مقالات معلم خصوصی

چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟

محمد مرادی نویسنده
76 0
14 خرداد 1403
چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟

دانش‌آموز پشت کنکوری هستید؟ دانشجوی رشته فیزیک هستید و پایه تحصیلی قوی ندارید؟ اصلا شاید پدر و مادر هستید و دوست دارید فرزندتان از ابتدایی خیلی بهتر با مفاهیم فیزیک آشنا شود. هر کدام که باشید حداقل یک بار از خودتان پرسیده‌اید چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟ اصلا مگر می‌شود فیزیک را از صفر شروع کرد؟ مباحث دنیای واقعی که از فیزیک نشات می‌گیرد را چطور می توان یاد گرفت؟

تمام این سوالات یک جواب سوالی دارند که با آن به پاسخ خواهید رسید. هدفتان از یادگیری فیزیک چیست؟ این سوالی است که باید پس از خواندن این مقاله پاسخ آن را بیابید. در همین مقاله یاد خواهید گرفت چطور فیزیک را از ابتدا با تدریس خصوصی فیزیک شروع کنید و به هدف خود برسید.

فیزیک از پله اول

از روزی که پا به این دنیا می‌گذارید تا آخرین روزی که زمین در گردش است و شما روی آن زندگی می‌کنید، تمام لحظاتتان در فیزیک می‌گذرد. از زمانی که پایتان را در مدرسه می‌گذارید و از سیب و کله نیوتون برایتان می‌گویند تا مدارج بالای فیزیک اتمی، هسته‌ای، کیهان‌شناسی و سایر گرایش‌های فیزیک، این کلمه را زندگی خواهید کرد.

مباحث اولیه و ابتدایی فیزیک مانند جاذبه را در بچگی یاد می‌گیرید. با دنیای حرکات در سنین بالاتر آشنا می‌شوید و در دبیرستان و دانشگاه مباحثی عمیق و کامل از فیزیک را فرا می‌گیرید. اگر هدفتان برای شروع خواندن فیزیک از ابتدا امتحانات نهایی و کنکور است، جای درستی آمده‌اید. از پله اول مباحث فیزیک برای امتحانات نهایی و کنکور تا بودجه‌بندی و برنامه درسی همینجا آماده است.

شروع یادگیری فیزیک

چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟ قبل از شروع باید مباحث اصلی را داشته باشید. کتاب فیزیک را باز کنید و مطابق جدول زیر برای خودتان بودجه‌بندی کنید تا یادگیری فیزیک صفر تا صد را شروع کنید.

میزان سختی مباحث درس
راحت فیزیک و اندازه‌گیری
کار، انرژی و توان
گرما و ترمودینامیک
متوسط حرکت شناسی
دینامیک
الکتریسیته و جریان الکتریکی
سخت مغناطیس و الکترومغناطیس
نوسان و موج
فیزیک اتم‌ها و فیزیک هسته‌ای

پس از آن، شروع به دسته‌بندی این بودجه‌بندی باتوجه‌به پایه خودتان کنید. منظور از پایه میزان تسلط و پایه درسی است. اگر نمی‌توانید سطح خود را تشخیص دهید، نگران نباشید. برای هر مبحث سوالاتی را پیدا کنید و به آن‌ها پاسخ دهید.

تعداد پاسخ‌های صحیح نسبت به کل سوالات ضربدر صد، درصد تسلط شما به آن مبحث را نشان می‌دهد. به این ترتیب در برنامه درسی خود باید دروسی که در آن‌ها ضعیف‌تر هستید را در اولویت قرار دهید و برای آن‌ها وقت بیشتری بگذارید.

فیزیک خواندن از پایه ای ترین مباحث و صفر

حال که مباحث را دسته‌بندی کردید و میزان تسلط خود را نیز سنجیده‌اید، وقت خواندن فیزیک از ابتدا است.

