مقالات معلم خصوصی

دغدغه های اصلی والدین در شروع تدریس خصوصی کدامند؟

استادبانک نویسنده
1006 0
09 اسفند 1401
دغدغه های اصلی والدین در شروع تدریس خصوصی کدامند؟

والدین به این دلیل معلم خصوصی استخدام می‌کنند که می‌خواهند فرزندشان با بالاترین کیفیت به اهداف تحصیلی خود برسد. اما رسیدن به اهداف تحصیلی ممکن است زمان‌بر باشد و دغدغه‌هایی را برای والدین بوجود بیاورد. به عنوان یک معلم خصوصی باید بدانید که این دغدغه‌ها، دقیقا چه چیزهایی هستند و چطور باید خیال پدر و مادرها را راحت کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره مهارت‌های یک معلم خصوصی و دغدغه‌ های والدین در شروع تدریس خصوصی صحبت کنیم.

مهارت هایی که یک معلم خصوصی باید داشته باشد

اولین و مهم‌ترین مهارتی که یک معلم خصوصی باید داشته باشد، این است که بتواند به خوبی ارتباط برقرار کند. ارتباط خوب و موثر یعنی هم بتوانید به خوبی منظورتان را به دیگران برسانید و هم بتوانید به صورت فعال به صحبت‌های دیگران گوش کنید.

آشنایی با روش‌های تدریس مختلف، صبوری، شناسایی مشکلات یادگیری و مدیریت زمان از جمله‌ مهارت‌های دیگری  هستند که یک معلم خصوصی باید داشته باشد. بنابراین به عنوان معلم خصوصی باید بتوانید این مهارت‌ها را در خودتان رشد دهید و تقویت کنید.

دغدغه‌ های اصلی والدین برای شروع تدریس خصوصی چیست؟

به عنوان یک معلم خصوصی، احتمالا بارها با والدین بیش از حد نگران مواجه شده‌اید. خیلی از پدرومادرها دغدغه‌های خود را با معلم‌های خصوصی درمیان می‌گذارند. اما بعضی دیگر از آنها، اصلا درباره دغدغه‌هایشان صحبت نمی‌کنند. در هر دو صورت، مهم است که شما بتوانید نگرانی‌هایشان را درک کنید و به آنها آرامش بدهید.

در ادامه درباره اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که والدین در ارتباط با شروع تدریس خصوصی دارند صحبت می‌کنیم.

1.دغدغه‌های مرتبط با روش تدریس

خیلی از مادر و پدرها می‌خواهند بدانند که سبک و روش تدریس شما چه امتیازی نسبت به روش‌های دیگر دارد. آیا شما می‌توانید میزان یادگیری فرزندشان را بهبود بدهید؟

البته که یک روش تدریس برتر وجود ندارد. بلکه شما متناسب با نیاز شاگردتان انتخاب می‌کنید که از چه روشی استفاده کنید. اما می‌توانید از تجربیات خود برای آنها بگویید. نمونه‌های موفق گذشته را مثال بزنید. حتی می‌توانید یک جلسه آزمایشی با حضور خود والدین برگزار کنید تا نحوه تدریس شما را از نزدیک ببینند. مثلا اگر معلم خصوصی ریاضی هستید، یک جلسه تدریس رایگان ریاضی برگزار کنید.

نگرانی های والدین در تدریس خصوصی

2.دغدغه‌های مربوط به تجربیات و سوابق تحصیلی معلم خصوصی

طبیعی است که والدین درباره پیشینه تحصیلی معلم‌ خصوصی فرزندشان نگران باشند. آنها می‌خواهند بدانند که فرد مناسبی برای آموزش به فرزندشان استخدام کرده‌اند.

بنابراین حتما مدارکی که نشان می‌دهد شما سوابق تحصیلی و اجرایی مرتبط دارید را نشان دهید. می‌توانید در اولین جلسه‌ای که با والدین دارید، درباره سوابق علمی و تجربه‌های خود به صورت کاملا شفاف صحبت کنید. بنابراین داشتن مدارک تحصیلی مورد نیاز حتما به دردتان می‌خورد. به خصوص اگر معلم خصوصی زبان هستید، حتما یک گواهینامه تدریس معتبر داشته باشید.

3.دغدغه های مرتبط با ارزیابی و پیشرفت

والدین کاملا حق دارند که درباره نحوه ارزیابی و پیشرفت فرزندشان نگران باشند. بنابراین باید توضیح دهید که چطور است فرآیند ارزیابی را انجام دهید. اینکه به آنها توضیح دهید که چطور قرار است فرآیند یادگری دانش‌آموز را ارزیابی کنید، استرس و نگرانی آنها راه کاهش می‌دهد. به این ترتیب سریع‌تر به شما اعتماد می‌کنند.

