راهنمای انتخاب رشته کنکور

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

استادبانک نویسنده
1794 0
18 اردیبهشت 1401
مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ - مجله استادبانک

من میتوانستم با انتخاب رشته اصولی و صحیح در یک رشته و دانشگاه تاپ قبول شوم و بطور کلی شرایط زندگی و شغلی‌ام تغییر کند. “ این جمله‌ای است که احتمالاً بارها بخودتان گفته‌اید. اما سوال این است که چرا رشته‌ای که ممکن بود شرایط زندگی‌تان را تغییر دهد از همان ابتدا انتخاب نکردید؟

نحوه انتخاب رشته کنکور اهمیت زیادی دارد، چون فرد قرار است سال‌های زیادی از زمان خود را صرف آن رشته کند. زمان ارزشمندی که داوطلب کنکور می تواند به فعالیت‌های تاثیرگذار دیگری اختصاص دهد.

کم نیستند داوطلبانی که با رتبه‌های خوب به‌ دلیل یک انتخاب رشته کنکور اشتباه، بعد از دو سال تحصیل در رشته انتخابی‌شان، آن را رها کرده و مجدداً اقدام به شرکت در آزمون کنکور سراسری کرده‌اند.

بنابراین بهتر است از همان زمانی‌که نتایج کنکور ۱۴۰۱ مشخص شد، تصمیم بگیرید طبق یک روش اصولی و مشخص انتخاب رشته‌ای را انجام دهید تا بعدها بابت آن انتخاب رشته کنکور پشیمان و دلزده نشوید.

مطالعه این محتوا به شما در انتخاب مسیر و روشی که در نهایت منجر به یک انتخاب رشته هدفمند می‌شود کمک می‌کند، به‌شرطی که تا انتهای آن را دنبال کنید.

که این موضوع یعنی هدردادن کلی از انرژی و زمان فرد.

مشاوره انتخاب رشته استادبانک برای کنکور ۱۴۰۱

توجه به سه مرحله در‌نظر گرفتن علاقه در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱، اولویت بندی رشته‌ها براساس رتبه و تراز کسب شده و عدم تاخیر در انتخاب رشته از مهم‌ترین و اصولی‌ترین نکاتی است که باید در زمان انتخاب رشته رعایت کنید.

این سه اصل مهم بطور کامل در ادامه توضیح داده شده است:

1. توجه به علاقه در انتخاب رشته کنکور

متاسفانه اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته سراسری به علائق خود بی توجهی می‌کنند. این موضوع دو دلیل مهم دارد:

 • دلیل اول: داوطلب نسبت به سلیقه و علائق خود آگاهی ندارد.

اگر نسبت به علائق خودتان در انتخاب رشته تردید دارید بهتر است از طریق شرکت در جلسات مشاوره انتخاب رشته کنکور نسبت به آن آگاهی پیدا کنید.

می‌توانید به کمک مشاور انتخاب رشته از طریق آزمون‌های استاندارد روانشناسی، تیپ شخصیتی خود را پیدا کرده و سپس رشته‌هایی که با تیپ شخصیتی شما تناسب بیشتری دارد را انتخاب کنید.

 • دلیل دوم: داوطلب به دلیل قبولی در یک رشته پرتقاضا و یک دانشگاه خوب علائق خود را کنار می گذارد.

در صورتی‌که شما برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته خاص بر علائق خود سرپوش بگذارید، باید این را بپذیرید که زندگی‌تان را به پای عرف مردم هدر داده‌اید.

این اتفاق بین نفرات برتر کنکور نیز دیده شده است که بخاطر این‌که سایر رتبه‌های برتر به سراغ یک رشته خاص می‌روند، آنها هم آن رشته را انتخاب ‌می‌کنند و در نهایت خیلی از آنها در سال‌های بعد دچار دلزدگی و عدم موفقیت در آن رشته می‌شوند.

بنابراین اولویت اول شما در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ بهتر است علاقه و ذوق شما در رشته های انتخابی‌تان باشد.

موفقیت شما در هر حوزه‌ای به این دو موضوع (ذوق و علاقه) وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه‌ها به افراد ماهر و حرفه‌ای نیاز است. بنابراین اگر به سراغ کاری بروید که در آن ذوق و استعداد دارید و به آن علاقمند هستید می‌توانید شانس موفقیت شغلی خود را بالا ببرید.

