راهنمای انتخاب رشته ۹۹ استادبانک

0 103

من میتونستم فلان رشته‌ی فلان دانشگاهو قبول شم و الان کلی شرایط زندگیم فرق می‌کرد” این جمله‌ای هست که احتمالا تا حال از یکی از اطرافیان خودتون شنیدید. اما سوال اینه که چرا همون رشته‌ای که ممکن بوده شرایط زندگیشونو تغییر بده انتخاب نکردن از اول؟ انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد چون فرد قرار است چندین سال از زندگی و زمان خود را صرف آن رشته کند.

زمانی که می تواند به فعالیت های بسیار مختلف دیگری اختصاص یابد. چه بسیار داوطلبانی که با رتبه‌های بسیار خوب پس از دو سال تحصیل در رشته انتخابی به اشتباه خود پی برده‌اند و مجددا اقدام به شرکت در آزمون کنکور سراسری کرده اند. که این موضوع یعنی هدردادن کلی از انرژی و زمان فرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب رشته و مشاوره کنکور می توانید مقاله راهنمای انتخاب رشته و هدایت تحصیلی را بخوانید.

پس از آزمون کنکور سراسری99، مشاوره انتخاب رشته کنکور 99 فاز دوم در مرحله ورود به دانشگاه می‌باشد. انتخاب رشته مرحله بسیار مهمی در روند کنکور دادن است و باید به همان اندازه که به خود کنکور و درس خواندن برای آن اهمیت می‌دهیم برای انتخاب رشته و تحقیق و بررسی برای آن تلاش کنیم. در این راه باید از کمک مجرب ترین مشاوران و متخصصان این حوزه هم کمک بگیرید. استادبانک به عنوان مرجعی برای کمک به دانش آموزان در مسیر تحصیلی خود در این مقاله به بحث مشاوره انتخاب رشته می‌پردازد.

مشاوره انتخاب رشته کنکور 99

1. علاقه شخصی

متاسفانه اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته سراسری به علائق خود بی توجهی می کنند. این موضوع در دو حالت رخ می دهد. یک حالت اینکه داوطلب نسبت به علائق خود آگاهی ندارد و دو اینکه فرد به دلیل امکان قبولی در یک رشته پرتقاضا و یک دانشگاه خوب، علائق خود را کنار می گذارد.

در صورتی که داوطلبی علائق خود را در انتخاب رشته کنکور به درستی نمی شناسد، می تواند به کمک مشاور انتخاب رشته از طریق آزمون‌های استاندارد روانشناسی، تیپ شخصیتی خودش را استخراج کند و با کمک گرفتن از آن، رشته‌هایی که با تیپ شخصیتی او تناسب بیشتری دارند پیدا کند.

همچنین در صورتی که فرد برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته خاص بر علائق خود سرپوش بگذارد، باید این را بپذیرد که زندگی خودش را به پای عرف مردم هدر داده و حداقل از این “انتخاب خود” آگاه باشد. بسیار اتفاق می افتد که حتی افرادی با رتبه‌های برتر صرفا به خاطر اینکه سایر رتبه برترها به سراغ یک رشته خاص می روند، آن رشته را انتخاب می کنند و در نهایت دچار دلزدگی از آن رشته می شوند و هیچگاه به موفقیت در آن رشته نمی رسند.

اولویت اول مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 99 بایستی علاقمندی و استعداد شما در یک رشته خاص باشد. موفقیت شما در هر حوزه‌ای به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه‌ها به افراد ماهر و حرفه‌ای نیاز است بنابراین اگر به سراغ کاری بروید که در آن استعداد دارید و به آن علاقمند هستید می‌توانید احتمال موفقیت شغلی خود را هم بالاتر ببرید.

2. تاخیر نیندازید

داوطلبان کنکور سراسری پس از آزمون به چند دسته تقسیم می شوند.

یک دسته افرادی هستند که از نتیجه آزمون خود راضی می باشند. این گروه پس از آزمون و چند روز استراحت، بایستی به فکر انتخاب رشته کنکور خود باشند. با توجه به اهمیت انتخاب رشته کنکور در مسیر شغلی، مالی و حتی خانوادگی آنها، بایستی از فرصت بعد از آزمون تا زمان اعلام نتایج اولیه در اواسط مرداد ماه، اطلاعات خود را در خصوص رشته های مختلف و علاقه مندی خود تکمیل کنند.

