روش مطالعه فیزیک کنکور و یادگیری سه ساعته هر مبحث

0 7,527

روش مطالعه فیزیک استادبانک، به گونه‌ای طراحی شده که بتوانید هر کدام از مباحث فیزیک را سه ساعته کامل بخوانید و تمام کنید. این روش بر اساس تجمع نکات، دوره سریع و پیش خوانی شکل گرفته است. فیزیک درس غلط اندازی است. در حالی که اکثر بچه‌ها می‌توانند خیلی ساده و با یک کلمه درباره وضعیتشان در این درس‌ها اظهار نظر کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

اما اگر درباره وضع دانش‌آموز در درس فیزیک از آن‌ها سوال کنیم، به احتمال زیاد نتوانند جواب سر راستی بدهند. امروز قرار است با کمک خلاقانه‌ترین روش مطالعه فیزیک یک بار برای همیشه تکلیفتان را با درس فیزیک روشن کنیم.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی فیزیک در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

اهمیت یادگیری روش مطالعه فیزیک

درس فیزیک با ضریب 4 برای دانش آموزان ریاضی و با ضریب 3 برای دانش آموزان تجربی یکی از درس های مهم و سخت مقطع دوازدهم و متوسطه دوم محسوب می شود. در واقع فیزیک ترکیبی از ریاضیات، مسائل تحلیلی و حفظی است. شاید ترکیب این سه، این درس را تا حدی برای دانش آموز سخت و دشوار کرده است.

از طرفی خود دانش آموز هم نتوانسته به خوبی با این درس ارتباط برقرار کند. روی دادن این به دلیل تدریس اشتباه و ناکافی معلم، دسترسی نداشتن به منابع مناسب برای مطالعه این درس، عدم تمرین کافی و دسترسی نداشتن به سوالات با کیفیت، عدم پیروی از یک روش مطالعه فیزیک استاندارد و … باشد. مهم‌ترین عامل ضعف در یادگیری فیزیک، نداشتن برنامه منسجم و مشخص برای یادگیری این درس و نبود مشاوره یا همان معلم است.

تکلیف هر فصل فیزیک را سر کلاس روشن کنید

فیزیک از آن درس‌هایی است که بچه‌ها تمایل زیادی به حذف برخی مباحث آن دارند. حذف مبحث همیشه هم بد نیست، منتهی به دو شرط:

 1. اگر قرار است مبحثی را حذف کنید درجا بعد از کلاس و پس از مشورت با معلم خود تکلیف آن را روشن کنید.
 2. حذف مبحث به معنای بی‌خیال شدن آن نیست، قرار است روزی یک تست از آن بزنید.
 3. کسب تسلط نسبی بر مباحث به کمک روش مطالعه فیزیک سه ساعته ضروری است.

شاید از خودتان بپرسید که چرا باید از مبحث حذف شده تست بزنید؟ قضیه برمی‌گردد به غیرقابل پیشبینی بودن تست‌های فیزیک. شاید از روی شانس سوالی که از یک مبحث مطرح می‌شود سوال آسانی باشد یا شاید مباحث با هم ترکیب شده باشند. پس به واقع چیزی به عنوان حذف صد در صد در درس فیزیک وجود ندارد.

چگونه درس فیزیک را سه ساعته یاد بگیریم؟

اول از همه باید یک مدت زمان بیست دقیقه‌ای را به پیش خوانی درس فیزیک اختصاص دهیم. بهتر است پیش خوانی را از روی یک خلاصه از پیش نوشته شده انجام دهید. برای دسترسی به خلاصه‌ها می‌توانید از متن‌های اینترنتی و یا کتب آماده استفاده کنید. وقتی سر کلاس حاضر می‌شوید باید یک ذهنیت نسبی درباره موضوع درس داشته باشید.