  • دانش آموزان با پایه ضعیف: شما باید مباحث ساده را شروع کنید و با کتاب درسی قدم به قدم پیش بروید. از همان ابتدا سراغ تست زدن و حل سوالات پیچیده نروید. می‌توانید از معلم خصوصی نیز کمک بگیرید. تدریس خصوصی فیزیک به صورت آنلاین یا حضوری با اساتید مجرب استادبانک به شما کمک می‌کند تا پایه فیزیک خود را تقویت کنید.
  • دانش آموزان سطح متوسط: پس از تسلط کامل به مباحث اصلی و کتاب به سراغ حل تست و سوالات با سطح دشواری مختلف بروید. سعی کنید از سوالات ساده شروع کنید تا با رسیدن به پاسخ درست انگیزه بگیرید.
  • دانش آموزان قوی: اگر پایه فیزیک خوب و قوی دارید می‌توانید با یک دور مرور هر مبحث، به سراغ تست زدن و سوال حل کردن بروید. هر جا اشکال داشتید از معلم خود بپرسید.

برای آن که صفر تا صد فیزیک را شروع کنید و به نتیجه خوبی برسید باید صبر و حوصله به خرج دهید. در کلاس درس خوب گوش کنید و از پرسیدن سوال نترسید. کتاب درسی را به درستی مطالعه کنید و از اینترنت برای یادگیری مباحث مخصوصا آزمایش‌ها کمک بگیرید.

روش خواندن فیزیک از صفر

چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟ فیزیک خواندن آن هم از صفر و پایه در نگاه اول کمی سخت به نظر می‌رسد، اما با کمی کنجکاوی در دنیای فیزیک متوجه می‌شوید تمام این درس شیرین است. آنقدر که می‌توانید در همه مراحل زندگی از آن استفاده کنید. حتی می‌توانید برای یادگیری مباحث در دنیای واقعی جستجو کنید و مثال‌هایی عینی بیابید. حال که قرار است از صفر شروع به خواندن کنید. چند روش یاد بگیرید که در این مسیر کمک کننده باشند. در ادامه این روش‌ها را خواهید خواند.

  • خواندن کتاب درسی از ابتدا و با بودجه‌بندی گفته شده در بخش قبل، مطابق با برنامه درسی
  • خلاصه نویسی و نت برداری یا حتی حاشیه نویسی به یادگیری شما کمک زیادی می‌کند.
  • فرمول‌ها را یاد بگیرید. روابط بین فرمول‌ها را کشف و درک کنید.
  • تمرین حل کنید. در مسیر یادگیری فیزیک صفر تا صد، تمرین حل کردن، تست زدن و پرسش و پاسخ جایگاه ویژه‌ای دارد.
  • از سوال کردن نترسید. در هر مبحثی که دچار اشکال شدید، آنقدر سوال بپرسید تا به جواب برسید.

همچنین می‌توانید با همکلاسی‌هایتان درس بخوانید. فرض را بر این بگذارید که همگی در حال شروع فیزیک از صفر هستید. به یکدیگر مباحث را یاد بدهید و از این طریق همگی با هم پیشرفت کنید.

انتخاب یک میانبر راحت برای شروع خواندن فیزیک با استادبانک

یک راه حل میانبر برای خواندن فیزیک از ابتدا، کمک گرفتن از معلم خصوصی است. با تدریس خصوصی علاوه بر اینکه خیلی زودتر هدف خود را از فیزیک خواندن از صفر پیدا خواهید کرد. برنامه درسی مطابق با نیاز شما ایجاد می‌شود و با همان برنامه صفر تا صد فیزیک را یاد خواهید گرفت.

در استادبانک می‌توانید بهترین معلم‌های تدریس خصوصی فیزیک را پیدا کنید. معلم‌هایی که می‌توانند فیزیک را از صفر و از پایه به شما آموزش دهند. به کمک معلم‌های حرفه‌ای استادبانک در مدت زمان کمتری می‌توانید به یادگیری فیزیک صفر تا صد بپردازید. چه برای آزمون کنکور و چه امتحان‌های نهایی یا حتی تقویت دروس، استادبانک کمک می‌کند تا به هدف خود برسید.