دسته دوم داوطلبان کسانی هستند که نسبت به خوب شدن نتیجه آزمون خود شک دارند. این دسته نیز همانند دسته اول بایستی اصل را بر قبولی در آزمون قراردهند و نسبت به جمع آوری اطلاعات لازم پس از آزمون اقدام کنند.

دسته سوم داوطلبانی هستند که به هیچ وجه از کنکور راضی نیستند و تصمیم دارند در سال آینده مجددا در آزمون شرکت کنند. این داوطلبان می توانند تا زمان اعلام نتایج صبر کنند و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود به دانشگاه تصمیم گیری نمایند.

چرا؟

اینکه توصیه می کنیم حتما دو دسته اول داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون نسبت به انتخاب رشته کنکور 99 اقدام کنند از این جهت است که اگر انتخاب رشته را صرفا به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه موکول کنید، ممکن است نظر سایرین بدون در نظر گرفتن علائق و ویژگی های شخصیتی شما، در انتخاب رشته کنکور شما اثر زیادی بگذارد.

توصیه می شود که انتخاب رشته را به روز آخر موکول نکنید. به دلیل ازدحام داوطلبان برای انتخاب رشته در روز آخر، ممکن است سرورهای سازمان سنجش دچار اختلال شود و در فرایند انتخاب رشته شما، مشکل ایجاد گردد.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 99

روش پیشنهادی برای پرکردن لیست انتخاب رشته:

1-       ابتدا لیستی از رشته هایی که می توانید آنها را انتخاب کنید آماده کنید. این لیست را در دفترچه انتخاب رشته مخصوص خود در اینجا می توانید پیدا کنید.

2-       ابتدا رشته هایی که هیچ علاقه‌ای به آنها ندارید و به هیچ وجه نمی‌خواهید در آنها ادامه تحصیل دهید را خط بزنید و کنار بگذارید.

3-       سپس دوباره این کار را با رشته‌هایی که باقی ماندند انجام دهید تا نهایتا به یک لیست ده پانزده‌تایی برسید.

4-       حال این رشته‌ها را به ترتیب علاقه‌تان مرتب کنید.

برخی از داوطلبان به صورت کاملا احساسی و تحت تاثیر صحبت‌های سایرین اقدام به مشاوره انتخاب رشته دانشگاه از طریق افراد نابلد می نمایند. اینکه مثلا فلان مشاوره انتخاب رشته معتقد است که بازار کار این رشته خیلی خوب است یا اینکه فلان رشته جذابیت‌های زیادی دارد.

دقت کنید علائق افراد با هم متفاوت است. اگر رشته‌ای مورد علاقه شما نباشد، حتی اگر بازار کار خوبی داشته باشد، قطعا نمی توانید در آن از نظر مالی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن رشته برای شما به خاطر ویژگی‌های شخصیتی‌تان نمی‌تواند مناسب باشد.

5-       بعد از آن شهرهایی که آن رشته ها را دارند در لیست پیدا کنید و شهرهایی که مورد نظر شما هستند بنویسید.

اما مراقب باشید! تحصیل در شهر دیگری غیر از شهر محل سکونت مشکلات خاصی را با خود به همراه دارد. در این خصوص لازم است با خانواده و مشاور صحبت کنید. هزینه‌های زیاد رفت و آمد بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، اقامت در خوابگاه دانشجویان یا پیدا کردن محل سکونت، اختلاف فرهنگی بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، جدا شدن از خانواده و امکاناتی که در خانواده فراهم بود و به تنهایی زندگی کردن و سایر موارد مشابه، از جمله این مشکلات است. بنابراین با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهر دیگر و شرایط خود، اقدام به انتخاب کدرشته محل های سایر شهرها در انتخاب رشته سراسری را نمایید.

6-       حال شمایید و چند کد رشته محل و باید به ترتیب مشخص کنید که کدام کدرشته محل را بیشتر تمایل دارید که بروید. برای این کار در لیست خود بگردید و یک کدرشته محل که بیشتراز همه به آن تمایل دارید بنویسید و سپس از لیست خط بزنید. این کار در حقیقت اولویت بندی بین رشته‌هاست.

7-       با لیست جدیدتان دوباره همان کار را انجام دهید

8-       بعد لیست کدرشته‌هایی که به ترتیب مرتب شده‌اند را نگاه کنید و ببینید که هر کدرشته‌ای که از بقیه بالاتر است به تمام کدرشته‌های زیر آن ترجیح می دهید یا نه.

انتخاب رشته

اشتباه نکنید.