4.دغدغه‌های مرتبط با نتایج

بعضی از دانش‌آموزها فقط برای انجام تکلیف‌ها نیاز به معلم خصوصی دارند. در حالی که بعضی دیگر برای موفقیت در امتحانان به معلم نیاز دارند. بنابراین هر شاگردی، نیازهای آموزشی متفاوتی دارد.

بنابراین اساس نیازهای او باید اهدافی را تعیین کنید. اهدافی که تعیین می‌کنید باید واقع‌بینانه و قابل دست‌یابی باشند. این اهداف را با والدین در میان بگذارید و به آنها بگویید که براساس این اهداف چه نتایجی خواهید گرفت.

5.نگرانی‌ درباره دانش‌آموزهای با مشکلات رفتاری

والدینی که فرزند آنها مشکلات رفتاری دارند، به دنبال معلمی هستند که بتوانید تاثیر خوبی روی آنها بگذارد. بیشتر آنها می‌خواهند بدانند که شما به عنوان معلم خصوصی چطور می‌خواهید با فرزندشان کنار بیایید و در پیشرفت تحصیلی کمکش کنید.

برای برطرف کردن این نگرانی، یک جلسه خصوصی با والدین بگذارید و با مثال‌های مختلف نحوه برخورد خود را توضیح دهید. سعی کنید با شاگردتان بیشتر آشنا شوید و به والدین اطمینان دهید که راهکارهای لازم برای حل مشکل فرزندشان را پیدا می‌کنید.

6.نگرانی‌های مربوط به علاقمندی دانش‌آموز به درس

ایجاد انگیزه و علاقه در دانش‌آموز یکی دیگر از جنبه‌های مهم تدریس خصوصی است. این موضوع خیلی رایج است که بچه‌ها به یک درس خاص علاقه‌ای نداشته باشند. بنابراین پدر و مادرها برای علاقمند کردن بچه‌هایشان به درس به دنبال معلم خصوصی می‌گردند.

آنها می‌خواهند بدانند که شما چه ترفندهایی برای ایجاد انگیزه و علاقه در آستین دارید. سعی کنید درباره چند نمونه از نمونه‌های موفق خود توضیح دهید. فقط یادتان باشد که همیشه والدین را در جریان روش‌های کار خود قرار دهید تا آنها هم بدانند شما چه کاری انجام می‌دهید.

دغدغه های والدین در کلاس خصوصی

7.نگرانی مرتبط با گزارش کار معلم

بعضی از والدین بسیار حساس و نگرانند. آنها دوست دارند مرتب با معلم خصوصی فرزندشان در ارتباط باشند و در جریان روند کلاس‌ها قرار بگیرند. آنها می‌خواهند بدانند که شما به عنوان یک معلم خصوصی به صورت مرتب گزارش کار خود را ارائه می‌کنید یا نه!

برای اینکه این نگرانی را از بین ببرید، همان ابتدای کار به آنها قول دهید که گزارش‌های منظمی درباره روند کلاس‌ها در اختیارشان قرار می‌دهید. حتی می‌توانید چند نمونه از گزارش‌های قبلی خود را نشان دهید تا ببینند گزارش‌ها چه جزئیاتی را در برمی‌گیرد.

استادبانک چطور می‌تواند به شما معلم‌ خصوصی و والدین کمک کند؟

استادبانک یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین شبکه‌های تدریس خصوصی در ایران است. با کمک این پلتفرم می‌توانید با تعداد زیادی دانش‌آموز خصوصی در زمینه تدریس خودتان آشنا شوید. از طرفی استادبانک می‌تواند بسیاری از دغدغه‌های شما و والدین را برطرف کند.

به عنوان مثال شما می‌توانید از تمام هزینه‌های تدریس خصوصی مطلع شوید. همچنین استادبانک می‌تواند امنیت شما اساتید را تامین کند. از طرفی شما در استادبانک یک پروفایل دارید که همه اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی و اجرایی شما در آن مشخص شده است. والدین و دانش‌آموزها می‌توانند درباره شما به خوبی تحقیق کنند و با خیال راحت کارتان را شروع کنید.

برای اینکه به جمع اساتید استادبانک بپیوندید، همین الان به قسمت عضویت اساتید سر بزنید. بعد از تکمیل اطلاعات و بارگزاری مدارک، کارشناسان ما با شما تماس می‌گیرند. بعد از یک مصاحبه تلفنی و تایید اطلاعات، پروفایل شما در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید تمام سوالات و دغدغه‌های خود را از همکاران ما بپرسید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شماست.