2. توجه به اولویت‌ها در نحوه انتخاب رشته

داوطلبان کنکور سراسری پس از آزمون براساس اولویت‌هایشان به چند دسته تقسیم می شوند.

 •  دسته اول:  داوطلبانی که از نتیجه آزمون خود راضی می‌باشند.

این گروه پس از آزمون و بعد از چند روز استراحت، بهتر است به فکر انتخاب رشته کنکور خود باشند.

اگر جزو دسته اول هستید، با توجه به اهمیت انتخاب رشته کنکور از لحاظ تاثیری که در آینده بر شغل، وضعیت مالی و شرایط زندگی‌تان می‌گذارد، بهتر است از فرصت بعد از آزمون تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ (نتایج نیمه مرداد ماه مشخص می‌شود) استفاده کنید و اطلاعات خود را در خصوص رشته های مختلف و علاقه مندی خود تکمیل کنید.

 • دسته دوم: داوطلبانی که نسبت به نتایج آزمون خود شک دارند.

اگر جزو این دسته هستید همانند دسته اول بهتر است اصل را بر قبولی در آزمون قرار دهید و نسبت به جمع آوری اطلاعات لازم پس از آزمون اقدام کنید.

 • دسته سوم: داوطلبانی که به هیچ عنوان از نتیجه آزمون خود راضی نیستند.

دسته سوم داوطلبانی هستند که به هیچ وجه از کنکور راضی نیستند و تصمیم دارند در سال آینده مجدداً در آزمون شرکت کنند.

اگر از نتیجه آزمون خود به هیچ عنوان راضی نیستید، می توانید تا زمان اعلام نتایج صبر کنید و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود به دانشگاه تصمیم‌گیری کنید.

3. عدم تاخیر در انتخاب رشته ۱۴۰۱

توصیه می‌شود حتماً اگر در دسته اول و دوم داوطلبان کنکور (که در بالا به آن اشاره شد) هستید، بلافاصله بعد از آزمون نسبت به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ اقدام کنید.

این نکته عدم تاخیر از این جهت مهّم است که اگر انتخاب رشته را صرفاً به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه موکول کنید، ممکن است نظر سایرین بدون در نظر گرفتن علائق و ویژگی های شخصیتی‌تان، در انتخاب رشته کنکورتان تاثیر بگذارد.

توصیه می‌شود که انتخاب رشته را به روز آخر موکول نکنید. به دلیل ازدحام داوطلبان برای انتخاب رشته در روز آخر، ممکن است سرورهای سازمان سنجش دچار اختلال شده و در فرآیند انتخاب رشته شما مشکل ایجاد شود.

رعایت نکات زیر در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

روش پیشنهادی مشاوران استادبانک برای پرکردن لیست انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ بصورت زیر است:

۱- ابتدا لیستی از رشته هایی که می توانید آنها را انتخاب کنید آماده کنید. این لیست را در دفترچه انتخاب رشته مخصوص خود می توانید پیدا کنید.

۲- ابتدا رشته‌هایی که هیچ علاقه‌ای به آنها ندارید و به هیچ وجه نمی‌خواهید در آنها ادامه تحصیل دهید را خط بزنید و کنار بگذارید.

۳- حال مابقی رشته‌ها را به ترتیب علاقه‌تان مرتب کنید.

۴- بعد از آن شهرهایی که آن رشته ها را دارند در لیست پیدا کنید و شهرهایی که مورد نظر شما هستند هم بنویسید.

اما مراقب باشید! تحصیل در شهر دیگری غیر از شهر محل سکونت مشکلات خاصی را با خود به همراه دارد. در این خصوص لازم است با خانواده و مشاور صحبت کنید.

هزینه‌های زیاد رفت و آمد بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، اقامت در خوابگاه دانشجویان یا پیدا کردن محل سکونت، اختلاف فرهنگی بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، جدا شدن از خانواده و امکاناتی که در خانواده فراهم بود و به تنهایی زندگی کردن و سایر موارد مشابه، از جمله این مشکلات است.

بنابراین با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهر دیگر و شرایط خود، اقدام به انتخاب رشته در سایر شهرها کنید.

انتخاب رشته

اشتباهات زیر را در حین انتخاب رشته انجام ندهید

 • اولین اشتباه: تکمیل نکردن ۱۵۰ گزینه انتخابی

مشاهده شده است یک سری از داوطلبان کنکور به خاطر اطمینان از قبولی در یک کدرشته محل خاص، تمام ۱۵۰ انتخاب رشته دولتی خود را کامل نمی‌کنند و مثلاً تا کد رشته محل صدم را تکمیل می کنند.