حین درس دادن معلم باید سراپا گوش باشید. بهتر است قبل از درس دادن به کلاس، تمام فرمول‌های مادر هر مبحث را گردآوری کنید. اگر با دید کامل نسبت به این فرمول‌ها سر کلاس حاضر شوید، خواهید دید که حتی این فرمول‌ها هم نیازی به حفظ کردن ندارند. شما در دوران دبیرستانتان به اندازه کافی درس حفظ کردنی دارید، پس سعی کنید تا جای  ممکن مطالب را بفهمید. اگر به جای حفظ کردن، فرمول‌ها را بفهمید، هم راحت‌تر از پس سوالات برمی‌آیید و هم کار حفظ کردن مطالب درسی برایتان راحت‌تر می‌شود.

روش پیش خوانی پیش از کلاس

شاید از خودتان بپرسید که چطور می‌توان یک فصل را در عرض یک ربع پیش خوانی کرد. بچه‌ها منظور از پیش خوانی در هر درسی، یادگیری صد در صد آن نیست. پیش خوانی، یعنی این که بدانید کلیت مبحث درباره چه موضوعی است. برای این کار باید تیتر‌های هر فصل را بررسی کنید. پس از بررسی تیترها، عناوین مرتبط را پیدا کرده و طوری علامت بزنید که ارتباطشان مشخص باشد.

بعد از مشخص شدن شکل ارتباط عنوان‌های هر فصل، مقدمه هر پاراگراف عنوان‌ها را به ترتیب ارتباط بخوانید. با این کار کلیت کتاب برایتان روشن می‌شود. بعد از این که کلیت فصل را خواندید باید بروید سراغ فرمول‌های اصلی. فرمول‌های اصلی را نیز درست به ترتیب ارتباطی که مشخص کرده‌اید مطالعه کرده و در کنار یک دیگر یادداشت کنید. کار پیش خوانی به همین راحتی به پایان می‌رسد.

شروع یادگیری فیزیک سر کلاس درس

زمانی که سر کلاس می‌نشینید، باید دست به قلم شوید و شروع به نت برداری کنید. نت برداری، بخش جدا نشدنی روش مطالعه فیزیک است. لطفا جزوه نویسی را با نت برداری اشتاه نگیرید. سعی کنید از هر نمونه سوالی که استاد فیزیک حل می‎کند نکته بیرون بکشید. جدای از نکته هر تیپ سوال، بهتر است روش حل معلم را به زبان فارسی روی کاغذ شرح بدهید. اگر جایی از سوالات یا روش حل برایتان مبهم بود، حتما آن را با استاد خود در میان بگذارید.

کلاس که تمام شد، یک بار دیگر برگردید سراغ نمونه سوالات کتاب و نکته‌هایتان. سعی کنید همه نمونه سوالات کتاب را حل کنید و از هرکدام نکته بیرون بکشید. پس از انجام این کار، نوبت به تصمیم گیری نهایی می‌رسد. بروید سراغ تست زمان دار و نتوانستید به حدود حداقل بیست  پنج درصد سوالات پاسخ دهید، بروید سراغ معلمتان و در مورد کنار گذاشتن مبحث از او مشورت بگیرد. توجه داشته باشید که کنار گذاشتن مباحث در روش مطالعه فیزیک به معنای حذف صد در صد آن‌ها نیست. فقط قرار مطالعه آن‌ها از بازه‌های اصلی به میکرو بازه‌های مطالعاتی منتفل کنید.

2 نکته موثر در یادگیری بهتر فیزیک

1.معلم خوب و حرفه ای

آموزش صحیح و اصولی اولین و مهم ترین نکته در یادگیری درس فیزیک است. بدون یادگیری درست فرمول ها و مباحث تحلیلی فیزیک، نمی توان حتی یک سوال تحلیلی و محاسباتی فیزیک را حل کرد. سوالات اخیر امتحانات نهایی و مدارس و همچنین کنکور هم نشان می دهد که بیشتر مسائل از بخش محاسباتی و تحلیلی فیزیک است تا بخش حفظی. یعنی بخواهیم سوالات فیزیک را تحلیل کنیم به نسبت 70 به 30 می رسیم که حدود 70 درصد سوالات از بخش تحلیلی و ترکیب ریاضیات با فیزیک است و حدود 30 درصد سوالات برای بخش حفظی کتاب است.