  • مشاهده شده است که داوطلبانی به خاطر اطمینان از قبولی در یک کدرشته محل خاص، تمام 150 انتخاب رشته دولتی خود را کامل نمی کنند و مثلا تا کد رشته محل صدم را تکمیل می کنند. این اطمینان از اینجا ناشی می شود که در سالهای پیش مشاهده کرده‌اند که سایرین افراد با رتبه و شرایطی مشابه در آن کدرشته محل قبول شده اند. این یک خطر و ریسک بزرگ است چون ممکن است به دلیل تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته سال جاری، فرد در هیچ رشته ای قبول نشود. بنابراین سعی کنید هر 150 کدرشته محل را انتخاب کنید.
  • به صورت کلی اینکه در سال گذشته یک داوطلب با شرایط یکسان با شما در کدام کدرشته قبول شده است نمی تواند معیار خوبی برای قبولی شما در سال جاری باشد. هر سال سهمیه‌ها تغییر می کند و قوانین سازمان سنجش ممکن است دستخوش تغییر شود. بنابراین حتی اگر مطمئنید انتخاب 50 ام خود را قبول می شوید، توصیه می کنیم تمام انتخاب‌های انتخاب رشته دولتی 98 خود را تکمیل کنید.
  • برخی داوطلبان به خاطر عجله ای که در ارسال فرم انتخاب رشته می کنند، دقت لازم را به خرج نمی دهند و ممکن است رشته هایی را انتخاب کنند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند. توصیه می شود علاوه بر شروع فرایند انتخاب رشته کنکور 98 پس از آزمون سراسری، حتما از زمان پس از اعلام نتایج اولیه تا پایان مهلت انتخاب رشته استفاده لازم را نمایید. به دانشگاه های مطرح شهر خود سر بزنید و با اساتید و دانشجویان و دانش آموختگان آن دانشگاه در رشته های مختلف صحبت کنید. همچنین اگر در اطراف خود فارغ التحصیلانی در رشته های مختلف می شناسید که در حال حاضر وارد بازار کار شده اند، می توانید با آنها در خصوص رشته موردنظر صحبت کنید. این افراد به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در آن رشته خاص آشنا هستند، می توانند کمک شایان توجهی به شما نمایند.
  • در استفاده از نرم افزار های انتخاب رشته افراط نکنید. استفاده از نرم افزار انتخاب رشته رایگان هرچند که مفید است اما نباید باعث شود انتخاب شما مبتنی بر اولویت های پیشنهادی این نرم افزار باشد. بایستی دقت کنید که پاسخ‌های پیشنهادی این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط افراد باتجربه میتواند موجب برداشت غلط و تصمیم گیری اشتباه در انتخاب شما شود.

ترکیبی از تمام این ابزارها و روش ها به کمک یک مشاوره خوب، بدون شک همان چیزی است که موجب میشود در طول سالهای آینده و در دانشگاه از تصمیم خود در تابستان 98 راضی باشید.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 99

دفترچه انتخاب رشته هر سال دستخوش تغییراتی میشود. برای مثال ممکن است ظرفیت یک رشته در سال جدید بین خانم ها و آقایان تقسیم شده باشد و یا دانشگاهی در رشته‌ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو نماید. مرور دقیق انتخاب دفترچه انتخاب رشته کنکور باعث میشود شما با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به انتخاب رشته کنکور 99 نمایید.

از اینجا می توانید به دفترچه انتخاب رشته دسترسی پیدا کنید. (به محض انتشار دفترچه توسط سازمان سنجش)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 99

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور 99

با وجود این که در چند سال اخیر ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده و تغییراتی در روند این آزمون ایجاد کرده اما انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد هم چنان به صورت مجزا صورت می گیرد و با انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، راه این دو دانشگاه از یکدیگر جدا می شود.

متقاضیان تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی دانشگاه آزاد می بایست بعد از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از میان کدرشته محل های گروه آزمایشی امتحانی خود فرم راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در سایت azmoon.org تکمیل نمایند.

با توجه به اهمیت این مرحله برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد در ادامه مقاله انتخاب رشته نحوه دریافت دفترچه ، خرید کارت اعتباری ، تکمیل فرم انتخاب رشته و سایر نکات مربوط به نحوه و مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۹ ذکر شده است.

زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

سال گذشته زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد دهه سوم مرداد ماه یعنی 21 مرداد ماه لغایت 2 شهریور ماه بود. در صورتی که اطلاعیه جدیدی مبنی بر زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99 منتشر شود اعلام خواهد شد.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

هر داوطلب ابتدا باید به منظور اطلاع از وضعیت مجاز بودن به انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org ، کارنامه اولیه خود را دریافت نماید و در صورت دارا بودن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری 99 درج می شود در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99  نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نماید .