این اطمینان از اینجا ناشی می شود که در سال‌های پیش مشاهده کرده‌اند که سایر افراد با رتبه و شرایطی مشابه در آن کدرشته محل قبول شده اند. این یک ریسک بزرگ است.

چون احتمال دارد به دلیل تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته سال جاری، فرد در هیچ رشته ای قبول نشود. بنابراین سعی کنید هر 150 کدرشته محل را انتخاب کنید.

 • دومین اشتباه: عدم تحقیق و داشتن عجله زیاد در انتخاب رشته ها

برخی داوطلبان به خاطر عجله ای که در ارسال فرم انتخاب رشته می کنند، دقت لازم را به خرج نمی دهند و ممکن است رشته‌هایی را انتخاب کنند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند.

توصیه می شود علاوه بر شروع فرآیند انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ پس از آزمون سراسری، حتما از زمان پس از اعلام نتایج اولیه تا پایان مهلت انتخاب رشته استفاده لازم را نمایید.

به دانشگاه های مطرح شهر خود سر بزنید و با اساتید و دانشجویان و دانش آموختگان آن دانشگاه در رشته های مختلف صحبت کنید. همچنین اگر در اطراف خود فارغ التحصیلانی در رشته‌های مختلف می شناسید که در حال حاضر وارد بازار کار شده اند، می توانید با آنها در خصوص رشته موردنظر صحبت کنید.

این افراد به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در آن رشته خاص آشنا هستند، می توانند کمک شایان توجهی به شما نمایند.

 • سومین اشتباه: اکتفا کردن به نرم افزارهای انتخاب رشته بدون توجه به سایر روش‌ها

در استفاده از نرم افزار‌های انتخاب رشته افراط نکنید. استفاده از نرم افزار انتخاب رشته رایگان هرچند که مفید است اما نباید باعث شود انتخاب شما مبتنی بر اولویت‌های پیشنهادی این نرم افزار باشد.

دقت کنید که پاسخ‌های پیشنهادی این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط افراد باتجربه می‌تواند موجب برداشت غلط و تصمیم‌گیری اشتباه در انتخاب شما شود.

ترکیبی از تمام این ابزارها و روش ها به کمک یک مشاوره خوب، بدون شک همان چیزی است که موجب می‌شود در طول سال‌های آینده و در دانشگاه از تصمیم خود در تابستان ۱۴۰۱ راضی باشید.

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

"من میتوانستم با انتخاب رشته اصولی و صحیح در یک رشته و دانشگاه تاپ قبول شوم و بطور کلی شرایط زندگی و شغلی‌ام تغییر کند. " این جمله‌ای است که احتمالاً بارها بخودتان گفته‌اید. اما سوال این است که چرا رشته‌ای که ممکن بود شرایط زندگی‌تان را تغییر دهد از همان ابتدا انتخاب نکردید؟ نحوه انتخاب ...

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

دفترچه انتخاب رشته هر سال دستخوش تغییراتی می‌شود. برای مثال ممکن است ظرفیت یک رشته در سال جدید بین خانم‌ها و آقایان تقسیم شده باشد و یا دانشگاهی در رشته‌ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو نماید. مرور دقیق انتخاب دفترچه انتخاب رشته کنکور باعث می‌شود شما با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ نمایید.

به محض انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش، لینک دانلود آن در همین بخش نیز بارگذاری خواهد شد تا در دسترس شما داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور ۱۴۰۱

با وجود این که در چند سال اخیر ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده و تغییراتی در روند این آزمون ایجاد کرده است اما انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد همچنان به صورت مجزا صورت می‌گیرد و با انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، راه این دو دانشگاه از یکدیگر جدا می‌شود.

اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی دانشگاه آزاد هستید، بعد از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کدرشته محل از میان کدرشته محل‌های گروه آزمایشی خود در فرم راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در سایت azmoon.org تکمیل نمایید.

با توجه به اهمیت این مرحله برای شما متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد در ادامه مقاله نحوه دریافت دفترچه، خرید کارت اعتباری، تکمیل فرم انتخاب رشته و سایر نکات مربوط به نحوه و مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ توضیح داده شده است.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

هر داوطلب ابتدا باید به منظور اطلاع از وضعیت مجاز بودن به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org کارنامه اولیه خود را دریافت نماید و در صورت دارا بودن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ درج می‌شود در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نماید.