بنابراین با توجه به دسته بندی سوالات مهم ترین نکته، یادگیری صحیح فرمول ها و قواعد فیزیک  است و تنها کسی که می تواند این فرمول ها و قواعد فیزیک را بخوبی آموزش دهد، معلم حرفه ای در درس فیزیک است.

2. اطلاع از مباحث مهم و کاربردی فیزیک

اطلاع از مباحث مهم و کاربردی درس فیزیک از این جهت مهم است که دانش آموز در روزهای باقی مانده تا امتحان یا کنکورمی تواند وقت بیشتری روی این مباحث بگذارد. در این مورد باز هم مهم ترین شخصی که می تواند دانش آموز را راهنمایی کند معلم فیزیک است، چون قطعا معلم از آخرین آپدیت محتوای کتاب فیزیک و همچنین مهم ترین مباحثی که هرساله در امتحانات از آن سوال طرح می شود آگاهی دارد. ولی بطور خلاصه بیشترین تعداد سوال در امتحانات نهایی و کنکور از مباحث زیراست:

 • مبحث آینه ها و عدسی ها در فیزیک یک
 • مبحث فشار و قانون گازها در فیزیک دو
 • مباحث الکتریسیته ساکن، مقاومت الکتریکی، مغناطیس و الکترومغناطیس در فیزیک سوم
 • مباحث دینامیک، موج و نوسان که در فیزیک سال چهارم

ترتیب خواندن مباحث فیزیک برای شرکت در امتحان نهایی و کنکور

فیزیک در رشته ریاضی:

 • تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور در رشته ریاضی، 45 سوال و مدت زمان پاسخ گویی به سوالات 55 دقیقه است.61 تا 65 درصد سوالات کنکور در درس فیزیک از کتاب های پایه و 37 تا 39 درصد از کتاب فیزیک پیش دانشگاهی است.
 • اگر می خواهید در یکی از رشته های مهندسی و در دانشگاه های سراسری خوب قبول شوید، باید به این درس توجه بالایی داشته باشید. درصد بالای 71 درصد در این درس شانس قبولی شما را افزایش می دهد.
 • ضریب درس فیزیک در کنکور ریاضی، 9 می باشد. این درس پس از ریاضی مهم ترین درس محسوب می شود.

فیزیک در رشته تجربی:

 • تعداد سوالات فیزیک در رشته تجربی، 30 سوال است و مدت پاسخ گویی به آن 37 دقیقه است. 55 تا 57 درصد سوالات کنکور از مطالب پایه و 45 تا 47 درصد سوالات از مطالب پیش دانشگاهی است.
 • وضعیت پاسخگویی دانش آموزان رشته تجربی، دارای میانگین درصدی پایین تر از بچه های ریاضی است.
 • درس فیزیک در رشته تجربی، 6 است و کسب یک درصد بالا می تواند بسیار مهم باشد. به عقیده کارشناسان مجموع درصد پاسخگویی درس ریاضی و فیزیک اگر بالای 111 باشد، شانس قبولی دانش آموز در رشته های پزشکی بیشتر است. البته درصد دروس دیگر هم مهم است و باید به آن توجه داشت.
 • در حال حاضر پرسش های این درس به سمت مفهومی شدن پیش می رود. البته منظور این نیست که نکات و فرمول های تستی را یاد نگیرید، بلکه شما اول باید مطالب را به صورت مفهومی یاد بگیرید و سپس به سراغ حل تست بروید.
 • علاوه بر این، پرسش ها و تست های کنکور سالهای قبل را هم در نظر بگیرید. چون تجربه ثابت کرده که پرسش  های کنکور ها در این درس 70 تا 80 درصد مشابه است. پس حتما بررسی تست های کنکور سال قبل را در برنامه خود قرار دهید.

