است. نکات طلایی را حتی به صورت تک کلمه یادداشت برداری کنید. این نت برداری حتی می‌تواند در قالب حاشیه‌نویسی انجام شود. با این کار حین مرور مطالب، با دیدن تنها یک کلمه از یادداشت‌ها کل مبحث را به یاد خواهید آورد

به کار گرفتن آموزه های کنکور با تست زنی

تست زیاد بزنید. به این ترتیب تمام مباحثی که خوانده‌اید را به کار می‌گیرید. با تست زدن درس خواندن فقط محدود به مرور مطالب و نگاه کردن به آن‌ها نخواهد بود. شرکت در آزمون‌های شبیه‌سازی شده نیز کمک بزرگی برای محک زدن مباحثی است که تا آن لحظه خوانده‌اید.

یادگیری و حفظ درس های کنکور در درس خواندن گروهی

یکی از بهترین روش‌های درس خواندن برای کنکور، درس خواندن به صورت گروهی است. درس خواندن با گروه انگیزه‌ای برای بیشتر تلاش کردن می‌شود. همچنین زمانی‌که در مبحثی به یکدیگر کمک می‌کنید و دانسته‌های خود را به یکدیگر آموزش می‌دهید، درک و فهم عمیق مبحث بسیار بالاتر خواهد بود.

بهترین راهکار برای فراموش نکردن درس های کنکور

بهترین راهکار فراموش نکردن درس های کنکور
راهکار برای فراموش نکردن درس های کنکور

بهترین راهکارها برای فراموش نکردن مباحث کنکور آن‌هایی هستند که به دانش‌آموز کمک کنند تا مباحث را به صورت عمیق و دقیق یاد بگیرد. این راهکارها در واقع مهارت‌هایی اکتسابی هستند که باید از طریق یک معلم باتجربه به دانش‌آموز آموزش داده شود.

پس از آن که دانش‌آموز اطلاعات لازم برای چگونه درس خواندن برای کنکور را کسب کرد، حال خود به تنهایی می‌تواند برای خود برنامه‌ریزی کند. هرچند که در این راه ممکن است به پیگیری معلم نیاز داشته باشد. معلم‌های استادبانک با ارائه بهترین روش‌های درس خواندن برای کنکور و پیگیری و مشاوره‌های مداوم همراه دانش‌آموز هستند تا بتواند از سد کنکور عبور کند.

استادبانک؛ پلی به آن سوی کنکور

استادبانک بهترین اساتید کنکور برای به کار بردن روش‌های تدریس دروس کنکور بدون فراموشی را دارد. این معلم‌ها سابقه طولانی و تجربه زیادی در همراهی کردن دانش‌آموزان برای گذر از کنکور دارند. با استادبانک دیگر نیاز نیست هر روز از خود بپرسید چگونه برای کنکور درس بخوانیم تا یادمان نرود. این مجموعه از روز اول تا آخرین لحظه تمام شدن کنکور همراه شما است تا بدون نگرانی تمام مباحث را کاملا یاد بگیرید و در جلسه کنکور از آن‌ها استفاده کنید.