مجاز شدگان موظف‌اند دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 را از طریق سایت azmoon.org دانلود کرده و با دقت مطالعه کنند تا از تمامی جزئیات مندرج در آن مطلع شوند. سپس در صورت داشتن تمامی شرایط لازم ، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 رشته محل های مورد علاقه خود را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی(اصلی ، شناور) استخراج نموده و اولویت بندی کنند.

در نهایت مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد شامل :

  • بررسی مجاز بودن داوطلب با توجه به کارنامه اولیه
  • مراجعه به سابت org
  • دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
  • اولویت بندی کد رشته محل های انتخابی
  • پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
  • تاثیر رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

دقت کنید که

داوطلبانی که قصد دارند علاوه بر انتخاب رشته کنکور سراسری در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۹ نیز شرکت کنند و شانس خود را در قبولی در رشته محل‌های دانشگاه آزاد امتحان کنند، می بایست از اهمیت رتبه و تراز اکتسابی غافل نمانند، چرا که رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مانند انتخاب رشته کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است و بالا بودن رتبه و تراز در هر زیر گروه باعث می شود که شانس قبولی داوطلب در رشته محل‌های مربوط به آن زیر گروه بالاتر باشد. از این رو به داوطلبان توصیه می کنیم پس از مشاهده کارنامه اولیه کنکور سراسری 99 حتما به رتبه و تراز خود در هر زیر گروه توجه نمایید.

بدیهی است که چنانچه داوطلب در زیر گروهی رتبه و تراز بهتری داشته باشد به همان نسبت شانس قبولی بالاتری در رشته‌های آن زیر گروه خواهد داشت اما توصیه می شود داوطلبان اولویت بندی و چیدمان انتخاب رشته خود را کاملا بر اساس فاکتورهای مهم که در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم انجام دهند و انتخاب های خود را بر اساس انتخاب های خوش بینانه ، منطقی و بدبینانه بچینند.

نحوه چینش اولویت ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99

داوطلبان پس از آگاهی از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 بهتر است انتخاب‌های خود را در سه دسته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه اولویت بندی کنند. در این بخش طریقه اولویت بندی انتخاب رشته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه را توضیح می دهیم:

نوع اولویت بندی توضیحات تعداد انتخاب
خوش بینانه انتخاب هایی هستند که به نوعی داوطلب در آن ها شانس کمی برای قبولی دارد ولی به دلیل

علاقه و با توجه به اینکه رشته و دانشگاه های خوبی هستند به آن ها علاقه دارد در کل این بخش از فرم انتخاب رشته اختصاص دارد به رشته محل هایی که به نوعی شانس قبولی در آن ها نداشته یا به عبارت دیگر شانس خیلی کمی دارید

 

 

حداقل 20  درصد انتخاب و حداکثر 25 درصد انتخاب
منطقی منطقی رشته هایی هستند که سال گذشته داوطلبان با رتبه هایی نزدیک رتبه داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شدند و امسال درصورت تغییر نکردن ظرفیت ، منطقا داوطلب امسال هم باید در آن کد رشته محل قبول شود. حداقل 15 درصد انتخاب و حداکثر 20 درصد  انتخاب
بدبینانه انتخاب هایی هستند که احتمال قبولی در آن ها با توجه به رتبه و تراز اکتسابی بیشتر است و به عبارتی قبولی در آن ها تضمین شده است  . حداقل 15 انتخاب و حداکثر 20 درصد انتخاب

 

در نظر داشته باشید از امسال ، انتخاب رشته پزشکی دانشگاه آزاد ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ادغام شده است . داوطلبان متقاضی ادامه تحصیل در این 4 رشته دانشگاه آزاد موظف هستند کد رشته محل های مورد نظر خود را در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری 99 ثبت نمایند.

در بخش دیدگاه‌ ها پاسخ سوالات خود را دربارهی انتخاب رشته بیابید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ 🧐

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. 👨‍🏫

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ 🏫

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر 150 گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. 📜

چطور مشاوره رایگان انتخاب رشته کنکور 99 دریافت کنم؟ 👨‍🎓

استادبانک به کمک مشاوران کنکور باتجربه خود در یک مقاله جامع و کامل به مشاوره انتخاب رشته کنکور 99 پرداخته است. 🎯

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.