اطلاع از منابع کمک درسی مناسب با سطح دانش آموز

خیلی از دانش آموزان بارها این سوال را پرسیده اند که از چه منبعی فیزیک را بخوانم ؟ منابع و کتاب های خیلی مناسبی متناسب با سطح یادگیری و میزان تسلط دانش آموز در بازار موجود است که می توان به کتابهای زیر اشاره کرد:

 • فیزیک کامل تجربی میکرو طلایی گاج

این کتاب شامل آموزش مباحث کلیدی و سوالات تشریحی و تستی و به همراه پاسخنامه تشریحی می باشد.

 • فیزیک خیلی سبز

این انتشارات نیز مجموعه ای 4 جلدی برای فیزیک منتشر کرده است. در فیزیک پایه، یک جلد سوال و یک جلد پاسخنامه است اما برای فیزیک دوازدهم هر جلد شامل نیمی از دوازدهم می شود و شامل تست و پاسخ با هم است.

معلم بهترین شخص برای راهنمایی در خرید کتاب درسی مناسب است. زیرا او با توجه به اخرین تغییرات مباحث کتاب درسی و منابع و با توجه به سطح توان و یادگیری شاگرد کتاب مناسب او را معرفی می کند.

حل تمرین و سوال زیاد

برای تسلط در حل سوالات متنوع امتحانی و کنکور در درس فیزیک، باید مرتب و پیوسته سوال حل شود. قطعا در حل سوالات هم باید به این چند مورد توجه شود:

 1. کتابی را انتخاب کنید که سوالاتش متناسب با سطح یادگیری شما باشد. یعنی شامل سه سطح ساده، متوسطه و دشوار باشد.
 2. اگر پایه ای ضعیفی دارید برای ایجاد حس بهتر نسبت به فیزیک، از سوالات حفظی و ساده تر کتاب شروع کنید. مثل مبحث مغناطیس و الکترومغناطیس که مبحث ساده تری در فیزیک 3 است و می توانید براحتی سوالاتش را پاسخ دهید.
 3. اگر در درس فیزیک خیلی ضعیف هستید حتما با مشورت معلم خود یک برنامه پیوسته داشته باشید و بطور روزانه تعدادی سوال پیوسته حل کنید تا ذهن تان متمرکز به یادگیری شود و قدرت تجزیه و تحلیل را داشته باشید. کتاب میکرو طلایی گاج یک گزینه خوب برای حل سوالات می تواند باشد.

اگر دقت کرده باشید مهم ترین فرد در روند یادگیری درس فیزیک را معلم در نظر گرفتیم. یعنی کسی که بتواند یک برنامه منسجم برای دانش آموز طرح کند، مباحث و فرمول های فیزیک را بدرستی برای او آموزش دهد، منابع و کتاب های کمک درسی خوبی برای یادگیری بهتر و تمرین بیشتر دانش آموز معرفی کند و در نهایت تا رسیدن به هدف او که قبولی با بهترین نمره و بالاترین درصد فیزیک و کمترین هزینه  در امتحان و کنکور است، پشتیبان و راهنمای او باشد.

خیلی از دانش آموزان شانس این را ندارند که در مدرسه معلم فیزیک خوبی داشته باشند. از طرفی حتی نمی دانند که چطور می توانند معلم خوبی برای درس فیزیک شان پیدا کنند. خیلی از آگهی های معلم خصوصی فیزیک هم منبع خوبی برای اعتماد کردن نیستند. پس چطور می توانند بهترین معلم خصوصی فیزیک را با قیمت مناسب جستجو کنند و بدون هیچ ترسی و واهمه ای با او کلاس برگزار کنند؟