مجاز شدگان موظف‌اند دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ را از طریق سایت azmoon.org دانلود کرده و با دقت مطالعه کنند تا از تمامی جزئیات مندرج در آن مطلع شوند. سپس در صورت داشتن تمامی شرایط لازم، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ رشته محل های مورد علاقه خود را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی (اصلی یا شناور) استخراج نموده و اولویت بندی کنند.

بطور کلی اگر داوطلب انتخاب رشته در دانشگاه آزاد هستید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • بررسی مجاز بودن داوطلب با توجه به کارنامه اولیه
 • مراجعه به سایت org
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • اولویت بندی کد رشته محل‌های انتخابی
 • پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • تاثیر رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این نکات توجه کنید:

اگر قصد دارید علاوه بر انتخاب رشته کنکور سراسری در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ نیز شرکت کنید و شانس قبولی خود را در رشته محل‌های دانشگاه آزاد امتحان کنید، بهتر است از اهمیت رتبه و تراز اکتسابی غافل نشوید.

علت آن این است که رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مانند انتخاب رشته کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است و بالا بودن رتبه و تراز در هر زیر گروه باعث می‌شود که شانس قبولی شما در رشته محل‌های مربوط به آن زیر گروه بالاتر باشد.

از این رو به شما داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ توصیه می کنیم پس از مشاهده کارنامه اولیه کنکور سراسری حتماً به رتبه و تراز خود در هر زیر گروه توجه نمایید.

بدیهی است که هر‌چه شما در زیر گروهی، رتبه و تراز بهتری داشته باشید به همان نسبت شانس قبولی بالاتری در رشته‌های آن زیر گروه خواهید داشت.

به شما توصیه می‌شود اولویت‌بندی و چیدمان انتخاب رشته خود را کاملاً بر اساس فاکتورهای مهم که در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم انجام دهید و انتخاب رشته‌های خود را فقط با دید خوش‌بینانه نچینید و چاشنی منطق را هم به آن اضافه کنید.

نحوه چینش اولویت‌ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱

بهتر است پس از آگاهی از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱، انتخاب‌های خود را در سه دسته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه اولویت بندی کنید. در این بخش طریقه اولویت‌بندی انتخاب رشته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه را توضیح می دهیم:

نوع اولویت بندی توضیحات تعداد انتخاب
خوش بینانه انتخاب‌هایی هستند که به نوعی داوطلب در آنها شانس کمی برای قبولی دارد

ولی به دلیل اینکه رشته و دانشگاه‌های خوبی هستند به آنها علاقه دارد.

در کل این بخش از فرم انتخاب رشته اختصاص دارد به رشته محل هایی که به نوعی شانس قبولی در آنها را ندارید یا به عبارت دیگر شانس قبولی‌تان خیلی کمی است.

 

 

حداقل ۲۰  درصد انتخاب و حداکثر ۲۵ درصد انتخاب
منطقی انتخاب منطقی رشته‌هایی هستند که سال گذشته داوطلبان با رتبه‌هایی نزدیک رتبه داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شدند و امسال درصورت تغییر نکردن ظرفیت، منطقاً داوطلب هم باید در آن کد رشته محل قبول شود. حداقل ۱۵ درصد انتخاب و حداکثر ۲۰ درصد  انتخاب
بدبینانه انتخاب هایی هستند که احتمال قبولی در آنها با توجه به رتبه و تراز اکتسابی بیشتر است و به عبارتی قبولی در آن ها تضمین شده است. حداقل ۱۵ انتخاب و حداکثر ۲۰ درصد انتخاب

در نظر داشته باشید از امسال، انتخاب رشته پزشکی دانشگاه آزاد، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ادغام شده است. داوطلبان متقاضی ادامه تحصیل در این ۴ رشته دانشگاه آزاد موظف هستند کد رشته محل‌های مورد نظر خود را در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ ثبت نمایند.

در بخش دیدگاه‌‌ها پاسخ سوالات خود را درباره‌ی انتخاب رشته پیدا کنید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند. بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر ۱۵۰ گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پر کنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره رایگان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ دریافت کنم؟ ?‍?

استادبانک به کمک مشاوران کنکور باتجربه خود در یک مقاله جامع و کامل به مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ پرداخته است. ?