چرا کمک گرفتن از یک استاد خوب برای یادگیری فیزیک ضروری است؟

سوالاتی که دانش‌آموزان درباره روش مطالعه فیزیک دارند، اهمیت کمک گرفتن از یک استاد فیزیک را روشن می‌کند. بیشتر این سوالات ناشی از سردرگمی و بی برنامگی دانش آموزان برای مطالعه درس فیزیک است. در ادامه تعدادی از سوالات مطرح شده توسط دانش‌آموزان را با شما در میان می‌گذاریم:

 • فیزیک را از چه منبعی برای امتحان یا کنکور بخوانم بهتر است؟
 • چند درصد سوالات فیزیک از حفظیات است؟
 • از چه زمانی خواندن فیزیک کنکور را شروع کنم بهتر است؟
 • اگر برای کنکور، فیزیک چهارم را حذف کنم و فقط فیزیک پایه را بخوانم، چند تا تست را می توانم بزنم؟
 • من برای امتحان وقت زیادی ندارم، کدام مباحث را بخوانم می توانم نمره قبولی را بگیرم؟
 • برای کنکور، بهتر است کتاب فیزیک پایه اول بخوانم یا پیش را؟
 • من در درس فیزیک خیلی ضعیف هستم و هیچ مطلبی نخواندم. چون از قبول نشدن در کنکور می ترسم، می خواهم بدانم که از چه مباحثی سوالات آسون تر طرح می شود؟
 • برای آمادگی در امتحان فیزیک چه سوالاتی را حل کنم بهتر است یا از چه منبعی برای حل تمرین و نمونه سوال استفاده کنم؟

اگر احساس کردید که جواب تعداد قابل توجهی از سوالات زیر، برایتان مبهم است، بد نیست از فردی آگاه برای مطالعه بهتر درس زیست کمک بگیرید.

 

روش های مطالعه فیزیک در کنکور از زبان رتبه های برتر کنکور

 محسن امیرسبتکی، رتبه 5 منطقه 3  کنکور 93     

 1. مهم‌ترین نکته‌ای که در حل سؤال‌های فیزیک به من کمک می‌کرد این بود که به آخر سؤال توجه می‌کردم, دقیقاً روی بدست آوردن جوابی کار می‌کردم که سؤال می‌خواهد نه جوابی که خودم پس از حل بر اساس دانسته‌های فکری ام بدست آورده‌ام.
 2. قبل از تدریس معلم، کتاب درسی را مطالعه می کند.
 3. تمرین و مثال های کتاب را حل می کردم و می خواندم.
 4. قبل از حل تست، درسنامه کتاب کمک درسی را می خواندم. (لینک شود :بهترین کتاب فیزیک در کنکور)
 5. فرمول ها و راه حل های کوتاهی که در حل تست یاد می گرفتم را در کتاب درسی می نوشتم
 6. پاسخ های تشریحی کتاب های تست را همیشه به دقت مطالعه می کردم.
 7. در مرور و یادگیری این درس تست های زیادی می زدم.

روش مطالعه فیزیک حامد چوقادی، رتبه 3 منطقه2 کنکور 93

من به درس فیزیک علاقه داشتم. در کلاس درس را به خوبی گوش می‌دادم و در همان کلاس مطلب را یاد می‌گرفتم. هنگام یادگیری مطالب مفاهیم را به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار می دادم و بین آنها رابطه برقرار می کردم. به دلیل علاقه‌ام به فیزیک، مطالعه آزاد هم در این زمینه داشتم.

روش مطالعه فیزیک علي كيهاني، رتبه 6 شاهد کنکور 93

 1. اول كتاب درسی را مطالعه می‌کردم
 2. سپس به حل تمرينات كتاب درسی می‌پرداختم و گاهي به طرح سؤال می‌پرداختم. (مثال و تمرین‌های كتاب را به تست تبدیل می‌کردم.)
 3. در مرحله آخر از روي كتاب کمک درسی تست می‌زدم.

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.